VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

10 appek a 4 weby, které mi zpříjemňují (zlevňují) cesty

Neprojela jsem zdaleka celý svět, ale za posledních 10 měsíců jsem navštívila na 12 různých zemí, některé i opakovaně. Protože nekradu, ale pouze vydělávám, snažím se cestovat low-costově (nízkonákladově). Chápu, že ty si chceš dovolenku užít, takže nějaké stopování a spaní pod širákem nebude to pravé ořechové. Ale neboj, i já stárnu a nějaký ten komfort si dopřeju. Sepsala jsem proto mobilní appky a weby, které ti zpříjemní cestu a ještě mohou ušetřit nějakou tu korunku.

K vlastnímu článku jsem se dokopala po přečtení 19 nejužitečnějších cestovatelských stránek a appek, díky kterým ušetříte spoustu peněz. Zdaleka nevyužívám všech zmíněných v iKoktejlu, takže bych rozhodně byla opatrná s generalizací v jejich nadpisu. Ale sdílím jejich článek i s tebou, aby sis udělal ucelenější představu po přečtení mého i jejich. Takže vytáhni mobil, najeď do Google Play nebo iTunes a připrav se na stahování. 🙂

Asi nechceš, aby ti unikaly tyto cestovatelské fígle a tipy ani kompletní průvodce ze zemí, které navštívím, že? Pak mi zanech kontakt a já už se postarám o zbytek.

10 appek na cesty

Airbnb

Naposled jsem airbnb využila na Azorách a opět spokojenost. Pokud ani ty nechceš spát pod širým nebem, tak jedna ze dvou nejpoužívanějších appek pro vyhledávání bydlení. Druhou je booking, ale ten je moc nemusím.

Pár tipů pro tebe:

  • tady si vyzvedni slevu 28 euro při první registraci na airbnb, cena ubytka musí být nad 54 euro
  • snaž se na jednom místě zůstat déle – týdenní slevy jsou víc než časté
  • při hledání ubytka kombinuj více prohlížečů, maž cache a zkoušej víc zařízení (mobil, pc, laptop) – ceny pro stejné ubytko se budou lišit

Couchsurfing

Tak díky této komunitě jsem měsíc jezdila po Itálii, 12 dnů na Rhodosu, týden po Maroku a týden v Portugalsku. Za mě je to super komunita nadšenců kolem cestování, ale chápu, že ne každý má žaludek na to spát u cizích. Pro samotnou holku to taky není med. Třeba se někdy odhodlám napsat hodně otevřenou zpověď o couchsurfingu. Věř, že i v páru najdeš nocleh přes couchsurfing. Jen hledej zavčas.

Pár tipů pro tebe:

  • vyplň si svůj profil podrobně a nahraj i fotky – taky bys přece chtěl vědět, kdo k tobě přijede
  • čti si reference svých hostitelů a sám sbírej reference
  • nezapomeň na dáreček pro hostitele a věnuj mu svůj čas – ten je odměnou za ubytování zdarma

Ryanair

Nechce se mi tisknout letenky a už vůbec ne platit 50 euro za check-in na letišti (cestuji totiž jen s příručním zavazadlem), proto mám appku od Ryanairu. Ale pozor na to, že na některých letištích stále požadují tištěné letenky z online check-inu, například v Maroku k mé smůle.

Flixbus

Zdroj: www.pixabay.com

Po Evropě se přepravuji i autobusy. I když na ně řada lidí nadává, já mám s Flixbus dobré zkušenosti. Snad jen ty kontroly v Německu jsou nepříjemné, ale za to rozhodně nemůže Flixbus. Mně vyhovuje, že na palubě je wc a wifi. Jen ji omezili na pouhých 150 MB, což už mi k práci na 6 hodinách a více nepostačuje. Každopádně appka není špatná, hlavně na ukázání ticketu a přerezervaci jízdy.

Pár tipů pro tebe:

  • rezervace radši dělej dopředu – párkrát mi blbla platební brána a support s tím nic moc nenadělal
  • vyřiď si paypal účet – na rozdíl od placení kartou funguje skvěle

Mapy.cz

Jako známá bloudilka, co na cestě z Tiersenu (Lichtenštejnsko) do Brna skončila v Bernu, potřebuji něco nebo někoho, kdo mě odnaviguje. Zatím mě nejvíc oslovily offline mapy od Mapy.cz. Trasy si můžeš i ukládat a stáhnout třeba jen část státu, kde se budeš nacházet.

Tip pro tebe:

  • nezapomeň si požadovanou mapu stáhnout zavčas na wifi

Google Translate

Další z appek, co mi zachraňuje “život” (nebo snad jazyk???), je translátor od Google. Naposled jsem ho využila na Azorách, když prodávající uměl jen portugalsky a my zase jen anglicky. S offline staženým balíčkem portugalštiny se domluvíš.

Tip pro tebe:

  • opět si ještě online stáhni požadovaný jazykový balíček a po návratu z cest smaž, ať ti nezabírá místo na SD kartě

Duolingo

U jazyků ještě zůstaneme. Tato appka ti zpříjemní především nudu při čekání na let či něco jiného. Navíc ještě potrénuješ jazyk, který se v appce zrovna učíš. Celý systém funguje na principu hry, kdy postupuješ do dalších levelů a můžeš se porovnávat s registrovanými kamarády. To skvěle motivuje nepřestat ve výuce.

Pocket

Druhá z appek, která mi šetří spíše čas a unudění, než peníze jako takové. Mám stažený plugin v prohlížeči a jak procházím stránky, ukládám si zajímavé články na pozdější přečtení (postačí kliknout na symbol šipečky vedle adresního okna pro URL). Web je synchronizovaný s appkou. V letadle, kde logicky nemohu pracovat (v mých letech jsem wifi neměla), mám dostatek času si všechny články dodatečně přečíst.

Pár tipů pro tebe:

  • stáhni si plugin na getPocket
  • stahuj články a nezapomeň je taky někdy číst – super způsob, jak se vzdělávat (osobně kombinuji s poslechem podcastů – někdy příště napíšu XYZ podcastů, které doporučuji k poslechu na cestách)

Dlužníček

S appkou můžeš ušetřit peníze ve chvíli, kdy dojedete z dovči a nepamatuje si, kdo a za co ve skupině platil. Využila jsem na Azorách, kdy jsem po celou dobu vedla účto a po návratu mi sama appka spočítala, kdo co komu dluží a v jaké měně. Navíc aplikace dokáže data sdílet mezi všemi účastníky pomocí emailu, například účtu na Gmail.

Whatsapp

I když po Evropě už voláme za stejné ceny jako v ČR, v cizině bych za roaming 2. třídy platit nechtěla. Často musím komunikovat se zákazníky i s hostiteli. Čeští klienti ještě preferují Skype, ale v cizině jednoznačně frčí Whatsapp.

Tip pro tebe:

  • určitě se nezapomeň couchsurfera nebo hostitele na airbnb zavčas zeptat na jeho whatsapp číslo

4 weby na cesty

Numbeo

Tento web sám o sobě ti finance neušetří, ale pokud se sem podíváš zavčas, možná si svoji vysněnou destinaci rozmyslíš. Tím tě samozřejmě nechci odrazovat, jen dávám tip na web, kde najdeš statistické údaje o životních nákladech po světě.

To and From the airport

Taky už jsi zažili tu pitomou chvíli, že jsi vzal na letišti za vděk s taxíkem, aby ses dostal do centra? Já ještě ne, radši si najdu o něco levnější shuttle bus, místní dopravu nebo požádám mého hostitele o odvoz. Stopovat z letiště se mi fakt nechce. Abys nemusel pracně googlit, co na které letiště jezdí za MHD, tak se mrkni na http://www.toandfromtheairport.com/.

Vyhledávače letenek

Osobně kombinuji weby jako pelikan.cz, kiwi.comwww.skyscanner.cz. Kiwi se ti vyplatí na “netradiční cesty”, tam je bezkonkureční. Na běžných trasách využívám nejvíc pelikán a skyscanner. Plus mám samozřejmě nastavené notifikace na feedly.com, kde zachytávám všechny akční ceny včetně těch chybových.

Helpx

Pokud chceš strávit část roku v cizině zadarmo, kdy výměnou za stravu a bydlení dobrovolničíš, pak doporučuji portál helpx.net. Sama jsem takto byla měsíc v Portugalsku na koňské farmě. Registrace na dva roky stojí cca 20 euro. Ale můžeš využít i o něco dražších portálů typy workaway nebo wwoof.

Seznam všech webů a appek na jednom místě:

Pokud ti článek pomohl, tak ho sdílej se svými kamarády. Nikdy nevíš, komu tím na cestách pomůžeš. Přes 80 appek, webů a dalších rad jsem sepsala do eBooku Cestuj na pohodu. Potřebuješ-li poradit s něčím dalším (výběr letenek, pojištění, atd.), pak mě kontaktuj v mém cestovním poradenství. Vše má řešení, stačí šikovně hledat.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  1. Adri napsal:

    Ahoj Hani, Dlužníček se přejmenoval :)) je to teď SettleUp https://settleup.io/ #nomadkynacestach

    • Hanka Šormová napsal:

      Ahojky Adri, jj, něco jsem zaslechla a snad i ve starém mobilu měla stáhlé. Na iphonu jsem si to už znovu neinstalovala a měla jsem splitwise anebo si to psala přímo do Evernote. Ale dík za poznámku. Zdraví Hanča

  2. Diana napsal:

    Dobrý den,
    mužu se zeptat trochu offtopic… ohledně toho Maroka – tam vážně chtějí vytisknuté letenky?? Letíme tam za měsíc a já vždycky ukazuju lístky jen z aplikací na telefonu 😀 Dá se to tam teda někde vytisknout, abychom neplatili buhví kolik peněz za 1 papír?? 😀 Díky za info!!

    • Hanka Šormová napsal:

      Ahojky, ano, musíš to mít na papíru, pokud nechceš riskovat tu přirážku 50 euro. Píšou to i na oficiálních stránkách Ryanairu. Všude jinde v Evropě taky používám appku. Já jsem moc na tiskárnu v Maroku nespoléhala, asi by se pracně dalo najít někde nějaké copy centrum. Já jsem si k letence připlatila 6 euro na sedadlo, takže jsem dostala check-in už měsíc dopředu a měla tu jednu letenku vytisklou z ČR. Snad jsem pomohla. Zdravím, Hanča

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.