VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

6 důvodů, proč je dovolená v Polsku dobrým nápadem

“Dovolená v Polsku? To ses asi zbláznil…” Taky bys reagoval podrážděně, že na místo do exotiky k moři pojedeš “pouze” k našim severním sousedům? I já jsem Polsko nějakou dobu přehlížela, ale po několika návštěvách měním názor. Přečti si 6 důvodů, proč dovolená v Polsku může být ideální volbou pro tebe.

Dovolená v Polsku – ano/ne?

1. Je to za rohem

Uznávám, že třeba z Plzně už je Polsko kapku z ruky, ale pro Moraváky a Slezany není prodloužený víkend v Polsku nic nemožného. Ba naopak, rozhodnout se pro takovou dovolenou můžeš během 10 minut, což byl případ i našeho 4denního výletu v Zakopaném.

Akční letenky do zajímavých destinací typu Azory nějak nešly, a tak se naše plány měnily ze dne na den. Ještě 1. 7. to bylo Norsko, 2. 7. tuším vedlo Orlí hnízdo a 3. 7. padaly návrhy na Ukrajinu. Když mi 4. 7. bylo oznámeno Lipno, málem došlo k rozchodu. Chtěla jsem do hor. Pro rýpavé, ano, vím, že Lipno se rozkládá na Šumavě. 😀 Bohužel (nebo pro mě bohudík) Lipno praskalo ve švech, cesta po D1 se nám nechtěla absolvovat, a tak nějak padla volba na polské Zakopané. “Hurá, budou Tatry, mé vysněné velehory!”

V následujících bodech spatřuji jasné plusy pro dovolenou v Polsku:

  • Můžeš jet vlastním autem – skvělé pro ty, co fakt nemusí lítání.
  • Je to blízko. Z Brna jsi do 2 hodin na hranicích – do Zakopaného něco okolo 4,5 hodin jízdy, kdyby tam nebyly ty opravy na silnicích za Krakowem. Ale už se staví dálnice…
  • Do Polska dojedeš pohodlně Flixbusem, i když na něj někteří nadávají.
  • Dálnice v Polsku jsou fakt dálnice. Žádný český tankodrom se nekoná (zejména hrby u Ostravy). Nepotřebuješ dálniční známku, pouze na vybraných úsecích se platí mýtné. My jsme dali 20 zlotých (cca 60 Kč) za jednu jízdu až do hor.
  • Vyplatí se jet i na prodloužený víkend nebo na otočku. Pokud tedy nemíříš k Baltu, je dovolená v Polsku skutečně za rohem.
Můj tip: Dálnic v Polsku je jen pár, ale rychlostní silnice (značené A s dvojčíslím) jsou jim rovnocennými parťáky. Navíc se za ně neplatí. Pozor pouze na to, že dálnice jsou značeny modře a rychlostní silnice zeleně. Prostě naopak než u nás. Jediná nevýhoda jízdy skrz Polsko spočívá v kapku nudnějším výhledu – povětšinou placka.

2. Najdeš tu hory i moře

Teď tě asi nepřekvapím, ale Polsko na rozdíl od České republiky má moře i hory. Pravda, Baltské moře bude chladnější jak Středozemní, v sezóně asi jen 20 °C a často pofukuje. Na druhou stranu tu není narváno ani o prázdninách a ceny apartmánů jsou přívětivější než u Jadranu.

Já preferuji hory oproti moři. Poláci mají hory (polské Tatry) na malém území na jihu právě okolo Zakopané. Slovenské Tatry to nejsou, ale pro změnu uvidíš Kriváň z druhé strany. Navíc na tyto hřebeny se ze slovenské části dostaneš jen pracně – poměrně dlouhá túra údolím, teprve pak stoupák.

My jsme si vybrali hotel Aquarion. Byl sice dražší (cca 2500 Kč/pokoj/noc), ale v ceně byl denní přístup do hotelového aquaparku, neomezený přístup do saun (finská a parní) a luxusní snídaně.

Přejedení jsme rozdýchávali v sauně a následně mířili trhat rekordy na tobogány. V pantoflích a županech se došlo z pokoje až k bazénu, žádný stres s převlékáním. Prostě taková odpočívací dovolená. 

Dovolená v Zakopané je ideální i pro akčnější jedince. Půjčíš si čtyřkolku nebo se turisticky zničíš. Komu se nechce šlapat, tak může stejně jako my využít některou z tamních lanovek. My jsme tak navštívili Kasprowy Wierch (1953 m. n. m.), odkud jsme se prošli po hřebeni. Právě odtud jsem pozorovali západní Tatry (Roháče) i zmiňovaný Kriváň. Zpáteční jízdenka na lanovku přišla na 69 zl/dospělý.

Jak se po debatě s dalšími cestujícími ukázalo, měli jsme asi mega štěstíčko. A to prý přeje připraveným, což my jsme nebyli… U lanovky na Kasprowy Wierch se často tvoří i několikahodinové fronty (údajně až 4 hodiny čekačka). Pokud chceš vyrazit v dopoledních hodinách, pojisti se zavčas a rezervuj lístky na lanovku.

Můj tip: Pokud nemáš vlastní auto, neboj, přeprava po Zakopaném a okolí se dá naprosto v klidu řešit pomocí místní dopravy a nebo všudepřítomných taxi pro více lidí. Cestovatel Honza takto jel z centra Zakopaného za 3 zl/osoba do Kuznic (přímo pod lanovku na Kasprowy). Cena je smluvní a dá se s nimi naprosto jednoduše domluvit. Že by Asie? 😀

V Zakopaném nalezneš skokanské můstky či vyrazíš na další kopec s parádní vyhlídkou – Gubałówka. I sem vede lanovka. 😀 Návštěvu Gubałówya jde spojit s krátkou procházkou po hřebeni na Butorowy Wierch a tamní dvou sedačkovou lanovkou sjet dolů.  Trasu můžeš absolvovat i se sportovním kočárkem nebo malým dítětem.

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování.

  • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
  • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat.

Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

3. Památky a pohnutá historie

O divoké a smutné historii z minulého století snad ani psát nemusím. Každopádně si myslím, že každý z nás by měl za život navštívit koncentrační tábor Osvětim. Pro mě to byl jeden z neopakovatelných zážitků a slova “My mrtví žalujem…” z hlavy hned tak nedostanu…

Ale Osvětim zdaleka není jedinou historicky ceněnou památkou na území Polska. Navštívila jsem solný důl Wieliczka a nelituji ani přes davy turistů. Tato památka UNESCO je vůbec jedním z nejnavštěvovanějších míst v Polsku. Po shlédnutí 2,5 hodinové exkurze se tomu vůbec nedivím. Velikost některých místností je vskutku ohromující a pořád nějak nechápu, jak tady horníci ve 13. století s tehdejšími primitivními nástroji a ještě po tmě mohli něco kutat. Většina prohlídky je s průvodcem a za cizojazyčnou prohlídku zaplatíš v sezóně 94 zl (plus něco na parkovném).

dovolená v Polsku

Takových soch a komnat (i větších) je solný důl Wieliczka plný

Wieliczka je “předměstí” Krakowa. Toto polské královské město mě láká už nějakou dobu, bohužel opět nevybyl čas na jeho prohlídku. Tak snad příště i s pirožkami. Na místo Krakowa tě pošlu více na západ do Vratislavi. V podání Míši a Miňa mám pro tebe 10 míst, které bys ve Vratislavi neměl minout. Osobně mě nejvíce zaujali všudepřítomní trpaslíci. Srdce keškařů tak jistě zajásá.

4. Snadno se tu domluvíš

Ze začátku jsem mluvila anglicky. Jako vážně! Ale poměrně rychle se konverzace zvrtla v tomto duchu:

Oni: “English? Polsky?”

My: “Česky.”

Všude (v restauraci, při koupi lístků, na recepci) jsme mluvili česky a oni na nás polsky. Úplně v pohodě jsme se dorozuměli a to polsky umím leda “deň dobrý” (ani nevím, jak se to správně píše). Takže pokud nechceš nikam do ciziny kvůli jazykové bariéře, tak dovolená v Polsku je tou ideální volbou pro tebe. Ostatně, že to bez jazyků svým způsobem jde všude, jsem shrnula i ve videu:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

5. Relativně lacino

Neříkám, že je to s cenami v Polsku jako na Ukrajině, ale peněženka se neproděraví. Zejména potraviny a jídlo v restauraci mi přišlo levné (2 jídla, polévka a pití do 600 Kč), v nejhorším stejné jako u nás. Už asi chápu, proč někteří jezdí nakupovat potraviny do Polska… 😀

Můj rozpočet: Malé upozornění na začátek: dovolená v Polsku nebyla vůbec uvažována jako low-cost, protože to byla naše jediná dovča od Nového Zélandu. Takže jsme si fakt dopřávali…

  • ubytování: 8500 Kč
  • jídlo: 213 zl (včetně denních návštěv restaurace)
  • auto: 160 zl (dálnice a parkovné) + 1400 Kč za benzín (stačila jedna nádrž)
  • lanovka: 138 zl
  • Wieliczka vstupy: 188 zl

Celkem: cca 14 000 Kč (za dva na 4 dny)

6. Polská kuchyně není k zahození

Teda pokud nejsi zapřísáhlý vegetarián a vegan. Přece jenom v Polsku narazíš na jejich klobásky, beraní maso na sto způsobů (zejména pak na grilu), vypečenou slaninu nebo šašlik (marinované nebo grilované maso na špízu). Nezapomeň si dát ani pirožky, polévku kyselicu nebo bramboráčky (či takové placičky z brambor – ty mi ale moc nechutnaly).

Co dodat, kuchyně v Zakopaném je hodně lokální. Na „hlavní“ ulici Krupowki si najde na jídlo každý a naprosto cokoliv. Jen pozor, turistů je tady zase tuny a tuny. Ale místo na sednutí najdeš.

Polsko není Belgie ani naše malá republika, přesto má řadu lokálních pivovarů. V Zakopané narazíš především na pivo Tyskie. Já alkoholu (zejména pak pivu) moc neholduju, tak nemůžu porovnávat, ale přítel říkal, že na naše nemá. Piva jsou lehčí a ne tak hořká. Půllitr v restauraci seženeš od 10 zl. Nenech se zmást cenou, to jen u nás v ČR jsou piva moc levná…

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Zaujala tě dovolená v Polsku? Pak se mrkni na Booking a rezervuj si apartmán. Pokud chceš ušetřit, doporučuji registraci na některém z cashback portálů, například na Tipli (cca 4 % z ceny zpět).

Booking.com

Inspiroval tě článek k cestě do Polska? Třeba dovolená v Polsku láká i tvého kamaráda. Nenechávej si ho pro sebe a pošli ho dál do světa. Za jeho sdílení ti patří můj dík i úsměv!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.