VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

11 webů, díky kterým je plánování cest hračkou

plánování cest

Říkejme jim třeba Hanča a Váňa. Podobnost jmen s realitou je naprosto nahodilá. 🙂 Vyslechni si jejich typický dialog:

Hanča: “Kde budeme zítra spát?”

Váňa: “Nevím.”

Hanča: “Jak se dostaneme do těch hor?”

Váňa: “Ještě nevím. “

Hanča: “Kolik nás to bude stát?”

Váňa: “Se uvidí.”

Hanča: “Plánování cest?”

Váňa: “Neřeš.”

Někdo má rád na svých cestách překvapení a jiný zase dává přednost plánování cest. I když nejsem zrovna “plánovací vzor”, jak jsem popsala v článku Čím víc cestuju, tím víc dlabu na plánování, tak nějaké to základní před cestou provádím. Představím ti 11 portálů, které omrknu před výletem do zahraničí. A je fuk, zda se jedná o:

  • nomádskou výpravu alias práci na dálku,
  • dovolenku,
  • nebo sólo cestování.

Jediné, co v článku nevyčteš je info, kde hledám letenky. Předpokládám, že svou destinaci sis už vybral (možná i koupil letenku) a teď se chystáš pořešit klasický balíček otázek – jídlo, ubytování, co vidět, jak se domluvit, zda potřebuješ vízum, atd. Ale neboj, zkrátka nepřijdeš, velký seriál o letenkách už se chystá.

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování.

  • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
  • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat.

Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

Mých 11 cestovatelských portálů na plánování cest bez nervů

Kolik mě to bude stát? Aneb Cenová hladina v zemi

Je fajn mít chybovou letenku na Tahiti nebo do Japonska, ale pokud tam nežije tvůj strýček, tak v zemi stejně necháš majlant za další nezbytné náklady. Proto ještě před koupí hyper super letenky rychle prolítnu, jakou cenovou hladinu mám v destinaci očekávat.

Za sebe můžu doporučit webové stránky: NumbeoNomadList. Druhých webovek se neboj, i když nejsi zrovna digitální nomád. Na své si na stránkách přijde každý cestovatel, který má rád přehled o financích v dané lokaci.

Vyhodí mě z pasové kontroly? Aneb Vízum pro danou zem

Hranice Evropské unie holt končí v Evropě. 🙂 Takže s každou cestou na jiný kontinent vyvstává otázka, zda si nemusíš opatřit štempl do pasu, rozuměj cestovní vízum (turistické x pracovní x jiné). Přehledně zpracované informace najdeš na VisaHQ. Pro získání základních informací o bezpečnosti v zemi a nutnosti očkování využívám stránek Ministerstva zahraničních věcí. Jen nevím, jak často své informace aktualizují.

Můj tip: Chceš, aby se o tobě v zahraničí vědělo a dočkal ses rychlé pomoci v případě nouze? Nechci ti přivolat neštěstí, ale není od věci se registrovat do systému DROZD.

Tajfun, hurikán či uragán? Aneb Počasí v zahraničí

Zrovna v květnu 2018 jsem málem koupila letenky na Zanzibar (cca 10 000 Kč z Prahy). V poslední chvíli jsem mrkla na květnové počasí v Tanzanii. A bylo jasno. Neletím! Přece jenom deštivé období mi za levnější letenku nestojí. Počasí si kontroluji nejčastěji na stránkách Lonely Planet pro jednotlivé destinace.

Bezdomovec nebo luxusní hotel? Aneb Kde budu bydlet

Pokud zrovna nedobrovolničím, nestopuji, tak své bydlení řeším. Byť i jen couchsurfingem. Nejčastěji využívám nabídky airbnb nebo bookingu s kombinací cestovních kreditů a jejich slev.

<<Klikni na obrázek a vyber si svou slevu>>

Rovněž ti doporučuji se registrovat na caskback portálu Plná peněženka. O co jde?

  • Vybereš si ubytování (ale funguje i pro běžné produkty z eshopů).
  • Jdeš na Plnou peněženku a podíváš se, zda ubytko nemůžeš nakoupit přes ně.
  • Pokud ano, rezervuješ, zaplatíš a oni ti vrátí část peněz zpět.
Můj tip: Možností je ale mnohem víc. Už jsi slyšel o Agodě? Při dlouhodobém cestování se vyplatí i dobrovolničit nebo využít možnosti house sittingu. Zkušenosti z různých portálů od 12 dobrodruhů-dobrovolníků jsem ti sepsala v dřívějším článku.

OMG, zase ztracená Aneb Doprava v zahraničí

Toto není vtip. Jsem schopná se ztratit kdekoliv a kdykoliv. Při cestě z Lichtenštejnska do Prahy jsem skončila v Bernu (Švýcarsko), ale to je zase jiný příběh. Proto mapy a dopravu v zahraničí radši nepodceňuji. Zejména když cestuju sama.

Pro nalezení všech možností, jak se dostat z/na letiště, používám portál To And From the Airport. Zavčas si taky stahuju offline mapy daného státu do mobilní aplikace Sygic. Mám free verzi a vystačím si s ní.

 

Jak se dostat z bodu A do bodu B ti napoví aplikace Rome2Rio. Zadej město, adresu, nebo památku a aplikace už zjistí, kterým vlakem, autobusem, letadlem nebo trajektem se do cíle dostaneš a bonusem, kolik to bude stát a za jak dlouho tam budeš.

Do you speak English? Aneb Jak se domluvit

Bez mučení přiznávám, že vládnu češtinou a snad i basic angličtinou. Tím končím! Přesto se všude domluvím. Některé triky najdeš dole ve videu, ale hlavní kouzlo skví v jazykovém balíčku. Ještě před cestou si stáhnu offline jazyk dané země v aplikaci Google Translater.

Mám hlad Aneb Kde se dobře najíst

Vsaď se, že věta “mám hlad” dříve či později na cestách padne. Pokud nejsi zrovna zastánce dumpster divingu (vybírání jídla z popelnic, prý je to rozšířené, ale nezkoušela jsem a ani nebudu), asi si uvaříš anebo omrkneš lokální podniky. V případě druhé volby ti doporučuji stránky Zomato.

Aplikace obsahuje seznamy restaurací v 21 zemích světa. Jedeš například do Londýna a netušíš, kde mají nejlepší čínskou kuchyni? Zvol v pravém horním rohu „Settings“, vyber London a v hlavním menu dej „Cousines“ = Chinese. Vyskočí na tebe přes 40 restaurací, které zhodnotili sami uživatelé appky.

Další cestovatelské appky a weby v eBooku

V tomto článku je jen malý výčet z více než 80+ appek, webů, hacků, které jsem sepsala v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů. V knížce máš všechny odkazy rozdělené do 10 kategorií:

  • Ubytování, Doprava, Jak se domluvit, Jak se neztratit, Jak necestovat sám, Jak komunikovat na dálku, Finance, Jídlo, Dobrovolničení a Ostatní.

Díky znalostem portálů mě vyšla 8denní dovolená na Azorách na cca 10 000 , 20 dnů na Kubě na cca 20 000 Kč, občas bydlím v hostelech zadarmo nebo mám voucher na Flixbus zadarmo.

Už první delší cesta do zahraničí ti splatí cenu eBooku Cestuj na pohodu s více než 55 hacky, triky a appkami. Plánování cest je snazší a levnější.

Kontrolovat bys mohl všechno do nekonečna. Nech něco na strýčka Příhody a tetičku Náhodu. Vždycky to nějak dopadne. Většinou dobře. Splň si rychlý dnešní tip a tvá příští cesta bude na pohodu a bez nervů.

Snadný tip, co udělej ještě dnes:

Výše zmíněné webovky si dej v prohlížeči do záložek, ať je rychle najdeš. Nezapomeň si stáhnout mobilní appky z článku 10 appek a 4 weby, které mi zpříjemňují cestování.

Líbil se ti článek? Pak si ho nenechávej pro sebe. Třeba tvůj kamarád hledá, co mu usnadní plánování na cestách. Pošli článek dál do světa. Za sdílení ti patří můj dík i úsměv!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  1. Lucia napsal:

    Zomato paradna vec dakujem

  2. Veronika napsal:

    Hani, moc děkuju za super tipy:) Nedávno jsem se také rozhodla dát dohromady všechny weby, které mi pomáhají při cestování, a vznikl z toho pořádný seznam! Kdyby tě to zajímalo, nebo by to tu třeba někomu pomohlo, můžete se mrknout:) https://www.stylishcoffee.cz/jak-na-levne-cestovani/

    • Hanka Šormová napsal:

      Veru, děkuji, že se líbilo a dík za článek. Mrkla jsem se, některé znám a něco je nové pro mě. Máš to zaměřené na levné cestování. Od toho já se pomalu odkláním. Už jsem se na low costovala loni dost a začínám myslet na své pohodlí. :)) Že bych stárla? 🙂 I tak věřím, že to mnohým čtenářům může pomoci. Klidně dej odkaz na tvůj web i na FB pod můj článek. Tam si to také jistě rád někdo přečte. Zdraví Hanča

  3. Martin Michalák napsal:

    Ahoj,

    mám dotaz plánuji jet na NZ, nevíš prosím, kde najdu víza a jak to tam chodí z práci na NZ ?

    Děkuji moc..

    • Hanka Šormová napsal:

      Ahoj Martine, na Zélandu jsem byla dovolenkovat/nomádit. Všechny články o něm včetně průvodce nalezneš tady https://nanomadskestezce.cz/tag/novy-zeland/. Víza jako turista nepotřebuješ, máš je automaticky na 30 dnů tuším, když máš zpáteční letenku. Pokud ale řešíš, že tam chceš pracovat, potřebuješ WH (Working Holiday) víza. Ta se dají získat jednou za rok, tuším v březnu v klikací soutěži. Určitě doporučuji stránky https://czechkiwis.cz/, které se zaměřují přesně na tvé problémy. Měj se, Hanča

  4. Kris napsal:

    Buskeri by ti dali!!! Aneb neplést busking (pouliční muzicirovani) s dumpster divingem

    • Hanka Šormová napsal:

      Dík Kris, jdu to upravit. Busking je ovšem podobně jako dumpster diving v hodně zemích zakázaný a protizákonný. Bohužel to si lidé moc neuvědomují.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.