VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Vydej se na cestu s Petrem Hoferkem a jeho Okolo sveta s palcom hore

Cestování je jako droga. Před více než rokem a půl mě chytlo do svých pařátů a stala jsem se závislačkou. A ne malou. Stačí být pět dnů doma v ČR a už mám nutkání někam vyrazit. Pravdou je, že za hranicemi už zase pomýšlím na to, kdy se vrátím ke svým nejdražším do české kotlinky. Takto se to opakuje pořád dokola. Lítám v tom jak hadr na koštěti. 🙂

Než jsem začala cestovat na vlastní triko, bála jsem se. MOC. Přiznám se, že jsem měla strach si i jen rezervovat sama letenku. Nevěřila jsem si v jazycích a v mém orientačním (ne)smyslu. O to víc jsem hltala knížky plné cestovatelských rad. Jednou z prvních byla Travel Bible, ale pak jsem narazila na Petra Hoferek alias Hogyho a jeho knížku Okolo sveta s palcom hore. Mimochodem, Peťa svou knížku napsal dříve, než Travel Bible spatřilo světlo světa. Psal ji už na svých cestách za pochodu.

Není to pouze o stopování

Ačkoliv tomu název knížky napovídá a sám Hogy má za sebou víc než 120 000 nastopovaných kilometrů (se svým stopem do Barcelony jsem proti němu pěkná žabařka), kniha zdaleka není jen o stopování. Spíše naopak, jen malá část je věnována zkušenostem u silnice s palcem hore. Ale jeden Petrův zážitek z autostopu jsem si nemohla nechat pro sebe – tady ho máš:

Zaujímavý zážitok bol však aj v akomsi zakázanom čínskom meste v púšti, kde ma najskôr chceli strčiť do väzenia, potom pokutovať a nakoniec ma len odviezli na diaľnicu, kde mi stopli kamión, a dostal som ešte aj vodu na cestu.

Hogy na stopu

Tak o čem to je?

V jednoduchosti řečeno Peťa se snaží podat uceleného průvodce k sebrání odvahy a vyrazit si splnit cestovatelský sen. Knížka je proto rozdělená na dvě části – Před cestou a Počas cesty.

V části Před cestou se ti snaží vlít odvahu do žil a ušetřit starosti s řešením otázek typu:

 • jak si na cestu našetřit
 • co byrokratického vyřešit před cestou – inu, úřady by nás měly nejradši pořád pod kontrolou
 • jak se sbalit do zavazadla – Hogy začínal s 19 kg a jak litoval! :)) – postupně se věcí zbavoval a o tom všem ti v knížce poví a dá přesné tipy, co si koupit

V části Počas cesty už se autor knížky zaměřuje na věci spojené s cestováním:

 • jak se přepravovat – kromě klasických levných letenek rozebírá i už zmiňované stopování
 • kde a jak jíst, jak pořešit hygienu a vyprat si na cestách
 • kde se dá přespat a vždy nalézt wifi – hodně mě zaujaly poznámky o policejních stanicích a buddhistických klášterech (to ani v Travel Bibli nenajdeš)

Proč se vydat na cestu zrovna s Okolo sveta s palcom hore?

Protože Peťa je ten povolaný. Nepíše o ničem, co by si sám nezkusil, neodžil a neprožil. Knížka není žádný no name průvodce, ale je sepsána na základě životní situace. Však si přečti, co o sobě Hogy v knížce píše:

1.7. 2013 som sa postavil na krajnicu v rodnom meste a chytil prvý stop. Tým som odštartoval svoj 14-mesačný výlet. Počas neho som spoznal nespočetne veľa úžasných ľudí, vrátane svojej úžasnej priateľky (zoznámili sme sa v Austrálii) a seba.

V knížce rozhodně nic netají. Prozrazuje i celý rozpočet, tj. kolik ho co stálo a kde a jak si přivydělal. Prozradím ti, že za 14 měsíční cestování se vším všudy utratil okolo 5 710 € (včetně ceny batohu, stanu, spacáku, fotoťáku, obuvi), ale taky si asi 700 € přivydělal. Dočteš se právě i tyto konkrétní možnosti přivýdělku na cestách.

Pokud tě Hogyho příběh zaujal, pak tě mileráda odkážu na jeho blog plný dalších nejen cestovatelských rad.

Jdeme nakupovat

Chystáš se taky na cesty? Ne nutně hned roční, ale prostě řešíš klasické problémy od letenek přes víza po to, kde budeš bydlet za rozumnou cenu? Tak šup, musíš mít jako já tohoto průvodce na cesty. Hogy ti připravil slovenskou i českou variantu knížky. Je jen na tobě, který jazyk je tvému srdci milejší.

Abys měl rozhodování jednodušší, tak mám pro tebe dvě překvápka. První z nich je malá ukázka z knihy. Mrkni se v galerii, jak je vypadá knížka uvnitř:

Okolo sveta s palcom hore - strana 9
« z 5 »

 

A druhý bonus je pro mé milé nomády a cestovatele. I když je knížka za příjemnou cenu i bez slevy, sehnala jsem pro tebe voucher na dalších 20 % dolů z prodejní ceny (Nelekej se, v nákupním košíku uvidíš automaticky voucher nomád. Tak si ho neodstraňuj. :)).

Kniha Okolo sveta s palcom hore

TADY máš slovenskou verzi knížky se slevou 20 %

a TADY máš českou verzi knížky se slevou 20 %

 

Přeji příjemné počtení a snazší cestování! Nezapomeň mi pak do komentů nebo mailem poslat tvůj názor na knížku. Mě i Hogyho to moc potěší. Pokud tě knížka zaujala, určitě článek sdílej s kamarády, ať si ji mohou taky koupit.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Lucia napsal:

  Dakujem za typ prave hladam pohodovu knizku na plaz o cestovaniu. Ake este mi doporucujes?

  • Hanka Šormová napsal:

   A tu Peťovu knížku už jsi četla? Jako já jsem ještě hodně pro Travel Bibli anebo tu Jančinu knížku o letenkách, která mi ušetřila hodně peněz. Mám ji v bočním panelu na blogu 🙂 Plus nedávno jsem dočetla knížku Jak jsem stopoval letadlo od Standy Gálika. Ta je ale jen beletrická pro pobavení. 🙂 Měj se pěkně, Luci 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.