VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

8 cestovatelských blogů, které doporučuji sledovat i v roce 2020

8 cestovatelských blogů

Cestování je můj svět a má závislost. Sama o něm dost píšu a ještě více o něm čtu od druhých. Ale je jen pár cestovatelských blogů, které si přečtu jen tak z náhlého popudu. Tj. nemusí na mě jejich příspěvek vyskočit někde na internetu. Ráda se k nim vracím, a to i v době, kdy nelze vycestovat z České republiky.

TOP výběr český a slovenských cestovatelských blogů

S výjimkou jedné blogerky se s ostatními blogery znám z online světa. Většina z nich navíc žije v zahraničí, a proto mi jejich blogy přijde zajímavé sledovat i v době koronavirové, kdy se dá cestovat tak leda s prstem po mapě. Hned máš aspoň kapičku pocit, že jste zase někdy pryč na cestách.

Pouštní liška bloguje

Pouštní liška mezi Araby, tak zní podtitul Sonina blogu. Soňa s manželem žijí už nějaký ten pátek v pro mě dost netradičních zemích – nejprve v Kuvajtu a aktuálně v Ománu. Nechce se ti číst? Mám pro tebe dobrou zprávu, nedávno na podcastu Travel Bible vyšel rozhovor právě s pouštní liškou Soňou.

Ač nerada to říkám, Soňa nedodržuje snad žádnou z blogovacích rad, o kterých píšu na tomto blogu, a přesto ji tak ráda čtu. Dle mě má spisovatelský dar a já ji už dlouho přemlouvám k sepsání knížky. Nutno přiznat, že Soňa na blogu píše příběhy ze života v cizích zemích a o povaze/tradicích lokálního obyvatelstva, žádné klasické cestopisy u ní nečekej.

O čem píše Češka v Egyptě?

Alča aktuálně zakotvila v Egyptě, kde se provdala za Egypťana a společně vychovávají malou princezničku a staršího Tarzana. Ale pozor, Egypt rozhodně není prvním (a možná ani posledním???) státem, kde Alenka dlouhodobě žije/žila. Nicméně nejvíce píše právě o životě v Egyptě.

Pokud plánuješ navštívit Egypt, neboj se zkontaktovat Alenku. Tato milá (za mě i dost pokorná) žena totiž společně s manželem nabízí výlety po souši i na moři.

Itálie v Brně

Míšu jsem poznala díky jejímu zájmu o copywriting. Stejně jako já je z Brna, ale na rozdíl ode mě má italského přítele. Proto na jejím blogu Itálie v Brně může psát zajímavé pohledy Češky na Italy a Itala na Čechy (o jazycích, rozdílných zvycích, přístupu k vaření a kvalitě potravin). Díky Míšině blogu objevuju, co je to pravé italské jídlo (ne naše rizoto), perličky z italštiny i názory Itala na nás, Čechy. Hm, Ital Andrea si servítky nebere. A to mě baví!

Blog pro milovníky “drsného” severu

Radka si našla norského přítele Ivara. Když zrovna necestují, žijí společně v Norsku. Real Camp Life je blog pro všechny nadšence Skandinávských zemích, ale nejenom o těchto zemích se dočteš v článcích. Radka píše jednak zážitky ze života, ale i cestopisné články, které nejsou nudným souhrnem XYZ míst k navštívení tam a tam. Miluju její perličky o Norsku, tamní přírodě i chutném jídle.

V roce 2020 měla Radka společně s Ivarem v dodávce projet Jižní Ameriku. Bohužel koronavirus jim neplánovaně přerušil cestu. Rovněž o strastiplném návratu zpět do Norska najdeš článek na blogu.

Poznámka z Nomádské stezky: Pokud tě zajímají i další osudy Čechů v cizině a jejich “náročnější” návraty domů v době koronavirové, přečti si článek Úniková hra jménem koronavirus.

Švýcarsko očima české rodiny

Hanka je máma na plný úvazek, která od roku 2014 se zbytkem rodiny žije ve Švýcarsku. Odtud plyne i pojmenování blogu Our Swiss Experience (Naše švýcarské zážitky). Hanča je zkušená blogerka, což je vidět i na samotném blogu. Zdaleka nepíše jenom o životě ve Švýcarsku a cestování, i když to jsou mé nejoblíbenější články.

V roce 2020 chystá jednu novinku pro nadšené blogery a blogerky. Máš-li blog a bojuješ s plánováním, pak sleduj Hanču a možná ti její novinka přijde k užitku.

8 cestovatelských blogů - Holka s bucket listem

Ukázka toho, jak vypadá takový Bucket list. Zdroj: www.holkasbucketlistem.cz

Holka s buckem listem…

…to je Lucka Kutrová, malá dredatá, ale o to nebojácnější holka. Její bucket list (seznam věcí, které si chce splnit) obsahuje 87 úkolů. A fakt si je plní, o čemž píše i na svém blogu Holka s bucket listem. Jedno z přání bylo přejít PCT (Pacific Crest Trail – 4300km pochod z Mexika do Kanady). Ačkoliv Lucka nebyla trénovaná hikerka, dala to se ctí, o čemž svědčí i její svérázná knížka (aktuálně ji dočítám a doporučuju).

Opět nečekej blog s řadou cestopisných článků. Ani žádný uhlazený styl. Lucka píše vše na plnou hubu, tak jak to cítí. A to se mi na ní líbí.

Bez mapy jsem ztracená

Teda já se umím ztratit i s mapou a GPS navigací v mobilu, ale sympatický Slovák Milan z blogu Bez mapy dává cestování po světě s přehledem. Jediný mužský zástupce mého seznamu se blogem dokonce full time živí a je mi inspirací, že to fakt jde.

Najdeš u nějak jak ty cestopisné články z celého světa, tak i řadu recenzních, o výuce jazyků a mnoho humorných. Věřím, že Milana si zamiluješ i v jeho typických kraťasech do půl stehen, které provází řadu jeho instagramových fotek. 😀 Veď mu to pristane!

Travelhackerka Janka

Druhý zástupcem full time blogerů je Slovenka Janka z blogu Travelhacker. Dneska už není zaměření Jančina blogu zcela mým šálkem kávy, ale svého času jsem se od ní naučila nejeden travel hack (vylepšovák, jak pohodově a často lacino cestovat). Je to právě Jančina knížka Cestuj bez miliónov, díky které jsem se naučila hledat akční letenky po celém světě.

Poznámka z Nomádské stezky: Když jsem začínala s blogováním, zpovídala jsem Janču, jak na to výdělečné full time blogování.

A to je celý můj seznam oblíbených českých a slovenských cestovatelských blogů, které sleduju pravidelně. Samozřejmě existují i další travelblogy, kam občas zavítám, ale to už na mě musí jejich články vyskočit někde na Facebooku.

Paradoxní je, že 6 z 8 zmiňovaných je převážně o zážitcích na cestách, ne o podrobných cestopisech, které píšu já. Sama jsem kdysi napsala pár rádoby humorných zážitků z cest, například:

ale pak jsem měla za to, že to nikoho nezajímá a už takové články nepíšu. Hm, ale čtu je u druhých… Mám se vrátit k tomuto typu článků? Co myslíš?

Píšeš blog (ne nutně cestovatelský)? Pak si zkontroluj, že splňuje všech 13 nezbytností úspěšného blogu. Stáhni si zdarma Blogerský seznam.

Cestovatelských blogů jsou tisíce. Máš mezi nimi své oblíbence, které tu nezazněly? Poděl se s námi dolů do komentářů, ať si všichni rozšíříme obzory o další zajímavé blogy.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.