VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Dovolená na Maltě (nejenom s dětmi) na pohodu

dovolená na Maltě

V cestovatelských skupinách vídám dotazy ohledně Malty. Kam jet, pokud mají děti? Kde hledat ubytování, aby tam byl večerní život? V které části ostrova se nacházejí písečné pláže? Atd. Protože jsem na ostrově nějakou dobu žila, rozhodla jsem se napsat tento článek, aby tvá dovolená na Maltě byla na pohodu.

Tipy, kam zamířit na Maltě, když…

1) Chceš písečné pláže

Ačkoliv se to nezdá, na Maltě jsou převážně kamenité pláže. Však je to taky kus skály vystupující z moře. Ale neboj, najdou se tady i hezké písečné pláže. Tu v Paceville opravdu vynechej, byť se na první pohled zdá super pro svou lokaci (v osídlenější části ostrova).

Z vlastní zkušenosti bych ti doporučila zamířit na západní část hlavního ostrova. Tady se nachází oblast-resort Golden Bay a čekají tě tu tři nádherné písečné pláže obklopené skalami. Je tu klid, pouze do hlavního dění ostrova je to na maltské poměry trochu z ruku. Nádherné oranžová pláž (zbarvení písku) se nachází na druhém ostrově Gozo, jde o Ramla Bay. Případně lze zvážit oblast mezi městy MelliehaSan Pawl.

dovolená na Maltě - Ramla Bay

Takto úchvatně vypadá z dálky Ramla Bay na ostrově Gozo. Zblízka ještě lepší písek

2) Mít to kousek autobusy po ostrově

Pokud si neplánuješ půjčovat auto a řídit, což vzhledem k šílené dopravě na Maltě nedoporučuji (jezdí se vlevo), využij místní autobusy. Dostaneš se jimi prakticky všude, jezdí i na ostrově Gozo. Mezi ostrovy funguje nepřetržitý placený trajekt.

Ale pozor, co se ti na mapě zdá jako kousek, to tamní autobusy jedou kvůli zácpám neskutečně dlouho (z Vallety na trajekt je to 2,5 hodiny). Taky nepočítej, že na vzdálenější zastávce tě každý autobus nabere. Když řidič nazná, že je plný, ani nepřibrzdí. Navíc se tu mává rukama na znamení, že chceš jet. Proto mi přijde fajn bydlet v oblasti FlorianaValletta. Odsud vyjíždí všechny linky po ostrově. Jen tady neočekávej pláže ke koupání. Taky tu je dražší ubytování.

dovolená na Maltě - pohled z Valletty

Typickou fotku na Vallettu jsem mezi těmi 1000 fotkami z Malty nenašla. A tak sdílím pohled naopak z Valletty zpět na Sliemu (záliv křižují výletní lodičky za pár euro)

3) Bydlet v klidné části, neboť jedeš s dětmi

Předpokládám, že pokud jedeš na dovolenou s dětmi, hledáš spíše klidnější lokalitu i za cenu toho, že budeš dál od letiště a centra dění. V tomto případě doporučuji hledat ubytování na ostrově Gozo. Dostaneš se tam i ve večerních hodinách (taxíky plus trajekt). Na Gozo je klid v podstatě všude, je totiž výrazně méně osídlené. Také je zelenější a s lepšími plážemi.

Druhou často volenou oblastí pro dovolenou s dětmi je již zmiňovaná Mellieha. Už tu není tak hustá doprava. Odsud to máš autobusem kousek do Bahar ic-Caghaq, kde se nachází něco jako aqualand (Splash and Fun). Rovněž se dá dojet do Pepkovy vesničky (Popeye Village) – na mapě hledej Il-Prajjet (severozápad ostrova).

dovolená na Maltě - Popeye Village

Pohled na Pepkovu vesničku, která je skvělou atrakcí pro děti. Platila jsem 21 euro včetně projížďky loďkou

4) Bydlet v rušné části, kde to v noci žije

Na Maltě se často konají rozlučky se svobodou (potkala jsem tu takto celou řadu Italů). Ale možná i ty toužíš dojít si zatančit (existují tu taneční kluby), někam do baru posedět, zakouřit vodárnu a zažít živou hudbu. Nejdivočejší je to v Paceville, ale tam nedoporučuji hledat ubytování. Navštívit a zase rychle pryč. Bydlení můžeš hledat v nedalekém Swieqi (bydlela jsem já, do Paceville kousek, ale k moři to je 20 minut pěšky), nebo v SlieměSt. Julliens.

Na rovinu, jedná se o dražší lokality (nemyslím Swieqi). Ze Sliemy máš krásný výhled na Valletu (dojedeš tam lodí), ale není tu písečná pláž. Taky tu začíná promenáda okolo moře s řadou restaurací a stánků. Ta končí až v St. Julliens (defakto ve zmiňovaném Paceville).

dovolená na Maltě - ledový bar v Paceville

Ledový bar v Paceville. Jinak jde o krátkou uličku narvanou k prasknutí pouze bary a kluby

5) Lákají tě především historické památky

Dovolená na Maltě není jenom o koupačkách, ale rovněž o nádherné architektuře. Dýchá na tebe všude, protože se tady staví ze žlutého vápence (tzv. limestone). Nicméně pokud máš rád tu “pravou starou” historii, pak se orientuj spíše směrem na jih hlavního ostrova. Kromě historických měst Valletta (hlavní město) a Mdina (bývalé hlavní město) je většina vykopávek na jihu ostrova mezi Had-DingliIs-Siggiewi. Mimochodem, v Had-Dingli se nachází turisticky navštěvované místo Blue Grotto.

Na Maltě je rovněž mraky kostelů zasvěcených různým svatým. V každém městě narazíš na úžasné kostelní stavby, z nichž ta monumentální (Rotunda) je například v Mostě. Ale tam bych nebydlela, pouze se zajela podívat. Díky tolika různým zasvěcením kostelů se tady v létě koná snad obden nějaká fiesta (slavnost), kdy je zablokovaná doprava a ohňostroje probíhají i za bílého dne.

dovolená na Maltě - kostel Ta'Pina

Kostelů na Maltě je více než 300. Ta’Pina je jeden z monumentálnějších, nachází se na ostrově Gozo

6) Jsi duší turista a nevadí ti vedro na výlety

Pokud jsi na tom jako já, miluješ turistiku a moře tě až tak nebere, přesto zamiř na Maltu. Ačkoliv se to nezdá, i tady se dá chodit na výlety. Pravda, trasy moc značené nejsou a do zad ti bude pražit sluníčko. Nicméně i tak jsem zvládla obejít značnou část hlavního ostrova. Dokonce ho přejít napříč ze západu na východ.

Bydlení hledej spíše na západě hlavního ostrova – nebála bych se ani Rabatu (zajíždí sem řada autobusů). Budeš-li mít auto, můžeš volit ještě něco menšího a klidnějšího (Mgarr, Bahrija). Tady v té části ostrova začínají Victoria Lines, kolem kterých se dá pěkně projít. Nebo můžeš prozkoumávat pobřeží od Bahriji na obě strany. Výhodou je, že s turisty se mačkat nebudeš (článek obsahuje 7 tipů na originální místa k návštěvě).

dovolená na Maltě - Victoria Lines

Takto vypadají rozvaliny Victoria Lines, podél kterých se dá projít ostrov ze západu na východ

Doplnění z Nomádské stezky: Osobně bych nikdy nebydlela v oblasti Mosta-Birkirkara-Hamrun-Attard-Quormi. Jedná se o hustě osídlenou oblast ve středu ostrova. Denně by ses tak kodrcal v autobusech. A jediné, co je tady zajímavé k vidění, tak botanická zahrada San Anton Garden.

Jak sehnat ubytování na Maltě

Když už víš kde hledat, tak se pojďme podívat na to, jak ho najít. Nebudu ti nic nalhávat, Malta rozhodně není z těch levnějších destinací. Tomu odpovídají i ceny bydlení, zejména v hlavní sezóně (červen až září).

Přesto se dá najít něco rozumného. Mám pro tebe pár tipů:

  • Zkus AirBnB. Doporučuji rovněž sbírat cestovatelské kredity a mít tak příští dovolenou levnější. Pokud jsi přes AirBnB ještě necestoval, tady ti nabízím slevu 28 euro na tvou první cestu.
  • Využívej cashback portálů, což jde například u systému Booking. Jestli o těchto portálech slyšíš poprvé, přečti si o nich víc v článku 6 tipů, jak ušetřit na cestách.
  • Poptej se ve skupině Češi a Slováci na Maltě (na Facebooku). Někteří krajané pronajímají výhodněji bydlení na ostrově.
  • Jeď na dovolenou mimo sezónu. V květnu i říjnu je na Maltě stále teplo, možná pro nás Čechy dokonce příjemněji. Maximálně ti sem tam zaprší.

Pár rad na závěr, aby dovolená na Maltě byla bez chybičky

Nenech se ničím zaskočit. Malta je tak trochu jiný svět, ačkoliv místní neradi slyší, že o nich nemluvím jako o Evropanech.

Na co myslet a co vědět před odjezdem:

  • Jezdí se vlevo. Takže se raději 2x rozhlédni, než někam vstoupíš do vozovky. Navíc se tu jezdí příšerně.
  • Není tu pitná voda. Na promenádách je extrémně předražená. Doporučuji nakoupit ve větších baleních, například v Lídlu.
  • Na Maltě najdeš hezká hřišťátka pro děti v každém městě i podél promenády s výhledem na moře. Obvykle mají zázemí v podobě záchodů. Ale ta pitná voda tam není!
  • Pokud budeš muset využít taxík (jezdí tam pár nočních linek autobusů), doporučuji upřednostnit Bolt před klasickými bílými taxíky. Tady znáš svou cenu dopředu. Jinak je to pekelně drahé.
  • Preferuj autobusy před autem (cyklostezky tu moc nečekej). Jen se obrň trpělivostí a nezapomeň mávnout rukou, jestli chceš, aby řidič zastavil. Pořiď si Tallinja card (tuším 21 euro na týden a jezdíš neomezeně na Maltě i Gozo).
  • Všude se bez problému domluvíš anglicky (druhý oficiální jazyk ostrova). Místní umí i obstojně italsky. Maltštinu bych nezkoušela, pokud teda neumíš arabsky (je tam jistá podoba).

Dalších 14 “překvapení” z Malty jsem sepsala do jiného článku. Slouží k pobavení i poučení. S ním už dovolená na Maltě nemůže být snazší.

Snadný tip, co udělej ještě dnes = Spoj užitečné s příjemným

Pojmi dovolenou na Maltě netradičně. Zaplať si s celou rodinou jazykový kurz. Dopoledne piluj angličtinu a odpoledne/o víkendu cestuj. Sama jsem to tak udělala v roce 2015 a nelituju. Připravila jsem pro tebe recenzi vynikající jazykové školy Maltalingua.

Láká tě dovolená na Maltě? Pokud ano a článek ti pomohl, sdílej ho se světem! Můžeš tak pomoci i dalším cestovatelům. Děkuji!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.