VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

6 ozkoušených tipů, jak ušetřit na cestách a přesto cestovat komfortně

jak ušetřit na cestách

Když se řekne levné cestování alias low-cost cestování, každému se vybaví spaní pod širákem, po kempech ve stanu, stopování, novodobě taky couchsurfing (spaní zadarmo) či dumpster diving (vybírání potravin z odpadkáčů). Ovšem takový styl cestování nemusí být pro každého komfortním. Mám pro tebe své tipy, jak ušetřit na cestách a přesto si užít dovolenou v obvyklém standardu.

Mé šetření včera a dnes

Ačkoliv mám za sebou zkušenost se stopováním do Barcelony, spaní po zahraničních hostitelích zadarmo (couchsurfing), spaní ve stanu i po benzínkách, dneska tak už necestuju. Sice jsem ušetřila pěkných pár desítek tisíc korun, ale pro mou práci na dálku to nebylo zrovna to nejlepší. Často jsem si neodpočinula a ve výsledku ani mnoho neviděla.

Dneska už cestuji jinak – na pohodu a s určitým standardem. Přesto nemám zapotřebí rozhazovat peníze horem dolem a raději si je ušetřím na dobré jídlo v restauraci nebo další letenku. Z vlastní zkušenost vím, že nejvíce se utrácí za ubytování, dopravu a různá pojištění či výběry z bankomatu.

Ke každému z témat jsem sepsala své ozkoušené vychytávky, jak ušetřit na cestách nějakou tu korunu a přitom si zajistit svůj komfort. Co tě zajímá?

Jak ušetřit na ubytování

Pro hledání ubytka využívám portálů Booking a Airbnb. Nejenom pro širokou nabídku, možnost filtrování, ale i pro slevy, které portály poskytují.

V případě Airbnb sbírám tzv. cestovní kredity. V praxi to znamená, že doporučuju svou slevu 28 euro na tvou první rezervaci ubytka. Sama z toho mám cca 15 euro na další rezervaci apartmánu. Za jediný rok jsem takto ušetřila 135 euro. V neposlední řadě můžeš přes službu Airbnb nabízet ubytování u tebe doma, máš-li k tomu prostory. Jednak vyděláš, za druhé získáš cestovní kredity z prvního návštěvníka u tebe.

Booking nemá žádné cestovní kredity, ale zase nabízí slevové kupóny. Ke každému účtu (rozuměj pro každý tvůj e-mail) na Bookingu můžeš získat 10% slevový voucher na další rezervaci. Stačí počkat na e-mail po zaplacení a v něm najdeš odkaz na zmiňovanou slevu. O tom, jak získávat opakovaně slevu až 50 % na Bookingu, sepsala blogerka Janka článek. Za mě už je to takové na hraně “slušnosti”, ale taky to je možnost… (Osobně jsem to ještě nezkoušela.)

Můj tip: Pokud znáš affiliate partnerství a jsi například partnerem Bookingu, můžeš získávat provizi z prodeje nějakého ubytování přes Booking. Já jsem například v článku 5 důvodů, proč jet na dovolenou do Polska umístila obrázek na náš hotel (níže v textu). Pokud by si přes můj odkaz někdo ubytko koupil, získám u Bookingu nějakou tu korunu (provizi). Celý postup jde použít i tak, že přes tvůj affil odkaz nakoupí tvůj spolucestující a vy tak společně ušetříte na cestě (předpokládám tedy, že se o svou provizi rozdělíš s nakupujícím). Podobný princip jde i u půjčování auta přes RentalCars, nakupování letenek u Pelikánu, atd. O affiliate marketigu ti sepíšu podrobný článek, aby sis ho mohl též vyzkoušet.

Vše okolo cashback portálů

Cashback portály jsem do letoška nepoužívala, ale jsou skvělou a legální možností, jak ušetřit nejenom na cestování. Přes jejich registrované partnery můžeš nakupovat se slevou u celé řady e-shopů. Doporučuji se vždy podívat, jaké partnery má tebou vybraný cashback portál a možná tam nalezneš i tvůj oblíbený e-shop. Například Booking je téměř všude.

Ale zpět k tomu, jak cashback portály fungují. Mám v prohlížeči Chrome nainstalované rozšíření, které mě upozorňuje, že nákupem na daném portálu mohu získat tzv. peníze zpět. Tj. pokud nakoupím přes odkaz, zaplatím plnou částku a sleva mi přijde později na účet. Výše slevy se liší e-shop od e-shopu a navíc na cashback portálech můžeš získávat další zvýhodňující vouchery.

Mimochodem, za doporučení těchto portálů dalším kamarádům získáváš tzv. nákupní kredity. Funguje to podobně jako u výše zmiňovaného Airbnb. Tyto kredity uplatníš jako slevu k dalšímu tvému nákupu, nebo si je necháš vyplatit.

Tipli

Nedávno jsem poznala cashback portál, za kterým stojí úspěšný podnikatel Michal Hardyn. Michala jsem poznala z podcastu Proti proudu, kde mě zaujal a tak jsem Tipli omrkla zblízka.

Portál Tipli se dostal už i za hranice České republiky – má partnery hned ve 3 státech a teď expanduje do Rumunska. Za registraci na portále máš vstupní voucher na 100 Kč.

Hodně mě zaujaly jejich statistiky, o které se s tebou podělím:

 • Každému uživateli zaplatí v průměru 2 180 Kč ročně zpět. Pro mě je to hodnota pěkněho víkend v českém wellnes.
 • Na Tipli je víc než 1 500 obchodů a z každého nákupu se ti vrátí až 33 % zpět. Průměrná odměna za jeden nákup uživatele Tipli je 26 Kč.
 • Každý den navštíví webové stránky Tipli víc než 30 tisíc uživatelů. To je stejně jako počet obyvatel měst: Tábor, Znojmo, Kolín nebo Příbram.
 • Průměrná doba schválení odměny je 29 dní. Čeká se, až je zboží doručeno a uplyne zákonná doba pro vrácení zboží.
 • Každý den na Tipli přidávají 30 nejlepších slev a nákupních akcí na českém internetu.

Můj tip: S Michalem jsem pro tebe domluvila jednorázovou akci pro čtenáře Nomádské stezky. Můžeš získat speciální “Zlatý účet”, kde jsou nastavené až o 60 % vyšší odměny z nákupu na internetu než obvykle. Tento účet získáš zdarma na 3 měsíce. Platnost akce je do 30. září 2018 a je určena pouze pro nové uživatele. Co je k tomu potřeba udělat?

jak ušetřit na cestách

Cashback World

Poslední cashback portál, který tu zmíním, jsem poznala celkem nedávno díky digitální nomádce Barče Zaoralové a její stránce Letem světem s cashbackem. Ze zmiňovaných portálů se jedná o nejstarší cashback službu a tedy i nejvíce rozšířený portál ve světě. Aktuálně jsou už ve 47 zemích světa, a to nejenom v online e-shopech. Partnery jsou rovněž kamenné obchody ze všech možných odvětví.

Cashback World je největší nákupní společenství na světě, které spojuje zákazníky a obchodníky jednou Cashback kartou. Tato Cashback karta je pouze evidenční (neboj se, nejedná se o žádnou další kreditku) a můžeš ji mít jak v mobilu, tak v mobilní aplikaci, kde si také najdeš partnery ve tvém okolí. Členství je samozřejmě zdarma, takže nemáš co ztratit. Registraci si uděláš na těchto stránkách.

Dle mě je to perfektní při cestování, protože si jednoduše otevřeš aplikaci a hned víš, kam zajít např. na oběd, ze kterého se ti vrátí část peněz zpět na tvůj účet.

Jak ušetřit na dopravě

U mě nejvíce peněz na cestách padne jistě na dopravu. Jen za rok 2017 jsem utratila okolo 35 000 Kč na letenkách. Nutno dodat, že to jsem ještě většinu z nich získala v akci nebo se jednalo o chybový tarif. Jinak by ta částka byla možná až dvojnásobná. Proto celkem zkoumám možnosti, jak ušetřit na letenkách a cestovat alespoň v economy class.

Několik z mnoha mých triků na lovení letenek:

 • Kupuji převážně akční a chybové letenky.
 • Mám nastavené notifikace z řady letenkových stránek na RSS čtečce Feedly. Nemusím tak obcházet stránku po stránce a zkoumat akční letenky. Vše hezky na jednom místě.
 • Pro cesty po Evropě často používám nízkonákladovky typu Wizzair, Ryanair a Vueling. U Ryanaira doporučuji omrknout jejich stránku Fare finder. Jak ji používat skvěle popsal Milan z blogu Bez mapy.
 • Mám staženou mobilní aplikaci Nejrychlejší letenky od nomáda Jirky Dolejše. Existuje pro iOS i Android. Využívám ji zejména na lety z Polska.
 • Dále mám nastavené sledování několika FB stránek od Pelikána, Zaleť si a Kadetade. Každou jejich akci tak vidím do minuty, když jsem online na Facebooku.
 • Cestuji s příručním zavazadlem do 5 kg, takže neplatím za odbavené zavazadlo. To neplatí pro cesty na jiný kontinent (s výjimkou Maroka).

Díky těmto trikům jsem například ulovila:

 • Azory z Německa za 4000 Kč (běžná cena od 8000 Kč)
 • Kubu z Nizozemí ze 4500 Kč (běžná cena okolo 15 000 Kč)
 • JAR z Berlína za 5500 Kč (běžná cena od 15 000 Kč) – tento chybový tarif nakonec letecká společnost stáhla
 • Jordánsko z Vídně za 2200 Kč (běžná cena okolo 7000 Kč)
 • Izrael z Bratislavy za 1000 Kč (běžnou cenu z hlavy nevím)
 • Benátky z Vídně za 0,50 Kč – není to tiskařský překlep, šlo o akci od Vuelingu (občas se opakují)

Můj tip:

Jak vidíš, na vhodně koupených letenkách ušetřím až 50 % z finální ceny. Za naučené triky vděčím především Jančině knížce Cestuj bez miliónov. Cena knížky se mi vrátila už během prvního nákupu letenky. 

Mimochodem, aktuálně točím kurz Letenkový machr o akčních a levných letenkách. Pokud máš zájem, stačí mi dát vědět a já ti o něm povím s předstihem (i s nějakou tou zaváděcí slevou pro zájemce).

Možná namítneš, že sice letím z Benátek do Vídně za 50 halířů, ale mnohem dráž mě vyjde doprava do Vídně a zpět. Možná tě zklamu, nebo pobavím, ale i tady mám své vychytávky. Aktuálně vlastním zdarma vouchery od autobusové společnosti Flixbus, které hodlám pro tuto cestu využít. Vím, že Flixbus v ČR nemá zrovna nejlepší povést, ale mívá akce. Stačí si stáhnout jejich aplikaci pro mobil a sledovat.

Jak ušetřit na cestovním pojištění + očkování

Zdraví máme jen jedno a zrovna na něm by se šetřit nemělo. Ti, co mě sledují delší dobu, vědí, že v lednu 2018 jsem si na 2x zlomila čelist a rozhodně se nejednalo o příjemnou rekonvalescenci. Proto je pro mě důležité si vybírat kvalitní cestovní pojištění. I tady mám pro tebe několik tipů.

1. Podívej se u své domácí pojišťovny

Já jsem u VZP. Jako jejich zákazník mám tak 30 % slevu na jejich produkty, tj. i cestovní pojištění. Získala jsem tak roční pojištění s opakovanými návraty do 90 dnů za 2100 Kč. Navíc jako dárce krve jsem od VZP dostala 35 dnů pojištění v cizině zdarma. Musíš ale být součástí Klubu pevného zdraví. Navštiv svou pojišťovnu a zjisti si, zda ti nenabídnou taky nějakou věrnostní slevu.

2. Využívej srovnávače cen

Například na portále Porovnej24 najdeš mimo jiné i nabídku srovnání klasického cestovního pojištění. Můžeš si tady vybrat různé druhy pojištění a poté filtrovat nabídku podle ceny, nebo výše krytí a jiných parametrů tak, aby to vyhovovalo tvým potřebám. Získáš tak přehled, jak se pohybují ceny za pojištění na trhu. Navíc tady máš tu filtraci přes výši krytí, což považuji za důležité.

I v případě srovnávače Porovnej24 jsem si zjišťovala jejich statistiky, ať si uděláš obrázek:

 • Za cestovní pojištění vybrané přes portál průměrně lidé utratí 212 Kč za osobu. Jedná se spíše o krátkodobá cest. pojištění.
 • Pro představu, průměrný rozdílceně nejlevnější a nejdražší nabídky je 706 Kč na osobu. Takže se tady nabízí prostor na úsporu (samozřejmě po prostudování nabídky a podmínek).
 • Naštěstí se ukazuje, že lidé nechtějí mermomocí ušetřit na zdraví. Podle dat společnosti jejich zákazníci volí mnohem častěji vyšší pojistnou ochranu – tzn. krytí nad 5 mil. Kč. Prý jde až o 76 % zákazníků Porovnej24. Tak to je fajn..

3. Čti tipy od zkušených

Tady tě odkážu na poměrně rozsáhlý článek o krátkodobém cestovním pojištění od Travel Bible. Pokud znáš komunitu okolo Travel Bible, pak jistě víš, že na rady okolo cestování jsou ti nejpovolanější.

4. Nakupuj pojištění online

Šetříš tím hned dvakrát. Jednak svůj čas tím, že nestojíš ve frontě na pobočce. Za druhé pak i peníze, neboť nákupem pojištění online získáváš obvykle okolo 15 % slevu. Tento postup ale doporučuji u produktů, které už znáš a máš dobře pročtené smluvní podmínky. V opačném případě bych se raději šla vyptat na pobočku. Přece jenom jde o zdraví.

Zopakuji se, ale považuji to za důležité. U smlouvy (nejenom za cestovní pojištění) čti podmínky a hledej výši krytí, asistenční služby a převoz zpět do tvé země. Nespoléhej se na pojištění u platebních karet. Jsou sice lákavě levná (v desítkách korun za měsíc), ale hodí se podle mě pouze na krátké výjezdy do sousedních zemí (Polsko, Rakousko či Slovensko).

Má zkušenost s očkováním

Tady jsem trochu lajdák. Mám z dětství očkování proti žloutence A a s tím jsem si zatím vystačila. Před cestou si kontroluji nutnost očkování a zatím jsem nebyla v pořádných tropech a zamořených oblastech. Nicméně na cesty se doporučuje mít očkovací základ: žloutenka A+B a břišní tyfus.

Výše jsem zmiňovala, že jsem zákazník VZP a jejich nabídku využiji i pro očkování. Nabízí příspěvek 500 Kč na různé skupiny očkovacích látek. Získám tak 500 Kč na tyfus a dalších 500 Kč na žloutenku B, neboť tyto vakcíny jsou v různých skupinách. Opět se mrkni, zda i tvoje pojišťovna nedává očkovací příspěvek.

Jak na výběry z bankomatu

Poplatkům za výběr z bankomatu v ČR už je naštěstí konec, pokud jsi nezůstal u nějaké konzervativní banky… Bohužel v zahraničí (zejména pak mimo Evropu) stojí výběr nemalé peníze. Obvykle po mě má banka chtěla okolo 100 Kč za 1 výběr. Protože nerada nosím hotovost, snažím se výběrům vyhýbat a co nejvíce platím kartou. To samozřejmě nejde ve všech zemích světa, proto jsem si zřídila pár dalších “chytrých” karet u společností:

 • AirBank – tady si platím Velký tarif. Za 100 Kč/měsíčně mám všechny výběry a SEPA platby po Evropě zdarma. S výhodou jsem využívala během mého půlročního života na Maltě.
 • UniCredit Bank – pokud přes jejich účet proženeš alespoň 15 000 Kč měsíčně, máš výběry ve světě zdarma bez poplatku.

Co naopak nemám, ale už delší dobu po tom pokukuji, je účet u společnosti Revolut. Pro digitální nomády a časté cestovatele mimo EU skvělá volba, jak řešit finance (ale i konverze měn) na cestách.

Můj tip: Co dělat, když už musíš v cizině vybrat/zaplatit a žádnou “chytrou” kartu nemáš? Odmítej měnovou konverzi, kterou ti nabídne bankomat (dej Decline). Obvykle je výhodnější konverze tvé banky. Vybírej si pro výběr bankomaty od bankovních společností. Ty od speciálních společností chtějí nemalé poplatky za zprostředkování transakce. Pokud se tě prodavač ptá, zda chceš přes nákup kartou platit v korunách, nebo jejich domácí měně, chtěj vždy jejich měnu.

Bonusový šetřící tip

V neposlední řadě mi nějakou korunu na cestách ušetří i můj blog. Za první půlrok roku 2018 to bylo cca 6900 Kč z prodeje eBooků a blogerských konzultací a přibližně 3000 Kč z affiliate marketingu, kterému se moc nevěnuji. Celkem tedy asi 10000 Kč. To už je taková má 14denní dovolená/nomádění na Azorách nebo Kypru. Psaní blogu, točení videí i psaní eBooků mi zabere hodně času a tak chci tímto poděkovat všem věrným fanouškům Nomádské stezky za jejich podporu.

I ty si můžeš založit svůj blog, ne nutně na téma cestování, a postupně si díky němu (při)vydělat na komfortní cestování. Dalších 12 tipů, jak si vydělávat na cestách i doma jsem sepsala v dřívějším článku. Kvalitní a úspěšný blog je běh na dlouhou trať, tak začni šetřit něčím snazším v dnešním tipu na konci článku:

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Registrace na cashback portálech jsou zdarma a zaberou ti pár minutek. Přihlas se na Tipli (a vyber si svou slevu v Zlatém účtě) a aktivuj Cashback World kartu. Nezapomeň ani na ubytovací portál Airbnb.

Našel jsi ve článku novinky, jak ušetřit na cestách a přesto si cestování užít se vším komfortem? Pak si je nenechávej pro sebe a pošli článek dál do světa. Za jeho sdílení ti patří můj dík i úsměv!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  • Hanka Šormová napsal:

   Děkuji 🙂 Který byl pro tebe nový? Abych měla nějakou zpětnou vazbu, na co se třeba příště více zaměřit.

 1. Eva napsal:

  Ahoj Hani, super článek 🙂 Mě osobně zaujaly ty cashbacky, už jsem o tom slyšela ale ještě nikdy nevyužila. Zkoušela jsem akorát ten kód Tipli a napsalo mi to, že je neplatný, tak nevím kde je chyba. 🙂

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahojky Evi, to jsem ráda, že ti článek přišel něčím nový a přínosný. 🙂 Už píšu Míšovi (majiteli Tipli), ať se mi jejich IT oddělení na ten kód podívá znovu, a pak ti sem odpovím. A měla jsi tam někdy účet? Nebo se právě registruješ jako nový uživatel? Omlouvám se za problémy. Měj pěkný víkend, nomádka Hanča

   • Eva napsal:

    Ahoj Hani, nikdy jsem tam účet neměla, právě jsem se zaregistrovala 🙂 Díky 😉

    • Hanka Šormová napsal:

     Ahoj Evi, a už ti to jelo? Strávila jsem večer s ajťáky a ti mi říkají, že pro nově registrované uživatele by ten kód opravdu měl fungovat. Zda sis třeba opravdu kdysi hodně dávno u nich neudělala na stejný email. Pak by to nejelo… Ale chtějí udělat nějaký voucher, že to nemusí být jen pro nově registrované, tak uvidíme. Snad budeš spokojená. Pa. Hanča

     • Eva napsal:

      Ahojky, tak jsem vyzkoušela i registraci na jiný e-mail a bohužel kupon zase neplatný 🙂 Kdybys měla voucher tak ho ráda využiju. Kdyby ne nevadí 😉

     • Hanka Šormová napsal:

      Ach jo, to mě celkem štve 🙁 A mohla bys mě dát ty dvě email adresy? Já bych to předala přímo jim. Pokud nechceš tu, stačí mi je zaslat na email či FB. Chci to vyřešit ke spokojenosti všech. Moc děkuju za trpělivost. Hanča

 2. pefi napsal:

  Ahoj Hani, u Tipli mi to píše neplatný kod – mrkneš na to, prosím?

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahojky Teri, a předtím jsi u Tipli účet neměla? Zakládala jsi ho poprvé? Jestli ano, pak je to chyba na straně Tipli a psala jsem teď Míšovi, to je jejich CEO (majitel). Já to bohužel nemám jak ověřit. Hned jak mi dá vědět, napíšu ti sem. Děkuju za strpení a omlouvám se za nesrovnalost. Měj pěkný víkend, nomádka Hanča

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.