VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Kolik asi vydělává travel blogerka s propiskou v ruce? Miliony…

10 Pikantností z cest

Pokud čekáš, že svým blogováním, točením videí a psaním vydělávám miliony eur měsíčně, tak tě zklamu. Nebo škodolibě potěším?! Nejsou to ani miliony korun českých, a to ani za celý kalendářní rok dohromady. Přesto v nadpisu nelžu. To bych si nedovolila. Skutečně svou prací vydělávám miliony. Ale ne peněz, nýbrž zážitků, které mi žádné peníze nevynahradí.

Je to něco málo přes rok, kdy jsem se oficiálně stala podnikatelkou, a téměř rok a 3/4, kdy jsem podala výpověď na Maltě. Z nezaměstnané matematičky se stala cestovatelka s propiskou v ruce. To už si zaslouží nějaké to bilancování. Protože jsem žena-nomádka, zhodnotím předchozích 20 měsíců netradičně – skrze 10 pikantností z cest. Ty “the best” píše každý, “the worst” naštěstí nemám, za to delikatesami se to na mých cestách jenom hemží.

Beru na sebe riziko, že po přečtení článku mě označíš za ztřeštěnou holku, co asi podniká leda velkým omylem. 🙂 No co, já si stojím za názorem, že sdílet se má i skrytá stránka věci. Život nám přináší zajímavé události do cesty. A já si prostě života užívám plnými doušky.

Abys kvůli titulku článku nebyl zklamán, na konci článku zmiňuju i nějaká ta podnikatelská čísla.

10 pikantností z cest

Těch států, co jsem projela za posledních 20 měsíců, je bez mála taky 20. Možná i víc. Těžce se mi to počítá. Navíc některými zeměmi jsem pouze projížděla. Bylo proto těžké vybrat jen ty NEJ pikantnosti. Třeba z toho udělám seriál na pokračování.

1. Milostná scénka z Rhodosu

Začínám rovnou nejtěžším kalibrem – pletky s Řekem. A to jsem ani nenavštívila řecký ostrov Lesbos, ale pouze Rhodos. Byl první zemí, kam jsem po Maltě vyrazila poprvé sama a ještě bez plánu. Měla jsem domluveného couchsurfera, u kterého jsem pak bydlela celých 12 dnů. Sympatický voják, ale ne můj typ a ještě navíc kuřák.

Jenže znáš to, sedneš si s někým lidsky, prokecáš řadu nocí, projedeš celý ostrov a na závěr si dáš víno. Nesedlo mi a podle toho to dopadlo. 😀 Pro mou obranu, byla jsem single a víckrát jsem takový úlet neměla. Taky už vím, že víno na cestách fakt neee. Svou zpověď couchsurferky jsem sepsala už v dřívějším článku.

10 Pikantností z cest - Rhodos

Foto ještě před milostnou pletkou s Řekem

2. Střelba v Benátkách

Na podzim 2016 jsem na vlastní pěst projížděla severní Itálií. Opět bez plánu. Teda původně jsem tam měla být s jedním Italem, ale když jsem mu řekla, že s ním vztah nechci, poslal mě do háje. Zbyla mi jen jednosměrná letenka do Říma. Tak jsem jela.

Na své cestě jsem “dobloudila” až do Benátek. Sice mě moc nenadchly. Já tu romantiku necítila, naštěstí ani ty kanály. V Benátkách jsem bydlela u couchsurfera policajta. Neměl lepší nápad, než mi vrazit jeho služební pistoli a já pacifistka se tak učila střílet na terč. Dodávám, že to bylo bez nábojů s eurovkou na pažbě. Měla jsem trénovat odpal bez pádu mince na zem. Co myslíš, dala jsem to?

3. Focení izraelských vojáků

OK, uznávám, že toto byl úlet, který se mi pěkně vymstil při odletu ze země. Při přesunu autobusem z Eilatu do Jeruzaléma jsem neměla nic lepšího na práci, než si fotit spící vojáky za mnou. Samozřejmě se samopalem. A ještě, blbka, jsem to kdesi zmínila na Facebooku. Vznikla z toho má izraelská story, kterou zakončila letištní kontrola.

4. Umrzání v Maroku

Považuji tak trochu za zázrak, že má Nomádská stezka stále existuje při všech těch mých zážitcích a hloupých nápadech. Tento z březnového Maroka je pro změnu nejmrazivějším příběhem.

S Tomášem jsme se rozhodli zdolat nejvyšší horu severní Afriky – Tubkal. A to za pouhý den, když i zdatní přespávají na chatě. Navíc bez přípravy a se spánkovým deficitem. Dodnes si živě pamatuji, jak jsem ležela ve sněhu asi 200 metrů od chaty a bylo mi to vše u pr… Fakt jsem měla sto chutí tam zůstat ležet a umrznout. Víc si přečti v článku Jak jsem nezdolala Tubkal.

5. Opilý spáč v kamionu

Jak jsem zmiňovala ve článku 12 + 1 rada, jak nebýt dalším neúspěšným blogerem v řadě, musím vyzkoušet všechno, o čem chci psát. Tak tomu bylo i v případě mého vůbec prvního stopování v životě.

Nejen, že jsme s Kubou vyrazili úplně po špatné dálnici, ale já ještě zvládla snad už 3. den stopu ztratit spacák. Vcelku na prd, když v noci bylo stěží 12 °C a v takové Vídni byla i nula. S povděkem jsem pak spala na benzinkách nebo v korbě kamionů. A ještě opilá. Tak to dopadá, když na hranicí mezi Německem a Francií potkáš Moraváky s litry slivovice.

6. Jedení penisu v berberské vesnici

Dříve doma o mně říkali, že jsem v jídle jak medvídek koala. Vyrostla jsem na kuřeti a jahodách. Nic jiného jsem do pusy dát nechtěla. To se ale rapidně změnilo s cestováním. Najednou jsem měla sto chutí všechno ochutnat. Miluju například mořské potvory. Nicméně ten penis v Maroku jsem vážně jíst nechtěla. Taky nám hostitel nechtěl před jídlem prozradit, co rozsekaného nám v tom “guláši” plave.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

7. Štětky v Amsterdamu

Upozornění na začátek: Nemám s nimi osobní zkušenost. Vážně ne. Ale Čtvrť červených luceren v Amsterdamu jsem prostě vidět chtěla. Nechtělo se mi věřit, že do těch skleněných vitrín k té štětce, pardon profesionální prostitutce, někdo vejde. Hej, fakt vešel. Přímo před mýma očima v 10 ráno. Hustý!

Můj tip: Pokud tě láká navštívit Amsterdam a okolí, pak si přečti článek od kamarádky Po světě bez cestovky.

8. Rumová plavba na Jamajku

Začínám se bát, že po tomto článku budu vypadat jako alkoholička, co utekla z léčebny. Protože 8. pikantnost souvisí opět s alkoholem. Pro změnu byl hlavním hrdinou rum Havana Club. Ostatně rum byla jedna z hodně mála věcí, která se dala na Kubě sehnat kdekoliv. Tak jsme ho holt popíjeli. I místo jídla.

Po celodenním ježdění v žigulíku bez jídla (hurikán nám uzavřel oblast nejhezčích pláží Cayo Coco) jsme do sebe večer v Zátoce Sviní kopli sedmičku Havany. Já se pak o půlnoci vrhla do Karibiku se slovy: “Čau, plavu na Jamajku!” Kluci mě naštěstí vytáhli zpět na břeh. Škoda, třeba bych doplavala.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

9. Strach na největší houpačce světa

Pokud jsi sledoval mou pouť Novým Zélandem, pak asi víš, že jsem si tam skočila největší houpačku světa. Absolvovala jsem 70 metrů volného pádu. Ačkoliv na videu můžu vypadat vyrovnaně, na rovinu prozrazuji, bála jsem se. Moc. Jsem ráda, že jsem udržela všechny tělní tekutiny tam, kde by měly být. Přítel teď chce na největší bungy světa. Ehm, nebude lepší otěhotnět? 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

10. Přežíračka v 5* hotelu v Malajsii

Tak to dopadá, když vám zruší/posunou let. Při návratu ze Zélandu nám posunuli už první let do Kuala Lumpur . Vznikla nám tak 15 hodinová mezera v Malajsii. Co s tím? Problém se vyřešil vzápěti. Jako kompenzaci jsme dostali pobyt v luxusním 5* hotelu sítě Marriott. Za 15 hodin jsme tak stihli 3 chody v all-inclusive restauraci. Zato Petronas Tower nám zůstal ukryt. Tak někdy příště! Aspoň jsme v následujícím 14 hodinovém letu netrpěli hlady.

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?

 • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
 • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat.
 • Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

Jaká jsou má čísla v podnikání?

Pobavil ses? Klepeš si na čelo? Obraťme list a teď trochu vážněji. I přes časté cesty jsem stihla pracovat a vydělávat. Jaká čísla mě těší?

 • Průměrný hrubý výdělek 30 000 Kč (data z roku 2017). Letos jsou zatím čísla vyšší (přibližně 35 000 Kč). Pro porovnání tu mám článek od slovenského blogera Milana Koľko zarábajú blogeri?
 • 1100 kontaktů v databázi za 12 měsíců. Nutno podotknout, že do FB reklamy jsem za rok dala možná 2000 Kč (spíš méně). A promazávám neaktivní.
 • 8000+ návštěvnost webu za měsíc. Před rokem touto dobou to bylo okolo 1600 lidí měsíčně.
 • 3 nové influencerské spolupráce za jediný týden
 • 32 prodaných eBooků (nepočítám VIP skupinu a řadu konzultací k blogování i nomádění)

Možná kdybych seděla doma na prdeli a pracovala 8 hodin denně, tak bych vydělala víc. Ale já mám radši svou svobodu a práci jen tehdy, když na ni jsem naladěná.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Pokud chceš taky tolik cestovat jako já, stáhni si zdarma eBook 5+1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Přesně ty stály na začátku mé jízdy světem.

Zasmál ses? Tak pobav i své okolí a pošli článek dál do světa. Za jeho sdílení ti patří můj úsměv i dík. Jakých pikantností z cest ses nadál ty?

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Kája napsal:

  Jak ráda bych si vydělávala psaním. 🙂 😀 Úplně se vidím. Ne na cestách, ale ve vytouženém domečku pod horama, každý den na pořádnou procházku se psy a potom práce s čajíkem na zahradě nebo u krbu. :3 😀
  Jednoduché to ale nebude. S blogem nemám šanci, jako copywriterka bych potřebovala hodně štěstí a sen stát se spisovatelkou je naivní. 😀 Na druhou stranu před rokem se mi zdálo nepravděpodobné, že bych měla psaním nějaký pravidelný příjem a hle, na nějakých 1500 si teď přijdu. Je to málo, ale i to se počítá, že jo? 🙂 😀

  • Hanka Šormová napsal:

   Však o tom to psaní je, že ti dá svobodu. Já ji využívám k psaní na cestách, ale dovedu si představit někoho, jak zaleze na horskou chatičku s nádherným výhledem na hory a užívá si to. Proč myslíš, že to nebude jednoduché? Ostatně, když si to řekneš, tak to právě jednoduché není. Neboť zákonem přitažlivosti a tvorbou myšlenky si to přivoláš.Schválně, kde vidíš problém u copywritingu a kde u založení blogu? Navíc na to blogování mám zdarma tutoriál na YT, kde provádím všechny zájemce od prvních krůčků, aby se vyhnuli mým chybám… A ten pasivní příjem 1500 Kč je bomba. To ti přece na ulici nikdo nedá. Já v tom vidím třeba cenu mých letenek na Kypr :))) Měj se hezky a klidně se někdy ozvi a proberem tvůj sen. Zdraví nomádka Hanča

   • Kája napsal:

    Blog mám jedenáct, ale vedu ho tak, že to ,,nikoho nezajímá“. Teda jako jo, zajímá, mám pozitivní ohlasy na to, jak píšu, ale k nějakému vydělávání to není. Ani nevím, o čem bych blogovala, kdybych chtěla. S tím copywritingem – kde shánět zakázky? Nevěřím tomu, že bych jich mohla mít tolik (a za dobré peníze), abych se nějak uživila.
    Ale kdo ví, třeba časem… Až budu mít hotovou školu, vrátíme se z Prahy do Beskyd a nastěhujeme se do domku. Možná se vykašlu na hledání práce a místo toho se budu snažit psát, k tomu si třeba přidám nějaké doučko a bude. Tak nějak se vidím.
    Měj se taky hezky. 🙂

    • Hanka Šormová napsal:

     Tak ono se na blogu dá zmonetizovat šikovně kde co. Jsou různé způsoby monetizace blogu a fakt to není jen ta otravná bannerová reklama. Všimni si, že tu tam ani nemám. 🙂 Ale pokud to necítíš, je ti to třeba proti srsti, nedělej to. Ostatně i toto téma budu mít v tom video seriálu, až se prokoušeme pře ta základní. A co se týče copywritingu… Pokud jsi četla můj ebook zdarma, tak asi víš, že mám vystudované 2 úplně jiné výšky, nikdy jsem nebyla na žurně, nikdy v agentuře, nikdy jsem nepodnikatala. a od samého začátku jsem si vydobila zakázky tak, že jsem i cestovala. Teď už dokonce svou práci i deleguji a více méne jenom bloguji. Vak až dopíšu aktuální ebook, tak holky hned budou vědět, kde všude a za jaké peníze jde sehnat práce jako copywriter. Je toho hodně a trh hlavně má zájem. Já už zakázky ani nestíhala odbavovat, a proto si kladu své ceny. Podotýkám po roce…. Takže v tomto opravdu nevidím problém. Za doučka při předchozí práci v IT jsem brala směšné peníze, že mě to akorát uštvalo. Ale jak říkám, vše přijde, jak to budeš cítit a jak to budeš chtít. Pokud to necítíš a fakt to nechceš, pak se nenuť. Ale jde to, jsem krásným příkladem takové copywriterky. papa. Taky se měj hezky.

 2. martirezaninova napsal:

  To je bomba. 🙂 A být ztřeštěná je ještě větší bomba, to by odsuzoval jen hlupák. Takové články mě nakopávají vpřed .. těším se na další. PS: nejvíce mě pobavilo plavání na Jamajku :D.

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahojky Marťo, vidíš a já se děsně bála, že mě hromada lidí odsoudí poté, co zveřejním článek. Že si řeknou, že ta holka není normální a ještě tím chce podnikat. 🙂 Njn, já bych na tu Jamajku fakt asi plavala, myslela jsem si, že 100 km v teplém moři není problém. Ale kluci, byť taky pod vínem, byli opačného názoru. Nechápu proč :D. Měj hezkou neděli, nomádka Hanča

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.