VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Tipy a triky na tvorbu vlastních profi videí

1 500 000, 1, 2021, 82. Co mají tato čtyři čísla společného? Pomalu ale jistě dokazují, že video vytlačuje text z internetové scény. Jak? Dnes se denně na Youtube přihlásí okolo 1,5 miliardy lidí po celém světě, kde průměrně stráví 1 hodinu sledováním videí. Podle průzkumu společnosti CISCO bude do roku 2021 82 % internetového přenosu zajišťováno právě video formátem. Tedy NE textem. Ještě si myslíš, že videa v 21. století nemají své místo na poli online propagace? Nepodceňuj tvorbu videí.

Fajn. Shodneme se, že tvorba videí se stává nedílnou součástí komunikace a propagace na internetu. Sledováním videí se bavíme, ale taky učíme něčemu novému (pokud neupřednostňuješ k výuce podcasty). Pro nás “onlinisty” (rozuměj: online podnikatele) je však podstatný fakt, že video je další z možnou propagací naší značky (osoby, služby nebo produktu) a Youtube je sociální síť s rostoucím významem, na rozdíl od Twitteru (toť můj skromný názor). 

V neposlední řadě se tvorbou videí dá vydělávat, jak jsem popsala v recenzním článku Jak se stát youtuberem. A nemusíš být zrovna Youtuberák, abys chystal videa pro své klienty.

Nástroje pro práci s videem

Tvorbě videí se netřeba bát a do začátku není potřeba ani příliš vybavení. Sama kombinovaně točím na GoPro Hero5 a iPhone SE. Výsledný materiál stříhám ve free softwaru pro macBook v iMovie. Pro natáčení obrazovky i s hlasem (bez něho, nebo samotný hlas) využívám free aplikace QuickTime Player.

Tvorbu videí mám nejraději v iMovie

Práce na dalším videu pro Youtube

Ze začátku jsem točila jednoduchá videa s nulovou absencí zajímavých střihů. Neuměla jsem oživit video vlastním intrem, outrem (česky: úvod a závěr), prolnout dvě videa do sebe, ani vytvořit animovanou část videa. Ale touha zdokonalovat a odlišit se mě nutila hledat další možnosti. Tobě hledání usnadním a rovnou ti dále předám pár triků na snadná profi videa, která si vytvoříš sám.

V další části textu tedy předpokládám, že vlastníš foťák, mobil či nějakou (akční) kamerku, kterou sis natočil video materiál a ten chceš dále upravovat ve výsledné video.

Triky na tvorbu videí v nástroji iMovie

Pro profesionálnější přechody využívám tzv. Upoutávky, kterou následně převedu na Film. V sekci Projekty pro založení nového (plusko vlevo nahoře) vyberu Upoutávka. Autoři iMovie nabízí cca 15 předpřipravených šablon se storyboardem a hudbou. Vyber si ten svůj podle zaměření videa.

Výběr Upoutávky v novém projektu

Vyber si v novém projektu Upoutávku

Storyboard (aneb rozložení jednotlivých střihů s přechody) je v upoutávce dán natvrdo. Nemůžeš snadno přidávat nové střihy a přechody. Tento problém řeším převedením Upoutávky na Film. V hlavním menu vyberu Soubor a dole pak Převést upoutávku na film. Poté odmažu nebo přidám střihy podle svého uvážení. Pro mě je důležité, že mi zůstanou nápadité přechody a dobrá hudba.

V cestovatelských videích využívám snímek s mapou, kde je zaznačeno, kam jsem zrovna cestovala. Tato možnost se v iMovie nachází pod položkou Pozadí. Na výběr je z 12 typů map včetně glóbusů. Stačí vybrat cílovou a koncovou destinaci.

Kde najdu pozadí typu mapa v iMovie

Výběr pozadí v podobě mapy nebo glóbusu

Video musí mít svůj rytmus. Je dobré si tedy hlídat délku jednotlivých střihů. Po sérii několikasekundových nedávej minutový záběr. Unudíš diváka. Rytmus navíc podpoří dobře zvolená hudba. Já osobně používám hudbu z Upoutávek, z iMovie v záložce Audio nebo stáhnu z hudební banky. S hudbou to není jednoduché, je potřeba si hlídat licence, aby bylo vše legální.

Pokud natáčíš jako já na GoPro Hero5 nebo podobnou verzi akční kamery, nemáš hned zpětnou vazbu, jaký jsi zachytil obraz a zvuk. Výsledek vidím až po importu video materiálu do iMovie. Často pak zvuk smažu a pomocí nástroje QuickTime Player nahraji novou kvalitní zvukovou nahrávku přímo do počítače.

Nekvalitní obraz řeším ořezáním scény. Tím docílím i jakéhosi “zoomování” už natočeného obrazu. Ořezem taky mažu omylem zachycené lidi na kraji scény a podobné neplechy. Nástroj ořezu je třetí ikona zleva a je možné si vybrat z více možností, jak výsledný střih obrazu oříznout.

Jak ořezat scénu v iMovie

Ořezání snímku je nedílnou střihačskou činností při tvorbě videa

Vkládání scény do jiné scény

Poslední tip mám pro vkládání jiných videí a fotek do nachystaných střihů, tj. dva střihy ve stejný časový okamžik. Ze seznamu fotek a videí chytni to, které potřebuješ přidat, a přetáhni ho nad časovou osu s už nachystanými videi. Nové video/fotku budeš mít jakoby v druhé řadě. Nahoře v menu nad náhledem se ti objeví nová ikonka, která nabízí možnosti, jak propojíš tyto dva obrazy.

Jak se prolnou dvě scény v iMovie

V iMovie není problém prolnout dvě videa do sebe

Nejčastěji používám “obrázek v obrázku”. To je vidět například ve video o Kubě, kde jsem do něho vložila tzv. nomádčiny rady (obrázek mého avataru například ve 4. minutě videa).

Nebo používám “prostřih”, kdy na chvilku nahradí původní video to nové video/fotka. Jde nastavit i plynulost prostřihu, tj. jak pomalu se prolne jedna scéna do druhé. Doporučuji tam několik sekund na prolnutí nastavit. Tento typ záběru je například ve videu o Copland Tracku na Novém Zélandu (v  čase 1:51).

Další nástroje pro profi video

Pro seznam videí Cestuj na pohodu a bez nervů jsem chtěla mít vlastní úvodní intro a outro ke každém videu v tomto seznamu, nejlépe kreslené. Hodně mě zaujala možnost tvorby rychlých krátkých animovaných videí v nástrojích PowtoonGoanimate. Oba online nástroje jsou intuitivní a rychle se naučíš přidávat další snímky a animované scény do videa.

Nevýhodou je fakt, že oba nástroje jsou placené, pokud chceš videa stáhnout do počítače. Problém jde vyřešit spuštěním videa v nástroji přes celou obrazovku a souběžným spuštěním nahrávání obrazovky počítače (například v QuickTime Player). Následně v iMovie ořežeš to, co se ti ve výsledném videu nehodí.

Ukázka animovaného videa v Goanimate:

Ukázka videa s animovaným intrem v Powtoon:

Pokud nechceš kupovat placené nástroje a přesto chceš dosáhnout videí, které působí jako prezentace, pak zkus PowerPoint nebo Prezi. V nástrojích připravíš klasickou prezentaci, kterou budeš procházet klikáním na šipky. Poté ji opět spustíš souběžně s nějakým nástrojem na nahrávání obrazovky počítače.

Ukázku využití nástroje Prezi ve videu najdeš v následujícím videu v jeho 2. části:

Přidej důrazné výzvy k akci

V předchozím videu je na konci i výzva ke stažení eBooku zdarma. CTA (Call to action) jsou důležitou součástí nejenom článků, ale rovněž i videí. Takže odebírej můj Youtube kanál :D.

Já pro CTA využívám titulků ve videu, interaktivních prvků Youtube nebo tady v tomto videu vytvořeného obrázku v nástroji Canva. Tento zdarma online nástroj využívám i pro tvorbu miniatur k videím na Youtube. O tom, jak nastavit SEO a další interaktivní prvky při uploadu videa na Youtube, jsem psala v dřívějším článku.

 

Děsí tě představa, že bys měl toto všechno hned zkoušet a nastavovat SÁM ve vlastním videu, ale přesto video chceš? Pak ti nabízím svou službu Tvorba videí na klíč. A ty se můžeš v klidu věnovat tvé specializaci. Jestli se ti článek líbil, nasdílej ho mezi své (online) kamarády.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.