VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Jak se stát youtuberem: Hvězdou ve svém vlastním videu

Ne.

Nebudu ti tady dávat rady, jak prorazit na další z velkých sociálních sítích, jakou bezesporu YouTube je. Ale přesně takto zní titul knihy od Nicka Willoughbyho, kterou jsem dostala od nakladatelství Svojtka&Co. Nick je učitel nejenom tvorby videí dětí a snaží se jim čtivou formou předat základy tohoto volnočasového koníčku, kterým se dá v dnešní době i živit. Ale k tomu vede cesta dlouhá, často i trnitá. Ale já už své světýlko na konci tunelu vidím.

Video není jen cvak-cvak

Pozval jsi kamarády na večer a těšil se, jak jim předvedeš své video z dovolené. Záznam běží, ale nikdo se nesměje. Dokonce sám sebe přistihneš, že zíváš a postrkuješ hodinovou ručičku vpřed. Nuda. Žádné fanfáry se nekonají.

Pokud jsi zažil podobnou situaci, tak rozhodně neházej kameru do koše a nevzdávej se. “Žádný učený z nebe nespadl.” Já navíc mám svou zásadu, že se nechci mořit se vším pouze svými chybami, ale ráda se přiučím od lepších z oboru. Proto jsem s povděkem přijala i darovanou knížku navzdory faktu, že je psaná pro mladší generaci. “Aspoň ji pochopím, no ne?!” 🙂

Autor Nicky v knize vysvětluje, že video není jen vzít si kameru, zapnout čudlík, smýkat s ní po scéně sem a tam, pak zmáčknout čudlík a myslet si: “Jsem video král.” Hezky polehoučku vysvětluje důležité pojmy od toho, jakou si pořídit kameru až po uploadnutí videa na YouTube.

Celek nebo detail?

Svou kameru už dávno mám, proto mě spíš zaujala kapitola, jak pracovat se scénou, hlídání si osvětlení a co s mluvením v exteriéru. Hořkou slinu jsem musela polknout při vysvětlování rozdílu statického a dynamického záběru, kdy autor doporučoval radši držet kameru v jedné poloze a hýbat s aktéry děje. Ano, doteď jsem měla tendence taky mávat kamerou ze strany na stranu. Už to dělat nebudu, naposled jen z velbloudího hřbetu (ale udrž na takovém zvířeti pevnou ruku). A asi si pořídím stativ, aspoň malý tripod pro GoPro.

Další AHA moment knihy přišel ve chvíli, kdy Nick na konkrétním scénáři vysvětluje, kdy je lepší použít záběr typu celek, kdy naopak detail. Nebo to bude polodetail? Mám kapku problém s tím, že mám akční kameru bez možnosti zoomování.

“Ale zabírat přece můžeš zblízka. Anebo z dálky od scény.”

“To je fakt.”

Nepodceňovat postprodukci

  1. Scénář vymyšlen.
  2. Natočeny jednotlivé scény. Klidně v jiném pořadí.
  3. Video importováno do laptopu.

Prostředí iMovie je intuitivní – dole časová osa, vlevo vše na audio/titulky/přechody, vpravo pak náhled samotného videa

Tím ale teprve veškerá filmařská práce začíná. Dost pravděpodobně máš hodiny a hodiny materiálu a teď potřebuješ sestříhat výsledné video o maximálně 3 minutách. Autor popisuje základy práce s programem pro Windows i iOS. Já už jsem si předtím hrála s iMovie (free software pro mac), takže intuitivně jsem vše znala. Ale pro začátečníky je to užitečná pasáž knížky, která je navíc doplněná celou řadou screenshotů pro lepší pochopení probírané tematiky.

Co všechno obnáší postprodukce?

  • vybrání záběrů, které jdou do výsledného videa – v iMovie si je můžeš označit jako “Oblíbené” (klávesová zkratka je písmeno F)
  • detailní střihy na číselné ose
  • přidání přechodů – v jednoduchosti je síla, moc nekombinuj, nejčastěji stačí přechod přes černou obrazovku
  • přidání audia – mysli na to, že nemůžeš bez svolení použít komerční hudbu, naštěstí existuji hudební banky (analogie k fotobankám)
  • doplnění videa případně o titulky

Jdeme do finále, uploadujeme na YouTube

Poslední kapitola knížky se věnuje práci s Youtubem – jak si založit YouTube kanál, nahrát video a jeho sdílení se světem. Autor lehce nakousne i problematiku SEO pro videa, vždyť prohlížeče nabízí mezi vyhledanými odkazy i videa. Proč tedy nemít svá videa výš, získat odběratele a do budoucna tak nezpeněžit tento koníček.

Jak optimalizovat video na internetu?

  • zadej výstižný název videa – Jak upéct bábovku, Co navštívit v Maroku, apod.
  • přidej klíčová slova – používej i tzv. longtail klíčová slova (víc o nich mluvím v článku Krok za krokem klíčovou analýzou slov)
  • k videu vyplň i pole popisek, kde použij všechna klíčová slova, která jsi přidal v minulém kroku
  • vyber vhodnou miniaturu náhledu – sám YouTube ti nabídne výběr ze 3 náhledů
  • vytvoř závěrečnou stránku videa (Ends Screen) – novinka na YouTube
  • stáhni si plugin vidIQ pro Chrome – skvělá pomůcka pro SEO, vidíš hodnocení svého videa i konkurence, dále vidíš úspěšná klíčová slova ostatních a můžeš je tak zapojit do vlastního videa

Vpravo vidíš, co mi právě ukazuje plugin pro Chrome

Samozřejmě o videu dej světu vidět. Rozuměj: sdílej ho na sociálních sítích s jasnou výzvou k akci – nejčastěji s žádostí o odběr.

Pár  video “postřehů”

Knížka se mi líbila a rychle se četla. Je útlá a přesto obsahuje dostatečné množství informací k natočení a uploadnutí prvních videí na Internet. Já rozhodně nejsem ještě video královna, i když už jsem natáčela video výměnou za pobyt a jídlo zdarma v marockém hotelu. Ostatně tady je i videjko:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Tak nějak bych si dovedla představit život Youtuberáka na cestách a pomalu tam mířím. Nicméně teď nechci psát o tom, jak se dá YouTubem vydělávat (bude v nějakém budoucím článku). Dám ti několik vlastních postřehů, které sbírám jako zpětnou vazbu na mé “video pokusy”.

  • Vymyslet scénář dopředu a hlavně si ho NAPSAT. – Není nad improvizaci, ale koulení očima ani koktání ti publikum nepřinese.
  • Nepodceňovat mluvení – neprotahovat konce slov, pak je protažená i tvá pusa. Nemávat rukama při mluvení, radši v nich něco držet. Já sama uvažuji o kurzu rétoriky. Nebo aspoň odkoukat mluvu moderátorů v TV, ačkoliv jinak TV nesleduju. Prý pomáhá si dát kuličky do pusy, abys nemohl pusu tak otevírat.
  • Líčení ven je odlišné od toho domácího. – Doma by nemělo být tak výrazné.
  • Záběry aplikací na monitoru dělat přes QuickTime Player, a pak je přidat do videa. – Rozhodně ne záběr kamery na screen. QTP umí nahrávat i zvuk, pokud chceš namluvit pouze nějaký text.
  • Zařídit si domácí koutek k natáčení. – Doporučuje se jednoduchá bílá stěna, ale je točím cestovatelská videa, proto chci mít doma tematický koutek. Tj. žádná nuda a hezky barevné fotky, točící se glóbus nebo mapa na stěně.

Bez mučení přiznám, že tvorbě videí jsem propadla a je to jedna z mála mých aktivit, kdy nemusím být online. Není nad to popadnou kamerku, zasnít se, a pak zmáčknout ten čudlík. Ale nesmýkat, nekoulit očima…

Knížka je útlá, ale přehledná a nabitá infem

Jak se živit jako YouTuberák?

Tak o tomto zatím Nicky nepíše, ale sama jsem si dělala průzkum, neboť to je mým blízkým cílem. Už jsem psala 5 možností, jak si přivydělávat blogem, tak teď hurá na pár tipů ze světa videí. Jsou si dost blízká.

Reklama Adsense

Jako s blogem i s YouTube kanálem se můžeš „živit reklamou“, kterou ti YouTube vloží do videí. Proč „živit“ v uvozovkách? Protože v českém rybníčku to není žádná sláva. Údajně to vychází na 1 USD za 1000 zhlédnutí. Takže to chce fakt hodně odběratelů a musí klikat na reklamy (platí se za proklik). Navíc se musíš registrovat k DPH.

Prodej vlastního brandu

Máš svůj produkt nebo službu? Pak videa jsou skvělou propagací a reklamou. Produkt v nich můžeš představit. Nebo naopak vytvořit tutoriály s cennými radami k tvé službě. Nejedná se o přímý prodej, ale spíše propagaci sebe sama. Prostě YouTube je dalším reklamním kanálem, jakým je třeba Facebook. Počítej se spoustou času, který ti na začátku nikdo nezaplatí. Ale však to děláš z nadšení pro věc, ne? 🙂

Placené produkce Aneb Sponzorovaná videa

Nejlepším řešením, pokud ti zakázky nedohazuje agentura. V naší zemí hodně funguje tzv. barterová výměna. E-shop ti nabídne produkty zdarma výměnou za natočení recenzního videa. Ovšem nejlepší je videa vytvářet na zakázku pro klienty a sponzory. Nebo mít vlastní stream, kanál, TV show… I k tomu se dá dopracovat a já jdu tímto směrem a budu o tom určitě psát v dalších článcích.

 

Pokud teprve s videjky začínáš, pořiď si knížku Jak se stát youtuberem: Hvězdou ve svém vlastním videu a postupuj podle Nickyho rad. Můžeš odebírat mé Technické rady, kde se věnuji SEO, copywritingu a teď nově i youtubování. A abych nezapomněla na výzvu k akci: nezapomeň odebírat můj YouTube kanál Cestuj na pohodu a bez nervů.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.