VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Bilancování mého roku 2020: Byl skutečně tak zlý, jak se v očích lidí i médií jeví?

bilancování roku 2020

O tom, že rok 2020 byl jiný, asi netřeba dlouho diskutovat. Řada lidí, zejména drobných podnikatelů nejenom z gastra, na něj nebude dobře vzpomínat a vnímá jej jako velmi špatný rok. A plně je chápu. I já jsem v březnu měla slabší chvilky, ale teď v lednu 2021 zpětně hodnotím vše  jinak.

Jaké jsem měla plány pro rok 2020

Cestovatelské i podnikatelské. Chtěli jsme našemu prvorozenému ukázat Pobaltí, Azorské ostrovy (kde už jsme bez něj byli) a USA, kam se měli stěhovat příbuzní. Asi nemusím popisovat, že toto všechno vzalo za své už v březnu (vyjma Chorvatska na konci února) a já se rozhodla rok v ČR strávit jako těhotná. To se záhy i zadařilo. 😀 Z podnikatelského hlediska jsem měla v plánu natočit blogovací video kurz, rozšířit aktivity na tomto blogu a najít spolupráce pro projekt Nomádky na cestách.

Březen je zároveň měsícem mého podnikatelského výročí. Takže se paradoxně dá říci, že ke 3. výročí na volné noze jsem si nadělila covid-19. Faktem zůstává, že jsem přišla o 90 % copywriterských zakázek a musela se rychle rozhodovat, co bude dál. Nejsem typ člověka, který by spoléhal na dávky od státu. Naštěstí na rozdíl od jiných podnikatelských oborů jsem tehdy neměla žádné další náklady na podnikání.

Měla jsem dvě možnosti:

 • Hledat rychle nové zakázky v době, kdy ani další firmy a podnikatelé netušili, co bude zítra.
 • Vzít to jako znamení seshora, že už jsem chtěla copywriting pro klienty upozadit a víc se věnovat vlastním projektům.

Zvítězily vlastní projekty

Kdo mě sleduje, správně tuší, že jsem březnovou situaci vzala jako znamení. Začala jsem se věnovat blogu Na nomádské stezce. Psala články o online vzdělávání a natáčela videa o copywritingu, abych pomohla ostatním přečkat “nudu” v karanténě. Vzniklo tak:

Přišlo mi také pár blogerských spoluprací a úspěšně jsem dopsala e-book Nastartuj blog v 6 dnech, který se těší oblibě. Tím ale bohužel má práce na blogu skončila. Proč?

Nestíhala jsem. Stále víc jsem toužila se naplno věnovat chystanému e-shopu s vlastními vědomostními sadami a hračkami pro děti. Nápad na tento projekt ve spolupráci s mým partnerem přišel v prosinci 2019, ale pro řadu dalších aktivit a mé dítko jsem ho dělala tak na půl plynu. Zároveň jsem nutně potřebovala na chvíli vypadnout z online světa podnikání do toho offline. Důvody pro to popisuji v článku o mém druhém projektu Tuláčkův svět.

Tuláčkův svět jsem oficiálně vypustila 29. 9. 2020. Ano, přibližně půl roku jsem žila jen z příjmů z blogu a nemalé peníze investovala do vydání vlastní knihy, certifikace hraček a rozjetí svého prvního e-shopu v životě.

Žádná pohádka se nepíše bez zápletky

Myslíš si, že jsem podzim strávila nad objednávkami z Tuláčkova světa a na místo druhé vlny zavírání ekonomiky řešila jen vánoční kampaň na e-shopu. Omyl! Situace se zašmodrchala a já tak omylem spadla do projektu Darujeme české Vánoce (dále DČV), jehož jsem spoluzakladatelkou (teď už jedinou autorkou). Myšlenka projektu DČV byla jednoduchá:

“Nakupte na Vánoce alespoň jeden dárek od českého tvůrce a šiřte tak trojnásobnou radost mezi lidmi.”

Snahou bylo podpořit malé a střední české tvůrce (zlaté české ručičky), kterým se uzavřela hlavní podzimní sezóna k prodeji. O tom, jak silná myšlenka to byla, svědčí rekordní nárůst členů ve FB skupince. A taky zájem médií. Místo odpočívání ve 3. trimestru jsem tak dávala rozhovory, spolupracovala s Českou spořitelnou, jezdila po televizích a rádiích. Dokonce se dostala do časopisu Forbes, což byl vždycky můj sen.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak tedy hodnotím rok 2020?

Zapomněla jsem zmínit, že nikdo z naší široké rodiny za celý rok neonemocněl covid-19, což je velké pozitivum. Mé druhé těhotenství navíc do 38tt probíhalo naprosto bezproblémově, na rozdíl od toho prvního.

Takže sečteno, podtrženo, asi by každý na mém místě hodnotil rok 2020 jako zdařilý. Rozhodně se nechci rouhat a říkat něco opačného. Jsme zdraví, brzy nás bude o jednoho víc, rozjela jsem hned dva nové (snad i úspěšné) projekty a cestovat snad brzy půjde taky. Ale já ráda zůstávám nohama na zemi. Nebudu tedy rok 2020 známkovat, raději sepíšu, co mě naučil:

 1. Nedělat si žádné velké plány. Člověk míní, život mění, což rok 2020 perfektně ukázal asi nám všem.
 2. Nesledovat média ani sociální sítě. Musím říci, že sledovat TV v březnu mě přivedlo málem k takovému psychickému kolapsu, že jsem nechtěla vylézt z domu.
 3. Obklopit se správnými soc. bublinami. Musím přiznat, že nově se cítím velice dobře mezi tvůrci a e-shopisty (hm, asi to není nic nečekaného, že?).
 4. Méně se stresovat věcmi, které nemohu změnit. Ehm, ne že by mi to šlo. 😀
 5. Věřit svým schopnostem a nebát se překážek (že jich při vydání certifikované hračky nového brandu bylo).
 6. Nebát se investovat peníze do projektů, kterým věřím. Vždy jsem se snažila pokrývat náklady z vydělaných peněz a úspory nechávat na nějaké AŽ. Nu, to se kapku změnilo.
 7. Že mít firmu je zcela něco jiného jak podnikat na živnost. Nebudu psát, zda horší, anebo lepší, je to celé jinačí a nutí mě to přemýšlet úplně odlišným způsobem. Pro mě je to velké vykročení z komfortní zóny.
 8. Mluvit v médiích. Těch rozhovorů bylo tolik, že člověk ani nestíhal být nervózní. Dokonce to došlo tak daleko, že se mě moderátor ptal, zda-li jsem někdy nepracovala v televizi?

Co naopak pořád neumím, je být tvrdá na okolí (lidi), kteří si to zaslouží. Neumím říkat NE a opakovaně na to doplácím. Že by výzva a úkol roku 2021?

Děkuji, žes dočetl až dokonce mé bilancování roku 2020. Psal si podobný článek? Pokud ano, ráda na konci tohoto článku přidám sekci Bilance “covid” roku z pohledu dalších lidí (ne nutně digitálních nomádů a podnikatelů). Stačí dolů přidat tvůj komentář s odkazem na bilancování.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Ahoj Hančo, tvůj rok 2020 byl velice plodný. Mně se také povedl, i přes covid.
  https://adelakubesova.cz/muj-vydareny-rok-2020-nejen-rouska-distanc-a-dezinfekce/

  • Hanka Šormová napsal:

   Děkuji, to byl 😀 Doslova a do písmene, lépe bych to neshrnula. Jdu se podívat na tvůj článek. Jsem asi měsíc dva dozadu nějaké od tebe četla s tou Anglií (a návratem). Tak jsem zvědavá na bilanční

 2. Ahoj Hani, díky za článek a gratuluju ke všem úspěchům. Já do letošního roku bilancování moc neřešila, stejně tak jako předsvetí, ale letos jsem se to rozhodla zkusit! Na blogu mám článek o alternativám k předsevzetím, po kterých pokukuju 🙂

  https://yourafricanhappiness.com/cs/31-alternativy-k-novorocnim-predsevzetim/

  21 přání na rok 2021 mám v deníčku, stejně tak osobní přikázání a rozhodla jsem se (konečně) vyzkoušet vizualizace! Zatím mám na papíře na stěně, přemýšlím o nějakém víc fancy vision boardu.

  Ať se ti i tvojí rodině daří a ještě jednou díky!

  • Hanka Šormová napsal:

   Článek se mi moc líbil a znovu si kladu otázku: „Jaký kurz copywritingu plánuješ?“ 🙂 Asi je jasné, proč mě to zajímá. Měj se pěkně a ať se plány vydaří. Hanča

 3. Veronika napsal:

  Hani, držím ti palce se vším, co tě v roce 2021 čeká, a tady přikládám mé bilancování: https://www.stylishcoffee.cz/jaky-byl-muj-rok-2020/ 🙂

 4. Petra napsal:

  Bilancovala jsem akorát cestování 😀 https://petraontheway.com/rok-2020

 5. Ilona napsal:

  Ty jsi nezmar. Vždycky obdivuju, kolik toho zvládneš. 🙂 Můj rok 2020 nebyl tak plodný jako ten tvůj, ale pár úspěchů taky přinesl – cestovatelských, osobních i pracovních. https://prosmejdimesvet.cz/muj-rok-2020/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.