VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Někdy si říkám, jak si s námi ten osud vtipně pohrává. To snad ani nemůže být náhoda! V jednu chvíli člověk ví naprosto přesně, co chce a za jakými sny kráčí. Vzápětí se potvrdí, že ve výsledku se vše podřizuje tomu jednomu: “Člověk míní, život mění.” Nejinak tomu bylo v případě mého 3. výročí podnikání. Na toto téma v souvislosti s aktuální situací u nás i ve světě jsem sepsala své zamyšlení.
Na začátku března, konkrétně na MDŽ 8. 3., jsem slavila završený 3. rok podnikání. Tento rok byl drobek specifický v tom, že jsem porodila své první nomádě a přes intenzivní péči o něj jsem nadále pracovala. Od nadcházejícího 4. roku jsem si hodně slibovala, vždyť se říká, že po 3. roce se láme chleba (nejenom v podnikání).
A plány byly vskutku velkolepé, jen namátkou:
Ale mělo mě varovat hned několik věcí. Zaprvé, když jde všechno jako po másle, zákonitě přichází pád dolů. Proč? Nevím, snad abychom se naučili být vděční i za maličkosti. Žili přítomností (tady a teď). Zadruhé, v den, kdy jsem si vyřídila živnost, spadlo Azure Window na Maltě (pozn. aut.: skalní most, dominanta tohoto ostrova). Jaká symbolika pro mě, když mé cestě na volnou nohu předcházela životní etapa právě na Maltě. Asi je ten březen pro mě zakletým měsícem: padají skály, šíří se vir… Co bude za rok? Ale sorry, za ten koronavirus fakt nemůžu.
Jak všichni víme, počátkem roku 2020 Evropu zasáhl “neznámý druh” koronaviru. Plány padaly jeden po druhém, jak se v ČR zpřísňovala karanténa a měnila ekonomická situace. Festival, cestování s dítětem i zahraniční nomádění najednou nebyly možné. Přesto se pár věcí ve 3. roce podnikání podařilo a jsem za ně vděčná. Važme si i maličkostí a poděkujme si za ně. Nic není samozřejmostí.
Jsem vděčná, že:
Ale jinak mi asi vše pro letošek padá. Možná i práce copywriterky…
Ne, to není můj styl. Nebudu lhát, první dny po vyhlášení karantény, kdy jsme se oba s přítelem ocitli doma a bez práce, byly krušné. Byla jsem doslova paralyzovaná. Ani ne tak strachem z nemoci, ekonomické krize, jako nemožnosti nic dělat. Pocit zmaru a že nic nemá smysl dělat, vždyť nevím, co bude zítra, natož za měsíc?!
To mám jako jen tak sedět a čekat, až se to jako samo vyřeší? To neumím. To mě ubíjí… Lítalo to ve mně a média tomu zrovna nenahrávala. Osobně bych zrovna ta nejraději uvalila do karantény, ať už drží pusu a dají nám oddech.
Ale během týdne se cosi ve mně změnilo. Najednou jsem ztrácela pojem o čase a začala jsem to brát jako součást života. Jakoby tu byl koronavirus od mého narození. Zvláštní. Občas jsem si ze srandy říkala: “Ty jo, už tady chybí jen přistání mimozemšťanů a jsme jak v béčkovém sci-fi z Hollywoodu.”
Pročetla jsem řadu scénářů a matematický modelů, kam to s naším moderním světem půjde. Od těch mírných až po ty plné děsivých čísel. A nakonec jsem došla k jediné myšlence, která se mnou prozatím rezonuje:
Lidstvo se bude muset naučit žít s koronavirem, tak jako je mezi námi přítomna například rakovina. Nevím, jakou formou to bude, zda za pomocí vakcín, neustálého nošení roušek, kontrol na hranicích či se vyrobí něco z mědi a implementuje do těla. Nevím jak, ale prostě se začlení do života v 21. století a přinese nám řadu poznatků a skutečností.
Resp. už přináší. Na okraj podotýkám, že nejsem ani vědkyně, epidemioložka, doktorka, politička, whatever. Všechno, co píšu v tomto článku vychází pouze z mých pocitů a na základě debat, které vedu přes týden mezi čtyřmi stěnami se svým přítelem.
Ve výsledku se nějakým (otázka je jakým) způsobem transformuje společnost, příroda (ekologie), politické systémy, ekonomika a snad i smýšlení nás jedinců (nastavení si priorit v životě).
Klidně si z toho převezmi pro své potřeby, co chceš. Nenutím, nabízím jen svůj pohled.
Závěrem rozeberu čtvrtý bod. Situace posledních dní není zrovna standardní. Pro řadu z nás, kteří jsme nezažili světové války, je to asi zatím nejtěžší období v životě, kdy byl výrazně narušen náš komfort. Nedivila bych se tedy, kdyby každý z nás tu a tam byl paralyzován (a je jedno, jak se tváříme na sociálních sítích). Já teda jsem, i když se to mírní. Inu, každý den je jinačí. Ale co mně zaručeně pomáhá, je nezůstat čumět do zdi. Mou terapií je psaní. Od prvního dne pociťuji silné nutkání psát příběh částečně založený na koronavirové pandemii. Už mám sepsanou kostru a hodlám ho po kapitolách zveřejňovat tady na blogu.
100 lidí, 100 chutí. Mně pomáhá psaní, tobě třeba hraní her na PC, automatická kresba, meditace s afirmacemi, whatever. Je jedno co, kašli na názory druhých, teď nastal čas se věnovat sám sobě. Dopřát si péči. Takže hlavu vzhůru, nějak bylo, je a bude! Společně zvládneme všechno. Stále věřím v zákon přitažlivosti, tak ho zapojme do našich životů.
Budu ráda, když mi do komentáře napíšeš tvé pocity, co tobě pomáhá v nastalé situaci. Neboj se přihodit i tvůj blogový článek o koronaviru. Ráda si rozšířím obzory o další názory na věc.
Komentáře nejsou povoleny.
Ahoj, taky mi karanténa narušila plány. Skončila jsem v práci a měla jsem odjet na sezónu do Norska. Jenže teď jsou všechny plány v kýblu, krize buší na dveře a je potřeba urychleně vymyslet náhradní řešení. Já jsem začala taky angličtinou. http://anteabloguje.cz/domains/anteabloguje.cz/jak-vyuzit-karantenu-ve-svuj-prospech/
Něco dělat musím a vědomosti se hodí vždycky 🙂
Jaj, to mě mrzí s těmi plány. Ale jak já říkám, vše se děje z nějakého důvodu. On sám Vesmír nejlépe ví, co dělá, aby nás vedl k našim přáním a snům. Takže třeba ses skutečně měla začít učit AJ a za rok místo do Norska pojedeš dělat au-pair (či nějakou jinou práci) do USA. A jak to jde s AJ?