VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Být na všechno sám může být deprimující a taky zpomalující. Na řadu věcí si přicházíš pokus-omyl, zbytečně procházíš chybami, na které by tě někdo zkušený zavčas upozornil. Ostatně mentora (kouče), ne jednoho, má leckterý úspěšný podnikatel. Nemusíš hned utrácet tisíce za offline setkání. Virtuální mentor je taky možnost…
Přiznám se, že jsem nezkoumala, zda na internetu existuje “korektní definice” virtuálního mentorství. Osobně je pro mě virtuálním mentorem někdo, koho sleduju online, mohu se s ním případně (online) spojit a předává mi (skrze jeho web, soc. sítě, knihy) užitečné informace (nejlépe v mém oboru – záleží, co zrovna hledám a potřebuju).
Možná překvapivou poznámkou pro tebe může být, že virtuální mentor o tobě ani nemusí vědět. Pokud publikuje zajímavý obsah, který je veřejný a tobě k posunu ve tvém oboru postačuje, nemusíš ho/ji ani kontaktovat. Čistě teoreticky je tedy virtuální mentor, se kterým nejsi v kontaktu, influencer (entrepreneur) v dané oblasti.
Když jsem se zajímala o digitální nomádství a práci na dálku sledovala jsem Martina Rosulka, se kterým jsem si párkrát volala po Skypu. Považuji ho tedy za svého prvního virtuálního mentora. Jeho web a důležitost mít svého mentora zmiňuji v 1. bodě článku Jak se stát digitálním nomádem.
Protože můj blog nečtou pouze zájemci o práci copywritera, hledala jsem pro tebe další “nomádské” blogy, kde se dočteš o práci ajťáka, markeťáka, grafika, webaře, PPCčkaře na volné noze. Většinu z blogů (i jejich autorů) znám alespoň z online světa, takže ti jejich články mohu doporučit. Věřím, že pokud jim napíšeš o nějakou tu radu či zájem o mentorství, rádi pomohou.
Pavel z webu Digitramp je jeden z mála ajťáků na volné noze, který píše nejenom o svém cestování (zejména po JV Asii), ale rovněž o práci programátora (jak si najít zakázky, jaké benefity tato práce přináší, jaké potřebuješ vybavení, atd.). Teď teda Pavel píše méně, ale já věřím, že dostatečné množství čtenářů by ho motivovalo k dalším článkům a dokončení online kurzu u fotobankách.
Práce v online marketingu je dneska na výsluní. Pokud i tebe láká být markeťákem, mrkni na web manželů Lucky a Lukáše Loudavým krokem. Kromě tipů na výlety tady najdeš užitečné “pracovní články”. Musím říci, že Lucka s Lukášem si stejně jako já zakládají na kvalitě a píšou spíše delší, ale informačně nabité články. U nich se dozvíš, jak to v ČR vypadá s influence marketingem, jak si postavit web na wordpressu, jak v základu na Instagram, kde seženeš kvalitní fotoaparát a mnoho dalšího.
Věděl jsi, že dneska je důležitá specializace. Dávno nemusíš znát všechno o všech sociálních sítích, ale můžeš klientům spravovat například pouze Instagram. O této sociální síti píše nomádka Denča na svém webu Jak na brand. Ačkoliv brzy čeká přírůstek do rodiny, svému blogu i podcastu o budování značky (je super pro začínající podnikatele) se nadále věnuje a vymýšlí novinky.
Jsi stejně jako já grafoman a závislák na písmenkách? Pak tě zvu do rubriky O psaní, kterou pravidelně plním články pro začínající copywritery. Poradím ti, kde najít zakázky, jak na cenotvorbu, jak se dá bojovat se strachem a mnoho dalšího. Nově jsem o copywritingu začala natáčet videa na svém Youtube kanále.
I když se momentálně věnuji více maminkám-copywriterkám (alias copymaminkám), pro základy o psaní a práci na dálku si ke mně může přijít každý nadšenec!
Kdepak, nemluvím o žádných kancelářských asistentkách pro šéfy velkých firem. VA je super v tom, že se můžeš specializovat na službu do hloubky a tu nabízet klientům. Mezi VA tak najdeš ženy (i muže), které se věnují navolávání schůzek, plánování dodávek, e-mail marketingu (nerovná se odpovídání na e-maily za klienta) a mnoha dalším činnostem, jež klienti mohou delegovat a ušetří jim čas/nervy/práci.
Darja vytvořila ČR a SK komunitu virtuálních asistentek a pořádá pro ně online kurzy. Více o práci VA se dočteš na jejím portálu Lektorum a ŠťástnáVA.
V rámci projektu Nomádky na cestách nabízíme v placeném členství slevu do Darjiných kurzů (samozřejmě těch slev a výhodných balíčků v rámci členství je vícero). Takže pokud zvažuješ práci asistentky, využij naší akce, hodně se naučíš a ještě ušetříš.
Svého času mě vedle copywritingu lákal linkbuilding (tzv. budování zpětných odkazů na nějaký web). Tato práce je hodně o strategiích, vyhledávání a domlouvání spoluprací. Nakonec linkbuilding dělám jen pro své soukromé účely, ale s několika linkbuildery spolupracuji v rámci monetizace blogu. Základy linkbuilding technik jsem se učila na blogu Gabky Koščové. V současnosti je Gabka maminka, tak nemá tolik času se věnovat psaní nových článků.
Možná to zní neuvěřitelně, ale znám pár digitálních nomádů (ano, pouze kluků), kteří si vydělávají investicemi, akciemi a kryptoměnami. Ostatně platba bitcoiny je mezi nomády velice oblíbená. Přiznám se, že mě záliba ve “spekulacích” a “nových měnách” minula, tak tě radši odkážu na blog Digitální nomádství od již zmiňovaného Martina a portál Investree od Tomáše Zdražila. Mimochodem, Tomáš je zakladatelem festivalu Cashflow summit.
Budovat kvalitní a zabezpečené weby na škálovatelných platformách dá zabrat. Bohužel jsem nenarazila na žádný blog digitálního nomáda, který by blíže popisoval tuto práci. Přesto ti nabídnu blog Báry Vláškové a blog Nikči Dóžové (druhá ze zakladatelek projektu Nomádky na cestách).
Obě holky umí postavit jak web, tak e-shop, doporučí ti vhodnou platformu, šablonu i případný builder na snazší tvorbu grafiky webu. Taky dávají konzultace a věřím, že by tě v této profesi zaškolily.
Reklama “pay per click“ mě vždy fascinovala, ale kromě analýzy klíčových slov si s ní víc neporadím (mám svou externí poradkyni Verču :D). Pokud tebe ale naopak tato profese láká, mrkni na Petin web Větrovka, kde najdeš řadu odbornějších článků. Avšak i články na téma, jak se oním PPCčkařem stát a kde se vzdělávat. Aktuálně je Peťa mnohem aktivnější na webu Zaklik, kde rovněž vyčteš hromadu informací ze světa PPC reklam.
10) Grafika
Máš umělecký cit pro barvy a celkově tě grafika baví, pak se staň grafikem na volné noze. Z vlastní zkušenosti vím, že kvalitních grafiků, kteří umí dodržet deadliny, není nikdy dostatek. Chceš-li se dozvědět víc o grafice, ale i něco ze zákulisí práce grafičky-nomádky, pak se začti do Denisina blogu.
Je mi jasné, že nomádských blogů o práci jejich autorů bude mnohem víc. Ráda je tu dále uveřejním, pokud se mi ozveš dole v komentářích pod článkem. Snažila jsem se vybírat z těch, které jsou přínosné a znám jejich majitele.
Na závěr článku mám pro tebe ještě tři weby od digitálních nomádek. Na rovinu, obsah blogů neznám a holky přiznávají, že zatím nestíhají tolik psát, kolik by si přály. Ale já vždy říkám, že co není, může jednou být, proto jejich weby sdílím. Třeba je noví čtenáři povzbudí k dalším článkům:
Znáš svůj vysněný obor zájmu/oblast podnikání/práci na dálku? Pak si projdi mé tipy plus zagoogli a vyber si virtuálního mentora. Až od něj vše zdarma pročteš, neboj se mu ozvat (třeba e-mailem)
A teď mi prozraď. Máš nějaké mentory pro práci či jinou oblast tvého života? Poděl se s námi, jak jsi je hledal a podle čeho vybíral. Za tvé sdílení ti patří dík a úsměv!