VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Buď polyglotem díky online výuce jazyků se školou Presto

výuka jazyků s Presto

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Hm, tak to budu asi navždy jedincem. Já a jazyky to prostě nikdy moc nešlo dohromady. A myslím, že vcelku logicky se lidé dělí na dva tábory: Ti, kteří se učí jazyky tak nějak samovolně a rychle, a pak ti, kteří jsou věčnými začátečníky. Dneska bych ti ráda představila metodu online výuky jazyka v Presto, která by tě měla dostat do prvního tábora.

Sejde z jazyka, zmizí z mysli

Bohužel díky těhotenství a následnému mateřství jsem doslova vypadla z možnosti mluvit anglicky. To, co jsem se pracně naučila během života na Maltě, jsem už dávno zapomněla. Něco málo jsem přiživovala cestováním, ale to od návštěvy Nového Zélandu i toto utichlo. A proto jsem byla moc ráda, že mě oslovila jazyková škola Presto.

Do jazykovky už jsem kdysi chodila, ale prezenčně, což s mým neposedou nyní vůbec nepřicházelo v úvahu. Ale Presto nabízí rovněž individuální online lekce. Navíc má lektorka Crystal Swanson mi vyšla maximálně možně vstříc ve volbě času, kdy si zavoláme. Ale o tom ti povím až dále.

Jak probíhala online výuka přes Presto

Jazykovka Presto nabízí výuku téměř 30 světových jazyků, ale já jsem měla jasno – zlepším si komunikaci v angličtině. Nejprve jsem dostala dotazník, aby se zjistilo, o co mám zájem, co bych ráda zlepšila, jakou mám úroveň (k tomu mi byl nabídnut rozřazovací test vytvořený přímo jazykovkou).

Na základě dotazníku mi přiřadili mou lektorku Crystal. Samozřejmě lektora můžeš kdykoliv vyměnit. Ty se musíš cítit komfortně. Crystal je rodilá mluvčí původem z Texasu, která tuším 4 roky žije v Praze se slovenským přítelem. Ačkoliv většinou učí děti, já jsem si s ní dvě ukázkové hodiny doslova užila.

Mým největším problémem ve výuce jazyka je strach a ostych. Kvůli tomu se mnohdy nedokopu ke konverzaci. Avšak s Crystal jsem rozhodně imaginárně nepostrkovala ručičky hodin vpřed, ať už hodina skončí. Sotva jsme začaly konverzovat, pusa se nám nezastavila a už hodina času byla fuč.

Ukázková lekce s Crystal

Má lektorka mi vždy dopředu zaslala materiály na další hodinu. Měla jsem dvě po 60 minutách času. Komunikovaly jsme přes aplikaci WhatsApp, ale bylo na mě, jaký online komunikátor využijeme (Skype, Hangout, Facetime, Teams). Lektor se přizpůsobuje tobě a tvým možnostem. Jako virtuální tabuli jsme používali Textový dokument na Google Drive. Chytrý nápad!

Lekce měla vždy nějaký cíl a řád. Četla jsem, odpovídala na otázky, poslouchala video a dále rozvíjela jeho téma. Crystal se mě ale vždy ptala, zda nemám nějaké přání, zda se nechci na něco zaměřit. A hlavně trpělivě opravovala mou pronunciation. 😀

Jako největší benefit hodnotím časovou flexibilitu mé lektorky (samozřejmě netuším, zda je to standard u všech lektorů jazykovky Presto). Poprvé se totiž můj prcek vzbudil asi po 40 minutách hodiny a už neusnul. Takže jsme volání ukončily a Crystal mi navrhla, ať si vyberu nějaký náhradní čas, že se přizpůsobí. Druhá lekce byla delší o těch chybějících 20 minut.

Co mně osobně vyhovuje na online výuce

  • Časová flexibilita: Možnost si vybrat čas a nástroj pro komunikaci.
  • Nemusím nikam dojíždět a ztrácet čas cestováním. (Výhodu online výuky docení lidé i v době koronavirové pandemie.)
  • Nepotřebuji kupovat mraky učebnic a pomůcek. Lektor mi je zajistí sám.
  • Procvičuješ především konverzaci, kterou já potřebuji nejvíc. Navíc s native speaker(em).
  • Individuální přístup za rozumnou cenu.

Poslední bod rozeberu detailněji. V článku Jak se naučit anglicky jsem zmiňovala i možnost individuální prezenční výuky (sama jsem kdysi měla). Tyto hodiny mě stály přes 500 Kč/h. V Presto je cena příjemnější a taky máš individuální přístup od učitele.

Za sebe jsem s online výukou jazyka v podobě konverzací moc spokojená. Ale v rámci objektivity vypíchnu rovněž možná rizika pro někoho dalšího:

  • Nemáš “těsný” kontakt s vyučujícím. Někdo k výuce potřebuje vidět na tabuli, slyšet lektora vedle sebe, který mu vše názorně ukazuje v učebnici.
  • Nemáš tahouna ve třídě. Měla jsem pár spolužáků, kterým ve výuce čehokoliv pomáhá, když jsou v kolektivu s někým “šikovnějším”. Znalosti tahouna vytáhnou zbytek třídy nahoru.
  • Vyjde tě to většinou dráž než prezenční skupinový kurz v jazykové škole.

Malé představení jazykové školy Presto

V první řadě bych chtěla zmínit, že Presto se nezaměřuje pouze na výuku jazyků. Úplně na začátku se jednalo o překladatelskou agenturu (vznik už v roce 1990). Později v roce 2001 vznikla stejnojmenná jazyková škola a rozšířila tak svou nabídku služeb. Kromě výuky (firemní, individuální, online a příprav na mezinárodní zkoušky) nabízí překlady, tlumočení, lokalizaci, audio, video pro firmy.

Co mě ale nejvíce zajímalo, byli lektoři. Chtěla jsem zjistit, jak je Presto vybírá pro své klienty. Protože bez dobrého lektora, není kvalitní výuka.

Výuku zajišťují jak kvalifikovaní čeští lektoři, tak rodilý mluvčí. Klient si může vybrat. Obecně je doporučováno, aby kurzy nižší úrovně (do B1) vedli čeští lektoři (méně pokročilým studentům dokáží vysvětlit gramatiku a základní rozdíly mezi jejich rodným a studovaným jazykem) a pro pokročilejší kurzy rodilé mluvčí (zajistí procvičení spontánního mluveného projevu). Český lektor pak má jazykové/pedagogické vzdělání. Rodilý mluvčí musí mít mezinárodní učitelský certifikát TEFL, CELTA, apod. Všichni lektoři prochází několikakolovým výběrovým řízením.

Velmi důležitým kritériem pro nábor lektorů v Presto škole je jejich osobnost a schopnost předat své dovednosti studentům tak, aby lekce byly zábavné a studenti se na ně těšili. U lektorů se proto pečlivě hodnotí jejich schopnost připravit ukázkovou hodinu, která je nejen efektivní, ale taká zábavná a zajímavá, ve které se projeví charisma lektora a také jeho schopnost improvizovat.

Mimochodem, taková zajímavost pro mě: Jazyková škola Presto zajišťuje i online individuální přípravy na mezinárodní zkoušky. Takže ani tady nemusíš nikam docházet prezenčně a vše zvládneš s vybraným lektorek z pohodlí domova.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Zaujala tě možnost online výuky jazyka u jazykové školy Presto? Pak na nic nečekej a poptej si možnosti lekcí ještě dnes.

Jak se učíš jazyky ty? Sedí ti online výuka jazyka? Nebo dáváš přednost jiným výukovým možnostem? Poděl se s ostatními o svou zkušenost do komentáře.

Článek vznikl ve spolupráci s jazykovou školou Presto. Děkuji za možnost 2 ukázkových hodin.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.