VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Haʊ du: ju duː Aneb Jak se naučit anglicky. A jde to vůbec?

jak se naučit anglicky

Zkoušíš to po padesáté a stále by ses označil jako věčný začátečník, v lepším případě mírně pokročilý? Jak já to znám ze svých “tisícerých” pokusů! O tom, jak se naučit anglicky (nejlépe ihned a bez námahy), jsem dumala pěknou řádku let a vyzkoušela snad všechny možné metody. V tomto článku ti je představím a přidám jejich zhodnocení, co mi zabralo a co naopak nefungovalo vůbec.

Mohla bych to vzdát, ale angličtina je pro mě výzvou

Trpím těžší sluchovou vadou, jak jsem zmiňovala v článku Mám všechny předpoklady k tomu, abych necestovala. Díky tomu mi bylo doktory i různými psychology z PPT (pedagogicko-psychologická poradna) nabízen papír s úlevami, ba dokonce se zrušením výuky cizích jazyků na škole. Ale na to se v naší rodině nehraje.

“Když máš nějaký hendikep, musíš o to víc makat a zabrat!”

Díky tomuto rodičovskému přesvědčení jsem prošla klasickou výukou jazyků na školách, která mi ale moc nic nedala. A tak jsem hledala další způsoby, jak se anglicky rozmluvit a hlavně dorozumět. Gramatika, psaní a slovní zásoba mi nikdy problém nedělala, ale ten zbytek…

Aktuálně má úroveň bohužel zase upadá. Pomáhá mi cestování, které mě udržuje v jakés takés mluvící úrovni. Tady bych ti vřele doporučila “cestování po místních”, tj. bydlet s nimi, být s nimi v kontaktu. Zkus tedy:

 • Couchsurfing – spaní zdarma u místních lidí. Je to pro odvážnější, ale proč to nezkusit?! Navíc nemusíš hned u někoho v cizině spát, přes appku si vyhlédni někoho zajímavé a zajdi s ním třeba jen na kávu s pokecem.
 • AirBnB – vybírej si ubytování tam, kde s tebou ve vedlejších místnostech bydlí místňák. Jak to poznáš? Z referencí (píše se tam hlavně o skvělém hostiteli než čisté místnosti) a toho, jak je apartmán rozdělen (kolik pokojů je k pronájmu a zda tedy nějaký zbývá pro majitele).
 • Buď dobrovolníkem – ale dobře si vybírej, kde a u koho se staneš dobrovolníkem. Sepsala jsem ti k tomu velkého průvodce Jak se stát dobrovolníkem.

6 + 1 tip, jak se naučit angličtinu

Řadu z následujících tipů využiješ rovněž při výuce jiného cizího jazyka než jen angličtiny. Ale já se dneska zaměřím především na anglický jazyk. Vynechávám své pokusy poslouchat seriály s titulky (nebaví mě cokoliv sledovat), čtení knih v AJ a neustálé kupování různých učebnic pro samouky (především od nakladatelství LEDA).

U knih jsem buď měla příliš jednoduchou úroveň, co mi nic nového nepřinesla. Anebo jsem vypisovala každé páté slovíčko a pořád hledala něco ve slovníku, což mě brzy přestalo bavit. Knížka byla nad mé síly…

1) Jazykové kurzy v ČR

První věc, co jsem zkusila mimo klasické samostudium z učebnic, byly kurzy. Nabídka jazykových škol v ČR (ve velkých městech) je velká, a tak jsem vybírala podle referencí od známých. Do intenzivních kurzů (6 hodin týdně) jsem docházela dva semestry, tj. 1 celý rok.

Ve výsledku mě to moc neposunulo. Důvodem bylo ne zrovna dobré zařazení do skupiny. Gramaticky jsem B2/C1, ale mluvením/poslechem jen B1. Takže jsem spadla do pro mě “slabší skupiny”, kde jsem byla o dost lepší a tak se nudila. Ostatní totiž komunikovali ještě méně a to se těžce buduje nějaký speaking.

Mimochodem, měli jsme i hodiny s rodilým mluvčím. Bohužel tady se mi stále potvrzuje pravidlo: “To, že někdo daný jazyk nativně ovládá, ještě neznamená, že ho umí vyučovat.” Pokud tak nenatrefíš na pedagogicky vzdělaného rodilého mluvčího, budeš většinou ztracen. Schválně, ruku na srdce, dokázal bys cizince naučit česky?

Tip z Nomádské stezky: Jestli se rozhodneš pro jazykovku v ČR, doporučuji se nebát změnit svou skupinu, když ti nesedne. Raději chtěj být nejslabším ve skupině a dotahovat se k ostatním, než se stát unuděným gigantem.

1a) Individuální kurz v ČR

Zkusila jsem si platit rovněž soukromého učitele angličtiny. Říkala jsem si, že pak je hodina ušitá mně na míru a já budu mluvit, mluvit a mluvit. Cena byla samozřejmě vyšší, ale s tím se počítalo. Horší byla nižší frekvence výuky – hodina týdně pro mě byla málo na to, abych dělala pokroky. Navíc jsem měla krátce do odjezdu za prací na Maltu. A tak i tento pokus pro mě skončil neslavně.

Tip z Nomádské stezky: Individuální kurzy jsou vhodné pro ty, kteří chtějí intenzivní konverzaci anebo se profilovat na nějaké jazykové zkoušeky. Ale není vždy nutné si platit drahé lekce s učitelem, pokud bydlíš ve větším městě, porozhlédni se po Toasmasterech. Je to skupina lidí, které se setkává za účelem zlepšení jazyka a komunikačních dovedností. Tato setkání probíhají hravou formou – hry, zábavné dialogy. Dostáváš i zpětnou vazbu od ostatních návštěvníků. Existují jak české, tak zahraniční varianty Toastmasterů. Za sebe mám zkušenost pouze s českými Toasmastery v Brně.

Kromě prezenční individuální výuky s mou lektorkou Libuškou, jsem vyzkoušela i online individuální výuku angličtiny. Díky jazykové škole Presto jsem mohla volat s rodilou mluvčí (zkušenou pedagožkou) v časech, kdy mi to mé dítě umožnilo. Presto mi vyšlo maximálně možně vstříc, což hodnotím hodně pozitivně. Svou zkušenost s výukou angličtiny na dálku jsem shrnula v článku Buď polyglotem díky online výuce jazyků se školou Presto.

2) Online kurz s Broňou

U prezenčních kurzů mám často problém se tam donutit dojít. Jsem prostě introvert a radši se učím doma. Vyzkoušela jsem tak několik online kurzů. Ten první z nich byl na portále Seduo s Bronislavem Sobotkou známým jednoduše jako Broňa.

Broňa říká, že se musíš do jazyka zamilovat, a pak to půjde samo. Bohužel mně jeho styl mluvení a přílišného nadšení nesedí, tak jsem ho vydržela poslouchat jen párkrát. Tím ale neříkám, že někomu jinému by Broňa nesednul.

Co naopak na Broňovi oceňuji, je jeho pravidelné nahrávání videí na Youtube kanál a možnost vyzkoušet zdarma kurz na Seduo. Můžeš si tak zkusit, zda ti sedne jeho přístup k učení a teprve pak zaplatit některý z jeho kurzů. Těch má na výběr z celé řady – od základů přes idiomy až po frázová slovesa. Hodně se taky zaměřuje na Czenglish.

3) Online kurz EasyLingo

Před asi rokem (tj. počátkem roku 2018) se ke mně dostala zvěst o projektu Online Jazyky (známé též jako EasyLingo). Zaujalo mě, že promovali, jak se za pouhých 30 hodin dokážeš zlepšit o jednu úroveň angličtiny.

Začala jsem to zkoumat více a zjistila, že dále nabízejí řadu online kurzů podle tvé vstupní úrovně (samozřejmostí je rozřazovací vstupní test) a co víc, zaměřují se dokonce na cestovatelskou angličtinu. Tento balíček nedávno nabízeli za vstupní 1 Kč/měsíčně. Akce mívají častěji do roka a člověk si tak opět (jako u Broni) osahá, co za produkt to je a zda mu to sedí. Nekupuje zajíce v pytli!

Těch benefitů kromě vyzkoušení zdarma je více:

 • Výběr z několika jazyků (němčina, francouzština, španělština, italština a ruština).
 • Výběr z oborově zaměřených kurzů. Kromě již zmiňované cestovatelské angličtiny nabízejí kurz pro designery či zdravotníky.
 • Postačí 20 minut denně pro efektivní výuku.
 • Garance vrácení peněz, pokud se ti něco nebude zdát.
 • Mobilní aplikace – k online kurzům nově v roce 2018 vznikala i mobilní aplikace pro ještě intenzivnější výuku cizího jazyka. Měla by být hotová, nezkoušela jsem.

4) Jazykový kurz v zahraničí

Jednoznačně jde o jednu z nejdražších variant, ale zároveň o vysoce intenzivní výuku na denní bázi. Já jsem takto spojila příjemné s užitečným a v roce 2015 si dopřála 14denní “dovolenou” na Maltě. Dopoledne jsem měla 4hodinovou výuku jazyka a odpoledne jsem trajdala po ostrově (o víkendu navštívila Sicílii).

Mám zkušenost s malou jazykovou školou v Gziře, která mi zajistila vše od transferu z letiště, ubytování (ve studentském hostelu/rodině) až po případné výlety (ne všechny jsem si ale koupila). Jídlo jsem v ceně neměla, a tak jsem si vařila. Kurz mohl být intenzivní, pak bych měla výuku i odpoledne. To jsem ale odmítla.

Malta je jako stvořená pro jazykové pobyty – jednak svým příjemným mořským klimatem, architekturou s památkami, tak taky druhým oficiálním jazykem angličtinou. S každým se tak domluvíš anglicky a jsi ájinou doslova obklopen. Potkala jsem tady řadu lidí z celého světa. Vždyť jen se mnou na hodinu chodil Japonec, Chilan, Kolumbijec, Nor a další.

Jazykovek je na Maltě stovky a stovky. Pro nezasvěceného může být oříšek vybrat si tu správnou školu. Proto bych tě ráda odkázala na Míšu, která je Češka, ale na Maltě už nějaký ten pátek žije. Provozuje portál Angličtina na Maltě (Anama) a s výběrem ti ráda pomůže. Dokáže tobě či tvým dětem zařídit celý jazykový pobyt od A do Z. Tak jí určitě napiš! Ve spolupráci s Míšou jsem si pro tebe připravila slevovou akci. Stačí zadat při nezávazné objednávce kód NNS19 a při případné koupi kurzu získáš 5% slevu.

jak se naučit anglicky

5) Práce v cizině

Protože jsem stále nebyla se svou úrovní jazyka spokojená a 14 dní na Maltě uběhlo jak nic, rozhodla jsem se pro “nejdrastičtější” (a dle mě nejefektivnější) metodu, jak se naučit angličtinu. Našla jsem si práci na Maltě.

Zdaleka nemusíš jezdit pouze na Maltu, pokud chceš zlepšit angličtinu. Vydej se do Velké Británie, Irska či do zemí Beneluxu. Jako animátor aktivit musíš denně mluvit anglicky i v řadě hotelů (v Řecku, na Kanárech…). Tedy nejsi omezen jen na anglicky mluvící země v Evropě. Pravdou je, že na Maltě se práce hledá opravdu snadno, je tu po většinu roku teplo, moře máš na dosah a na cizince jsou tady zvyklí. Malta je navíc členskou zemí EU, takže odpadají problémy s pracovními vízy.

Tato varianta tě nestojí “ani korunu”. Jsi v anglickém prostředí, MUSÍŠ denně mluvit anglicky a ještě si tu vyděláváš peníze (možná i uspoříš jako já). Ovšem není to pro každého. Pokud ale nemáš závazky, jsi dobrodruh, určitě bych se toho nebála, když jsem to zvládla já. Do té doby jsem si sama nikdy nekupovala letenku, natož abych něco dojednávala s pojišťovnami a dalšími úřady v ČR (a později na Maltě). Je to vynikající škola života!

6) Aplikace nejenom na slovíčka

Žijeme v digitální době. Téměř každý z nás má chytrý telefon, tak proč toho nevyužít i při výuce jazyků? Existuje řada aplikací, které jsou v základní verzi zdarma, a ty se díky nim můžeš posunout v jazyce.

Ale pozor, pokud opravdu hledáš, jak se naučit anglicky (či jinému jazyku), nespoléhej se pouze na appky. Jsou skvělé jako doplněk pro procvičení slovíček a zahnání nudy například na letišti. Ale samo spásné nejsou!

Duolingo

Začnu s tou asi nejznámější – s Duolingem, kterou jsem už dříve zmiňovala v článku 10 appek a 4 weby, které mi zpříjemňují (zlevňují) cestování. Svůj věhlas má především díky velkému množství jazyků k procvičování (je jich cca 30 v nabídce). Navíc aplikace funguje na principu hry, kdy po zdolání určitého kvanta slovíček postupuješ do dalších levelů a můžeš se porovnávat s registrovanými kamarády. To tě bude skvěle motivovat, abys nepřestal ve výuce.

Duolingo existuje ve free i placené verzi. V té placené (cca 10 USD/měsíčně) tě přestanou otravovat reklamy a máš nějaké materiály k výuce navíc. Přiznám se, že s placenou verzí nemám žádné zkušenosti.

Vocabulary Miner

Teprve nedávno jsem objevila aplikaci Vocabulary miner od českého studia Skoumal, a tak ji teprve testuji. Co se mi líbí, tak si v ní mohu zakládat své jazykové balíčky – například z aktuálně čtené knížky, z lekce v učebnici, apod. Ale zároveň si mohu stáhnout už nachystané balíčky jinými uživateli. To je ideální pro takového lenocha, jako jsem já. Vyhledám si téma, svou jazykovou úroveň a pak zvolím, zda chci stáhnout nějaký balíček. Všechno funguje online i offline, nepotřebuješ tak neustálý přístup na internet.

Trénování pak funguje na známém principu kartiček. Zobrazí se ti slovíčko, ty si ho v hlavě přeložíš a následně si zobrazíš odpověď (můžeš si ji přehrát i se zvukem). A pak tuto kartičku metodou Drop & Drag přetáhneš na hromádku Nevím/Vím/Tuším. Přetažení je důležité, podle toho se ti mixují slovíčka pro další procvičování.

Podle tiskové zprávy od Skoumala je aktuálně v databázi víc než 300 000 slovíček v 9 000 balíčcích a 15 jazycích. Zaujalo mě, že se můžeš učit dokonce chorvatštinu či turečtinu. Appka je opět ve free a placené verzi. V té placené máš větší možnost stahování a vytváření balíčků, v základní jsi omezen tuším 100 slovíčky.

Tip z Nomádské stezky: Pokud jsi cestovatel jako já a zajímají tě hlavně slovíčka z tohoto tématu, pak je aplikace Vocabulary Miner vhodná pro tebe. Na základě výzkumu portálu Medium o nejužitečnějších travel slovíčkách pro Čechy vývojáři appky připravili pro své uživatele balíček Travel. Nezapomeň si ho stáhnout před tvou příští cestou!

Mooveez

Poslední appku, kterou mám staženou v mobilu, je Mooveez. Slibovala jsem si od ní hodně. Funguje na principu sledování filmů (různé jazykové úrovně), ke kterým máš titulky a cvičení na procvičování slovíček (klasické doplňovačky). Ve free verzi je pouze omezené množství filmů.

Opět se tu projevil můj problém s tím, že mě prostě filmy ani seriály nebaví, raději si čtu. Anebo jsem tu jen nenašla svůj filmový žánr…? Takže aktuálně aplikaci nevyužívám. Nicméně nadšencům filmového světa tuto appku mohu doporučit. Ozkoušej pár filmů zdarma a uvidíš, zda se ti vyplatí investovat peníze do “otevření” dalších filmů.

Doplnění z Nomádské stezky: Sledování filmů v cizím jazyce doporučuje i „věčný začátečník“ Dušan ve svém článku 5 jednoduchých tipů na angličtinu pro samouky. Dušanův web My English Hacks už podle názvu nabízí nespočet (často originálních) přístupů, jak nad tou angličtinou vyzrát. Doporučuji pro inspiraci!

7) Bonusový tip pro lepší psaní

Tento tip ocení ti z vás, kteří musíte psát v angličtině. Anebo blogeři, kteří mají vícejazyčný blog. Nainstaluj si rozšíření do prohlížeče Grammarly a skonči s chybami v písemném projevu. Když pak budeš psát e-mail, článek ve wordpressu či cokoliv jinde po internetu, bude se ti podvlnovkovávat místo s chybou.

Sama jsem Grammarly používala na Maltě, když jsem tam pracovala pro IT firmu. Hrozně bych se styděla mít e-maily pro šéfa plné chyb. Pro mou práci mi stačila free verze rozšíření, ale neboj se investovat i do té placené verze (zejména pokud tě psaní v AJ živí). Více o Grammarly najdeš na blogu Loudavým krokem.

Shrnutí: Jak se naučit anglicky?

To asi záleží na tom, jaký jsi typ studenta:

 • Jsi radši sám doma, nebo potřebuješ komunikovat s okolím?
 • Nebojíš se vyjet do ciziny? Či upřednostníš známé prostředí v ČR?
 • Kolik času jsi ochoten denně obětovat jazyku?
 • Potřebuješ fyzického, nebo ti postačí online učitel?

A taky na tom, kolik peněz můžeš do výuky jazyka investovat. Shrnula jsem ti v následující tabulce výše sepsané tipy, jak se naučit anglicky (vyjma aplikací – ty beru jako doprovodnou pomůcku):

TIP ZA KOLIK (cca) EFEKTIVITA (podle mě)
Individuální hodina 600 Kč/1 hodina střední, pokud se donutíš studovat online
Jazykovka v ČR 3 500 Kč/10 lekcí nízká, málo konverzace
Individuální hodina 600 Kč/1 hodina střední, pokud se donutíš studovat online
Online Broňa 599 Kč/1 kurz = 1 h střední, pokud se donutíš studovat online
Online EasyLingo 2490 Kč/1 kurz (po přepočtu něco mezi jazykovkou a indiv.lekcí vysoká, pokud se donutíš studovat online
Jazykovka na Maltě 30 000 Kč/14 dní (komplet) vysoká při dobré volbě jazykovky
Práce na Maltě 0 Kč, naopak si vyděláš nejvyšší, ale jen pro odvážné

Mé tipy, jak se naučit anglicky (bezbolestně)

Nečekej světoborné rady. Pravděpodobně se na nich shodnu s 10 z 10 studentů cizího jazyka. Ale není na škodu si je připomínat. Tak tady jsou:

 • Najdi si oblast, která tě baví. Rád sleduješ filmy, pak je sleduj v AJ (třeba i s titulky) a stáhni si Mooveez. Miluješ knížky? Pak si v knihovně vypůjč cizojazyčnou literaturu.
 • Nenech se stresovat. To souvisí s předchozím bodem. Pokud tě nějaká metoda učení nebaví, tak zkus jinou. Jak říká Broňa: “Zamilujte se do angličtiny!” Pod stresem se nic nenaučíš, naopak si jazyk brzy zošklivíš. No nestalo se ti to ve škole?
 • Buď pravidelný. Radši se věnuj výuce denně 10 minut, než jednou za týden xyz hodin. K tomu ti nejvíce dopomůže EasyLingo.
 • Zkoušej. Ne vždy první metoda, kterou objevíš, ti musí sednout. Však se podívej na mou cestu za tím, jak se naučit anglicky. Nebyla zrovna krátká a ještě zdaleka nekončí!
 • Nevzdávej se. K tomu snad není co dodávat!

Přeji ti, ať je tvá cesta k cizím jazykům pokud možno bezbolestná a v rámci možností rychlá! Důležité je udělat ten první krok – začít. A pak vydržet, alespoň 21 dnů, než se z nové činnosti stane návyk. Přihlas se do mé zdarma vzdělávací výzvy a já tě budu 21 dnů motivovat, abys došel ke zdárnému konci.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Nevybral sis žádný z mých tipů, jak se naučit anglicky? Nevadí. Přečti si článek Jak se naučit cizí jazyk od manželů Lucky a Lukáše z blogu Loudavým krokem. Některé tipy jsou podobné mým, ale jinde šli odlišnou cestou. Rovněž se mi líbí jejich zhodnocení negativ a pozitiv každé z navržených metodik výuky.

Prozraď mi dolů do komentářů, jak ty se učíš cizí jazyky? Máš nějaký zaručeně fungující tip? Ráda se inspiruji. A poslouží to i dalším čtenářům článku.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.