VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Všechny cesty vedou na Maltu Aneb Nikdy není pozdě na životní změnu

život na Maltě

“Ve 30 už má člověk vědět, co v životě chce a nedělat ukvapené změny.” Tak nějak zněla jedna z reakcí v diskuzi pod dotazem slečny ve FB skupině o cestování. Slečna měla možnost vycestovat jako au-pairka do Austrálie a váhala. Bála se ztráty vztahu a zaměstnání. Ji plně chápu, ale onu reakci ani trochu. Na životní změnu není přece nikdy pozdě… U mě vše otočil až život na Maltě. A nejmladší jsem taky nebyla.

Existuje snad nějaká věková hranice, kdy už máme vše v hlavě srovnané a řítíme se vlakem předem daným směrem? Já doufám, že ne. Nedovedu si představit, že sedím v rychlíku, který projíždí den za dnem stejnou krajinou a míří k jediné konečné stanici. Vždyť život je jedna velká změna.

Sama jsem udělala několik radikálních řezů ve svém životě. Tím dozajista prvním byl odjezd na skálu uprostřed Středozemního moře. Nebylo mi 18, ba ani 25, když jsem se sbalila do jediného kufru a odjela pracovat na Maltu. Život na Maltě zásadně změnil běh mých dalších dnů. Celého života…

Táhlo mi na 27 a krátce na to jsem učinila další změnu. Stopla jsem svou slibně rozjetou kariéru v IT a skočila do pro mě neznámých vod copywritingu. Stala jsem se cestovatelkou s propiskou v ruce. Celý příběh jsem zachytila v následujícím eBooku:

Jdi si za svobodou pracovní i cestovatelskou

Varování! Tento příběh, který se skutečně stal, ti může způsobit závislost na cestování. Přečti si pohádku za života, kterak nezaměstnaná matematička k cestování na full time job přišla.

Povídání je doplněné řadou odkazů, tipů a inspirativních myšlenek.

Značka: Psáno vlastním životem.

Malta jako místo, kde se rodí cestovatelská vášeň

Jaké bylo mé překvapení, když jsem nedávno zjistila, že nejsem zdaleka jediná, komu Malta dodala inspiraci ke změně v životě. Narazila jsem hned na 3 děvčata, z nichž Markétku jistě znáš i ty. Akorát pod přezdívkou “Travel with Blondie”.

Co prozradila Katka Žižlavská o Maltě?

Těžko si dokážu představit, že bych k tomu všemu v mém životě našla odvahu, kdybych v roce 2012 nesbalila kufry a neodjela uklízet pokoje na malý ostrůvek Malta.

Kačku možná znáš z anglického webu Katie’s postcard. Její příběh mě fascinoval o to víc, že nechala všeho v Čechách a se svou láskou šla až do dalekého Japonska, kde půl roku žili. Stihli se vzít na Bali a téměř rok společně projíždět Asií. Romantické, že? Vtip je v tom, že Kačka podobně jako já započala svou cestovatelskou pouť právě na Maltě.

život na Maltě v podání KačkyJeště svobodná Katka spolu se svou kamarádkou se v létě 2012 ocitnula na tomto pidi souostroví. Mohl jsi ji potkat v hotelu Primera Hotel Bugibba. Katka tu pracovala jako pokojská. “Klidně se tam zase ráda vrátím, ale už jedině jako host.” Zajímalo mě, zda Malta ovlivnila Katčiny další kroky v cestování.

“Určitě. Bylo to poprvé, co jsem takhle bez rodičů odjela sama do zahraničí. Nebyla jsem tedy úplně sama, jela jsem spolu s kamarádkou, ale stejně to pro mě byla obrovská změna. Pro holku jakou jsem byla já, je Malta ideální místo. Moře, pohoda, zábava a také možnost zlepšit se v angličtině. Zkušenosti z Malty mě nakonec inspirovaly k tomu odjet do Anglie, kde jsem pak víc než rok pracovala v Londýn ě jako auPair. Neměla jsem už takový strach z cizího prostředí. Trošku jinou cestou se vydala moje kamarádka, která si na Maltě našla přítele a už pátým rokem tam žije. Nejsem si úplně jistá, jestli bych ji označila jako vyloženě inspirativní zemi. Rozhodně je to ale super odrazový můstek pro mladé lidi bez zahraničních zkušeností.”

Jaký byl život na Maltě v podání Markétky Mandíkové?

Mnohdy nepotřebujeme ani počítač k práci. Na svých cestách si často vystačím jen s mobilem.

Markétka alias “Travel with Blondie” pracuje dneska už z online světa. Spolu s přítelem mají online kurz o prodeji na Amazonu. Vždyť sami tam nabízejí své produkty a díky tomu mohou při práci neomezeně cestovat. Vystačí si s připojením na Internet.život na Maltě v podání Markét

Pěkná představa pracovat z mobilu odkudkoliv na světě, že? Vidíš a za cestovatelskou vášeň Markétky opět může Malta. Blondýnka se tady objevila 2 roky po Kačce. V roce 2014 tady půlroku pracovala jako servírka a barmanka, kdy vystřídala hned několik restaurací. I Mar

két jsem se musela zeptat, jak ji Malta inspirovala v dalším životě.

“Malta mě asi neovlivnila ve stylu práce, kterou momentálně mám. Ale hodně mě ovlivnila v cestování. Jsem teď více otrkaná, nebojím se jet někam sama. Nebála bych se jet někam znovu na blind a najít si práci v zahraničí. Takže určitě Malta ve mně něco obrátila, našla jsem tam ještě větší vášeň v cestování, poznávání nových lidí a kultur.”

Jak Malta změnila Martinku Chlumovou?

Malta má své zvláštní kouzlo, svou tajnou recepturu a energii. Ale za mě na žití ne. Potřebuji přírodu a zelenou kolem sebe a té tam moc není.

Marťu jsem se svými otázkami zastihla v Austrálii, kde už druhým měsícem dobrovolničí na místních farmách. Vidíš, kam až zavál osud kadeřnici z ČR, když se nenechala semlít matrixem okolo nás.

Můj tip: Už dříve jsem vyzpovídala 12 dobrodruhů, kteří mají zkušenost s dobrovolnickou prací. Chceš zažít léto v Keni nebo zimu na Taiwanu? Pak se inspiruj zkušenostmi druhých.

život na Maltě v podání MartinkyMartinka se musela minout jen o vlásek s Markét. Přijela sem na dva týdny za kamarádkou v roce 2014. Proč? A jaký byl celý Martin příběh?

“Byla jsem pár měsíců vdaná a vnitřně jsem cítila, že potřebuji pauzu. Hledala jsem cestu ze začarovaného kruhu. Cítila jsem se jako, když jedu ve vlaku, který jede obrovskou rychlostí. Křičíme, že chceme vyskočit, ale vnitřně se bojíme. Na Maltě žije kamarádka a byla zaskočená, když jsem se jí ptala, zda můžu přiletět. Byly to pro mě dva týdny všeho nového. Poprvé jsem sama letěla, poprvé jsem sama brouzdala městem v cizí zemi, dýchala tu jinou vůni, vychutnávala si oběd při melodiích pouličních hudebníků, poslouchala rozhovory turistu. Nerozuměla jsem jim ani slovo, ale bavilo mě to.”

Že by se na Maltě objevila i Martinina vášeň pro cestování? Proč?

“Po čase následoval rozvod, spousta slz, nervů a hromada promrhané energie. Ale věděla jsem, že si potřebuju splnit to, co jsem si vždycky přála – poznávat, cestovat a učit se anglicky… Ukončila jsem podnikání a nejdřív odjela do Irska jako au-pair. Později, přesně 2 roky po Maltě, tj. 8.11.2016 jsem odletěla směr Nový Zéland.“

Můj tip: I lásku k Novému Zélandu máme s Marťou společnou. Já tam sice nestrávila rok, ale i ten měsíc a půl stál za to. Sepsala jsem ti průvodce po Zélandu včetně mého rozpočtu.

Co znamenal život na Maltě pro mě samotnou?

Celou řadu změn v mém životě. Poprvé jsem sama letěla, kupovala letenku, sháněla ubytování i práci. Bez podpory doma. Nikdo mě nechápal. Nikdo nepomohl. A jsem tomu ráda. Otrkala jsem se neskutečným způsobem. Zamilovala se do cestování.

Malta se stala mým odrazovým můstkem pro cestování. Od té doby až do současnosti (květen 2018) jsem projela na 20 zemí na 5 kontinentech světa. Znovuobjevila jsem svou lásku pro psaní. Už tady jsem den co den psala svůj anglický blog o životě na Maltě. Varování: Příšerná ajina a psala jsem fakt o všem. I blbém šeku v nemocnici. Njn, u nás to nemáme, tak se omlouvám… 🙂

Teď už jsem tuto psací vášeň přetavila do práce, která mě naplňuje a umožňuje mi být svou paní. Nečekám na žádných 5 týdnů dovolené, kdy budu moci cestovat…

“Nejvíc jsem si užila poslední 3 týdny, kdy už jsem nepracovala v IT a jen sbírala nové pracovní možnosti polonahá ze středy pod žhavým sluncem.”

Žij a pracuj na Maltě na pohodu

Změň si svůj život na ostrově plného inspirace. Abys měl první kroky snazší než kdysi já, sepsala jsem ti kompletního průvodce této země. Dočteš se v něm:

  • Kde na Maltě hledat práci
  • Kolik jsou životní náklady v této zemí
  • Kde bydlet
  • Jak se tady dopravovat
  • Jak překonat nezbytnou administrativu pro cizince
Omrknout eBook

Magie, náhoda nebo osud?

2012, 2014 a 2016. Nerozumíš? Tak to jsou data, kdy na Maltě postupně zakotvila Kačka, Markét, Marťa a nakonec já. Sudé roky jdoucí po sobě. Píše se rok 2018. Co to značí? Není na čase vystoupit z rychlíku, který jede den za dnem stejnou krajinou a přidává na rychlosti? Varování: Život na Maltě zásadně změní tvé další kroky.

Tip, co můžeš udělat ještě dnes

Najdi si 15 minut svého času. Vezmi si papír s tužkou a zamysli se.

  • Jsi spokojený se svým dosavadním životem?
  • Máš pocit, že sedíš v rychlíku, který ty neřídíš?
  • Chtěl bys víc cestovat a být pánem svého času?

Pokud chceš změnu, odjeď na Maltu. Třeba zatím jen na dovolenou a nech se inspirovat magickým kouzlem této maličké země. Mám pro tebe 7 míst, kde se s turisty pošťuchovat nebudeš a můžeš tak v klidu rozjímat o životě.

Inspiroval tě článek? Možná nějaký tvůj kamarád uvažuje o životní změně a článek mu pomůže se rozhoupat. Nenechávej si ho pro sebe a pošli ho dál. Za sdílení článku ti patří můj dík i úsměv.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.