VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Jak jsem sehnala práci na Maltě? A jak teď můžeš i TY…

Sníš o práci v zahraničí, kde si navíc užiješ moře a sluníčka? Taky jsem to tak měla, a proto ostrovní stát Malta byl jasnou volbou. Léto je typickým obdobím, kdy tady seženeš nějakou práci i bez znalosti maltštiny. Jak tedy sehnat práci na Maltě? Prozradím ti své triky a tipy.

Letní sezóna za dveřmi

Práci na Maltě seženeš samozřejmě po celý rok, ale nejsnazší je to přes léto, kdy většina hotelů a restaurací hledá pomocný personál. Řada Čechů a Slováků, které jsem měla tu čest na Maltě poznat, hledala práci na blind. Tj. koupili jednosměrnou letenku, po příletu obcházeli podniky a až na místě roznášeli jejich životopisy.

V případě, že pojedeš na blind, přileť na ostrov už v půlce května, než to všechno vypukne. Snáze tak seženeš práci, zorientuješ se v jiné kultuře a v neposlední řadě získáš levnější pronájem bydlení (ceny ubytování v letní sezóně jdou značně nahoru).

Pokud jsi na tom jako já a máš rád věci pod kontrolou, budeš si pravděpodobně chtít sehnat práci na Maltě dopředu ještě před příletem. Pak mysli na to, že měsíce únor a březen jsou ideálními k tomu, abys začal s přípravami. Já osobně jsem začala už v lednu, ale o tom více dále.

jak sehnat práci na Maltě

Takto vypadaly mé víkendy na Maltě. Pokaždé jiný výlet. Toto je pohled na Golden Bay

Proč jet pracovat na Maltu?

Než ti prozradím můj osobní příběh a tipy, jak sehnat práci na Maltě, možná si kladeš jednu otázku:

Proč vlastně pracovat zrovna na tamto pidi ostrůvku?

Stručně a jasně v bodech:

  • Druhým úředním jazykem vedle maltštiny je angličtina. Domluvíš se tak s každým a všude (na úřadech, v práci, v nemocnici, v MHD), dokonce i s malými dětmi.
  • Malta je členský stát Evropské unie. Odpadá ti tak část byrokratických starostí, jakými jsou pracovní a pobytová víza. (Upozornění: Tím neříkám, že nebudeš řešit National ID, Tax Numbers, registraci na různé úřady v případě dlouhodobější práce, apod.).
  • Multikulturnost země. Skvělé místo, pokud chceš poznat život a rozdílnost různých národů. Žije tady velká skupina expátů (cizinci pracující na Maltě), přijíždí sem davy turistů z celého světa a na tamních jazykovkách jsou studenti až třeba z jižní Ameriky.
  • Nádherné počasí po většinu roku, samozřejmě pomíjím nevlídný leden a únor. Pracuješ doslova od moře. (Já to měla z kanceláře asi minutu k moři.)
  • Poznáš jižanskou mentalitu a naučíš se tak opravdu velké trpělivosti, což se hodí do života. Možná dokonce začneš milovat české úřady. 🙂
  • Ostrov je tak malý, že ho zvládneš procestovat i při sezónní dvouměsíční práci. A neztratíš se tu! (Teda to jsem si naivně myslela.)
Tip z Nomádské stezky: Cestovat můžeš o víkendech, nebo ve dnech, kdy nebudeš mít směnu. Naplánuj si na každý volný den vždy jeden výlet. Pokud se chceš vyhnout davům (a že jich tu v létě bývá), pak se inspiruj mnou prověřenými 7 místy na Maltě, kde se s turisty skoro nepotkáš. Dáváš-li přednost památkám, historickým městům a turistickým atrakcím, pak se inspiruj těmito 14 „turistickými“ místy na Maltě.

Jak jsem sehnala práci na Maltě?

V lednu 2016 jsem zvažovala, kam dál se svým životem – pracovním i osobním. Hlavou se mi mihlo, že práce v cizině by mohla být fajn. Vzápětí zafungoval zákon přitažlivosti a do cesty mi poslal telefonát HR specialistky z agentury REED. Paní mi chtěla nabídnout další práci v Brně, ale to jsem odmítla se slovy, že jsem otevřená pouze a jen cizině. A bingo! Dceřiná pobočka agentury nesídlí nikde jinde než na Maltě. 🙂 Protože na podzim 2015 jsem absolvovala 14denní jazykový kurz na tomto ostrově, slovo dalo slovo a já ihned souhlasila o předání kontaktů.

jak sehnat práci na Maltě

Řekni, není to super výhled z kanceláře? To jsem tak měla každé ráno

Pak už to běželo rychle. Ozval se pro změnu maltský HR specialista z agentury REED a že zrovna mají jednu pozici QA Engineer (rozuměj testera softwarových aplikací na PC se zaměřením na programování). Následovaly dva pohovory přes Skype s mým budoucím šéfem a s paní z HR oné firmy. Mezitím jsem na dálku z domu složila technický test, kdy jsem programovala cosi na počítači.

I přes mou ne moc dobrou angličtinu mě přijali. Už v únoru (za jeden jediný měsíc) jsem měla na dálku podepsanou smlouvu a dávala výpověď v české IT firmě. Koncem března jsem měla odlétat a prvního dubna nastoupit do své první zahraniční práce. A zřejmě i poslední! Teď už bych se nevzdala svobody digitálního nomádství.

Protože jsem chtěla mít úplně všechno pod kontrolou, sehnala jsem si v jedné zahraniční Facebook skupině rovněž bydlení na dálku. Kamrlík 3×4 metrů ve Swieqi (20 minut chůze od hlavní promenády a práce) mě vyšel na 350 euro/měsíc, a to bych řekla, že je ještě dobrá cena. V ČR jsem se pak už jen od dubna odhlásila ze zdravotního pojištění, neboť jsem měla podepsanou smlouvu na 1 rok a pojištění za mě měl odvádět nový zaměstnavatel.

Od českého zdravotního pojištění se můžeš odhlásit až při výjezdu nad 6 měsíců z ČR. (Zároveň ale musíš být někde přihlášený, nebo mít cestovní pojištění.) Pokud tedy plánuješ pouze sezónní práci (do 6 měsíců), zařiď si klasické cestovní pojištění.

To, jak jsem si žila na Maltě a zda-li se mi líbilo pracovat v cizině, je cvela jiný příběh. Něco málo z něj jsem zachytila v článku Pracovní život na Maltě: Ani tady není tráva zelenější.

Další rady, jak sehnat práci na Maltě

Jsi-li též technický typ (ajťák, grafik, web developer), nebudeš mít problém sehnat práci na Maltě. Je tam sháňka po (kvalifikovaných) odbornících. Právě mnou zmiňovaná agentura REED zprostředkovává takovéto pozice. Neboj se ji sám oslovit.

Cítíš se spíše na sezónní typ nekvalifikované práce? Nějakou výpomoc v kuchyni, obchodě či v hotelu? Nevadí, i tady je několik možností, jak si můžeš práci sehnat. Ve většině případů ale budeš muset vyjet na blind.

A jedno malé upozornění: Nečekej, že bez znalosti maltštiny seženeš práci někde v administrativě a na úřadech.

1) Navštiv portál Maltapark

Webový portál Maltapark připomíná něco jako české Trivago, Jobs a Slevomat dohromady. Pro tebe je důležité, že tu rovněž najdeš pracovní pozice. Zdaleka se nejedná pouze o nekvalifikované práce, nabídka je pestrá. Uvidíš tady rovněž platovou nabídku. Zaregistruj se a můžeš o práci zažádat na dálku skrz formulář.

2) Oběhni místní pracovní agentury

Už jsi na Maltě? Pak můžeš jít cestou nabídek lokálních pracovních agentur (například agentura Ozo). Přes agenturu seženeš práci rychle, taky ti pomůžou s vyřízením byrokratických formalit, ale má to jednu nevýhodu – tvůj plat bude výrazně nižší (část si bere právě agentura za zprostředkování práce).

3) Obcházej podle vlastního uvážení

A poslední rada je taková klasika, když někdo někde v cizině shání práci. Vytiskni si svůj anglický životopis a vyraz na obchůzky. Neboj se dávat CV všude a nebuď na začátku vybíravý. Malťané jsou povahou Jižané, takže neočekávej, že sami začnou okamžitě odpovídat. Spíše naopak, takže se jim opakovaně připomínej. Anebo si sjednej schůzku hned na místě. Není nic neobvyklého, že tě hned po schůzce zaměstnají a ještě ten den makáš.

Připrav si tedy anglickou verzi tvého životopisu ještě v ČR, vytiskni si je a dovez několik desítek kusů na Maltu. Další tipy, pracovní možnosti na Maltě a kontakty na Čechy, kteří tam dlouhodobě žijí, jsem pro tebe sepsala do podrobného průvodce:

Žij a pracuj na Maltě na pohodu

Změň si svůj život na ostrově plného inspirace. Abys měl první kroky snazší než kdysi já, sepsala jsem ti kompletního průvodce této země. Dočteš se v něm:

  • Kde na Maltě hledat práci
  • Kolik jsou životní náklady v této zemí
  • Kde bydlet
  • Jak se tady dopravovat
  • Jak překonat nezbytnou administrativu pro cizince
Omrknout eBook

A na co ještě myslet dopředu?

Pracovní zákoník je na Maltě samozřejmě odlišný od toho našeho českého. Proto si důkladně přečti tvou smlouvu, pokud se k tobě tedy dostane. Některé nekvalifikované práce seženeš prostě “na černo”. Pro tvou představu vytáhnu 3 takové perličky, které mě osobně lehce zaskočily. Další jsou ve výše zmíněném eBooku:

1) Maltská zkušební doba je delší než naše

Pokud se se zaměstnavatelem nedohodneš jinak, standardní zkušebka na Maltě trvá 6 měsíců. V té době můžeš bez obav odejít. Anebo být vyhozen. 😀 A to doslova na hodinu!

2) Penále za dřívější ukončení smlouvy

Uvedu to na svém příkladu. Měla jsem smlouvu na dobu určitou (konkrétně 1 rok) a zkušebku klasicky 6 měsíců. Kdybych já chtěla odejít kdykoliv mezi 7. až 12. měsícem sjednané práce, musela bych doplácet jako penále poloviční počet platů (něco okolo 7 500 euro v mém případě). To samé platí i pro zaměstnavatele, pokud by tě chtěl vyhodit v tuto dobu. Týká se to jen smluv na dobu určitou.

3) Trable s bankovním účtem

Zřídit si maltský bankovní účet se ukázalo kapku problematickým. Vyzkoušela jsem BOV i HSBC Bank. Neměla jsem maltské ID, tak přes to nejel vlak. Ale údajně stačí být vytrvalý a obejít více poboček. Některý úředník může být laxnější, jak už to tak na Maltě bývá. Já na to neměla nervy a vystačila jsem si s EURO účtem u české pobočky AirBank. Případně můžeš od zaměstnavatele dostávat výplatní šeky.

Snadný typ, co udělej ještě dnes

Zaujala tě možnost pracovat v cizině? Jestliže jsem tě neodradila Maltou, pak řadu informací o tamním životě i práci najdeš na Míšině webu Na Maltě. Rád chytíš za pačesy i jinou příležitost a zkusíš například Working Holiday? Pak omrkni Jančin portál Pracuj ve světě.

Inspiroval tě článek? Pak ho sdílej se světem! Možná tvůj kamarád shání informace, jak sehnat práci na Maltě? Za jeho sdílení ti patří můj dík i úsměv!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.