VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Už od mala jsem ráda četla. Na dovolenkách jsem byla schopna se spíše utopit v moři knih, než smočit prstík na noze v rybníce. Milovala jsem příběhy, které dýchaly exotikou dálek. Prstem jsem jezdila po hranicích států ve vymyšlených i skutečných mapách. Představovala jsem si, jaké by to bylo neomezeně cestovat, ale nikdy by mě nenapadlo, že tento sen se začne naplňovat…
I teď mě na cestování provází knížky. Jen jejich žánr se lehce pozměnil. Anebo možná také ne. Ráda bych ti, milí cestovateli a čtenáři, představila jednu, která mě výrazně ovlivnila. Svým způsobem mohu směle prohlásit, že její řádky utkávají pavučinku mých dalších cestiček. Spolu s ní kráčím po své nomádské stezce.
Ano, řeč je o TravelBibli – knize, kterou na cestách nedáš z ruky. Její autoři o ni sami říkají: “Dali jsme do ní své miliónové rady, jak procestovat svět za pusu.” Knížka už zvedla více než 8000 čtenářů na jejich stezky. Kam se s ní vypravíš ty? Nezapomeň mi poslat fotku s knížkou. 🙂
Těžko shrnout do pár vět. Těch rad a nápadů je zde opravdu jak kapiček za jarního deště. Líbilo se mi Matoušovo vyprávění o jeho měsíční cestě na Srí Lance. Tuto zemi budu muset navštívit. Chci jíst nejlevnější a přitom nejlepší ovoce na této planetě.
Z praktických věcí bych určitě zmínila RSS čtečku na levné letenky, kterou jsem si podle podrobného průvodce v knížce vytvořila na feedly. Díky ní letím za cca 14 000 Kč tam a zpět na Nový Zéland. A to jsem ani nestihla vyzkoušet zmiňované rumbování letenek.
Je to možná k neuvěření, že zrovna kniha by tě vyslala někam na cestu. Ale zrovna za výletem stopem do Španělska může TravelBible. Poté, co jsem si ve členské VIP sekci (přístup k těmto informačně bohatým článkům získáš například po koupi knížky), přečetla článek o hitchhikingu, měla jsem jasno. To musím vyzkoušet…
A má už potvrzená červnová cesta do Portugalska je také dílem tohoto cestovatelského bestselleru. Přečetla jsem si o možnosti dělat volunteera (dobrovolníka) přes helpx.net a to bych nebyla já, abych si to hned nechtěla zkusit. Konečně se tak podívám za hubičku na měsíc do země, kde jsem dosud nebyla, a bonusem se naučím jezdit na konících.
Při letu do Maroka jsem dočetla poslední kapitolu, ale zavřením knihy mé kroky na nomádské stezce nekončí. Na právě naopak, teprve začínají. Už teď vím, že chci po vzoru autorů zkusit alespoň dvě další “blázniviny.”
Měsíční nomádění v zahraničí
Váhám mezi už navštíveným Marokem, kde mám celou řadu pozvání od surfování v Agadiru po přespávání na poušti v Merzouge. Druhou variantou je tolik nomády oblíbené Las Palmas na Kanárských ostrovech. Uvidíme, kde se nakonec v září ocitnu.
Housesitting
Kdo by si z nás nechtěl užít zdarma bydlení ve vile někde v Karibiku. I toto se ti může poštěstit díky house sittingu, jak mi prozradila TravelBible a VIP členská sekce. Ok, lehounce přibarvuji, není to úplně zadarmo. Staráš se o dům, někdy i zvířátka či zahradu výměnou za bydlení v daném domě. Je to jen o domluvení se s nabízejícím, ostatně jako v populárním couchsurfingu.
Kam kráčíš? Děsí tě slova jako RSS čtečka, rumbování letenek, couchsurfing, housesitting, volunteerismus, hitchhiking, digitální nomádství? Nemusí, začti se do bible cestovatelů a poznávej vše na vlastní kůži. Nedá mi to, než zopakovat neznámého autora:
Je lepší něco jednou vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění.