VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
“Jejda, bude nás o jednoho víc. To můžeme cestování rovnou zabalit.” Možná se vám s partnerem mihne tato myšlenka hlavou, když čerstvě zjistíte, že čekáte miminko. Cestování v těhotenství je přece pro nastávající maminku tak nebezpečné, jak se ti možná bude okolí snažit namluvit. Ale je tomu skutečně tak?
Když jsem zjistila, že brzy budeme mít malé nomádě, měla jsem už koupené dvoje letenky – v listopadu 2018 do Jordánska a v říjnu 2018 do jižní Francie. Ve francouzské části Pyrenées Orientales jsem chtěla navštívit nomádku Markétku. Obě cesty mi padly do 1. trimestru, kdy jsem měla permanentní kocovinu (nevolnosti). Letenky (naštěstí za pár éček) jsem tak nechala propadnout. Nebyla nálada ani vylézt z postele, natož někam trajdat.
S výjimkou třídenní návštěvy Budapešti a víkendového výletu na motokáry do Chebu, jsem nakonec v těhotenství necestovala. Některé z důvodů jsem uvedla v článku Nářky těhotné copywriterky. Po řadě zdravotních peripetiích se mi udělalo dobře až kolem 28. těhotenského týdne, kdy začíná být lítání dosti komplikované ze strany aerolinek.
To, že já jsem nakonec zůstala převážně doma v ČR, ale neznamená, že se ostatní těhotné musí cestování vzdát. Pokud netrpíš zdravotními komplikacemi, nejsi na rizikovém, vhodně si zvolíš zemi, není se čeho bát. Dokonce ani dlouhých letů, jak ukážu dále v článku.
Sesbírala jsem pro tebe zkušenosti ostřílených cestovatelek, z nichž mnohé letěly i ve 3. trimestru, cestovaly dodávkou anebo se přemísťovaly přes půl zeměkoule. Přečti si jejich příběhy a hlavně tipy, jak toto devítiměsíční období v letadle přežít!
S cestováním v těhotenství se pojí tři nejčastější otázky nastávajících maminek:
Začnu postupně. Těhotenstvím se z tebe nestal suchozemský živel, co má letadlo zakázané. Pokud ti to energie a zdraví umožní, lítat můžeš ve všech třech trimestrech. Ale obvykle si let/cestování nejvíce užiješ ve druhém z nich, kdy nezvracíš a nebudeš bojovat s podmínkami aerolinek. Každá letecká společnost má trošku jiné podmínky, do kdy může těhotná do letadla. Obecně mezníkem bývá 36. těhu týden, kdy už tě na palubu skoro nikdo nevezme. Do 28. těhu týdne by to mělo být bez problému, nad něj po tobě mohou požadovat potvrzení od lékaře, že jsi zdravotně fit.
Do zahraničí bys měl být vždy připojištěn. Základní pojištění se ale nevztahuje na těhotné. Také si při sjednávání pojištění kontroluj, zda je v něm zahrnut předčasný porod. Na pobočku pojišťovny si raději vezmi i potvrzení od lékaře, ať tam nejdeš zbytečně dvakrát. Někdy ho budou po tobě chtít. V případě rizikového těhotenství ale moc s žádným pojištěním nepočítej. Rovněž počítej s tím, že po cca 26. těhu týdnu už jen málokterá pojišťovna s tebou bude chtít uzavřít smlouvu.
Odtud vidíš, že nejlepším obdobím pro cestování v těhotenství je druhý trimestr (14. až 28. týden těhotenství). Plánuj svůj babymoon (alias poslední dovolenou bez dítka) do tohoto období. Bříško obvykle ještě nezavadí, jsi plná energie a nemáš problémy s nějakou byrokracií.
A jak si vybrat vhodnou destinaci? Osobně bych se řídila následujícími otázkami a odpověďmi na ně:
Někdo typu já by se musel zamýšlet i nad lokální kuchyní. Měla jsem slabé nechutenství téměř po celé dva trimestry a jen tak něco jsem nesnědla. Navíc ze špatné hygieny kuchařů snadno chytnu opary, což taky není ideální záležitost v těhotenství. Takže se zamysli i nad tvým jazýčkem a žaludkem, abys mohla pestře jíst i na cestách.
Delegátka z Kapverd Dáša Fortes sepsal podrobný přehled na TravelBibli, kde zmiňuje, které aerolinky po tobě budou požadovat lékařské potvrzení. Přidala své zkušenosti s cestováním v jednotlivých trimestrech. Tak se mrkni na její článek O cestování letadlem v těhotenství.
V průvodci portálu Cestolino je krásný souhrn, do kdy tě v těhotenství pojistí jednotlivé pojišťovny. Podle tvého těhu týdne si vyber, na koho se s pojištěním obrátíš.
Destinace vybrána a letenky koupeny? Teď už jen přemýšlíš, jak přečkáš (delší) let bez úhony a v relativním pohodlí? Připravila jsem pro tebe přehled ověřených triků a tipů od těhotných cestovatelek.
Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?
Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.
Snažila jsem se vybírat různorodé zkušenosti a zážitky, které se týkají nejenom létání. Některé z příběhů jsou delší, proto na začátek uvádím oblíbený rozcestník a sám si vyber:
Jelikož bylo mé první těhotenství téměř bezpříznakové, nijak jsme se v cestování ani v létání letadlem neomezovali. Těhotenství jsme se dozvěděli na začátku naší třítýdenní cesty po Asii, a tak jsem na sebe brala více ohledy – hlídala si, co jím a piju, hodně odpočívala. Po návratu z Asie jsme podnikli asi 4 letecké cesty po Evropě a vždy to bylo v pohodě.
Okolí se k našemu cestování stavělo různě. Naštěstí dost z nich pochopilo, že když mi je dobře, doma mě neudrží. Poslední cestu jsme podnikli na konci druhého trimestru a ta jediná byla jiná v tom, že jsem již cítila pohyby miminka a po dosednutí letadla na zem v Praze jsem si hodně oddechla.
Poznámka: Sylva píše o svém cestování s dětmi na vlastním blogu Rodina cestuje.
Během obou těhotenství jsem mnohokrát cestovala letadlem. Protože jsem tou dobou bydlela v zahraničí, pravidelně jsem létala navštěvovat rodinu v Česku. Často jsem se vydávala i na pracovní cesty (hlavně do Anglie a Švýcarska) a dopřála jsem si i několik kratších leteckých dovolených (třeba na jih Chorvatska nebo na Sardinii).
V prvním trimestru jsem pokaždé bojovala s celodenní nevolností, která byla nepříjemná nejen v letadle, ale i během delších cest autobusem nebo taxíkem na letiště. Všude jsem si s sebou sice nosila zázvorové bonbony i inhalační tyčinky proti nevolnosti, ale ani jedno z toho mi moc nepomáhalo. V druhém a třetím trimestru pro mě už bylo cestování letadlem pohodové, i když ke konci třetího trimestru jsem nejraději ze všeho cestovala vleže nočními vlaky. Zatímco v prvním těhotenství jsem se z poslední zahraniční cesty vrátila dva týdny před porodem, u druhého jsem cestovala jen do začátku osmého měsíce.
Po dlouhé úvaze jsem se rozhodla nechat propadnout letenky do Maroka, protože jsem měla obavy z nižší úrovně zdravotní péče i ze žloutenky, která je v těhotenství nebezpečná. V Evropě jsem ale cestovala v podstatě bez omezení a často i sama. Před každou cestou jsem si samozřejmě zajistila zdravotní pojištění pro těhotné ženy. Párkrát jsem si raději do pojišťovny zavolala, abych se ujistila, na které situace související s těhotenstvím nebo případným předčasným porodem se moje pojištění vztahuje.
Během těhotenství jsem si plánovala cesty tak, abych měla co nejvíce prostoru pro spánek a odpočinek. Snažila jsem se vyhýbat brzkým ranním letům a v letadle jsem nejraději sedávala v uličce, abych se mohla kdykoliv projít nebo si pohodlně natáhnout nohy. Občas jsem jako těhotná mohla předběhnout frontu nebo se dostat do letadla mezi prvními, což se zvláště ke konci těhotenství docela hodilo.
Poznámka: Inka s manželem se živí copywritingem na volné noze. Zároveň praktikují domácí vzdělávání a s dětmi hodně cestují. O „domoškoláctví“ a zážitcích z cest píšou na webu Světoškoláci.
Na cestách s výhodou využiješ travel knížky o letenkách a levném cestování:
Řekla bych, že jsem prožila celkem běžné těhotenství. V prvním trimestru jsem zaznamenala nejprve obrovský příval energie. O několik týdnů později nastal propad a já byla tak unavená, že jsem usínala i během dne. Ranní nevolnosti jsem pociťovala jen velmi mírné a pokaždé mi pomohlo prostě se sebrat a vyrazit do práce.
Druhý trimestr byl skvělý, ten už jsem v podstatě celý strávila na cestách v dodávce. Nejprve jsme vyrazili do Toskánska dodávku vyzkoušet, potom jsme byli běžkovat v Orlických horách a na Šumavě. Už na těch prvních cestách jsem skutečně ocenila zázemí dodávky. Hlavně ze začátku jsem ještě častěji pociťovala únavu, a tak bylo moc příjemné, že jsem se mohla kdykoliv vzadu v dodávce natáhnout.
Následně jsme s gynekoložkou naplánovaly moje kontroly tak, abych je měla pohromadě, a my s mužem vyrazili na 6 týdnů do Portugalska. Z něj jsem se jednou vrátila letecky na pár dní právě za doktory. Z prvního letu jsem byla nervozní, ale dbala jsem jen na to, abych dobře pila a během čekání na přestupu se pravidelně procházela a vsedě dávala nohy nahoru.
Bohužel můj třetí trimestr vyšel na tropická vedra. Horko těžce snáším i za normálních okolností, ale s rychle rostoucím břichem to bylo někdy opravdu náročné. Protože přes den teplota v dodávce vystoupala i na 45 °C, někdy jsme si s mužem po návratu z práce dávali sraz v parku, než náš domeček zchladl.
Celkově musím říct, že nás ten čas strávený v dodávce jako pár hodně posílil. Když se váš domov smrskne na pár metrů čtverečních máte jen dvě možnosti – trpělivě přijmout toho druhého i s jeho nešvary, nebo se hádat kvůli každé maličkosti. V neposlední řadě jsme zjistili, že nám k životu stačí MNOHEM méně věcí, než jsme si do té doby mysleli a to se snažíme udržet i dál. Blogerka Weef razí heslo: “Míň věcí, víc zážitků.” A pod to se já podepisuji.
Poznámka: Marťa o cestování v dodávce i putování s miminkem píše na vlastním webu Pohled za hranice.
Když jsem poprvé sedla do letadla těhotná, ani jsem o tom nevěděla. Bylo to ve 3. týdnu a já takhle nevědomky odletěla na měsíc do Jižní Ameriky. Těhotenství jsem zjistila ve 4. týdnu – těsně před trekem v Jižní Patagonii a přes rok plánovanou cestou Santiago de Chile – Punta Arenas – El Calafate – Buenos Aires – Rio de Janeiro . S nikým jsem se tehdy nemohla poradit, ale po půl dni přemýšlení, jestli letět domů, nebo zůstat a provést plánovaný trip, jsem se rozhodla zůstat. Je pravda, že první týdny jsou pro dítě nejdůležitější, ale kdyby se nemělo vajíčko uchytit, neuchytí se, ani když budete ležet celý první trimestr v posteli.
Čtyři přelety v Jižní Americe byly úplně v pohodě. Dávala jsem si pozor, abych hodně pila, abych pravidelně jedla a když se mi začínalo dělat nevolno, vždycky jsem si lokla Coca Coly, která mi pomáhala. Jediné, čeho jsem si všimla, bylo to, že se mi více nafukovalo břicho. Na let jsem si vždycky zvolila pohodlné a volné oblečení, aby mě netáhlo.
Po příletu do Prahy jsme však s přítelem měli naplánovanou ještě jednu cestu – do Austrálie. Vycházela mi na zhruba prostředek 2. trimestru. Protože těhotenství probíhalo bez problémů, rozhodla jsem se, že poletím. Nakonec jsem letěla dvěma lety s dlouhým přestupem, abych si mohla odpočinou a prospat se v hotelu. Ten první (Praha – Katar) trval 6,5 hodiny, druhý (Katar – Sydney) 14 hodin. Nechtěla jsem letět sama, tak jsem přemluvila kamarádku, aby letěla se mnou i s nocí v hotelu. Letěly jsme s Quatar Airlines a za sebe můžu říci, že už bych jinak nevolila – nepředražená letenka, na letadlo výborné jídlo, ochotné letušky a zdálo se mi, že s pitím chodily opravdu často.
V letadle jsem se cítila úplně stejně jako „normálně“. Sice jsem si nemohla opřít nohy o přední sedadlo nebo skrčit vedle sebe, ale zase jsem si je mohla natáhnout před sebe. Let to byl dlouhý, ale to by byl, i kdybych těhotná nebyla. Neměla jsem žádné nevolnosti, nic zvláštního se (naštěstí) nedělo.
Jedinými „pilulkami“, které jsem před dlouhou cestou musela zobat, byl vitamín Magne B6 (cca týden před letem, a pak celý měsíc v Austrálii, dokud nebudu doma). Můj lékař mluvil ještě o nějaké injekci na ředění krve, kdyby mi nedopadly dobře výsledky na trombózu, ale naštěstí bylo vše bylo v pořádku.
Rada od Terky: Pokud bys měla být z cesty vystresovaná, raději ji zruš. Nejdůležitější je, abys ty sama byla v pohodě. Dobré je se vždy poradit s gynekologem.
Poznámka: Terka pracuje jako copywriterka na volné noze a psaní je její prací i vášní.
Jak vidíš, těhotenství není nemoc a dají se zvládat dlouhé lety i cestování v dodávce na pár metrech čtverečních. Vždy je ale důležité se dívat na zdravotní stav a konzultovat ho zavčas s lékařem. V neposlední řadě dát na vnitřní intuici.
Protože sama nemám zkušenost s létáním v těhotenství, budu ráda za tvou zkušenost. Poděl se s ostatními do komentářů, jaké bylo tvoje cestování v těhotenství? Děkuji!
Cestovat se přece nemusí nutně letadlem na vzdálená místa. I vlakem se toho dá pocestovat hodně. Nebo autem – to se nakonec přizpůsobí úplně nejlépe.
Však jo 😀 Já jen chtěla ukázat, že i to lítání jde. Auto jde, ale mimo 1. trimestr, to jsem myslela, že nedojedem ani Praha-Brno 😀 Jsem snědla snad kilo jablek, abych na našem tankodromu nehodila šavličku. 😀
To že žena otehotnoe neznamena automaticky koniec života. Množstvo zien cestuje aj tehotnych aj s detmi. Ja osobne som skor na cestovanie po slovensku maximalne čechach autom ci vlakom ale nevidim dovod, ak je zena zdrava ze by to nezvladla aj ďalej. Super článok to aspon dokazuje to co vravim ze nikto sa nemusi jvoli dietatku vzdat svojho zivota. Mozno ho len trochu obmenit ale ved zmena je život
Zatím nemám vlastní zkušenosti, ale pevně věřím, že život s dítětem není ani horší ani lepší, jen je prostě jiný. 😀 Že se leccos změní, ale prostě je to jen nová životní etapa. Dík za názor. ANo,autem a vlakem to jistě jde. 🙂
Také jsem cestovala v těhotenství. Podle mě nejdůležitější je pohodlné oblečení. Teda za mě to alespoň taky bylo. Jezdila jsem převážně v těhotenský legínách tady odtud. A hodně pohodlných triček. Protože já jsem se v těhotenství děsně potila.