VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Co vidět v Pyrenées Orientales Aneb Proč Salvador Dalí označil jižní Francii za střed vesmíru?

Je to pár let, co jsem se učila francouzštinu. Sama, dobrovolně a bez mučení. Proč? Toužila jsem navštívit Paříž, vyseknout poklonu Železné dámě a neposlouchat francouzské “aj áve” [I have]. Kromě té Paříž e jsem toho zatím z Francie moc neviděla. Přesto tě zvu na procházku nejjižnějším cípem Francie díky Markétce, která ti poví, co vidět v Pyrenées Orientales.

Francie v mých očích

Naposled jsem byla ve Francii v roce 2017, kdy jsem si usmyslela, že prostě musím stopovat. Nebudu přece psát o něčem, s čím nemám vlastní zkušeností. Než bys řekl švec, zvedala jsem den co den palec hore na stopu z Brna do Barcelony a zase zpátky. Cestou jsem projela Francii doslova naštorc, ale kromě benzínek jsem toho moc neviděla. Ale stihla jsem ztratit spacák a spát v korbách kamionů.

Ale Francie v mých očích snoubí romantiku a ideální dovolenou pro někoho, komu se nechce za hezkou přírodou, chutnou kuchyní a mořem letět tisíce kilometrů. Proto chci moc poděkovat Markétce, že se ujala role průvodkyně po nejjižnějším cípu Francie. Článek je hostovaný a ráda bych ti představila autorku textu.

Jmenuji se Markéta Bohatá a jednoho dne jsem všeho nechala, sbalila se a vydala se za sestřenicí na pár měsíců do jižní Francie, téměř bez znalosti francouzštiny, kterou tu nutně potřebuješ. Zalíbilo se mi tady natolik, že jsem se naučila rychle jazyk a zůstala tu. Chtěla bych to tu ukázat dalším Čechům a pomoci jim se vším ohledně cesty a výletů.
Markéta BohatáAutorka projektu www.uzijsidovolenou.cz

Markétka se živí mimo jiné plánováním cest po Evropě, jelikož cestování je její vášeň. Sledovat ji můžeš i na Facebooku.

Pár tipů na cestu do Pyrenées Orientales

Jak se tam dopravit

Autem je to z Prahy cca 1550 km. Nejkratší cesta vede přes Německo. Doporučuji si udělat zastávku s přespáním v půlce cesty v krásném Alsasku. Po cestě se nachází i západní Provence a další zajímavá místa. Lze jet i delší cestou přes Itálii anebo Švýcarsko, kde se můžeš zastavit například u jezera Como.

Doporučuji si naplánovat komplexní dovolenou s mnoha zastávkami. Ráda ti s tím za poplatek pomůžu. Už jsem tato místa projížděla a znám to z vlastní zkušenosti. Řeknu ti, čemu se vyhnout a co naopak určitě navštívit.

Letiště v oblasti Pyrenées Orientales je v Perpignanu. Z Prahy se sem dostaneš s jedním přestupem. Zatím nejsou zavedeny přímé lety. Lepší je ale letět do Toulouse nebo Barcelony přímými lety z Prahy. Obě města jsou odsud vzdálené něco přes 200 km. Je fajn, že můžeš spojit svou dovolenou ve Francii například s návštěvou Barcelony. Z každého zmíněného města jezdí dálkové autobusy společností Flixbus a Ouibus, které se cenově vyplatí (na dálnicích se tady všude totiž platí drahá mýta), jsou pohodlné, moderní a jezdí přímo do Perpignanu za 2,5 hodiny, kde už bychom tě mohli vyzvednout a zavést do ubytování za poplatek podle domluvy.

Můj tip: Vyčkej na akční letenky z Prahy. Se společností Volotea můžeš sehnat zpáteční letenku od 10 euro do Toulouse, s Ryanairem zase doletíš levně do Barcelony (už od 15 euro). Akce bývají pravidelné. Pokud jsi minimalista, jeď pouze s příručním zavazadlem a v dřívějším článku si přečti, jak se sbalit do příručáku (i s video návody).

Kde najít ubytování

Francouzi mají rádi kempování, proto tu narazíš na celou řadu dobře vybavených kempů a mobilhousů všech možných velikostí. Většinou je v ceně v areálu i jejich vlastní vymazlený aquapark. K tomu mají různé animační programy.

V červenci a srpnu tady ceny stoupají až skoro na dvojnásobek toho, co seženeš mimo sezónu. Proto ti doporučuji sem jet v červnu nebo září. Vyhneš se i davům turistů. Za bungalov (dobře vybavený) u moře a nedaleko centra zaplatíš okolo 350 euro/4 osoby/týden. Ovšem mimo sezónu.

Dále pak jsou tady hotely a klasicky mnoho ubytování přes airbnb. Žije tu i několik Čechů, kteří pronajímají části svých domovů. Mrkni například na toto ubytování. Možností, kde shánět bydlení, které tě nezruinuje, je samozřejmě mnohem více. Některé z nich jsem uvedla v eBooku Cestuj na pohodu s více než 50+ appkami, weby a hacky.

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?

  • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
  • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat.

Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

Proč se vydat do Francie

Hodně Čechů vyhledává pobyty ve Francii, ale většinou se zaměřují na Paříž, Provence nebo Azurové pobřeží. Málokdo ale tuší, co se skrývá úplně na jihu u hranic se Španělskem. Region nazvaný Pyrenées Orientales je příjemným překvapením pro každého, kdo sem zavítá, a ještě ke všemu je tady řada míst, která nejsou tak turisticky ”profláknutá”.

Pokud jsi přírodomilec, zaručuji ti, že se ti tu bude líbit. Najdou si tu své i památkáři, rovněž váleči u moře nebo milovníci hor. Odevšud z regionu spatříš horu Canigou (2785 m. n. m), která je vstupní bránou do Pyrenejí. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Oblast byla součástí Katalánska, můžeš tak všude vidět jejich vlajky, tradice, pokrmy a někde i školy. Katalánsky mluví už jen menšina. Díky tomu, že byl region v historii součástí Španělska, je tu poznat rozdílná architektura a na vrcholku téměř každé hory jsou trosky strážních pevností.

Kraj je bohatý na ovoce a zeleniny. Obecně se tady dostaneš k mnohem kvalitnějším potravinám než u nás. To samé platí i pro čerstvé mořské plody a ryby. Milovníci těchto jídel si přijdou na své. Ti, co mají rádi víno, jistě potěší možnosti degustace ve vinařstvích.

Co vidět v Pyrenées Orientales

Krásná krajina, mořské útesy, druhá Provence a kaňony

Pyrenées Orientales je o neskutečně krásné různorodé přírodě – najdeš tu moře, jezera, široké dlouhé písčité pláže, hory vhodné i pro lyžování, kopce s vinicemi, skály, mořské útesy se schovanými plážemi, kaňony s možností se v nich koupat a hromadu dalšího. Kouzlo tomuto místu dodávají i všudypřítomné kaktusy, květiny, olivovníky a keře voňavého rozmarýnu.

Region je vhodný pro lehké i náročnější procházky v přírodě. Jednou z nejhezčích je procházka na útesech po značené turistické stezce v přírodní oblasti Paulilles. Mineš 2 větší pláže a při klesání po stezce se můžeš vykoupat i na jedné z menších plážiček mezi skálami. Cílem je maják na Cap Bear, ze kterého je krásný rozhled na Paulilles, moře a útesy. K majáku můžeš dojet i autem. Doporučuji si projít na mořském výběžku i trosky z obranné základny zapuštěné do země.

Co vidět v Pyrenées Orientales?

Maják Cap Bear, foto od Markétky

Velmi zajímavé jsou skalní útvary Les Orgues, které tvoří béžové varhany. Menší, ale sympatický park nabízí nádherné pohledy na unikátní skály s pozadím zasněžených Pyrenejí.

Co vidět v Pyrenées Orientales?

Skalní útvary Les Orgues, foto: od Markétky

Pobřežní část Pyrenées Orientales je jedna velká vinice a je zde řada možností, kde se projít přírodou a kochat se všudypřítomnou zelení. Doporučuji ti zajet si k městečku Maury a zatoulat se mezi vinicemi v kopcích.

Když se vydáš z Maury nahoru po klidné nefrekventované silnici směrem do města Cucugnan, uvidíš překrásný výhled, kde se rozhodně musíš zastavit a zhluboka se nadechnout. Říkám tomu tady druhá neobjevená Provence, jelikož tu téměř nenarazíš na turisty po celý rok. Dokonce si tvrdím říct, že to tu je hezčí než v Provence, kterou jsem projela celou.

Co vidět v Pyrenées Orientales?

Nepřipomíná ti to proslavené Provence? foto: od Markétky

Pokud máš rád přírodu a objevování zajímavých míst, pak tě jistě osloví větší počet kaňonů, které tu můžeš navštívit. Každým protéká říčka, která formuje okolní skály a vytváří řadu přírodních kamenných jezer. Některé kaňony jsou velmi vysoké a chodíš v polovině skal, některými jdeš dole přímo podél řeky.

Nejlepší na koupání je kaňon u města Tautavel – Les Gorges du Gouleyrous, kde přímo u kaňonu se vytvořilo jezero s průzračnou vodou a můžeš plavat i dovnitř kaňonu podél skal v užším průplavu. Koupání opravdu stojí za to.

Co vidět v Pyrenées Orientales?

Kaňon Les Gorges du Gouleyrous u města Tautavel, foto: od Markétky

Kamenné vesničky, pevnosti, hrady a opatství

V Pyrenées Orientales je spoustu kamenných vesniček, některé patří i mezi ty nejkrásnější z celé Francie. Osobně tě vyšlu do dvou z výše odkazovaného seznamu: Eus a Castelnou.

Vesnice Eus se blíží k Pyrenejím a její domečky jsou vyskládané do kopce, stejně jako v jedné z nejznámějších vesniček v Provence – Gordes. Rozdíl je ale v tom, že tu nenajdeš masy turistů. Úzké kamenité uličky, kostelík, malé baráčky a květiny v oknech působí roztomilým dojmem. Z terasy kavárny Café El Lluert se ti naskytne překrásný pohled na zvedající se Pyreneje, Canigou a krajinu plnou vinic a sadů.

Druhá zmiňovaná vesnice Castelnou, která se nachází 10 minut od Perpignanu, je jako poklad uprostřed hor a lesů. Nevidíš z ní na žádná jiná města, pouze do přírody. Pořádají se tady tématické trhy v doprovodu středověké hudby.

Pokud máš rád hrady a k tomu výhledy, doporučuji ti se podívat na hrad Peyrepertuse. Tato zřícenina hradu má několik částí a je tak dobře spojená se skálou, na které stojí, že zdola není skoro rozpoznatelná.

Co vidět v Pyrenées Orientales?

Zřícenina Peyrepertuse splývá s okolím, foto: od Markétky

Podobně jako nedaleké známé město Carcassone, tě při vstupu do Pyrenejí překvapí středověká vesnice obehnaná hradbami – Villefranche de Conflent. Nad ní se rozkládá strážní pevnost navržená známým architektem Vaubenem, která se řadí mezi památky UNESCO.

V Pyrenées Orientales a okolí je spoustu opatství tzv. Abbey. Ovšem to nejkrásnější se nachází pod Canigou mezi horami, schované v přírodě a v oáze naprostého klidu – Abbey Saint Martin du Canigou. Musíš si k němu vyšlápnout asi 30 minut strmým kopcem, ale opravdu to stojí za to. Starají se o něj mniši, kteří tady i žijí. Tištěného průvodce si můžeš půjčit dokonce v češtině, což je tady zázrak.

Co vidět v Pyrenées Orientales?

Abbey Saint Martin du Canigou, foto: od Markétky

Za nejkrásnější přímořské městečko se tu považuje Collioure, kam se opravdu každý rád vrací i po několikáté. Kamenné městečko nabízí hned několik věcí najednou – členitou promenádu kolem hradu, kamenného majáku s kostelem až na výběžek do moře.

Jsou tady tři menší pláže, centrum s roztomilými uličkami, obchůdky, restaurace a naproti centru se můžeš vyšplhat olivovým sadem až k dřevěnému větrnému mlýnu nebo ke strážní věži. Odsud jsou krásné výhledy na Collioure a moře.

Co vidět v Pyrenées Orientales?

Výhledy z Collioure, foto: od Markétky

Markétčin tip: Hlídej si datum 15. a 16. září 2018, kdy jsou přístupné všechny hrady a jiné kulturní památky zdarma, nebo s velkou slevou. Tyto dny se jmenují Journées du Patrimoine a v Pyrenées Orientales je využiješ na spoustě míst. Doporučím ti, která jsou nejlepší.
Snadný tip, co můžeš udělat dnes

Co vidět v Pyrenées Orientales už víš, teď zbývají ty drobnosti – bydlení a doprava. Podívej se na stránky Markétky o jižní Francii a rovnou začni plánovat svou dovolenou.

Inspiroval tě článek na dovolenku v oblasti Pyrenées Orientales? Nenechávej si ho pro sebe a pošli článek dál do světa? Za jeho sdílení ti patří můj úsměv i dík!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.