VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Čaruj, stavěj hrady, maluj si Aneb jak pracovat na dálku

jak pracovat na dálku

Cestovat a při tom pracovat už není sci-fi. Koho to láká, může využít možností současné doby. Stačí si jen najít profesi, která je nezávislá na lokalitě vykonávání. Prozradím ti hned několik méně tradičních tipů, jak pracovat na dálku a při tom moci cestovat.

V tomto článku nebudu psát o copywritingu a dalších technických profesích (programátor, grafik, online markeťák, PPC specialista, apod.), ačkoliv sama jsem cestovatelkou s propiskou v ruce (rozuměj copywriterkou). Během svého působení na volné noze jsem pochopila, že tento typ prací zdaleka není pro každého (a je to tak správě, pestrost povolání je potřeba). Pro většinu výše vyjmenovaných profesí musí daný jedinec obsáhnout jakés takés penzum technických znalostí. Navíc ne každý chce vyrazit do světa a tam denně xyz hodin koukat do monitoru.

Proto jsem pro tebe připravila malou ochutnávku trochu netradičních povolání, jak taky lze pracovat na dálku. Nemám s nimi osobní zkušenost, většinou jen zprostředkovanou skrze známé z online světa.

8 “travel jobů”, díky kterým můžeš pracovat na dálku

1) Lovec hlav

Ne, nevyrazíš někam do buše lovit domorodce a napichovat je na kůl. Odborně se této profesi říká headhunter. Jsou to osoby, které vyhledávají a oslovují potenciálního kandidáta pro firmy (jejich vypsané pozice). Už když jsem pracovala v IT jako zaměstnanec, mě měsíčně oslovovaly desítky těchto lovců. Povětšinou se tomu dělo na profesní síti LinkedIn, ale není to jedinou možností, jak můžeš někoho oslovit s pracovní nabídkou.

Ačkoliv hodně headhunterů je zaměstnaných v náborových firmách (anebo přímo součástí HR oddělení dané firmy), z povahy práce může jít o freelancerský job. Vždyť k vykonávání této práce ti stačí notebook s připojením na internet a proaktivní přístup v komunikaci.

2) Kouzelník

Když jsem v roce 2017 začínala s copywritingem, objevil se mezi mými klienty kouzelník z povolání. Kromě nové textace webu jsme si i pokecali o jeho způsobu života. A já s překvapením zjistila, že tento mladý klučina díky své práci navštívil řadu exotických zemí, například ostrovy Vanuatu (Tichomoří) a Svatá Lucie (Karibik).

Takže pokud jsi zručný (máš hbité a šikovné ruce), zkus natrénovat nějaká kouzla a vyraz s nimi do světa. Onen kouzelník Michal Šindelář má na svém webu online školu kouzel.

jak pracovat na dálku

Učit jógu na pláži? Proč ne. Zdroj: www.pixabay.com

3) Učitel jógy

Učení je skvělá věc – dá se provozovat prakticky kdekoliv, často i na dálku (přes Skype či jiný komunikátor). Někde jsem zaslechla, že jeden zahraniční pár na dálku učil lidi plavat. Představit si to neumím, ale jestli jim to fungovalo, tak gratuluji jejich kreativitě.

Ale zpátky k učiteli jógy, resp. v mém případě k učitelce Sáře, kterou jsem potkala během mého měsíčního dobrovolničení na koňské farmě v Portugalsku. Sarah byla Francouzka, která byla na cestě kolem světa a mimo dobrovolničení v daném státě taky cvičila lekce jógy. Neměla žádné webovky, profil na LinkedInu, prostě někam dojela, nabídla v ubytovacím resortu majiteli své lekce a už pracovala. Jak málo někdy stačí!

Mimochodem, učit můžeš prakticky cokoliv, co ti jde. Já třeba stále doučuji vysokoškolskou matematiku. Velice populární je vyučovat angličtinu v Číně a dalších asijských zemí. O tom najdeš zmínku na portálu TravelBible. U nich jde rovněž zakoupit knížku Travel Jobs, kterou ti moc doporučuji, jestli to s prací na dálku myslíš vážně.

Digitální nomádi Matouš a Petr sepsali na 135 možností, jak pracovat na dálku. Knížka Travel Jobs je rozdělená do několika kapitol, kde najdeš jak ta techničtější povolání, tak rovněž profese z ulice. Jiná kapitola se věnuje Online pracím a jedna celá je věnovaná výuce jazyků. Ale je jich tam ještě více. Autoři knížky pro tebe na webu připravili ukázku 44 stran, abys nekupoval zajíce v pytli. Ačkoliv svou práci už mám, knížku jsem slupla jedním dechem. Moc se mi líbilo, že jednotlivé profese jsou často doplněny o reálné zkušenosti lidí, kteří tuto profesi vykonávali (či stále ještě dělají).

4) Stavitel z písku

Chceš vydělávat a zároveň si hrát na nějaké slunné pláži? Pak se staň “sochařem” z písku. Kuba Gregor si sochařinu pochvaluje. Za den se prý dá vydělat něco mezi 30 až 50 eury, což někde v Thajsku není vůbec špatné.

“Na této práci je fajn, že na rozdíl od hraní na ulici jsou reakce lidí buď pozitivní, nebo si vás prostě nevšímají.”

Svou stavbou musíš okolí zaujmout, pak se s ní bude chtít cizinec vyfotit a hodí ti nějakou tu minci. Máš-li zlaté české ručičky, tak šup, toto je práce pro tebe.

5) Malíř na obličej

Podobnou profesí z ulice, jakou je stavitel z písku, je rovněž malíř na obličeje. Má spolužačka ze střední si takto přivydělává na různých dětských dnech, v zoo koutcích, festivalech, apod. Proč tedy tento um nepřenést i do zahraničí a takto pracovat na dálku, kde se ti zrovna zalíbí?! Děti jsou přece po celém světě.

Kromě šikovných ručiček budeš ještě potřebovat malířské vybavení, pokud se tedy nedomluvíš s organizátorem dané akce na finanční kompenzaci za nádobíčko.

6) Sběrač ovoce

Nebo čehokoliv jiného. Je ti pod 35 let? Pak zkus získat WH víza (Working Holiday) na Nový Zéland či do Kanady. Jedinečná šance jak strávit rok v těchto nádherných zemích a ještě si vydělat na další cestování. Prostuduj si web Jak do Kanady od mých nomádských kamarádů Martina a Janči. V případě Nového Zélandu doporučuji web CzechKiwis.

7) Průvodce na volné noze

Jak by se ti líbilo, kdyby přímo součástí tvé práce bylo provázet lidi v zahraničí? Ano, přesně to je náplň práce průvodce (nebo i delegáta). Zdaleka toto povolání nemusíš dělat v rámci nějaké cestovky, jak mi dokázal Honza Navrátil. Ačkoliv dneska se Honza živí jako copywriter na volné noze, dříve se věnoval provázením odvážlivců po horách. Láska k vysokohorské turistice mu ale zůstala, o čemž se můžeš přesvědčit i na Honzově webu. A mně se moc líbí Honzův styl psaní.

Poznámka z Nomádské stezky: Mí pravidelní čtenáři si na Honzu možná pamatují v článku Jak drahý je život podnikatele na cestách. Zpovídala jsem v něm další 3 freelancery, jak to mají s finanční rozvahou doma i v zahraničí.

8) Airbnb hostitel

Ubytovací portál Airbnb asi znáš, ale napadlo tě jej někdy využít ve prospěch tvého cestování? Takzvaně pronajímat tvé nemovitosti v ČR a za získané peníze cestovat po světě? Není to tak nemožné, jak se zdá.

Kamarádka digitální nomádka Hanča pronajímá cizincům byt v centru Brna. Své zkušenosti a know-how, jak takto získat další finanční příjem, zachytila v online kurzu na webu Finance pro život.

<<klikni na obrázek>>

3 bonusové tipy, jak pracovat na dálku, resp. dlouhodobě cestovat

Pro ty z vás, kteří dočetli až sem, mám hned 3 bonusové možnosti, jak si dopomoci k dlouhodobému cestování. A prakticky nemusíš mít žádné extra znalosti a dovednosti. Postačí ti tvá odvaha.

1) Busking

Umíš na něco hrát a nejsou to nervy tvých rodičů? Jsi tak trochu extrovert? Pak by ti mohla sedět role buskera a přivydělat si tak hraním na další cestování. Pokud se chceš o buskingu dozvědět víc, přečti si článek Jak si na cestách vydělat: z profesionální pianistky buskerkou v Ekvádoru.

2) Dobrovolničení

Pomáhat někde v cizině za stravu a ubytování, tak o tom je dobrovolničení v zahraničí. Přesněji být dobrovolníkem by pro tebe mělo znamenat i něco víc než jen levně cestovat, ale toto vnímání už je na každém z nás.

Sama jsem takto vycestovala pouze do Portugalska a trochu jsem pomáhala rovněž v Maroku, proto jsem se na další zkušenosti vyptala hned 12 dobrodruhů. O jejich zkušenosti jsem se s tebou podělila v článku 6 + 3 bonusy, díky kterým bude dobrovolničení v zahraničí bez stresu.

3) House-sitting

Máš rád zvířátka? Pak zkus house-sitting, kdy hlídáš v cizině majitelovi jeho dům (klidně i luxusní vilku) a staráš se o jeho zvířátka. Bohužel (anebo bohudík?) mé těhotenství přerušilo možnost si vyzkoušet toto dobrodružství. Tak tě zatím odkážu pouze na web Jak na house-sitting od nomádky Verči Sarkányové.

Výzva na mé čtenáře: Ráda bych připravila na blog článek s reálnými zkušenostmi house-sitterů. Chceš-li se stát přispěvatelem, neváhej mi napsat.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Stále sis nevybral z pestré nabídky předchozího? Tak se odpíchni od staršího článku s 12 tipy, jak si vydělávat při cestování, ale i po návratu domů. Zároveň aspoň jeden tip prozkoumej (rozuměj vygoogli) víc do hloubky

Líbil se ti článek a dozvěděl ses něco nového? Pak si ho nenechávej pro sebe. Třeba i tvůj kamarád hledá možnosti, jak pracovat na dálku. Sdílej ho se světem. Za jeho šíření ti patří můj dík i úsměv!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.