VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Jitka Adamová: Tvořím projekt, který pomůže lidem změnit život

Usměvavou Jitku jsem potkala v kurzu, který nám odkrývá tajemství online marketingu a zve na plážové podnikání. Její životní elán mě tak pozitivně zaskočil, že jsem ji musela vyzpovídat. Aspoň jsem se dozvěděla něco o raw stravování, které mě osobně láká a zkouším.

Cestovat a s dítkem do exotiky, sama, za svoji vysněnou prací. Toto všechno na sebe prozradila…

Jitko, ty jsi autorkou knížky Raw pro zdraví a krásu – kuchařka Jitky Adamové. Jak ses dostala k tématu raw stravování?

Jsem gurmán a už jako malá holka jsem nejraději okusovala vše, co rostlo na zahrádce u babičky. Vždy mi chutnalo to nejpřirozenější, co nabízí příroda. Můj pobyt na magickém ostrově Bali mi potom určil moji profesní dráhu a ukázal moje poslání.

Kurz raw stravování na BaliI tento lákavý dortík je raw food, foto: Jitka Adamová

Své recepty a knížku jsi ladila po kurzech v exotice na indonéském ostrůvku Bali. Proč sis vybrala zrovna tento kout světa?

Jela jsem tam právě proniknout více do tajů raw food – živé stravy, protože na Bali se to kurzy na toto téma jen hemží.  A jak jsem se již zmínila, pobyt na Bali mi potvrdil to, že moje životní téma je zdravá strava. To nejlepší z přírody. Navíc miluji teplo po celý rok, vůni oceánu, dálky a spoustu čerstvého ovoce .

Ty jsi tam ale necestovala sama. Letěl s tebou tehdy pětiletý syn. Nebála ses jako žena sama v daleké cizině?

Bála? Čeho? (smích) V cizině se cítím lépe jako doma, nebo spíše já se cítím všude doma. Všude jsou dobří i špatní lidé. Když ale nad tvou otázkou přemýšlím, myslím, že více se bojím zlodějů a lumpů v noční  Praze než pobývat v cizí zemi.

Co si vůbec myslíš o tématu ženy samy na cestách? Měly bychom se více bát a hledat cestovatelského společníka?

Určitě se nemusí ženy bát, protože na co myslí, to přivolají. Mysl je silný nástroj. 🙂 Určitě by měly být (a to nejen ženy) opatrnější v nebezpečných čtvrtích. Ženy by neměly být na takových místech o samotě. Ale ono je opravdu jedno, jestli je to někde v tropech, nebo v České Republice. Nebezpečná místa jsou prostě nebezpečná a těm je třeba se vyhýbat všude.

A co se týče společníka – proč ne? Vždy je lepší s někým sdílet své zážitky. Ale i když je člověk sám, je to zase poznávání sama sebe a to je vždy krásné poznání.

Já se ještě vrátím k Bali. Stále si nějak nedovedu představit, jak jsi to všechno zvládala. Hlavně to muselo vyjít docela draze. Nebo máš nějaký finanční trik, jak cestovat levně? A ještě s dítkem.

Kurz raw stravování na BaliUsměvaví lidé jsou na Bali všude, foto: Jitka Adamová

Nejdražší jsou vždy letenky, ale i ty se mnohdy dají najít levněji. Ubytování na Bali je velmi levné, zrovna tak jídlo. Mnohem levnější než v našich podmínkách.  Jezdím hodně a často na různé pobyty do zahraničí. Zde často využívám systém workaway, kdy si pobyt a jídlo odpracuji v hostitelské rodině a ještě tak získám nové přátelé.  Dodnes vzpomínám na takové pobyty ve Španělsku, Portugalsku a Itálii.

Jak vidím, Bali nebyla tvá jediná návštěva ciziny. Kam ses ještě podívala? A co ti nejvíce učarovalo? Cestovala jsi opět sama nebo s dětmi?

Co si vzpomínám, byla jsem ještě na Krétě, v Dubaji a Anglii. Snad jsem na nic nezapoměla? 🙂

Ano, vždy jezdím sama se synem. Moc nás cestování baví a již přemýšlíme, kam vyrazíme letos.

Teď trošku opačně položená otázka. Kam by ses ráda ještě podívala? Máš k tomu i nějaký konkrétní důvod?

Ráda bych navštívila ašrám na ostrově Mauricius, kde se narodil můj duchovní guru a kde je místo pro úžasné meditace. Určitě se chci podívat na Seychely. A těším se na návrat na Bali. Láká mě také duchovní  Indie. Možná se mi podaří jet příští zimu na Nový Zéland. Žije tam moje výborná kamarádka, tak uvidíme. Pokud se mi pobyt na NZ podaří, určitě si vyjedeme na ostrov Fiji, který je mým snem. Konec konců se tak jmenuje i můj kocourek. Krásných míst je na světě hodně, tak nevím nevím, zda stihnu všechny cesty zrealizovat v tomto životě.

Určitě. Stačí si jít za našimi sny. Ty nyní vychováváš sama 4 děti. To je asi náročné vymýšlet nějaké cestování. Jak to vše zvládáš?

Uvedu tě do reálu. Ano mám čtyři děti a teď dokonce i  krásnou dvouměsíční vnučku. Dvě dcery  jsou již dospělé. Další dcera ještě studuje střední školu a tak cestuji s Tomíkem, kterému je nyní 10 let. A cestovat s jedním dítětem – parťákem – je pohoda.

Tak ty už jsi babička. To bych vůbec neřekla. To určitě dělá raw strava. Já na tebe prozradím, že sis prošla i nelehkými životními situacemi jako bylo období s alkoholem. Co ti nejvíce pomohlo vstát? Cestování?

Ano, prošla jsem si alkoholovou závislostí, kterou mám bohužel geneticky danou. Co mi pomohlo? Víš že ani nevím? Moje já prostě řeklo dost! Snad jsem se konečně začala mít více ráda a vážit si sebe sama. Už se mi nechtělo zažívat to peklo, ale to je na samostatnou kapitolu. Ale s cestováním to nemá moc společného.

Kurz raw stravování na BaliPřipravovat živou stravu se Jitka učila od této milé paní, foto: Jitka Adamová

Jsi silná žena, Jiti. Fandím ti. Poslední otázka bude optimističtější. Kam míří ve svém životě Jitka v roce 2017? 🙂

Jak jsem již říkala, chtěla bych na zimu na Nový Zéland za kamarádkou, takže mířím na pláž! A to nejen u oceánu, ale i tu podnikatelskou. Tvořím nový on-line projekt, který určitě pomůže lidem změnit život.

Můžou být zdravější, vypadat mladší, mít více energie a vitality a to vše je  určitě k cestování potřebné. A jaké je téma? Světě div se  – raw food – živá strava! 🙂

 

Já sama Jitce s jejím příběhem fandím. Navíc z fotek i její vydané knihy dýchá „živá“ atmosféra. Určitě doporučuji mrknout i na Jitčin web a připravovaný eBook.

rawJitka4Kdo by odolal těmto živým pomazánkám? foto: Jitka Adamová

 

Hanka Šormová
Mými 2 vášněmi jsou písmenkování a cestování. Dnes učím své klienty, jak pomocí toho prvního dosáhnout druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnily okamžitě. Nejenom ty cestovatelské.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny, rozpohybuješ se. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj celý příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.