VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Kde se najíst v Římě a další užitečné římské tipy pro cestovatele

kde se najíst v Římě

Chystáš se do Říma? Sì? Památky už máš nastudované, trasy naplánované, ubytování zařízené… Avšak kde se najíst v Římě tak, aby ses nechytil do turistické pasti? V tomto článku najdeš spoustu tipů na kvalitní podniky, které rozhodně stojí za zkoušku. A hlavně – podle svého budgetu a chutí si mezi těmito tipy vybere naprosto každý!

Můj vztah k Římu a italskému jídlu

V Římě jsem se ocitla poprvé v létě 2016, když jsem sem vyrazila na prodloužený víkend z Malty, kde jsem tehdy pracovala. Tamní památky, pohostinnost místních a hlavně chutná kuchyně mě uchvátily natolik, že jsem do Říma zavítala ještě 3x v tomtéž roce.

Bohužel (anebo bohudík) jsem v té době ještě nepsala tento blog a nemám žádné české poznámky o Itálii, které bych mohla publikovat. Proto jsem poprosila Míšu z blogu Itálie v Brně, aby pro mé čtenáře sepsala food článek o dobrotách z Říma. Blogerka Míša žije v Brně s italským partnerem Andreou, takže její informace o Římě tak budou z první ruky. Míše děkuji za článek a tobě přeji dobrou chuť při čtení! A než se začteš, seznam se s Míšou:

Michaela Muzikářová

blogerka Itálie v Brně
Ciao! Jsem Míša z Brna a žiju si svůj italsko-český život s italským přítelem Andreou a s naší kočkou Juno. Můj blog se jmenuje Itálie v Brně a čtenářům na něm předáváme zajímavosti z italsko-českého života, tipy na výlety po Itálii, představujeme jim italskou kulturu a zvyky a občas do toho připleteme i nějaké další téma. Kromě blogu dělám copywriting na zakázku a ještě mám běžnou nudnou práci.

Co bys měl zaručeně ochutnat a kde se najít v Římě

Pokud se chceš vydat do ciziny nejen za památkami, ale taky za výborným jídlem a pitím, Řím a Itálie obecně jsou tou pravou destinací. Však je taky Itálie právem kolébkou jedné z nejlepších světových kuchyní! Sám uvidíš, že to, co v Česku často nazýváme italskou kuchyní jsou jídla, která nemají s pravou Itálií vůbec nic společného. Přeji ti buon viaggio a buon appetito!

Ukážu ti typická místní jídla, která stojí za zkoušku. Ale pozor: některá z nich jsou jen pro silné žaludky. To se týká hlavně římských pokrmů s masem pocházejících z dob, kdy se poražené zvíře zpracovávalo úplně celé. Proto v tradiční římské kuchyni najdeš mnoho jídel založených na vnitřnostech.

kde se najíst v Římě

Jedno z typických jídel pro Řím – saltimbocca alla Romana. Foto zdroj: Míša Muzikářová

Přehled jídel ale není kompletní – neboj se proto v Římě zkoušet a objednej si klidně i něco, co není na tomhle seznamu:

  • saltimbocca alla romana – telecí kotlety se šunkou (prosciutto cotto) a šalvějí, připravované na másle,
  • carciofi alla giudìa – smažené křupavoučké artyčoky; typický židovský pokrm Říma, který najdeš hlavně v místní židovské čtvrti,
  • carciofi alla romana – artyčoky, které jsou vařené v hrnci spolu s cibulí, mátou a dalšími bylinkami,
  • carciofi ripieni – artyčoky plněné mletým masem, vejcem, strouhankou, petrželí a dalšími ingrediencemi,
  • spaghetti alla carbonara – asi je už znáš, ale v Římě ochutnáš ty pravé,
  • supplì al telefono – kroketky plněné hovězím masem, rýží a mozzarelou, která se při jejich rozlomení táhne jako šňůra telefonu (proto ten název),
  • pizza, pizza al taglio a pinsa – tradiční římská pizza je ta s nízkým, křupavým okrajem. Pizza al taglio (krájená pizza) je na rozdíl od pizzy připravovaná v elektrické troubě a má obdélníkový tvar. Výhodou téhle pizzy je, že si můžeš v obchůdku poručit více kousků různých chutí, které se potom platí podle váhy. Pinsa je římská obdoba pizzy. Je také hranatá, oproti pizze al taglio ale má jiné poměry surovin a používá se jiná mouka. Tak je určitě ochutnej všechny!

V Římě navíc ochutnej ještě trapizzino, což je vlastně pizza ve tvaru trojúhelníku, plněná mnoha typy výborných směsí. Můžeš si ji objednat s různými typy zeleniny, s masem i bez nebo třeba se třemi druhy smetany. Vlastně takový římský fastfood ve vynikajícím provedení…

Pokud máš chuť na těstoviny, zkus například amatriciana, cacio e pepe, gricia nebo spaghetti con le polpette.

Jestli se toho nebojíš, v Římě ochutnáš i různá podivná jídla, jako je třeba trippa alla romana (jídlo s dršťkami a rajčaty) nebo pajata (pokrm ze střívek mladého telátka). Dalším pokrmem z této kategorie je coda alla vaccinara (telecí ocas v omáčce, který je tak měkoučký, že maso odpadává samo od kosti). Tento pokrm není tak známý mezi turisty jako římské těstoviny, ale rozhodně stojí za to.

Dáváš přednost sladkému? Zkus třeba koláč s višněmi, který se jmenuje crostata di ricotta e visciole. Zkusit můžeš taky maritozzo con la panna – podobá se koblize, která je rozkrojená napůl a plněná krémem. V cukrárnách ale najdeš spoustu různých dalších místních zákusků, takže stačí jen ochutnávat…

kde se najíst v Římě

Typický předkrm (antipasto) v podobě grilované zeleniny s buvolí mozzarellou. Foto zdroj: Míša Muzikářová

Co je dobré vědět při cestě do Říma?

V Římě se nemusíš bát, že budeš trpět žízní. Po celém městě najdeš spoustu fontán, ze kterých neustále vytéká výborná pitná voda. Stačí mít jen láhev. 🙂

Pokud si chceš v Římě dát snídani, nevyjde tě to vůbec draho. Běžná snídaně Itala se skládá z kávy v různých podobách a k tomu je cornetto. Tato kombinace tě vyjde okolo 2 euro, někdy dokonce i méně. Co se týče cen obědů nebo večeří v Římě, velmi záleží na tom, v jakém typu restaurace jíš, v jaké části města jsi a taky, kolik toho sníš. V Římě se můžeš najíst za 20 euro na hlavu víc než dost; stejně tak se ale můžeš najíst i za 2000 euro na hlavu.

A kdy se do Říma vydat tak, aby sis ho užil co nejvíc (nejenom samotné koštování jídla)? Záleží na tom, jaké máš plány. Pokud plánuješ procházky po památkách, určitě se vyhni horkému létu (hlavně červenci a srpnu). Teploty tou dobou můžou dosahovat až 40 stupňů a mezi památkami se ugriluješ zaživa. Nejpříjemnější obdobím je podzim a jaro, ale i v zimě je pro našince poměrně teplo. A hlavně: sluníčko v Římě svítí prakticky po celý rok!

Tip z Nomádské stezky: Do Říma se nejsnáze dostaneš letecky. Pokud si časově flexibilní a nastavíš si různé hlídací psy na akce, můžeš se sem s Ryanairem dostat už za 20 euro. Jezdí sem také Flixbus, ale připrav se na téměř celý den v autobuse a cenově si nepomůžeš. Nevíš-li, jak nastavit hlídání akčních letenek, doporučuji ti knížku Cestuj bez miliónov od úspěšné slovenské blogerky Janky.

Na cestách s výhodou využiješ travel knížky o letenkách a levném cestování:

levné cestování
nákup letenek

Typy římských podniků

Vyhni se turistickým místům a meníčkům za rádoby výhodné ceny. Raději zkus mnou níže vypsané tipy a uvidíš, že neprohloupíš. A za výhled se v Římě taky velmi draze platí, takže při hledání restaurace vyhledávej zapadlejší uličky.

Ne každý umí italsky, a tak jsem ti vypsala italské názvy podniků, na které narazíš v Římě. Abys věděl, co si tam můžeš dát.

  • Osteria byla původně místem, kde se pilo víno. Později se k němu začala podávat jídla, která se k daným typům vína hodila.
  • Trattoria nabízí tradiční kuchyni za dobrou cenu v takovém domáčtějším prostředí. V centru ale můžeš narazit i na velmi drahé trattorie, pokud se chytíš do turistické pasti!
  • Ristorante je klasická restaurace tak, jak ji známe my. Oproti trattorii a osterii se jedná o formálnější prostředí a většinou má i vyšší ceny.
  • Bistrot je vlastně bistro. Menu se často mění a většinou bistrot nabízí tradiční pokrmy, zpracované odlišným způsobem. Často také přidává párování s vínem.
  • Bar taky většinou nabízí něco k jídlu – například pizzu al taglio či sladké a slané drobnosti. V některých barech si dáš dokonce i obědové menu.
  • Pub je hospoda, kde si ale můžeš kromě pití dát třeba i hamburgery či panini a různé snacky.
  • Pasticceria (“pastyčeríja”) je cukrárna, takže čekej sladké… Hodně sladkého! 🙂

Co bys chtěl v Římě zkusit?

1. Chci ochutnat ryby v Římě

V Římě najdeš spíše pokrmy založené na mase nebo těstovinách. Můžeš ale vyzkoušet i vyhlášené rybí podniky. Ale pozor: pokud chceš při svém výletu do Říma ochutnat ryby, vyhni se restauracím, které nabízí ryby i maso zároveň. Ty dobré rybí podniky se totiž specializují POUZE na ryby a pokud by sis tam chtěl objednat steak, budou na tebe koukat, jako bys spadl z višně.

A které podniky zkusit? Třeba vyhlášenou Chinappi Ristorante nebo Trattoria del Pesce.

2. Chci ochutnat tradiční římskou kuchyni s dlouhou historií

V tom případě ti doporučím návštěvu trattorie. Je to méně formální a většinou levnější podnik než restaurace. Budou se k tobě taky chovat méně odměřeně a naservírují ti spíše jednodušší pokrmy. Trattorie si prostě na nic nehrají a najdeš i takové, které dodnes zachovávají velmi autentickou atmosféru dávných časů.

Tip: Pokud se nebojíš pokrmů z vnitřností, navštiv určitě trattorii Betto e Mary. V této trattorii tě přivítá Betto a on nebo jeho kolegové tě obslouží. Atmosféra je velmi přátelská a otevřená. A Mary? To je Bettova máma, kterou pravděpodobně najdeš sedět u stolečku (někdy i spolu s hosty). Počítá a počítá – má tu totiž pod palcem účty. Tahle trattoria je velmi “rustica” – autentická. All you can eat za 30 euro tě zaplní tak, že nebudeš schopen vstát od stolu. Servírují se tu typická římská jídla z vnitřností. Doporučuji rezervovat místo dopředu, bývá tu velmi plno a živo.

Další římské trattorie, které stojí za zkoušku, jsou například Lo ScopettaroLa Sora Lella. Druhá jmenovaná patří mezi nejslavnější římské trattorie a je i o něco dražší. Nachází se přímo na ostrově na řece Tibeře. Zkusit můžeš taky osterii Flavio al Velavevodetto (název znamená: “Flavio U Jávámtoříkal”, patří opět k těm dražším).

kde se najíst v Římě

Tato atmosféra na vás dýchne v podniku Betto e Mary. Zdroj foto: Míša Muzikářová

3. Chci se zastavit na drink, pivo nebo víno

V Římě máš opravdu spoustu možností, kde si můžeš dát dobré víno nebo pivo. Za všechny ti poradím ty zajímavé. Na víno zkus například podniky Rimessa Roscioli, Enoteca Bortone nebo L’Angolo Divino. Všechny tři jsou výborné – záleží na tom, které místo tě nejvíc uchvátí svou atmosférou.

A pokud se chceš podívat do zajímavého baru, můžeš vybírat mezi Roscioli, Jerry Thomas Speakeasy nebo například Stravinskij Bar.

Jestliže si chceš v Římě dát pivo (ano, i to je možné, ačkoliv radím spíše víno 🙂 ), můžeš zkusit podnik s názvem Open Baladin, který má na čepu okolo 100 různých piv.

4. Chci si dát něco dobrého a přitom zažít originální římskou atmosféru

Pokud si chceš dát něco dobrého a přitom si užít krásného místa, můžeš vyzkoušet například čtvrť Trastevere. Ta se nachází v těsné blízkosti řeky Tibery a nabízí malebné uličky, plné hospod, obchůdků, uměleckých dílen i restaurací. Čtvrť samotná stojí za prohlídku, můžeš v ní zapadnout do některého z barů a užívat si atmosféry.

A o Tibeře se zmíním ještě jednou. Podél jejích břehů (lungo Tevere) se od června do září nachází stánky s dobrotami, bary, restauracemi a další atrakce. V sezóně se tu konají kulturní akce i koncerty. Lungo Tevere ti ukáže autentickou římskou atmosféru, kterou jen tak někde nezažiješ!

Pokud si půjčíš auto a můžeš se vydat i za hranice Říma, doporučuji ti vyzkoušet tzv. fraschette. To jsou tradiční lokální restaurace v městečcích, která se nacházejí v těsné blízkosti Říma (tzv. Castelli Romani). Tato malebná městečka stojí za návštěvu sama o sobě. Fraschette najdeš ve městech Frascati, Ariccia, Marino nebo Castel Gandolfo. Tak se vydej na výlet i za hranice Říma, vřele doporučuji!

5. Chci krásný výhled a výbornou kuchyni a nevadí mi si za to zaplatit

Chceš si užít výhled i skvělou kuchyni zároveň a nevadí ti sáhnout hlouběji do kapsy? V tom případě ti doporučím restauraci pro gurmány, která se jmenuje Felice a Testaccio. Musíš ale myslet na to, že pokud si místo nerezervuješ několik týdnů až měsíců dopředu, určitě se tu nenajíš. Tahle restaurace totiž patří mezi nejlepší a nejvyhledávanější římské podniky. Tvoje chuťové buňky potěší tradičními lokálními jídly a navíc má docela dobrý poměr cena/kvalita.

Další podnik s krásným výhledem a výbornou kuchyní se nazývá Lo Zodiaco. Tady už si ale opravdu připlatíš. Lo Zodiaco o sobě říká, že je rájem pro tvé smysly. Podobně kouzelným místem je La Terrazza. Tento luxusní podnik najdeš přímo na Piazza di Spagna. Toto náměstí je jednou z nejlepších římských adres a tomu odpovídají i ceny. Vyzkoušet můžeš taky Ambrosia Rooftop Restaurant and Bar nebo Imàgo. V těchto podnicích se většinou schází VIP, takže tam možná sám potkáš někoho známého.

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?

  • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
  • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat,
  • anebo zase nějakou reportáž z měst či světových kuchyní?

Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

6. Chci ochutnat tu nejlepší zmrzlinu, sladkosti a kávu

Pokud chceš na tu pravou italskou zmrzku, můžeš vyzkoušet Otaleg!, Il Gelato di San Crispino nebo Gelateria Frigidarium. Ve všech těchto zmrzlinárnách ti nabídnou zmrzku z těch nejčerstvějších a nejlepších surovin a vybereš si z opravdu mnoha druhů.

Pokud bys chtěl ochutnat tradiční místní sladkosti, můžeš vyzkoušet cukrárnu De Bellis. Sušenky (biscotti) zase dobře koupíš v Artigiano Innocenti. A kdybys k tomu dostal chuť na kafe, máš spoustu míst na výběr. Pokud jsi fanouškem výběrové kávy tak, jak ji známe i u nás, můžeš zkusit Pergamino caffè nebo Faro – Luminari del Caffè. V Itálii ale stále převažuje klasická silná, tmavě pražená káva a ta výběrová se prosazuje jen velmi pomalu. Pokud máš tedy rád tu klasickou, zkus třeba Sciascia caffè nebo Sant’Eustachio il caffè.

Pokud bys chtěl mrknout do kavárny s dlouhou historií, doporučím ti Palombini nebo taky kavárnu Canova. A ještě jeden tip na závěr: co takhle zkusit kavárnu a uměleckou galerii v jednom? Pokud říkáš ano, tak zajdi do Canova Tadolini, bude se ti tam líbit.

kde se najíst v Římě

Je libo pinsa Romana? Foto zdroj: Míša Muzikářová

7. Chci na pizzu, pinsu, pizzu al taglio a trapizzino!

Dobrou pizzu i pinsu si můžeš dát v Eataly – tady ji spojíš i s nákupy různých dobrot. Eataly je obrovská několikapatrová hala plná restaurací a obchodů. Můžeš tu ochutnat i spoustu jiných pokrmů. A na pizzu si zajdi klidně i na Mercato Centrale. Tady si stejně tak můžeš zajít i na nákupy.

Trapizzino je římská specialita, jak už jsem popsala výš. Určitě taky ochutnej! A kam na pizzu al taglio (tu krájenou na plechu)? Třeba do podniků Alice nebo Bonci. V Římě ale téměř všude seženeš dobrou pizzu al taglio, takže se nemusíš bát, že by sis nevybral dobře.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Miluješ italskou kuchyni, tak si přečti dalších 11 důvodů, proč jet na eurovíkend do Říma. Ale abys znal i druhou stranu mince, rovněž si přečti 9 důvodů, proč do toho Říma na víkend nejet.

Inspiroval tě článek k návštěvě Říma? Pak ho pošli dál do světa. Třeba i tvůj kamarád hledá, kde se najíst v Římě a co dobrého si tam dát. Sdílej článek! Za to ti patří můj dík i úsměv.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.