VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Nemůžeš podnikat v době koronavirové? Pojď pomáhat

podnikat v době koronavirové

Přiznám se, že ještě začátkem března 2020 jsem netušila, co se na nás valí. Noviny nečtu, televizi nesleduju. A tak to byla právě panika na Facebooku, co mě v první chvíli knokautovala. Doslova a do písmene, neboť ta písmenka mě živí. Najednou jich nebylo třeba. Nemůžeš jako já snadno (či vůbec) podnikat v době koronavirové? Nevěš hlavu, zapoj se jinde. Pomáhej druhým!

Chráním nejslabší

Pokud sleduješ dění kolem tebe, pravděpodobně si zaregistroval zvýšený zájem o roušky. Respirátory sice chybí, ale i rouška je lepší jak “koronavirem do plic” (rozuměj: drátem do oka). Největším dovozcem do ČR je Čína a ta má aktuálně embargo je vyvážet.

Je pravda, že rouška stoprocentně nechrání před virem svého nositele. V tuto chvíli však jde o to, aby se zpomalilo šíření viru mezi lidmi. 

Nošením roušky chráníš ty druhé, často ty “slabší” (např. lidé s oslabenou imunitu, onkologické pacienty či starší lidi). Ne nadarmo se říká: “Tvá rouška chrání mě. Má zase tebe.”

Nejsem epidemioložka, hygienička ani jiný odborník na coronavirus. Proto si dovolím zasdílet videa a iniciativy za nošení roušek od druhých:

Roušek je nedostatek, zejména v nemocnicích, hospicích či v domovech důchodců. Mezi lidmi nemluvě. V lékárně jsou vyprodané a bůh ví, kdy nějaké Vláda ČR získá (prý má dorazit 2,5 mil. roušek – hm, obyvatel ČR je cca 10 mil.). Pojďme je tedy společně šít.

Podnikatelka Nina Baše – Stroj na nápady přišla s projektem Chráním nejslabší. V Brně, kde trávím svou karanténu mimo jiné i já, vznikla skupina Šijeme roušky. Umíš šít a máš na čem? Dovezou ti materiál. Neumíš šít či nemáš na čem, je ti k dispozici šicí dílna i se zaučením. Nejsi z Brna? Věřím, že něco podobného najdeš i ve tvém městě.

Pěkný a podrobný videonávod na ušití roušky pro všechny zájemce připravila moje známá Renča Pekařová, která se mimo jiné šitím živí (online sdílí své návody).

 

Poslední iniciativu okolo šití roušek, kterou mileráda zasdílím, je projekt Dáme roušky. Vyznač do Google mapy, zda šije roušky, nabízíš materiál na ušití či jsi odběrné místo roušek. Ostatní tak rychle dohledají, kam se mohou obrátit v jejich místě bydliště.

Tip z Nomádské stezky: Jehlu jsi viděl naposled v pracovních činnostech 5. třídy (rozuměj: šít fakt neumíš a nemáš na čem) a do žádné dílny nemůžeš (máš třeba malé miminko či jsi v rizikové skupině), udělej to jako já. Sepiš užitečný článek v této podivné době. Anebo aspoň šiř užitečné informace dál. Má to smysl!

Pár tipů k nošení roušky

Ber je s rezervou, některé jsem vyčetla jen na Facebooku, odbornice nejsem.

  • Pokud si sáhneš na roušku, ihned si dezinfikuj ruce.
  • Jednorázovou po použití zahoď, bavlněnou vyvař na 90 °C.
  • Sundavej roušku odzadu dopředu.
  • Máš-li tu úplně obyč jen bavlněnou, může pomoci vložit dovnitř intimku. Dá se skrze to dýchat a lépe to filtruje. Navíc vyměníš vložku a nemusíš hned prát látku.

Mimochodem, na úvodní fotce tohoto články je má kamarádka a spoluautorka projektu Nomádky na cestách Nikča Dóžová. Na rozdíl ode mě je zručná a šije kvalitní a padnoucí roušky na objednávku. Neumíš šít a chceš jednu? Stačí ji napsat na profil.

Sousedská pomoc

Nejsi v rizikové skupině? Super, jdi pomoci těm, co se musí izolovat od společnosti (starým, chronicky nemocným lidem a maminkám samoživitelkám bez hlídání prcků). Nenech je chodit do obchodů a lékáren, nakup jim ty. Tašku s nákupem dones v rukavicích a nech ji za dveřmi. Poté si vydezinfikuj ruce.

Tip z Nomádské stezky: Aby byla dezinfekce účinná proti virům typu COVID-19, věnuj pozornost množství obsaženého alkoholu v gelu. WHO stanovilo, že v dezinfekcích, které mají účinkovat proti coronaviru a jiným virům, musí být minimální koncentrace alkoholu 60 % a více.

Nejjednodušší dezinfekci teoreticky vyrobíš pouze smícháním vysokoprocentního alkoholu a vody. Ale to dost vysušuje ruce. Pomáhá přidat esenciální oleje (dále EO), které produkt krásně ovoní a obohatí o další “mocné” účinky. Nejsem odbornice na EO (vlastním jen šípkový a opunciový), proto tě odkážu na kamarádku podnikatelku Páju Rychtářovou, která se jim věnuje na webu Prostě miluju. Jistě ti zodpoví dotazy a poradí s výběrem těch vhodných.

Ale zpět k pomoci ohroženým. Jak zjistit, komu a kde pomoci? I na to vznikly rozlišné weby, například Sousedská pomoc či lokální Pomáháme Praze. Určitě na Facebooku najdeš lokální skupinky (hospiců, domovu důchodců, obcí), kde můžeš svou pomoc nabídnout.

Podnikat v době koronavirové jde

Umíš něco, co by se hodilo dalším “offline” podnikatelům? Zkus jim nabídnout své služby. Je mi jasné, že ne každý byznys lze převést do onlinu (příkladem je i můj přítel a jeho kovošrot), ale někde to smysl má (kamenný obchod na e-shop).

Jen poprosím, nepřiživuj se na současné situaci. Tím nemyslím zlevni své služby, ale pokud možno nezdražuj. A netvoř neetickou reklamu na FB a Google. Ale to snad ani nemusím zmiňovat. Pojďme pro jednou být laskavý semknutý národ Čechů a společnými silami to překonáme.

Hlavně nepanikař, že nemůžeš podnikat v době koronavirové, vždy jde něco dělat. Ono být s najednou s rodinou, taky stojí za to. Popravdě, taky jsem byla paralyzovaná, den dva, ale už je to snad fuč. O tom zase příště.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Pořiď si roušku. Nezvládáš? Pak si aspoň omotej šálu, šátek či nákrčník kolem obličeje. A nos ji kamkoliv ven. Chráníš tím nejenom slabší.

Pokud se ti článek líbil a myslíš, že by mohl pomoci někomu dalšímu, šiř ho dál. Za jeho sdílení ti patří můj úsměv z pod roušky.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.