VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

8 + 2 místa, která musíš vidět ve Vratislavi

Co vidět ve Vratislavi

Maledivy, Seychely či Zanzibar? Všichni se ženou  do exotických krajin, ale krásně je i u nás nebo v sousedním Polsku. Sama jsem tam zatím navštívila pouze Osvětim, tak jsem požádala Míšu a Miňa, aby pro tebe sepsali top místa z jejich výletu v Polsku. Co tedy navštívit ve Vratislavi?

Pár tipů na cestu do Vratislavi

Jak se tam dostat?

Nejjednodušší máš jet vlastním autem, ale pokud se ti z nějakého důvodu nechce (nemůžeš), využij přímé autobusové dopravy. Například se společností Flixbus se dala sehnat jízdenka Praha-Anděl -> Vratislav za krásné 2 zloté. Nicméně, po celý rok mají řadu slevových akcí po Evropě.

Kde tam bydlet?

Miňo s Míšou doporučují airbnb. Sami využili zázemí tohoto soukromého pokoje (535 Kč za 2 osoby/2 noci) a moc si ho pochvalovali. Pokud pojedeš přes airbnb poprvé, využij slevy 28 euro na tvůj pobyt nad 55 euro. Dalším osvědčeným způsobem je rezervace ubytování přes booking. Tady ti doporučím využívat cashback služby Plná peněženka. Pokud nakoupíš přes tento portál, získáváš po zaplacení část peněz zpět (obvykle 3 %).

Možností, kde shánět bydlení, které tě nezruinuje, je samozřejmě mnohem více. Některé z nich jsem uvedla v eBooku Cestuj na pohodu s více než 50+ appkami, weby a hacky.

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?

 • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
 • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat.

Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

Tento článek je hostovaný. O jeho pomoc jsem požádala mladý pár, který mimo jiné stojí za projektem Zapakuj.cz. Co na sebe prozradili autoři Miňo a Míša?

Jsme tady pro všechny cestovatele. Víme, jak se cítíš při balení na každou dovolenou. Abychom ti ho usnadnili, nabízíme cestovní kosmetické balíčky s taštičkou zdarma. V našem portfoliu nalezneš produkty značek Nivea, Colgate, Linteo, Dettol, Palmolive, Labello či Lilien.
Miňo a MíšaAutoři projektu Zapakuj.cz

Pokud chceš vědět o jejich cestách více, mrkni se na Facebook stránku Zapakuj.czTeď už vzhůru na wroclawské dobrodružství v podání Miňa a Míši. Děkuji za sepsání!

Kam se podívat ve Vratislavi?

Vratislav (polsky Wroclaw) je město neskutečně krásných kostelů a trpaslíků. Tak bychom krátce charakterizovali náš zážitek z výletu do čtvrtého největšího města Polska. Ať jsme šli kamkoliv, vždy jsme narazili na něco pěkného, co stálo minimálně za fotku. Rozhodně na nás Vratislav velmi zapůsobila a určitě není vyloučené, že bychom se tam ještě někdy vrátili. I kdyby jen proto, abychom našli zbytek trpaslíků.

Abys při návštěvě Vratislavi neminul to nejdůležitější, vybrali jsme 10 míst, která stojí za to vidět. V hledání těchto míst nám opět pomohl náš osvědčený způsob plánování.

Můj tip: Na webu jsem ti sepsala, kterých 11 webových portálů používám při plánování cest. Ať už nomádských, nebo pouze dovolenkových.

1. Katedrála sv. Jana Křtitele

Jako největší architektonický zážitek musíme uvést katedrálu sv. Jana Křtitele. Její dvě věže, které se tyčí se do výšky 91 metrů, uvidíš téměř z každé části města a obě vypadají nádherně. Po vstupu do katedrály budeš žasnout ještě více. Výzdoba a malovaná okna jsou jedněmi z nejkrásnějších v Evropě. Za vstup nic neplatíš.

Co navštívit ve Vratislavi - katedrála sv. Jana Křtitele

Katedrála sv. Jana Křtitele ve Vratislavi, foto: zapakuj.cz

2. Kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje

Kousek od katedrály se nachází další krásná církevní budova – kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje. Jeho věž se vypíná do podobných výšin jako věže katedrály. Kostel je obklopen květinami a stromy, které umocňují jeho velkolepost. Před kostelem se nachází nádherně vytesaná socha sv. Jana Nepomuckého.

3. Rynek

Po příchodu na hlavní náměstí Vratislavi, nebudeš vědět, kam se dříve kouknout. Nachází se tu jeden krásnější baráček vedle druhého. Náměstí vévodí podlouhlá fontána se skleněnými deskami, přes které přetéká voda. V rohu náměstí si zajdi do turistického centra, kde si vezmi mapičku města zdarma nebo si tam zapůjči kola za pár zlotých.

Co navštívit ve Vratislavi - rynek

Líbí se ti vratislavský rynek? foto: zapakuj.cz

4. Wroclawská radnice

Poté, co se pokocháš a projdeš náměstím, narazíš tu na úchvatnou radnici. Zpředu vypadá famózně, ale ani boční strana nezůstává architektonicky pozadu. V zadní části radnice sídlí městské muzeum, které můžeš prozkoumat za 10 zlotých.

O Vánocích se na náměstí konají vánoční trhy, které jsou otevřené od posledního listopadového týdne až do Vánoc. Ale i po zbytek roku tam kdykoliv objevíš všemožné trhy, stánečky či výstavy.

Co navštívit ve Vratislavi - hlavní radnice

Hlavní radnice ve Vratislavi, foto: zapakuj.cz

5. ZOO včetně podmořského světa

Za návštěvu určitě stojí i wroclawská ZOO. Žije tady ohromná spousta zvířat, od různých druhů ptactva přes žirafy, zebry až po slony nebo nosorožce. Ale co považujeme za největší pecku, kterou člověk musí navštívit, je místní podmořský svět. Najdeš ho v samém středu ZOO.

Je naprosto skvělým zážitkem nejen pro děti. V podmořském světě se kocháš pohledem na různé druhy barevných rybiček, ale jsou tady také rejnoci, žraloci a želvy. Postupně, jak procházíš kolem obřích akvárií plných mořských zvířat, dojdeš až do míst, kde dokonce plavou žraloci, rejnoci a ryby přímo nad tvou hlavou. Opravdu nezapomenutelný zážitek.

6. Hrající Fontána

Ze ZOO se vydej rovnou k hrající fontáně. Z fontány vystřikuje voda po celý den, ale to nejlepší vždy vypukne v celou hodinu. Poté, co se projdeš pod dřevěnými tunely pokrytými zelenými břečťany, usaď se do trávy, nebo si sedni přímo k fontáně.

V létě si tady můžeš smočit nohy v čiré vodě. Pak už jen čekáš, až odbije celá, a vychutnáváš si několika minutovou show. My jsme zažili extrémně teplé počasí, ve kterém nám byl velice nápomocný opalovací krém z cestovatelského balíčku, který nosíme vždy s sebou.

Co navštívit ve Vratislavi - hrající fontána

Hrající fontána, foto: zapakuj.cz

Pokud nestihneš hrající fontánu za bílého světla, nemusíš zoufat. Ve večerních hodinách, když padne tma, fontána hraje různými barvami a show nabude ještě větších rozměrů.

Večerní fontánu si můžeš vychutnat opět vždy v celou hodinu až do 22:00. Denní show můžeš pozorovat od 10:00. Každou hodinu je představení jiné. Někdy trvá pouze 4 minuty, ale jindy až 30 minut. I druh hudby se liší. Jednou zahrají klasickou, poté zase moderní hudbu.

7. Most Tumski

Co navštívit ve Vratislavi - most Tumski

Most Tumski ve Vratislavi, foto: zapakuj.cz

Most plný zámečků, most zamilovaných. Přesně takto bychom popsali tento proslavený wroclawský most. Uděláš si tu ty nejkrásnější fotografie. Nejen, že máš v pozadí most se zámečky, ale také dvě nejkrásnější památky v celé Vratislavi – katedrálu sv. Jana Křtitele a kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje.

Zkrátka úžasné pozadí pro zamilovanou fotku, pokud cestuješ s partnerem. A jestli jsi sám, vyfoť si novou profilovku.

8. Památník anonymního chodce

To je název pro 14 soch, které se nacházejí kousek od hlavního vlakového nádraží. Jsou rozdělené po 7 na protilehlých stranách křižovatky. Sousoší působí, jako by se chystalo křižovatku přejít, respektive už přešlo přes přechod.

Ve skutečnosti mají sochy znázorňovat osoby, které vstoupily do ilegality během stanného práva, které bylo v Poslku vyhlášeno v roce 1981.

Bonusem + 2 místa, co navštívit ve Vratislavi

Během 2 dnů, které nám v tomhle městě bohatě stačily, jsme navštívili mnohem více než jenom těchto 8 míst. Popsali jsme ti to nej, protože zbytek si už najdeš sám. Nicméně ti bonusem přidáváme další dvě místa, co stojí za to navštívit ve Vratislavi. Zařadili jsme je sice na konec, ale jejich zážitková hodnota je k nezaplacení. Však posuď sám.

9. Japonská zahrada

Předposlední místo, které bychom určitě doporučili, je japonská zahrada. Nachází se tady řada nejrůznějších druhů stromů a kytek, na které jen tak někde nenarazíš. Procházku po dřevěných lávkách kolem jezírek si zamiluje každý nadšenec do přírody. Vstupné je za malý poplatek 5 zlotých.

10. Trpaslíci aneb krasnale

Co navštívit ve Vratislavi - trpaslíci

Jeden z mnoha trpaslíků ve Vratislavi

Posledním unikátem, který nemůžeme vynechat, jsou zdejší trpaslíci, polsky řečeno krasnale. Po celé Vratislavi se jich nachází přes 300 a stále se objevují další a další.

Pokud si stáhneš aplikaci (doporučujeme Go Wrocław Krasnale), budeš přesně vědět, kde se jaký trpaslík nachází a můžeš je po cestě za památkami sbírat. Každý je svým způsobem unikátní. Některé najdeš i v restauracích či obchodech, proto se občas může stát, že se k němu nedostaneš na cm blízko.

Stále nemáš dost, nebo jedeš do Vratislavi na déle? Pak se inspiruj dalšími 14 zajímavými místy v tomto městě podle portálu CestujLevně.

Snadný tip, co můžeš udělat dnes

Mrkni na stránky Flixbusu, případně si stáhni jejich mobilní aplikaci a omrkni autobusy do Vratislavi. S sebou si samozřejmě přibal kosmetickou sadu ze Zapakuj.cz. I já už jednu mám a recenzi jsem natočila do následujícího videa:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Inspiroval tě článek na výlet do Polska? Nenechávej si ho pro sebe a pošli ho dál do světa? Za jeho sdílení ti patří můj úsměv i dík!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Katka napsal:

  Vratislav je moc pěkný město. To rozhodně doporučuju. Já mám teda obecně Polsko ráda, i když nám tam při poslední návštěvě nabourali auto.
  Ještě bych v tý Vratislavi teda přidala Halu století. Je na seznamu UNESCO a vlastně díky ní tam je jak fontána, tak japonská zahrada. Víc když tak tady v mym článku – http://www.uneseni.cz/2018/04/hala-stoleti-ve-vratislavi-hledani.html A hlavně nesmíte zapomenout na pirohy!

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj Katko, moc děkuji i doplnění. Pirohy jsou super 🙂 Škoda, že nemám fotku :). Mimochodem, nebyla jsi třeba v Krakově, že bys sama mohla napsat guestpost s odkazem na tvůj web 🙂 Měj se pěkně, z Kypru zdraví nomádka Hanča

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.