VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

12 vyzkoušených tipů jak si vydělávat při cestování, a to i po návratu domů

Nemusíš být hned digitálním nomádem, aby sis nemohl na svých cestách vydělávat. Rad a tipů „Jak si vydělat peníze na cestování“ existuje na internetu celá řada. Proto jsem vybrala pouze ty, které jsou méně známé, ale zároveň ozkoušené mnou nebo blízkým okolím. Některé tipy využiješ i po návratu z cest a nemusíš tak běžet do klasického zaměstnání.

Nechce se ti číst? Nevadí, i na tebe jsem myslela. 🙂 Sestříhala jsem video, ve kterém zazní většina z následujících možností výdělku. Ale jsou tam i některé bonusové možnosti plus řada doplňujících odkazů pod videem. Tak se mrkni.

4 tipy jak si vydělat peníze na cestování už během cest

1. Staň se učitelem angličtiny

Jak si vydělat peníze na cestování - co třeba učitel AJ?

Baví tě jazyky? Vládneš angličtinou? Tak ji zužitkuj nejenom na pokec s místními, ale rovnou pracuj na cestách jako učitel angličtiny. V neanglosaských zemích je vysoká poptávka po lidech s dobrou znalostí angličtiny a ne všude se vyžadují certifikát. Inspiruj se příběhem Aničky Ahneové (na podcastu TravelBible). Anička je zároveň autorkou knížky Procestuj svět jako učitel angličtiny.

Můj tip: Vyučovat na cestách jde prakticky cokoliv. Když jsem měsíc dobrovolničila v Portugalsku, potkala jsem tady Francouzku Sylvu, která jezdí po světě jako učitelka jógy.

2. Buď průvodcem cestovky

Zadej si do Google “hledáme průvodce cestovní kanceláře” a uvidíš, kolik pracovních nabídek ti vyskočí. Nemusíš pracovat hned pro Čedok a další profláklé kanceláře, existují i rodinné cestovky, které mají různorodé zaměření. Mrkni se na CK Mundo nebo Adventure. Občas zajímavou nabídku sdílím i na své Fanpage.

Kamarádka Dáša se stala delegátkou pro Exim Tours. Žila takto v Egyptě, Dominikánské republice nebo Turecku, až nakonec zakotvila na Kapverdách. Tady se dokonce provdala a založila webové stránky Milujeme Kapverdy.

3. Dobře se najez a vyfoť to

Teď si z tebe nedělám srandu. Stáhni si appku Field Agenta nebo Easyshiftu, najdi vybrané podniky, vyfoť jejich zboží a dostaneš zaplaceno. Ty pomůžeš propagovat nějakou značku, oni ti dají peníze. Prostě win-win situace.

Jedinou nevýhodou zůstává fakt, že působnost podniků v projektech není rozšířená do celého světa. Aspoň zatím. Easyshift působí na americkém trhu a Field Agent je aktuálně na 8 místech světa: USA, Mexiko, Ekvádor, Kanada, Velká Británie, Rumunsko, Austrálie a Jižní Afrika.

Jak si vydělat peníze na cestování - foť jídlo v chytrých appkách

Choď po obchodech, foť zboží a nech si zaplatit

4. Z dobrovolníka pracantem v cizině

V článku o dobrovolničení jsem zpovídala 12 cestovatelů-dobrovolníků. Mimo jiné se tu mihl i příběh Lukáše Žáka, který odjel dobrovolničit do vysněného Irska. Vyzkoušel si tady řadu profesí, ale díky své píli a dobré angličtině tu nakonec získal stálou práci. Může tak procestovat Irsko od shora dolů a zezdola nahoru.

6 tipů na práci během cestování i po návratu

Některé “práce” ti umožňují je vykonávat během cesty, ale i pak po návratu domů. Prostě kdykoliv, kdy se ti chce.

1. Sockuj a vydělávej

Trávíš hodiny a hodiny na sociálních sítích? Pak to zužitkuj a vydělej si nějakou tu korunu. Možná už jsi narazil na sociální síť Steemit, kde si vyděláváš psaním příspěvků. Samozřejmě záleží na tom, jak se lidem tvé příspěvky budou líbit. Inu, lajky a srdíčka nevládnou pouze Facebooku a Instagramu. Nejde ti psát? Pak stačí komentovat a lajkovat (pardon, tady se tomu říká upvotovat). I za to získáváš dolary.

Lucka z duo Loudavým krokem popsala vlastní zkušenost s touto sítí: 

Napsala jsem několik příspěvků, pak mě to přestalo bavit. Ale na jednom jsem tržila 30 USD. Viděla jsem tam lidi, kteří měli takto i tisíce dolarů.
Lucka Kůsováwww.loudavymkrokem.cz

2. Bloguj a nech se pozvat do hotelů

Namítáš, že travel blogerů je tisíce a tisíce? Vidíš a přesto znám celou řadu těch, co je blogování živí na full time. (Když pominu skromně sebe. :)) Například Milan Bardún z Bez mapyJanka Schweighoferová z Travelhackera si zaplatí cestování i běžné náklady právě díky blogování.

Mimochodem, s Jankou jsem měla rozhovor na mém blogu o její knížce Cestuj bez miliónov. Neznám lepší a kompletnější návod na to, jak si koupit laciné letenky nejen do exotik. Všechny finty využívám po celé dva roky mého aktivního cestování.

Můj tip: Pokud tě blog zatím neuživí, nesmutni. Díky blogu, kam pravidelně přispíváš, můžeš navázat řadu barterových spoluprací nebo získat tzv. sponzorované cesty. Například Janča Vitoušková z Miles & Smiles Away takto za recenze (fotky) bydlela v řadě hotelů v Indonésii a Thajsku. Brzy sepíše eBook jak tyto placené pobyty získávat.

Sama mám zkušenost se sponzorovaným pobytem při nomádění v Maroku. Díky blogování jsem se ocitla i na týdenním pobytu v Bukurešti (v luxusním 5* hotelu s wellness). A to jsem ještě neměla tisíce lajků. Jde to, když to děláš srdcem.

Jdi si za svobodou pracovní i cestovatelskou

Varování! Tento příběh, který se skutečně stal, ti může způsobit závislost na cestování. Přečti si pohádku za života, kterak nezaměstnaná matematička k cestování na full time job přišla.

Povídání je doplněné řadou odkazů, tipů a inspirativních myšlenek.

Značka: Psáno vlastním životem.

3. Prodej infoproduktů

Už tě slyším, jak nadáváš, že s eBooky, online kurzy a webináři se na internetu roztrhl pytel. Ano, bohužel to zkouší každý. Často i ti, kteří nemají zrovna know-how ani to neumí uchopit. Ale je na tobě, jak umíš filtrovat informace na internetu a který kurz si zaplatíš.

Za sebe mohu 101 hlasy za 100 doporučit všechny produkty od Stáni Mrázkové Stiborové. I profesionálové v oboru se shodují, že Stáňa má fakt dobrý marketing, produkty s know-how, skvělé zacílení na čtenáře a je v tom kus srdce. Navíc pořád pracuje a dále se rozvíjí.

Můj tip: Právě eBooky, online kurzy kombinuji s poslechem podcastů a živými workshopy. Vzdělání není nikdy dost. A na cestách to jinak než v onlinu ani nejde. Těžko potáhnu knihy v příručním zavazadle do 5 kg váhy.

4. Buduj vlastní eshop

Sama ho ještě nemám, ale už se něco rýsuje. Prodávat můžeš i na dálku. Existují totiž takové služby, jako je eSkládek, kde máš svůj sklad mimo domov a ještě za tebe vyexpedují zboží po dobu cestování. Využívají ho například kluci z TravelBible, ale i další podnikatelé a eshopisté.

Osobně se mi líbí eshop Továrna na radost od Anie Sogni a Kšandy Lindy od Lindy Nezhybové. Obě děvčata hodně cestují (cestovala), což pěkný příklad toho, že eshop jde provozovat i na dálku.

5. Prodávej na Amazonu

Jak si vydělávat peníze na cestování - co třeba prodej produktů na Amazonu?Eshop nechceš, ale přesto bys rád prodával? Co takto překročit český trh a zkusit zahraniční vody?! Prodávej své produkty na Amazonu. Pokud nevíš jak, pomůže ti online kurz Prodej produkt od českých digitálních nomádů Jirky a Markét.

Mimochodem, cestovatelku Markét možná z online světa znáš jako “Travel with Blondie”. Má super fotky na Instagramu.

6. Foť a cestuj

Jedna dobře cvaknutá fotka nebo 10sekundové video ti může zaplatit celou zahraniční cestu. Nekecám, s Matyášem Řehákem jsem se osobně potkala a později sepsala rozhovor o focení pro magazín Cestopisec.

Matyáš projel na 84 zemí. Živí se jako fotograf na cestách a své fotky prodává po zahraničních fotobankách. V rozhovoru přiznal, že video pádu ledovce mu zaplatilo celý pobyt v Patagonii. Vystudoval astrofyziku, ale pak se vrhl na svůj koníček a může tak nepřetržitě cestovat. Nemá ani svůj web a přesto mu “fotobyznys” šlape na výbornou.

2 bonusové tipy pro práci na cestách i po návratu

1. Přednášej a piš knížky

Už jsi slyšel o projektu “5 holek v tuktuku” nebo poutních cestách prince Ládíka? Lucka Radová uspořádala expedici napříč Jižní Amerikou a už jsou s tuktuky zpátky doma. Z jejich cesty vznikla řada přednášek a brzy bude snad seriál v televizi.

Ladislav Zibura na to jde zase jinak. Na cestách nepracuje, pouze si užívá svou pouť. Kromě proslaveného Santiago de Compostela prošel Tureckem do Jeruzaléma, Arménií a dalšími zeměmi. Po návratu organizuje přednášky po ČR a vydává své knihy. Byla jsem na přednášce a zrovna dočítám knížku 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Za mě palec hore – čtivé, vtipné i poučné. A ještě se tím uživí.

2. Buď nomádem a podnikej na dálku

Povídání nemohu zakončit jak jinak než mou osobní prověřenou radou – “Staň se digitálním nomádem a pracuj na cestách”. OK, není to pro každého, ale za pokus to stojí. Nebudu ti nabízet hned můj placený nomádský eBook, udělej si představu v mini zdarma kurzu Digi nomád.

Snadný tip, co udělej ještě dnes:

Jak si vydělat peníze na cestování - najdeš v knize Travel JobsPokud ti nestačilo mých 12 tipů na (při)výdělek při cestování, pak si přečti knížku Travel Jobs, kde je těch tipů víc jak 135. Už mi trůní v knihovničce. Brzy dodám recenzi.

Pomohl ti článek? Pak si ho nenechávej pro sebe, vždyť cestovat chce dneska každý. Třeba i tvůj kamarád hledá job na cestách. Pošli článek dál do světa. Za sdílení ti patří můj dík!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  1. Moc užitečné rady, určitě vyzkouším.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.