VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

7 podcastů, které poslouchám a posouvají můj osobnostní progress

Přicházím na úřad a vidím frontu => pouštím podcast.

Sedím v čekárně u zubaře => poslouchám podcast.

Chystám se na zaoceánský let => stahuji nové epizody podcastů, které pak poslouchám po dobu letu.

Co je to zač onen podcast? Proč je vlastně poslouchám? A jaké?

Co je to podcast?

V technickém IT slovníky bys vyčetl následující definici:

Podcast je označení pro multimediální soubor, který je umístěn na internetu a pomocí podcastingu je zařazen na seznam souborů podobný RSS. Často se slovem podcast označuje přímo ten seznam – což je v podstatě textový soubor, který obsahuje adresy a popisky na multimediální soubory.

Zní to škrobeně a nejsem si jistá, že bych z tohoto před pár měsíci pochopila, oč se vlastně jedná, začala je vyhledávat a hlavně poslouchat. Takže, co to je podcast počeštěně řečeno?

V podstatě se jedná o audio (tj. zvuk) nebo video soubor, který jeho tvůrce vyvěšuje někde na internetu. Úplně nejjednodušeji si podcast můžeš představit jako televizní nebo rádiový pořad. Akorát ho neposloucháš ani z televize ani rádia, ale používáš k tomu Internet. Však jsme digitální nomádi v digitální době. 🙂

Jak podcasty poslouchat?

Ovšem právě ta distribuce přes Internet má pro tebe velkou výhodu. Můžeš ho poslouchat jak na laptopu (tady doporučuji například iTunes pro mac), tak na chytrých telefonech nebo tabletech. V Apple store i Google Play najdeš celou řadu free appek, kde se dají podcasty poslouchat. Já na androidu používám Podcast Addict.

V appce si podle jména najdu podcast, který mě zajímá, zvolím Odebírat (anglicky Subscribe) a začnu poslouchat. Mám dvě možnosti:

 • poslouchám okamžitě online, když jsem na wifi připojení – tzv. streamování
 • stáhnout si epizody do mobilu ještě na wifi připojení, a pak kdykoliv později je poslouchám offline – tato varianta za mě vede

Na následujících obrázcích jsem ti vyfotila, jak ovládat appku Podcast Addict, neboť mi na začátku nepřišla nejpřehlednější:

 

 

Po otevření appky vidíš všechny doposud odebírané podcasty.

Úplně dole můžeš mít poslední poslouchaný podcast, pokud jsi ho nezavřel po poslechu.

 

Naopak nahoře vidíš menu, tak klikni na symbol pluska v kolečku.

Poté se ti otevře hlavní menu aplikace, které vidíš na následujícím screenshotu mobilu.

 

 

Na druhém screenshoru aplikace Podcast Addict vidíš hlavní menu.

Pokud chceš vyhledávat nové podcasty, klikni hned na symbol lupy. Otevře se ti černý dialog, kde stačí zadat i jen část názvu hledaného podcastu.

Pokud vlezeš dovnitř nějakého už odebíraného podcastu, uvidíš následující obrázek – jednotlivé epizody podcastu.

Podle symbolu šipky doboku nebo dolů můžeš snadno rozpoznat, jestli sis danou epizodu stáhl do svého zařízení.

Stažení audia do mobilu má celou řadu výhod, ale především nejsi závislý na připojení na Internet a můžeš poslouchat offline. Doporučuji si zajímavé epizody postahovat dopředu.

Proč poslouchat podcast?

Konečně se dostáváme k tomu, proč bys vůbec měl stahovat další appku do mobilu, do ní downloadovat nějaké audio soubory, když to bude žrát paměť na disku. Co z toho? Shrnu ti to v bodech:

 • vzděláváš se – stačí si stáhnout podcast z oblasti, co tě baví a zajímá – za mě jeden z nejdůležitějších bodů (podcast je nedílnou součástí mého vzdělávacího mixu knihy-online kurzy-poslech podcastů)
 • máš užitečnou zábavu při běžných offline činnostech – ve frontách, v mhd, při cvičení, žehlení i vaření
 • získáváš inspiracimotivaci do života – dobře vedené rozhovory v epizodách doslova nadzvedávají ze židle jít něco konečně s tím životem dělat
 • potkáš a poznáš nové lidí – po poslechu zajímavých rozhovorů často zkoumám weby zpovídaných lidí a někdy s nimi navážu i kontakt

Podcasty, které poslouchám já

Na světě je tisíce a tisíce podcastů (zejména pak v USA, odkud tento trend přišel k nám) na rozličná témata. Já sama volím ta, která souvisí s mým životním stylem a prací, abych se přiučila něčemu novému. Proto všechny mnou poslouchané podcasty se týkají online podnikání a cestování.

Proti Proudu

Producentem tohoto podcastu je Dan Tržil, který si do svých rozhovorů bere osobnosti z různých oblastí lidské činnosti. Poslechnout jste si tak mohli nomáda Petra Nováka (spoluautor Travel Bible), ale i kouče Petra Ludwiga (autor knihy Konec prokrastinace) nebo Ondru Havlíka, kterého znáš ze Stand Up Comedy Na stojáka. Společně se při svých debatách snaží zjistit, co to vlastně je úspěch, kdo je úspěšným člověkem a jestli existují nějaké vzorce chování v životech úspěšných lidí.

Vzhledem k tomu, že připravuji texty k jednotlivým audiím na web, tak mám naposloucháno všechno a ohromně mě to nakopává dělat něco se svým životem – lépe si ho plánovat, dávat si cíle a číst zmiňované knížky. Na rozhovorech mě baví, že je tam široké spektrum záběru – od novinařiny přes kreativce až po online marketéry. Tedy můj šálek kávy.

Demarketing

Podcast Pavla Šímy jsem objevila díky jeho rozhovoru pro Proti Proudu (vidíš, jak je to všechno hezky provázané). Pavel se věnuje marketingu, ale zároveň napsal i super knížku Na plné koule. Fakt doporučuji si přečíst. V ní popisuje 100 triků alias hacků, které by si měl člověk postupně zařadit do života, aby se vypořádal s prací, kariérou a našel si své životní štěstí. Já jsem po přečtení zjistila, že už celou řadu z nich dělám, ale i tak je stále na čem pracovat.

V podcastech se věnuje marketingovým tématům, neboť si do rozhovorů zve přední české osobnosti z oblasti právě marketingu. Rozebírají workshopy, tipy a mnoho dalšího. Pravdou je, že dialogy jsou o něco delší (i přes dvě hodiny), takže mně třeba dá zabrat vyposlechnout jeden až do konce (ideální na zaoceánské lety).

Modrá krev

David Lörincz poměrně nedávno (červen 2017) spustil své podcasty Modrá krev, které se točí kolem sociální sítě Facebook. David je přední český expert na Facebookové kampaně a reklamu, proto se ho vyplatí poslouchat, pokud tě Facebook láká, nebo chceš promovat svůj byznys.

Davida jsem znala už ze dřívějška, neboť je svým způsobem digitální nomád, který zakotvil na indonéském Bali. A mimochodem, taky byl hostem 22. epizody v Proti Proudu.

Mário Rožeňský

Přesně tak zní podcast od jeho tvůrce. Mário se věnuje affiliate marketingu, o kterém jsem psala a vysvětlovala, jak ho využít na blogu, v článku 5 způsobů, jak si (při)vydělávat blogováním. Affiliate partnerství je jedna z možností tzv. chytrého polopasivního příjmu.

Mário se ale nevěnuje jenom tématům ohledně SaaS aplikací (Affial Box a další), affiliate a dalším podobným problematikám, v podcastech se zaměřuje i obecně na podnikání. Například definuje 4 základní typy podnikatelů (podle jeho názoru), nebo vyvrací některé ve společnosti zakořeněné mýty ohledně života podnikatelů (jak vydělávají velké prachy a mají mladé milenky :)). Pro dávku inspirace a specifický humor se určitě vyplatí zaposlouchat do Máriových myšlenek.

Vaše jméno je Vaše značka

Tento podcast jsem začala poslouchat nedávno. Autorem je Tomáš Sobel, který je poradcem pro kreativce (živnostníky a podnikatele, kteří se věnují kreativní tvorbě). Díky své bohaté zkušenosti v JuicyFolio.cz si všiml, že kreativní umělci dělají ve své profesi stále ty samé chyby dokola. Tak vznikl projekt Vaše jméno je vaše značka.

Formou poutavých příběhů ze života poukazuje Tomáš na některé byznys problémy. Pohádky i povídání jsou ze života umělců (zejména pak fotografů), ale ponaučení se dají aplikovat do všech podnikatelských záměrů. A to je jeden z důvodů, proč Tomáše poslouchám. Navíc má fakt dar vyprávět a dobře se ho poslouchá.

Smart passive income

Žijeme ve světě, kde vládne globalizace a stírají se hranice. Proto uvedu i jeden zahraniční anglický podcast. Ostatně kvůli zlepšení angličtiny jsem si ho i vybrala.

Autorem podcastu je Pat Flynn, který chce svým projektem pomoci každému rozběhnout jeho online byznys. Věnuje se tak tématům od blogování až po online marketing na sociálních sítích. V některých epizodách zahrnul i točení videí, což je pro mě aktuálně téma číslo jedna. Neboť svět kolem videí a YouTube mě dost zajímá (třeba se stanu hvězdou ve vlastním pořadu :)), jak jsem psala v recenzi na knížku o YouTube).

Takže pokud máš svůj online byznys a umíš anglicky, tak odebírej Flynnovy epizody. Navíc jde fakt o energetického chlápka s výtečným humorem.

Travel Bible

Nakonec jsem zařadila “čistě” cestovatelský podcast, a tím je Travel Bible. Píšu “čistě” v uvozovkách, protože už tu nenajdeš jen rozhovory se zajímavými cestovateli. Nomád Matouš Vinš se snaží zařazovat i témata, jak pracovat na dálku, jak si tvořit chytrý polopasivní příjem pomocí digitálních produktů, aj.

Neslyšela jsem všechna témata. Vybírám si cestovatele, kteří mě něčím obohatí. Ale právě díky podcastům Travel Bible jsem poznala svět Marti Gebarovské (Dreaming and wandering), nebo aplikaci Nejrychlejší letenky od Jirky Dolejše či knížku Láska k Aziatkám od Lubi Juríka. Myslím, že každý si v podcastech Travel Bible přijde na své.

 

Seznam odkazů na jednotlivé podcasty:

Když se rozhlédneš po blozích dalších podnikatelů, zjistíš, že každý, kdo to myslí s byznysem vážně, se dále vzdělává a do svého edukativního mixu zařazuje i podcasty. V nějakém dalším článku sepíšu pro změnu knížky, které mi dávají inspiraci a učí něčemu novému. Některé z nich jsem už sepsala v bonusu eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Co posloucháš ty? České nebo zahraniční? Jaké témě? Pochlub se do komentářů pod článek.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Marek napsal:

  Díky moc za skvělý přehled, přicházím teď podcastům na chuť. Přiznám se, že mě dříve moc nezajímaly (dával jsem přednost videím na YouTube, které jsou pro on-line marketing ideální v tom, že se tam dají dát ukázky používání nástrojů apod.).

  Máš zkušenost s tvorbou vlastních podcastů? Doporučila bys některý systém / zdroje začátečníkům v tomto ohledu?

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj Marku, jsem ráda, že tě přehled zaujal. Od té doby se rozrostl minimálně ještě o Na vlně podnikání, kde se seznamuji s AHA momenty zkušených podnikatelů v ČR. Je to opět z produkce Dana Tržila. A právě Dana a jeho web dantrzil.net ti doporučím i na tvou druhou otázku. Má pár článků pro začínající producenty podcastů. Řekla bych, že je špičkou v ČR. Pomáhám mu s Proti proudu, tkaže do toho dost vidím. Můžeme to probrat třeba po emailu, když najdu čas. Ale začala bych jeho webem, psala jsem mu tam právě článků, co by tě mohly zajímat. Jinak chápu tvůj důvod videí u online marketingu. Sama jsem zvolila video tvorbu pro seriál o blogování, protože chci vše ukazovat i prakticky. Přeji, ať se dále daří. Nomádka Hanča

 2. Lubo Jurik napsal:

  Jeej, diky moc za spomenutie mojej knizky, Hanka 🙂

  Inak ja sam milujem citat knihy a podcastom som sa dlho vyhybal, no v poslednej dobe si skoro kazdy den ficim na Joe Rogan Experience – zvycajne ked jem, upratujem, cvicim a podobne. A teraz mam dokonca aj vlastny (obcasny) podcast 😀

  Maj sa krasne!

  • Hanka Šormová napsal:

   Za málo, Lubo. 🙂 Vidíš, tak o tvém podcastu jsem tehdy nevěděla. Ale postupně si rozšiřuji obzory. Dík.

 3. ct24 napsal:

  Já mám rád CT24. Nedávno jsem narazil na tento podcast: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/2-eshop-a-marketing-nen%C3%AD-%C5%BE%C3%A1dn%C3%A1-v%C4%9Bda/id1495734084?i=1000464510211 . – Hrůza, to dnes může dělat podcast každý?!

 4. Pavel napsal:

  Hezký článek,
  já teď poslouchám každý pátek nový Četkast, zpravodajský podcast od ČTK. Znáte ho?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.