VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

16 + 4 tipy, kde se jako copywriter vzdělávat

ADAM, AIDA, PSY, 5W+H… Ne, nepomátla jsem se a nepíšu shluk písmen, co mi hluboce po půlnoci vytanuly na mysl. Povětšinou se jedná o zkratky různých technik, které bys jako copywriter a bloger měl využívat při psaní svých textů. Pak se ti nestane, že vyplodíš 15 řádkový odstavec, po kterém ani pes neštěkne. Natož aby ho četl čtenář, kde jich pouze 16 % dočte až do konce a zbytek nezaujatě odchází po 7 sekundách. Klik, kuk, hm, nic, jdu pryč… A čtenář je fuč.

Zmíněné pojmy ti nic neříkají? Pod obrácenou pyramidou si představíš tu skleněnou v muzeu Louvre? Pak je nejvyšší čas zamakat na vzdělávání se. Zatnout drápky do teorie a vrýt si ji pod kůži. Čím hlouběji si ji zaryješ, tím snáze ti budou klouzat písmenka po papíře a zrak čtenáře po textu.

Článků o copywritingu, živých i online školení, knížek o psaní jsou na internetu tuny a tuny. Chápu, že člověk se v záplavě informací může začít topit. Znám to z vlastní zkušenosti. Tu jsem rozečetla článek, tam koukla na video a celé to završila nákupem knihy v e-shopu, ze které jsem po roce stírala vrstvu prachu. (Ehm, aby se neřeklo, tak uklízím, ale prostě jsem ji otevřela naposled s převzetím zásilky.)

“Tak a dost!” jsem si řekla jednoho dne. Setřídila si dlouhý seznam blogů od nejlepších, proškrtala ho a poptala se mezi blogery a copywritery, co četli a doporučili by. Z této čistky a několika týdnů poctivé četby vzniklo 16 + 4 tipy, kam může copywriter a bloger sáhnout po troše té teorie a inspirace.

Abys po článku nebloudil od knížek ke školením a zase zpátky na blogy, tady máš rozcestník:

Nechceš-li přijít o další porci copy rad a online technikálií (neboj, servírované jak pro neajťackou blondýnu), zanech mi e-mail a já už se o to postarám. Bez spamů, brr, ty fakt nemusím.

16 + 4 tipy, jak se vzdělává copywriter

Knížky nejenom pro začínající copywritery

Webcopywriting pro samouky od Pavla Šenkapouna

“To smrdí sebechválou, když si autor pořídil značku nejlepší copywriter,” bylo první, co mě napadlo. Ale Pavel je skutečně copy profík. Knížka je vhodná jak pro začínající copywritery, tak pro ostřílené profíky, kteří si chtějí připomenout techniky okolo webcopywritingu. Do děje jsi vtažen od prvních stran, čemuž napomáhají Pavlovy copíkoviny. Tu je jedna z nich:

“Tohle je headline, tohle je USP, tohle je CTA. Teď jdi a začni psát webové texty.”

Já k tomu dodávám, teď jdi a začni psát webové texty s nejlepším copywriterem.

Copywriting: Pište texty, které prodávají od Anny Sálové, Zuzany Veselé, Jany Šupolíkové, Lucie Jebavé a Jiřího Viktora

Od koho se učit psát texty než od pětice obsahový stratégů a copywriterů z H1?! Jestli neznáš H1, tak se červenej a odscroluj trochu níže.

Na knížce oceňuji především přehledné členění do kapitol s řadou praktických cvičení. Tedy žádná suchopárná teorie. Vyzkoušíš si například navrhnout personu i tone-of-voice. Dokonce i já, lenoch největší, jsem se rozpohybovala a vše si zkoušela.

O psaní od Stephena Kinga

Přiznám se, že ssem zatím v půlce knížky. V té části, ve které King líčí počátky jeho psaní. Nepokrytě přiznává všechno včetně bídné práce v prádelně, alkoholismu a drogové minulosti. Inu, pan umělec! V další části knihy začíná popisovat, jak to máš udělat, abys psal líp. Třeba pak vynecháš dvojku bílého před hořícím deadlinem textu o psích granulích. Skutečné memoáry o řemesle. A ten stůl, u kterého King píše, si musím pořídit taky. 🙂

“Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění – je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte, co hrdlo ráčí.”

Tvůrčí psaní od Markéty Dočekalové

Na tuto knížku jsem měla takový zálusk, že jsem nechtěla čekat na dodání z e-shopu a objížděla nejbližší knihkupectví. Nakonec jsem skončila u toho e-shopu, což mě zbrzdilo a knížku nemám ještě dočtenou.

Jedna z nejoblíbenějších učebnic tvůrčího psaní na trhu. Však taky paní Dočekalová má letitou praxi a vede hned několik kurzů tvůrčího psaní. Četba vhodná spíše pro ty, co chtějí napsat něco obsáhlejšího. Ale ruku na srdce, písmáci, v kom z nás netkví kousek spisovatelova srdce?!

Jdeme se inspirovat na blogy copywriterů

Není potřeba hned sahat po knihách. To já jsem knihomolka, fetišistka do voňavých stránek knih. Ale lovit novou techniku, inspiraci i pobavit se chodím taky na blogy těch nejlepších v oboru. No dobrá, podle mého neskromného názoru si myslím, že to jsou copíci, od kterých se mám(e) pořád co učit.

20 tipů, kde se vzdělává copywriter

Ukázka blogů těch nejlepších copywriterů u nás

Nejlepší copywriter

O Pavlovi Šenkapounovi už byla řeč, tak sem s ním znova. A později tu zazní ještě jednou. Co naplat, když je ten nejlepší copywriter!? 🙂

Triky a kouzla z copy věže

Roman Věžník má vskutku dar se slovy kouzlit (nejenom na jeho věži), až se občas ztrácím i v menu na jeho webu. 🙂 Jeho nápad si vést pochvalník a inspirovník jsem si okopírovala. Snad mi to Roman promine.

Ottocopy nezklame

Blog Otty Bohuše byl vůbec prvním, který jsem objevila, když jsem dala vale své IT kariéře na Maltě. Nebyla to pouze jeho free trilogie Pište jako copywriter, co vedla moji životní pouť do spárů copywritingu. Ale Otto mi odpovídal na e-maily. Jooo, mě naprosté zelenačce copy žabičce. Dík za povzbuzení, Otto!

Copykillerka

Lucka Koubek se s tím nepáře. Její texty jsou ostré a jdou k jádru věci – k srdci a potřebám klienta. Prošla jsem si jejím kurzem Copykiller a bomba. Nebýt tak lenivá a přitom pořád zaneprázdněná, už by můj web vypadal hned jinak. 🙂

Copy triky od Míši

eBook 365 copy triků od Michaely Mužíkové jsem si zamilovala. Je tak prostinký, ale uznej, ty sesbírané AHA momenty prostě nemají chybu:

Jak zabít klíčové místo na homepage na pět? „Vítáme vás na našich stránkách.“

„Rozdíl mezi správným slovem a téměř správným slovem je jako rozdíl mezi světlem a světluškou.“ (Mark Twain)

„Člověk nemusí být expert, aby poznal pořádné copy. Je to text, na který se chytnete jako dobře uvařená špageta na zeď.“ (Stephen Dean)

Dobrý copywriter o psaní

Na blog Ríši Dobiáše jsem narazila vcelku nedávno. To prostě nešlo odejít, když jeho web začíná slovy: “Vzbuďte mě o půlnoci a dokážu vám prodat i použité ponožky. Děsí vás to? Mě taky.” Jeho články na blogu rozhodně nepostrádají smysl humor a přitom ti naservírují dávku teorie, která do tebe bude padat jako chleba s máslem.

Sibiřanka se představuje

Ač mi uniká, proč si Maruška Grafová říká sibiřanka, tak fakt, že by mi unikl její blog, by mě hodně zamrzelo. Články jsou poučné, zábavné a na rozličná témata – zamyšlení, praktická ukázka z copy světa, vysvětlení teorie. Vybereš si.

Když nevíš, kolik času má čtenář, naservíruj mu svůj text skrz obrácenou pyramidu.”

Kreativity od Reného není nikdy dost

René Nekuda je spíše lektor tvůrčího psaní a kreativity než copywriter. Ale jeho Kreativní zápisník, Cvičebnice tvůrčích cvičení, Povídkář i online kurz Tvůrčího psaní jsou mou denní dávkou psací drogy pro rozjitření kreativity. Absťák po kreativitě mi vyhovuje víc než prázdný dokument ve Wordu. Co tobě?

Je libo články, videa nebo podcasty od agentur?

Copywriting to není jen psaní (reklamních) textů. Je v něm trochu magie s písmenky, špetka psychologie pochopení čtenářů a přesah do obsahových strategií. Proto sleduji taky velké hráče mezi agenturami. Kromě článků často přináší i videa nebo podcast. Skvělé pro můj multitasking – poslouchám a přitom něco řeším. Jsem žena, nezlob se, pokud tobě to nejde!

Včeliště

Tady to opravdu bzučí a roj zdarma eBooků, epizod podcastů nebere konce. Ne všechno se týká čistě psaní, ale to mně tedy nevadí.

H1

Jedničku na trhu prostě nemůžu vynechat. A přídavkem jsem nahoře zmínila knihu od pětici jejich copywriterů. Taky zde najdeš přesahové články do světa marketingu.

Obsahová agentura

Trojici největších hráčů mezi agenturami uzavřu tou, která je mému městu nejblíže – Obsahovou agenturou. Za mě palec hore za kurz o obsahovém marketingu na Seduo. Koupeno, zhlédnuto, uplatňováno.

Copýtko na YT

Fandíš Youtube? Pak tě zaujme seriál Copýtko od portálu Na volné noze, který sdružuje nejvíce českých profesionálů na volné noze. Bichli od Roberta Vlacha si už určitě četl, že?

Chceš copíky radši naživo?

Tak konečně jsme se propracovali k tomu, proč 16 + 4 a ne rovnou 20. Jednak je to cool a taky máš tvořit ty přitažlivé (clickbait) titulky. 🙂 Ale ve výsledku jsem pouze chtěla oddělit online od toho offline vzdělávání copywritera. Tak kam se vydat naživo potkat copywritera?

20 tipů, kde se vzdělává copywriter

Zdroj foto: www.pixabay.com

Copy na stojáka

Jsem Brňačka, co neumí hantec, tak se alespoň učí copywriting. Proto mi učarovala nepravidelná setkávání se na stojáka v Brně.

Copycamp

Hlavní město nemůže zůstat pozadu za Brnem (i když…). Na akci organizované H1 jsem ještě nebyla, ale copywriteři na blozích na ni pějí chválu. Já se tedy zajedu podívat a ty?

Ovacopi

Našla jsem živá setkání copíků i ve třetím největším městě ČR v Ostravě. Takže teď už si snad vyberou všichni, Češi, Moraváci i Slezané.

Živá školení

Chceš, aby se ti někdo věnoval víc do hloubky. Žádný problém, když si zaplatíš kurz naživo od

Pavla Šenkapouna (jj, už ho zmiňuji potřetí) nebo Otty Bohuše. Na první se chystám a druhé je pořád vyprodané. Asi budou fakt dobří!

Myslím si, že máš inspirace a četby na hodně zimních večerů. To abys už začal. Pokud se děsíš, jak to jako začínající copywriter pobereš, kde vlastně začít, kam si jít pro zakázku, čeho se u textů vyvarovat a jak si stanovit rentabilní cenu, pak si přečti eBook Krok za krokem k práci copywritera.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  1. Díky❤️ napsal:

    Super článek, spousta inspirace. Děkuju!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.