VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
“Azory? Ani nevím, kde to je. To bude asi nuda tam jet,” byla má reakce na nápad vydat se na Azorské ostrovy (Ilhas dos Açores). “Wow, tak to musím vidět na vlastní oči. Jedem!” přišlo vzápětí, když jsem uviděla foto z Google tohoto portugalského souostroví ležícího v Atlantiku přibližně 1500 km vzdušnou čarou od Lisabonu. Inu, posuď sám a přečti si kompletního průvodce po Azorách.
Nápad se přerodil v čin a protože jsem nelitovala ani minutku toho se sem vydat, tak jsem připravila kompletního průvodce pro všechny budoucí cestovatele do toho ráje v Atlantickém oceánu. Pokud by tě zajímalo něco víc, co jsem opomněla, ozvi se mi a já to přidám. Průvodce je díky množství informací delší než mé běžné články, tak tady máš rozcestník, co se dozvíš:
Chceš-li dostat informace o podobných průvodcích ze zemí, kam jezdím (záruka ověřených informací), pak mi zanech email. Neboj, spamovat tě nebudu.
Pokud upřednostňuješ poslech před čtením článku, pak tu mám video o cestování po Azorách. Uslyšíš v něm téměř to stejné, co bys vyčetl ve zbytku článku. Příjemný poslech!
A teď už vzhůru na palubu směr Azory.
Protože je to oáza klidu, turisty neprávem opomíjený ráj uprostřed oceánu. Byli jsme tu v hlavní sezóně (počátek července), přesto tu byl poměrně klid. Turisté tady samozřejmě jsou, ale nic masového se tady nekoná. Podle toho to taky vypadá v Ponta Delgada (největší město ostrova São Miguel) – žádné ulice plné restaurací a shopů se suvenýry. Nejsou tu ani laciné turistické atrakce, pouliční prodejci všemožných tretek a dokonce ani zpoplatněná parkoviště.
Druhá a ještě silnější motivace, proč se vydat na souostroví, skví v přírodě. Vzhledem k tomu, že ostrovy jsou sopečného původu a vulkanická činnost je tady stále aktivní (žel mi se výbuchu nedočkali :)), tak o rozmanitou krajinu není nouze. Nachází se tady nepřeberné množství malých kuželových kopečků i velké krátery tvořené řadou kopců, na jejíchž dně se rozprostírají jezera. Co víc, tato jezera nejsou nudně modrá, ale hrají i do odstínů zelených barevných tónů. Teď si k tomu přidej bouřlivý oceán, který naráží na skaliska na pobřeží, horké prameny s levnými wellnessy a stáda pasoucích se krav na udržovaných pastvinách a máš jasno.
My jsme strávili týden na ostrově São Miguel (759 km²), který je největší z 9 ostrovů, které leží na Středoatlanském hřbetu. Z jeho kopců jde spatřit Santa Maríu (97 km²). Pro svou dominantní sopku je často navštěvovaným ještě Pico (447 km²). Tak snad příště.
Jestli čekáš, že tě pozvu na pláže ke koupačkám, tak tě asi zklamu. Azory nejsou typickou plážovou destinací. Jednak je to počasím, které se pohybuje kolem teplot 25 °C, spíše méně. Ale zase je konstantní po celý den i noc, žádné velké výkyvy. Druhak, není tu zrovna moc pláží a oceán bývá poměrně rozbouřený.
Ještě bych varovala, že počasí je díky poloze souostroví velice proměnlivé. Ráno tě může vzbudit sluníčko a než vyjdeš ven, tak už třeba prší. Taky tu je poměrně větrno. My jsme déšť zažili jen v den, kdy jsme jeli na velrybářskou výpravu. A to nám nevadilo. Ale vítr si s mými sukněmi a šaty pohrával, co mu síly stačily. Ale zima mi nebyla a to já jsem zimomřivá.
Pokud nechceš být už nikdy zaskočen podnebím a klimatem do tvé cílové destinace, nejenom na Azory, pak doporučuji si před nákupem letenek prostudovat počasí na Lonely Planet Weather.
Ale neboj, o koupání ochuzen nebudeš, díky vulkanickému původu ostrova se tu nachází celá řada levných “wellness center”, které jsou vybudované na horkých pramenech. Ale závěr je jasný. Vyrazit na Azory můžeš prakticky celoročně. V červenci a srpnu by mělo nejméně pršet, proto se doporučují tyto měsíce k jejich návštěvě.
Letecky. Nečekaná odpověď. Chvíli jsem hledala, zda neexistuje nějaký trajekt z Portugalska, ale marně. Samozřejmě mezi ostrovy panuje čilá lodní doprava, ale tam vás dopraví maximálně nějaká společnost s výletní lodí. A rozhodně to nebude levnější než letadlem.
Jeden z důvodů, proč byly Azory tak dlouho turisty opomíjenou destinací, je dražší a méně dostupná letecká přeprava. Nejvíce letů bylo s portugalskými aeroliniemi z Porto nebo Lisabonu a sem to z ČR taky nebývalo nejlevnější. Předpokládám, že z Bostonu (pravidelná linka na Azory) asi nepoletíš. Ale zřejmě se uvolnily nějaké přepravní podmínky a Ryanair má leteckou linky Frankfurt-Hahn do Ponta Delgada. My jsme vychytali zpáteční letenku za 4000 Kč (jen s příručním zavazadlem do 7 kg).
Dobré je upozornit, že Frankfurt-Hahn není to stejné jako Frankfurt nad Mohanem :). Opravdu není snadné se tam dostat autobusy od nás z ČR. Ale dá se najít nějaká linka od StudentAgency. My jsme využili osobního auta s návštěvou v muzeu Sinsheim (podívat se na concord od AirFrance). Každopádně doporučuji neparkovat na letišti, ale v sousedních vesnicích. Cena za den tu je od 2,50 euro a v pohodě dojdeš pěšky (je tu u shuttlebus).
Pokud nechceš sledovat cestovat z Německa, existují lety z Prahy. Nastav si čtečku na feedly.com s notifikacemi a žádná akce ti už neuteče. Nedávno jsem viděla zpáteční let z Prahy do Ponta Delgada pod 6000 Kč. Pokud nevíš, jak si nastavit čtečku s notifikacemi, tak doporučuji koupit cestovatelský bestseller TravelBible, na který jsem ti napsala i recenzi.
Mezi jednotlivými ostrovy lítá místní azorská společnost SATA. S ní se během několika hodin dostaneš na Pico, Terceiru, Flores nebo Faial. Funguje tady i lodní přeprava, ale s ní to trvá věky. Například na zmiňovaný Pico ze São Miguel to bylo na den. Hlavní důvod, proč jsme ho při týdenní dovolené (6 dnů) nenavštívili. Chce to jet na déle, pokud chceš navštívit víc ostrovů.
Tak tady tě potěším. Obvykle v cizině směrem na západ od ČR šetřím. Nechci říci, že je tady levněji než u nás, ale s porovnáním se západní Evropou to rozhodně není zlé.
Jídlo v supermarketu (my chodili do řetězce Solmar, asi nejrozšířenější) bylo často srovnatelné s naším:
Samozřejmě sýry, uzeniny a obecně maso je tu dražší. Odhadem jako v Itálii, pevninském Portugalsku, ve Španělsku.
V restauraci tě ryba s přílohou vyjde od 14 euro (a to byly dokonce dva plátky čerstvého tuňáka). Já měla chobotnici se zeleninou za 16 euro. Pití (fanta, sprite) bylo kolem 2 euro a kopeček zmrzliny od 1,60 euro.
Protože Azory patří pod Portugalsko, tak hlavní měnou jsou eura. Trochu jsme tak spoléhali na naše platební karty (já mám i euro účet u Airbank, kde díky velkému tarifu (100 Kč/měsíc) mám výběry kdekoliv v Evropě, i SEPA platby, zdarma). Nicméně jsme byli lehce zaskočeni, že ne všude nám akceptovali naši maestercard. Doporučuji mít tedy i VISA kartu.
Pozor, v některých menších obchodech kartou nešlo platit vůbec. A jednou jsme měli překvapivě problém i na benzíce Repsol (btw. i v Německu jsme v bufetu nemohli zaplatit kartou, takže o vyspělosti země bych nepolemizovala :)). Měj proto s sebou i hotovost, bankomatů je po ostrově dostatek.
Díky sbírání AirBnB kreditů jsme měli 8 dní ubytka na Azorách za necelé 3000 Kč.
Díky nastaveným notifikacím (postup v eBooku) jsme letěli jen za 4000 Kč tam a zpět. Notifikace jsem v roce 2017 využila víckrát – například 5000 Kč na Kubu tam a zpět. No neber to…
V eBooku jsou další srovnávací aplikace na životní náklady v zahraničí, tipy na levné ubytování a appky, díky kterým se dobře najíš a neztratíš se.
Už první delší cesta do zahraničí ti splatí cenu eBooku Cestuj na pohodu s více než 55 hacky, triky a appkami.
Většina turistů si tady půjčí auto, přestože tady jezdí místní autobusy PDL. Přiznám se, že my za celou dobu viděli tak max jeden. I my sáhli po půjčení auta, přece jen to dává naprostou svobodu v plánování. Naše trable s půjčením auta už jsem sepsala v první části o cestě na Azory. Takže bych jen shrnula :
Na základě svých “špatných” zkušeností jsem sepsala tutoriál pro mé FB fanoušky:
My jsme využili služeb místní společnosti Ilha Verde, ale pro příště bych asi sáhla po lépe hodnoceném Atlantisu. Na letišti byl ještě Europcar.
Auto vycházelo od 44 euro na den (měli jsme třídu C, motor 1.2). Benzín (Natural 95) stál všude více méně stejně – 1,40 euro/litr. Parkování bylo skoro všude zadarmo (akorát ve Furnas jsme nechali za 20 minut asi 20 centů).
Hlavní silnice jsou v perfektním stavu. Pouze hřebenovky okolo kráterů mohou být prašné a ty, co kříží “hory a vrcholy kráterů”, jsou z kočičích hlav. Ale Ford Fiesta zvládl vše. Počítej s tím, že se parkuje naprosto všude, tedy i v pruzích. A to i na ulicích ve městech. Nikdo to nepokutoval a často ani nejde jinak u atrakcí zaparkovat. Na Azorách se s turisty fakt nepočítalo. I my jsme tak parkovali a žádná pokuta.
Asi jako všude po světě, máš dvě nejrychlejší možnosti – booking.com nebo airbnb.cz. Doporučuji si vždy vyhledat cenové nabídky na obou a srovnat. Vyzkoušej na různých prohlížečích a v různých jazycích. Měň počty dní i lidí. Ceny se někdy zajímavě změní.
My jsme si pouhé 4 dny před odjezdem nakonec vybrali ubytování v Capelas (cca 10 minut od Ponta Delgada) přes airbnb. Výhodou ostrova je jeho velikost. Můžeš bydlet na jednom místě zhruba uprostřed a jezdit autem. Dostaneš tak za delší pobyt (od 7 dnů) i slevy, což byl náš případ. Nakonec nás vlastní pokoj se sdílenou kuchyní vyšel na cca 6600 Kč za 6 nocí pro dva lidi.
Pokud chceš ušetřit na bydlení, nabízím ti slevu 28 euro na rezervaci bydlení nad 54 euro přes airbnb na tomto odkazu. Taky jsem našla nějakého couchsurfera, který nabízí ubytování na Azorách. Můžeš tedy zkusit i tuto variantu, my ale chtěli svůj klid.
Na tuto sekci jsi asi čekal nejvíc. Popíšu jen výlety, které jsme absolvovali my. Na tripAdvisor najdeš celou řadu dalších i s referencemi. Ale my jsme to pojali trošku ad-hoc – prostě vyjedeme, kde jsme nebyli a necháme se překvapit.
Pokud máš auto, tak toto je tutovka. My si ji rozdělili na 2 okružní linky (z Capelas na východ, druhý den pak na západ k hlavním jezerům). Sice toho asi moc nenachodíš, za to navštívíš všechny vyhlídky kolem hlavní okružní silnice na ostrově. Za jednu z nejlepších považuji Miradouro de Santa Iría.
Cestou mineš i několik pláží, ke kterým si ale musíš z hlavní silnice sjet. Jsou písečné, ale tmavé, jak už to na vulkanických ostrovech bývá. Připrav se i na divočejší vlny a chladnější vodu. Obdivovat můžeš i vlnolamy. Mě zaujal jejich podivný tvar, tak jsem se po nich rovnou prošla.
Předpokládám, že nikdo by na Azorách neopomněl navštívit Lagoa Azul a Lagoa Verde. Kolem dokola existuje silniční rally dakar (prašná cesta), kde si můžeš udělat pohodovou procházku. Nejproslavenější vyhlídka je Boca do Inferno nedaleko Pico da Cruz, jednoznačně doporučuji – viz následující galerie.
Naproti ní přes krátery, kde hlavní silnice zahýbá dolů k jezerům na Sete Cidades stojí zbytky z hotelu. Určitě navštiv. Hotel je sice rozpadlý, ale nikdo ti nebrání ke vstupu dovnitř. Dá se vylézt až na samotnou střechu.
Navštívili jsme i město Sete Cidades. Nic moc k vidění tu nebylo. Jen restaurace, půjčovna loděk na jezera, ale žádný obchod.
Kolem Azor pravidelně krouží velké množství různých druhů velryb a delfínů. I my jsme si zaplatili jednu vyjížďku se společností Moby Dick, která sídlí v Ponta Delgada (ostatně většina vodních aktivit včetně potápění je k zakoupení právě tady).
V materiálech slibovali 100% spokojenost a že na 99 % uvidíme velryby. Tak my jsme byli to 1 zbývající procento. Pán tvrdil, že ranní i obě včerejší vyjížďky velrybu viděli. No nevím. Prý jsme měli rozbouřené moře, což byl fakt. Mokří jsme byli od hlavy k patě. Nutno dodat, že jsem si z nudy šla sednout na příď na zábradlí.
Pět hodin na lodičce nás stálo 35 euro, což byla asi nejlevnější cena pro dospělého mezi všemi společnostmi. Viděli jsme dvě hejna delfínů. I přes “zdánlivý neúspěch” výlet doporučuji. Za tu cenu to stojí.
Nečekaný výlet v “Jurském parku”
Zaujal nás vodopád Salto do Cabrio, který jsme si našli na portálu, jenž se věnoval túrám na souostroví. Dá se k němu dojet autem, my nakonec sešli podél potrubí dolů a užili si “velmi malý Slovenský Ráj”. Nachází se tady hydroelektrárna, která bohužel odvádí většinu vody z vodopádu.
Nakonec jsme nebyli zklamaní, neboť při hledání cesty k vodopádu jsme autem dobloudili až do oblasti Estacado Lombardos (souběžná silnice vedoucí z Ribeira Grande k Lagoa do Fogo, ale víc na východ, kočičí hlavy a uvidíš směrovky).
Tady jsme měli najednou pocit, že jsme uvízli v čase a ve filmu Jurský park. Nebyla tu pořádně značená cesta, spíše se šlo korytem vyschlého potoka. Na jednu stranu by se došlo asi na konec úbočí vulkánu.
Druhým směrem byl vodopád, co jsme ho omylem uviděli ze svrchu kráteru. Bohužel přes bahno a příkrý sráz jsme k němu nenašli cestu. Ale musí existovat. Ze shora jsme tam zahlédli nějaké lidi, jak se v něm brodí. Třeba budeš úspěšnější.
Cestou z Ribeira Grande na Lagoa do Fogo je v půlce zastávka u Caldeira Velha. Prvně jsme ji minuli, ale pak jsme se vrátili. Vstup tě stojí 2 eura a uvnitř se nachází dvě jezírka s malou zahradou endemických (azorských) druhů – něco jako přerostlá přeslička :).
Horní a vzdálenější jezírko je pod vodopádem, proto je tu voda chladnější. K ohřátí pak slouží níže položené jezírko, kde vyvěrají horké prameny. Teplota vody je asi 37 °C. Jsou tady i převlékárny, wc a sprcha. Vstup je časově neomezený.
Ještě lepší wellness jsme si užili ve městě Furnas. Jmenuje se Poca Da Dona Baija a má skvělé hodnocení na TripAdvisor. Už chápu proč. Náš infinit se může jít zahrabat. Sauny tady sice nejsou, ale řada přírodně-umělých nádrží s vodopádky všechno předčí. Komplex je vybudovaný na řece s vyvěrajícími horkými prameny z vulkánu. Vstup je pouhá 4 eura a časově opět neomezeno.
Kráterů s jezery (Lagoa) na dně je na Azorech velké množství. Proto bys měl vidět ještě Lagoa do Fogo ve středu ostrova a Lagoa das Furnas u stejnojmenného města na jihovýchodě ostrova. My jsme se zastavili u Lagoa do Fogo při cestě na Caldeira Velha. Byli jsme tedy jen nahoře na vyhlídce (bez problémů vyjedeš autem po asfaltové kvalitní silnici, parkovat budeš v pruhu). Nicméně se jezero dá s obejít jako menší procházka. Hodně lidí se tam i koupalo.
Pěkná vyhlídka na Lagoa das Furnas je z Pico de Ferro. Zespoda už za moc nestojí, ani gejzíry na jeho břehu (platí se vstup 50 centů). Spíš doporučuji navštívit Furnas kvůli horkým koupelím Poca Da Dona Baija, zahradám Terra Nostra Gardens (uvnitř je velká koupačka) a gejzírům.
Teda ony to nejsou gejzíry v pravém slova smyslu. Ale uniká tady horká pára a ve vzduchu cítíš typický odér sirovodíku. Na jednom z mini kráterků (caldeira) vařili dokonce kukuřici pro turisty. Já ji nejím, tak nevím, kolik stála.
Na závěr přidávám pár slibovaných rad na plánovaní cest v poklidu a bez stresu:
Tak to je ode mě všechno. Doufám, že si dovolenku na Azorech užiješ. Já tady i pracovala, digitální nomádi občas zapomínají odpočívat. Pokud bys rád cestoval tak často jak já, zkus si jejich životní styl. Rady do začátku, jak na to, vyčteš v online zdarma kurzu Digi Nomád. Brzy se těš na poslední třetí vyprávění z Azor, tentokrát autentické a neopakovatelné zážitky.
Dobry den,
koupila jsem si pruvodce, jakeho doporucujete, ale nic jsem tam o Azorach nenasla..:(
Ahoj Anet, myslíte knížku Lonely Planet o Portugalsku?
Ano.. nebo jen spatne hledam?
Skoda.. mozna byste to mela vymazat z clanku, at se nekdo zase nenapali, prece jen to neni nejlevnejsi knizka 🙂
Problém je, že k tomu Portugalsku existují snad dvě verze, i nějaká nově přepracovaná, kde to je. Psala jsem si českou distribuční z Lonely Planet. Tak teď nevím, jakou z verzí máte vy 🙁
Dobrý den,
měla jsem zájem si tohoto průvodce objednat, ale tato konverzace mne trochu odradila, našla jsem pouze jedinou verzi tohoto průvodce a nevím, jaká by byla záruka, že mi přijde daný kus vč. informací o Azorech ?
Dobrý den, Romčo, teď asi nerozumím, o čem píšete. Jakého průvodce máte na mysli? Od Lonely Planet? Tam potřebujete zakoupit průvodce o Portugalsku. Jinak jestli myslíte tento článek, tak ten sám o sobě je průvodce a nejedná se o knížku, jeho přečtení je zdarma.
Myslím průvodce od Lonely planet, výše v komentáři jste psala o dvou verzích – jedna bez Azorů, druhá s Azory. Ale na stránkách Lonely planet mají na výběr pouze jedinou verzi – a teď která to je ?
Dobry den,
Jak je to na Azorech se stopovanim? Asi jse nevyzkousela, kdyz jste meli auto, spis jestli jste videla ze lide i stopuji.
Ahoj Dani, ano,my jsme vsadili na auto. Stopaře jsme za celou dobu nepotkali ani jednoho, jinak bychom nabrali. Nemyslím si, že by to tam vyloženě nešlo, ale hodně záleží, kdy by se tam jelo. Přece je to jen méně navštěvovaná zem (ostrov) a s tím souvisí nižší frekventovanost aut. Mohla bys tak pročekat řadu hodin. Ono obecně u stopování vždy záleží na množství času. Sama jsem stopovala z Brna do Barcelony a jako zelenáči mi to trvalo tuším 9 dnů (někde na blogu je podrobnější článek) a to jsem stála u frekventovaných dálnic. Tím ale nechci říci, že bych ty Azory zavrhla. Ale do stopování bych šla jedině na tom největším Sao Miguel. Počítej s tím, že mimo Ponta Delgada to budou hlavně turisté v autech a nevím, jak ti bývají ochotní brát stopaře. Pěknou cestu na Azory! Hanča
Díky za článek, se zájmem jsem si ho přečetl. Azory jsou delší dobu můj „tajný tip“ a snad výlet tam uskutečním.
Jen mě trochu překvapují rady (nemyslím jen na tomto webu) typu ‚mějte radši Visa i MC, na půjčení auta se hodí kreditní karta, nastavte si dostatečně vysoký limit karty‘ atd. Pokud někdo cestuje na vlastní pěst, měl by takové věci znát/považovat za samozřejmé, protože jinak může během cest narazit na téměř neřešitelné a stresující problémy. A ještě bych doplnil jednu položku do základního zavazadla: miniaturní balení desinfekčního gelu na ruce. Když není po ruce voda a mýdlo, je to neocenitelný pomocník pro předcházení zdravotních problémů. Asi se do palubního zavazadla oficiálně brát nesmí, je myslím hořlavý, ale nestalo se mi, je by neprošel. Navíc jde přelepit symbol hořlavosti třeba cenovkou.
Já vím, že někomu to přijde samozřejmé, ale razím heslo: „Opakování je matka moudrosti.“ 😀 Lidi si rádi tvoří předcestovní checklisty, aby na něco náhodou nezapomněli. Navíc nikdy nevím, zda článek nebude číst někdo, kdo chce jet poprvé bez cestovky a vše si bude poprvé zařizovat sám. Desinfekční gel jsem měla jen v Maroku, v Evropě to až tak neřeším. Teď co mám malé miminko, tak ho občas přibaluji i po ČR. Jinak mě normálně prošel v přiručáku, ani mě nenapadlo, že by nemohl. 😀 Samozřejmě ho mám v lahvičce do 100 ml. Ale dík za poznámku.
Ty květiny kolem cest jsou hortenzie, typická květina Azorských ostrovů. Průvodce Azory existuje v polštině (tip pro severomoraváky) a mají ho asi za 160 kč na http://www.megaknihy.cz. Stopovat se na Azorech dá, ale za tmy vás nevezmou. Na Azory určitě kvalitní větrovku, já mám jachtařskou a jsem za ní ráda. Desinfekční gel pokud nepoužíváte i v Česku je myslím zbytečný, jste v Evropě, doslova! Jídlo mimo sezónu (teď v lednu) je levnější, ale vstup do termálních bazénů Caldeira Velha stojí pro dospělé 8 eur – pokud se chcete koupat, pokud ne, tak 3 eura.
Cesta z letiště Ponte Delgada do města je možná speciálním autobusem ANC Aerobus, zpáteční (časově neomezená) jízdenka stojí 6,50 euro. Autobus vyjíždí každou celou hodinu a udělá okružní jízdu po Ponte Delgada, na přepážce na letišti vám řeknou, na které zastávce máte vystoupit nejblíže k vašemu ubytování, Google toto spojení neumí.
Jinak je tu krásně i v lednu! Mě stály letenky pod 4000,-kč, Ryanair dělá akce na lety z Lisabonu na Sao Miguel a zpáteční letenka stála 900Kč, letenky do Lisabonu jsem měla z Vídně a a při příletu i odletu jsem v Lisabonu po jednom dni zůstala. První den jsem si prošla město a druhý stačí na válet do Sintry. Hostel v centru města se dá pořídit od 15 do 19 eur za noc/osobu i se snídaní.
Dík, Simi, za doplnění údajů i z jiného ročního období. Já ten gel beru všude spíš proto,že nemusí být voda a mně to po wc někde v přírodě vadí se neumýt. 🙂 Jinak teď se dá na Azory se zastávkou v Portu/Lisabonu dostat za ceny pod 4000 Kč už běžně. Ne jak v tom našem roce, kdy Ryanair ty linky zřizoval. Už bych taky z Hahn neletěla.
My se tam nově chceme podívat i s našim prckem a zkusíme další ostrovy,tak jsem zvědavá, jaké to bude zase tam.
Měj se fajn
Hanča