VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Dostatečně spát, nekoukat před spaním do monitoru/na mobil, meditovat (duševně odpočívat). Tyto všechny rady jsi už pravděpodobně někde viděl, slyšel o nich či se jimi snažíš řídit. Věděl jsi, že mají dost co do činění s tzv. pojmem biohacking? A jak to vlastně souvisí s podnikáním, o kterém nejvíc píšu na tomto blogu?
Záměrně jsem po netu hledala definici tohoto pojmu. Překvapilo mě, jak málo se o něm píše na Wikipedii (angl. verzi), a tak ti podám dvě definice z oborově zaměřených blogů:
Biohacking je šíleně znějící termín pro něco, co vůbec není šílené – touha být absolutně nejlepší verzí sebe sama. (biohacketplanet.cz)
Biohacking je kombinace umění a vědy, které studují jak nejlépe naplnit lidský potenciál. (horpomalu.cz)
Osobně se mi líbí ta kombinace slov “být nejlepší verzí sebe sama” a “naplnit lidský potenciál”. Podle mě přece o tomto je naše bytí na této planetě – být sám se sebou v souladu (rozumět aspoň sobě, protože k pochopení myšlenek druhých se dokážeme jen přiblížit), najít svůj potenciál, své flow a to využívat ke svému i celospolečenskému prospěchu.
Jakékoliv podnikání (nejenom to v online marketingu) je o koncentraci na danou činnost, znalosti svých slabých/silných stránek, využití svého flow k jednání, proto mi dává smysl se biohackingu (aspoň okrajově) věnovat. Nehledě na to, že bonusem se budeme cítit zdravější, porozumíme fyziologickým pochodům a tak nějak budeme víc v pohodě. Jednoduše řečeno: jde o zdravý přístup k sobě samému.
Možná se teď ptáš: “A co si teda představit pod hledáním svého nejlepšího já?” Jak víš, nejsem odbornice, ale co jsem pochopila, tak v rámci biohackingu různými metodami “hackuješ tělo”. Dělí se na tzv. vnitřní a vnější metody biohackingu. Zkoušíš na sobě, co je ti příjemné, co ti funguje a zabírá.
Mezi ty nejčastější metody patří meditace, spánek, kvalitní stravování (a tím podpora tvého mikrobiomu), pobyt v přírodě, dechové metody, vystavování těla chladu, nekoukání se do modrého světla v noci, atd. Někteří biohackeři využívají i supplementů či moderních technologií (já si ty čipy v těle ale nějak neumím představit).
Přes mého klienta. Jak už to tak u profesere copywritingu bývá, dostáváš se k zajímavým lidem a tématům. Můj copy klient Juraj je sice realitní investor, ale díky jeho dramatickému osobnímu příběhu jsem poprvé slyšela o biohackingu. On sám konkrétně psal hodně o chladu (miluje koupání v zimní Vltavě).
Nikdy jsem nekouřila, nebývám nemocná (chřipka je slovo, co mi nic neříká), ale miluji saunování. Teda milovala jsem tu “horkou část”. Ochlazování jsem moc nemusela. Ovšem po poznání Juraje se u mě udála velká změna – začala jsem se nejvíce těšit na to ledové ochlazovací jezírko po sauně. 😀 Čím blíže mělo k nule, tím radostněji jsem tam chodila. Je to jak droga!
Nezůstalo jen u ochlazování po sauně, doma si po ránu dávám studenou sprchu. I když za to může spíš můj prcek, kdy po roce nespaní jsem se potřebovala rychle a účinně nastartovat (kávu nepiju). Ke koupání v ledu a Wim Hofově dechovým metodám jsem se teda ještě nepropracovala. Ale třeba až navštívím Island a vlezu do oceánu, změním názor.
Takže u mě to byl chlad, který mě přivedl k biohackingu. Pak už jsem přirozeným způsobem čerpala informace od předních českých biohackerů (odkazy níže) a něco aplikovala do svého života. Chtěla bych podotknout, že jsem děsná konzerva, takže dokopat se k něčemu novému dávalo zabrat.
Ale i o tom je biohacking, najít si svou cestičku a zkoušet pomalu. Nemusíš do toho vlítnout po hlavě, začít hned všechno zároveň aplikovat, a pak se zhroutit, že na tebe to nefunguje, že tě to nebaví… Přirovnala bych to k hubnutí. Pokud si někdo hned zakáže jíst vše, co do té doby jedl, je striktní, nepojme zdravé stravování jako nový životní styl (vnímá ho jako něco, co se musí), pak dlouho u hubnutí nezůstane. Vzdá to!
Nechci se dále rozepisovat s každým hackem (česky bych asi řekla vylepšovákem), který jsem zkusila. Tak to pouze bodově shrnu.
Co mi jde:
Pod mikrobiomem si představ mikrobiální osídlení tvého těla, tj. všechny bakterie, kvasinky, houby, viry, prvoky. Je ti asi jasné, že to jak jíš, tento mikrobiom vyživuje a tvé tělo pak dle toho vypadá/jedná. Například ženy trpící na mykózy (kvasinky) by měly omezit sladké, protože sladké prostředí v těle podporuje kvasinky v růstu. Atd.
Co mi nejde:
Co nezkouším:
Co chci zkusit:
Aktuálně by mě nejvíc zajímala témata biohacking + kojení nebo biohacking + těhotenství. Moc tipů z těchto životních etap žen nikde nevidím.
Pokud bys i ty rád našel “to lepší já”, vnitřní klid, naplnil svůj potenciál a cítil se zdravějším, pak tě ráda odkážu za většími biohackerskými profíky:
Jaká je tvá dosavadní zkušenost s biohackingem? Zkoušíš nějaké metody? Jaké? Poděl se s námi o své tipy dolů do komentářů. Dík!