VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Slovinsko je snad nový boom a top destinace Čechů. Přesně takového dojmu jsem nabyla při chvilkové prokrastinaci na Instagramu. Snad každý můj druhý nomádský či cestovatelský kamarád letošní léto postuje fotku od Bledu, z Triglavu nebo Lublaně. Stojí tedy dovolená ve Slovinsku za to?
Sama jsem zatím neměla to štěstí navštívit tuto maličkou zemi. Dovolená ve Slovinsku mě teprve čeká. Pouze jsem touto zemí projížděla cestou do Chorvatska, a to hned několikrát. Proto jsem poprosila kamarádku Peťu z portálu Dovolenkářka, aby mi dala její tipy a základní rady na cestu do Slovinka.
Proč zrovna Peťa je tou nejpovolanější? “Během posledních čtyř let jsem se do Slovinska vrátila hned několikrát. I přesto, že jsem měla příležitost navštívit již spoustu míst z této pohádkově kouzelné země plné přírodních i historických skvostů, stále mě láká ochutnat další nová a pro mě ještě nepoznaná místa.”
Další část článku je hostovaná, proto bych ti ráda představila autorku textu. Mimochodem, pokud chceš napsat svůj cestopis pro Nomádskou stezku, mrkni se na mé podmínky.
Petra je dovolenkářkou na plný úvazek. Nejraději se věnuje destinačnímu marketingu a její cestovatelský magazín Dovolenkářka je tu už od roku 2012 pro všechny nezávislé dobrodruhy, kteří se chtějí inspirovat z jejich cest pro své vlastní individuální putování po světě.
Dovolená ve Slovinsku, jakmile ji jednou okusíš , začneš kroutit nechápavě hlavou nad tím, proč právě tahle země, která je od našich hranic vzdálena do pěti hodin cesty autem, byla až donedávna tolik opomíjena.
Sama za sebe mohu porovnat cestu autem s jízdou ve vlaku, neboť letenky z Prahy do Lublaně nebývají příliš výhodné. Pokud tu možnost máš, doporučuji se vypravit do Slovinska autem. Nebudeš se muset řídit jízdními řády hromadné dopravy a zajedeš si všude, kde se ti bude líbit a kam se třeba mnoho turistů, spoléhajících se na veřejnou dopravu či zájezdy s cestovními kancelářemi, nedostane.
Pokud si naplánuješ itinerář podle mnou doporučených oblastí, vyplatí se ti trasa autem přes České Budějovice (dále Salzburg – Villach – Ljubljana). Praha – Lublaň je celkem na pohodu okolo 870 km.
Na cestě počítej se zakoupením rakouské i slovinské dálniční známky a v Rakousku i s několika placenými úseky (převážně tunely skrz Alpy):
Musíš mít rakouskou i slovinskou. V Rakousku máš na výběr mezi 10denní za 9 euro a dvouměsíční za 26,20 euro. Ve Slovinsku zase pořídíš týdenní za 15 euro a měsíční za 30 euro. Všechno je bráno pro malé osobní auto do 3,5 tuny.
Slovinsko je zemí plnou přírodních krás a byla by proto škoda nevyzkoušet při dovolené některý z místních kempů, které nabízí kromě tradičního prostoru pro stan i luxusní a moderně vybavené chatky. Asi nejhezčí kemp jsem měla možnost navštívit u jezera Bled a za zmínku stojí i ty u slovinského pobřeží.
Vybírat však můžeš i z mnoha zajímavých nabídek rodinných penzionů, luxusních hotelů či apartmánů v soukromí na již tradičních ubytovacích portálech – Booking a Airbnb. Za jednu noc pro dvě osoby počítej s cenami okolo 1000 Kč. U hezčích hotelů a penzionů v turisticky oblíbených místech se ovšem jedna noc může vyšplhat i vysoko nad 2000 Kč. V hlavní letní sezóně je dobré mít ubytování zamluvené dopředu.
Na své si přijdou milovníci ryb. Těch mořských i sladkovodních. Co se týče cen v restauracích, například na slovinském pobřeží, budeš mile překvapen, že se tady najíš většinou levněji než na sousední Istrii.
Při horských túrách si nesmíš zapomenout objednat tradiční klobásy i domácí pršut (kdepak, nejde jen o italské prosciutto). Na ochutnávku vín si zajeď do mnou oblíbené oblasti Vipava, odkud jsem si dovezla víno z odrůdy Pinela. Pokud máš raději něco sladkého, ochutnej a přivez si domů tradiční likér z borůvek. Ostatně Slovinsko je borůvkami asi posedlé, jak prozrazuje slovinsko borůvkový článek z jednoho blogu.
Slovinsko tě buď nadchne a zamiluješ se do něj tak, že se sem budeš chtít celý život vracet, nebo zůstane již napořád pouze tou zemí, přes kterou se musí přejíždět při cestě do Chorvatska.
Nech se inspirovat mými vybranými tipy na čtyři oblasti, které doporučuji ve Slovinsku nevynechat. Více inspirací, rad a tipů (nejenom) pro Slovinsko najdeš v archívu na Dovolenkářce.
Ne nadarmo se říká, že Bled je výkladní skříní Slovinska. Při příjezdu z Rakouska od Villachu bude právě tato oblast jednou z prvních, která se ti naskytne k objevování. Přes hlavní letní sezónu je dobré počítat s větším náporem turistů, a proto je lepší zamluvit si tady ubytování zavčas.
Bledské jezero je tím nejnavštěvovanějším ve Slovinsku a po dovolené mi dáš jistě za pravdu, že svou popularitu si zasloužilo oprávněně. Na své si tu přijdou především milovníci dlouhých procházek přírodou. Zkrátka zde nebudou ani cyklisté, kteří se mohou vypravit až k přírodnímu skvostu, soutěsce Vintgar.
Přehlédnout nelze ani Bledský hrad, který se dominantně tyčí nad jezerem. Dopravit se sem na prohlídku a za nejhezčím výhledem na jezero můžeš buď autem, nebo pěšky do kopce. Dechberoucí podívaná z hradeb na jezero s malým ostrovem uprostřed ti bude odměnou.
Odepřít by sis neměl ani vyjížďku tradičním plavidlem pletna, které tě doveze na již zmíněný ostrůvek uprostřed jezera. Na prohlídku kostela s kouzelným zvonem přání ze 16. století i na romantickou projížďku budeš jistě ještě dlouho vzpomínat. Aby sis zážitky ještě víc zpříjemnil, v kavárně na břehu jezera si pochutnej na tradičním krémovém koláči.
Z jezera Bled pokračuj do Národního parku Triglav. Tato oblast je ideální destinací pro ty cestovatele, kteří míří do Slovinska na horské túry. Ubytovat se doporučuji u jezera Bohinj, od kterého to budeš mít jen kousek k lanovce na Vogel.
Po vystoupení v horní stanici se kochej úchvatným výhledem na Julské Alpy, jezero Bohinj i samotný vrchol Triglavu. Horských túr, na které se tady můžeš za hezkého počasí vypravit, je spousta. Pokud budeš mít na výlet celý den, doporučuji pokořit i samotný vrchol Vogel.
V zimě se tohle místo přemění v kouzelné lyžařské středisko, které je stále ještě ušetřeno před davy turistů, přitom si zde můžete užívat zimních sportů na čistě přírodním sněhu za nižší ceny než v sousedním Rakousku.
Jestli je Slovinsko něčím opravdu proslulé a známé, pak jsou to právě krasové jeskyně. Tou nejnavštěvovanější a ve světě asi nejvíc známou je ta v obci Postojna. Prohlídky s průvodcem se tady konají celoročně a je dobré myslet na to, že v jakoukoliv roční dobu si jeskyně uchovává stálou teplotu okolo 10 °C. Nezapomeň si tak na dovolenou přibalit nějaký ten dlouhý rukáv.
Dovnitř jeskyně se vypravíš vláčkem a po několikaminutové jízdě tě čeká komentovaná prohlídka krasového ráje. Pokud budeš mít štěstí, spatříš i místního obyvatele, slepého obojživelníka, macaráta jeskynního.
Po prohlídce jeskyně tuto oblast ještě neopouštěj a vydej se necelých deset kilometrů do obce Predjama, kde ti vezme dech hrad vytesaný do jeskyně. Mimochodem, jedná se o další světový unikát, a tak by byla škoda ho vynechat.
Nakonec tě zavedu na slovinské pobřeží. I přesto, že je dlouhé necelých padesát kilometrů, stojí rozhodně za návštěvu. Ideální je ubytovat se u města Izola. Nachází se v polovině slovinského pobřeží a podle mě zde najdete i nejhezčí pláže v zemi, když se vypravíš pod útesy ke Strunjanskému přírodnímu parku.
Při výletech navštiv nedaleké město Piran, které je mnohými nazýváno také jako slovinské Benátky . Kousek odsud si užij pobřežní atmosféru lázeňského města Portorož. Pokud ti zůstane čas i chuť, vydej se další den severně od Izoly k přístavu Koper, kde budeš obdivovat historické jádro města. Pobřeží u Ankaranu si schovej na závěr dne.
Pokud jsem tě svými rady a tipy inspirovala k vlastnímu putování do Slovinska, přeji ti, ať se cesta vydaří a Slovinsko se stane jednou z tvých oblíbených návratových destinací.
Já děkuji Peti za článek i závěrečné přání, jen dodám, že pokud se ti nechce jet “až” do Slovinska, pro Moraváky/Slezany je skvělou “auto dovolenkou” často zatracované sousední Polsko. Sepsala jsem ti hned 6 důvodů, proč bys této zemi měl dát šanci.
Rozhodl ses, že dovolená ve Slovinsku je to pravé pro tebe? Super, pak si naplánuj svou cestu bez stresu s těmito 11 cestovatelskými portály. Nebudeš tak nepříjemně zaskočen.
Inspiroval tě článek k návštěvě Slovinska? Nenechávej si ho pro sebe a pošli článek dál do světa? Za jeho sdílení ti patří můj úsměv i dík!
Můžu potvrdit, Slovinsko je opravdu nádherné a je škoda navštívit jen pár míst při přejezdu do Chorvatska. My jsme byli na 11 dní a opravdu to bylo tak akorát, aby člověk stihl projet všechna zajímavá místa. Určitě doporučuju nevynechat i Škocjanské jeskyně, taky byly taky naprosto úžasné. Na svém blogu jsem popsala naše zkušenosti a najdete tam spoustu užitečných rad, tipů, odkazů a náš itinerář, zkrátka vše co ušetří spoustu času při plánování, tak třeba se to někomu bude hodit – https://lenkacestounecestou.cz/slovinsko/