VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Jak si uchovávat vzpomínky z cest (během nich i po návratu)

uchovávat vzpomínky z cest

“Jéé, tady je tak krásně. To už mi navždy zůstane ve vzpomínkách!” Taky máš sklon říkat podobné věty během cestování? Já ano, ale neuběhne ani měsíc a nemůžu si zaboha vzpomenout, jak se ono místo jmenovalo, natož jak jsem se tam dostala. Ráda pomáhám druhým s plánováním cest, a proto je pro mě nezbytné si nějakým způsobem uchovávat vzpomínky z cest. V článku ti prozradím své konkrétní typy.

100 lidí 100 chutí. Každý z nás je jinak kreativní, upřednostňuje jiné médium (papír, laptop…). Proto jsem se snažila vybrat rozdílné možnosti, jak si můžeš i ty uchovávat vzpomínky z cest (nejen těch zahraničních, ale i u nás v ČR). Čtyři z nich si zasloužily delší výklad a především názornou ukázku. Proto jsem namluvila doprovodné video k tomuto článku.

5 vyzkoušených tipů, jak si uchovávat vzpomínky z cest

1) Psaní blogu

Nemusíš nutně psát cestovatelský blog, někdo své zážitky popisuje na Facebooku, jiný si dává fotky do fotogalerií (např. na Rajče) či přímo na Instagram. Nevýhoda těchto služeb spočívá v tom, že se jedná o služby třetích stran. Jednoho dne mohou ukončit poskytování svých nabídek. A co pak? Proto já tvořím “cestovatelský” blog, který může být užitečným i pro druhé.

Co ti ale budu vykládat, tvorba jakéhokoliv přínosného obsahu zabere čas. Hodně času! Práce blogera zdaleka nespočívá pouze ve psaní článků. Ale ta radost ze vzpomínek a případných spokojených e-mailů od čtenářů je o to větší. Pokud jsem tě tedy neodradila a chceš si založit blog, nabízím pomocnou ruku ve formě video tutoriálu “Bloguj, má to smysl”. Ve videích na pokračování si najdou to své začínající, ale i pokročilí blogeři.

Blog si hned nemusíš zakládat na vlastním hostingu a doméně, i když to považuji za nejlepší řešení. Své cestovatelské tipy, itineráře a příběhy můžeš s dalšími nadšenci do cestování sdílet na portálech typu Cestuj Levně, Cestolet, Život na cestách a dalších. Nemusíš se tak drbat s technickým nastavením a jen vytváříš texty v přívětivém grafickém rozhraní.

Můj tip: Nechce se ti psát blog ani dávat fotky na Instagram? Nevadí, na PC si můžeš dělat interní poznámky pouze sám pro sebe. Já na cestách využívám aplikace Evernote (existuje offline desktop i online appka). V něm se dají psát texty, přidávat fotky, tvořit checklisty a mnoho dalšího. Jsi-li příznivcem technologií, stáhni si tento nástroj. Evernote jsem zařadila mezi své TOP online nástroje, které používám dnes a denně.

2) Hromadění věcí z cest

Tam tričko, tamhle zase korálky ze želvoviny a jinde koupit sandálky v barvách dané destinace. Je tak snadné podlehnout nákupům a koupit si “předmět na památku”. Sama jsem kupovala magnetky na lednici a posílala pohledy. Ale pak jsem si řekla, že ani nevím, zda daná věc je vyrobena místními a podporuji tak domácí ekonomiku. Po otočení magnetky z Říma a shlédnutí nápisu “Made in China” mi bylo vše jasné.

Od té doby na místo věcí sbírám zážitky a zaznamenávám si vzpomínky z dané lokality. Snažím se tak nějak jít v duchu trvale udržitelného cestování. Ale to už je na každém, v jaké podobě si chce uchovávat vzpomínky z cest…

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?

  • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
  • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat,
  • nebo nějakého průvodce světem.

Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

3) Značení si v cestovatelských mapách

Cestovatelské mapy všemožného typu považuji za jednu ze dvou nejlepších možností, jak celkem rychle a hlavně snadno zaznamenat to nejdůležitější – destinaci, datum a třeba fotku. Navíc to jde bez přehnané kreativity, kterou já zrovna neoplývám.

Na Internetu najdeš řadu online map a aplikací pro chytré telefony, kde si jednoduše zaznačíš tebou navštívené země. Hned víš své procento procestovaných zemí světa a můžeš se jím pochlubit na sociálních sítí. Já jsem kdysi využívala tuto online mapu světa.

Máš radši mapu u sebe doma na stěně? Nemáš potřebu se veřejně chlubit, kde všude jsi byl? Pak si pořiď stírací nástěnnou mapu. Součástí mého balení je i fixa, abych si na podkladovou fólii mapy zaznačila směry letu a další důležité údaje (datum letu, přestupy). Mapu jednoduše necháš zarámovat a pověsíš například do obývacího pokoje.

uchovávat vzpomínky z cest

I takto vystylovaně může vypadat korková mapa Evropy. Zdroj foto: web Moje Česko

Předchozí stírací mapa má pro mě jednu nevýhodu – je plastová. Hledala jsem i ekologičtější variantu. A našla! Zuzka Cabejšková v rámci projektu Moje Česko vyrábí korkové mapy Evropy, ČR a nově i celého světa. Mapa je z korku a zadní strana je lepící. Můžeš si tak vytvořit nástěnnou mapu přímo nad gaučem. Do navštívených zemí zapíchneš barevný špendlík a přidáš fotku místa.

Mapu České republiky užiješ, pokud máš doma děti a rádi společně objevujete krásy naší krajiny. Není třeba hned pořizovat velkou nepřehlednou mapu světa, když všechny špendlíčky budou u nás v České republice.

Můj tip: Tím, že se korková mapa lepí přímo na stěnu, vyvstává menší problém, když změníš bydliště. Mapa nejde ze stěny odlepit bez poničení. Ale i na to mám řešení. Pořiď si dřevěnou či polystyrenovou desku, na ni nalep jednotlivé části mapy a nyní s ní můžeš manipulovat jako se zarámovanou stírací mapou.

4. Psaní si cestovatelského deníku

Jsi velký kreativec? Nebo toužíš si psát poznámky už na cestě, ale nechceš s sebou tahat laptop? Pak je cestovatelský deník to pravé pro tebe. Na trhu existuje řada předchystaných deníků, kam jen zaznačíš potřebné údaje o cestě.

uchovávat vzpomínky z cest

Má verze cestovatelského deníku by deniczech se všeho jeho doplňkami

Za sebe mohu doporučit projekt manželského páru Aleše a Hanči – Deniczech. Jednak se mi líbí, že je to ryze český projekt. Za druhé mají ty deníky fakt vychytané a dokoupíš k nim řadu doplňků – lepítko, nálepky, organizéry, praktické ochranné obaly. Deníky jsou v různých barvách – od nenápadných až po hodně veselé. Já konkrétně mám retro verzi Antique X se všemi doplňky. Taky doporučuji se mrknout na Instagram Deniczechu, kde najdeš inspiraci, jak si deník kreativně vést. Ale fantazii se meze nekladou!

NOMÁDSKÁ STEZKA PRO SVÉ FANOUŠKY

Rozhodla jsem se podpořit výše zmiňovaný projekt a zároveň udělat radost svým fanouškům. Domluvila jsem spolupráci, ze které vznikla 8% sleva na všechny produkty Deniczechu. Při objednávce zadej kupón DIGINOMADI, aby se ti aplikovala sleva.

Samozřejmě si na cestách vystačíš i s obyčejným sešitem (lepší je ten A6/A5 s tvrdými deskami). Tady už to vyžaduje značnou kreativitu. Jedna z fanynek blogu mi poslala, jak ona si vyhraje se svým deníkem na cestách.

5. Poznačení si letových tras

Posledním tipem, jak si uchovávat vzpomínky z cest, který tu pro tebe mám, je letenková aplikace My Flight Radar. Pokud lítáš a pamatuješ si své lety (nebo si dokonce ukládáš boarding passy), můžeš si jednotlivé lety přeznačit do této online aplikace. Uvidíš tak své statistiky a dráhy letů.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Nevíš, kde začít? Asi od toho nejjednoduššího, co můžeš udělat už doma. Vyznač si své lety do výše zmíněné appky. A taky si pořiď cestovatelský deník a přej si mapu k narozeninám.

Možností, jak si uchovávat vzpomínky z cest je celá řada. Já jsem své tipy popsala. A teď jsem zvědavá na tebe. Pochlub se dolů do komentářů, jak to děláš ty? Ráda objevím další (kreativní) nápady.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.