VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

TOP online nástroje, bez kterých bych se brzo udřela k smrti

Otevírám svého macBooka, rychlým pohledem přejedu dnešní pracovní plán ve Wunderlistu. Raději ověřuji osobní nástěnku v Trello, zda mi z dlouhodobého plánu neutekl nějaký zásadní požadavek klienta. Před samotnou prací na zakázkách doplním buffer předpřipravenými posty pro Facebook. Doporučované články od přátel naházím do Pocket, vypínám sociální sítě a začínám dnešní práci na základě předchystaných poznámek v Evernote. Jen tu a tam jsem přerušena nějakým call na Skypu.

Jde ti hlava kolem ze slov Trello, Evernote a netušíš, co je ona kapsa (Pocket)? Facebook samozřejmě znáš, ale co je to buffer nemáš zdání a u Wunderlistu váháš, zda ti náhodou nenadávám? Snad jen Skype je ti povědomý nebo dokonce používáš. Nic si z toho nedělej, i já si jen pár měsíců dozadu vystačila s papírovým diářem, lepila si lístečky s úkoly na monitor a volala výhradně telefonem.

Ale nedávno mi v Messangeru přistál článek od slovenského kolegy Rolanda, který v něm popisuje 50 užitečných nástrojů podnikatele na volné noze. Při hlubším začtení se zjišťuji, že mnohé z nich jsem sama objevila a začala intuitivně využívat. Online nástroje jsou prostě základem online podnikání.

Bez jakých “vychytávek” si už svou nomádskou stezku neumím představit?

Google Drive

Online nástroje - Google Drive

Kdo nepoužívá Google Drive, jako by v online světě nežil

Že se vyplatí zálohovat každý dobře ví a právě cloud pod gmail účtem se mi osvědčil. Záložní alternativou je DropBox. Ale já jsem si oblíbila vytvářet google formuláře pro ankety i registrace na přednášky, nahrávat si docx soubory i tabulku s fakturami na Drive.

Wunderlist

Další online nástroj, který si stáhneš i v offline verzi do pc. Mám zde 7 seznamů, pro každý den v týdnu jeden. Vždy v neděli poctivě naplním denními plány, a pak už je jen radost odškrtávat jednotlivé splněné úkoly. Nemusím tak už v hlavě nosit milion drobností a to za to stojí, jak zpívají v jedné z písní No Name.

Online nástroje - Wunderlist

Někdo dává přednost Todoistu, já Wunderlistu 🙂

iTunes

Mimochodem, když už jsme u hudby, tak díky macBooku u mě vede iTunes a ne běžnější Spotify.

Trello

Vraťme se ale zpět k plánovacím vychytávkám, vhodné pro rychlé vypuštění všech úkolů z hlavy. Trello používáme i se zákazníky. Vytvoříš si nástěnku, přidáš tým, rozdělíš sloupce (například podle členů týmu) a už píšeš výstižné úkoly. Můžeš přidat termín nebo štítek, kterým označíš prioritu řešení. Nahraješ i přílohu s vypracovaným úkolem. Deleguješ (posuneš) úkol do jiného sloupce, když jsi hotov. Bez online nástroje na správu úkolů bych rychle vyhořela, anebo se upracovala…

Online nástroje - Trello

Dělat si seznamy a praktikovat GTD? Jedině v nástroji Trello

Pocket

Co jsem se vrhla do světa podnikání, narostlo mi množství záložek v Safari. Vždy, když jsem objevila zajímavý článek a nestíhala číst (asi 99 případů ze 100), tak jsem lenivě nechala otevřenou záložku. Že jednou bude čas a… Ale s Pocket jsem zredukovala záložky na minimum, jedním tlačítkem pošlu článek do fronty této “kapsičky”. Zde si počká na přečtení. Nástroj jde synchronizovat s mobilem a dalšími zařízeními, takže si články přečtu z mobilu například v tramvaji.

WordPress a DIVI

Psaní mě stále živí, takže redakční systémy běžící nad wordpressem už ani nevypíná. Přidejme k wordpressu nespočet pluginů, které zjednoduší život každému blogerovi. Například šablona DIVI pro rychlou a moderní tvorbu designu. Nebo polylang pro snadnou práci s více jazyky.

Evernote

Když už jsme zabrousili k tomu psaní, tak nesmím opomenout můj poznámkový online blok alias Evernote. V rámci nástroje si vytvořím další poznámkové bločky a v nich rychlé poznámky, které jde formátovat, doplnit o obrázky a mnoho dalšího. Rozhodně chytřejší než windowsovský NotePad. Opět stáhneš i offline nástroj pro poznámky mimo internet.

Grafické nástroje

TOP online nástroje - canva

Další ze super nástrojů je grafický online nástroj Canva.com

Nejradši ve článkcích využívám své fotky, ale když není zbytí, fotobanky to jistí, například ta na www.pexels.com. Za online nástroje na jednoduší grafiku musím vyzdvihnout free nástroj canva.com, kde si bezplatně navrhnu každý letáček i přebal na eBook. Pro tvorbu kolážových fotek sáhnu do www.pixlr.com. Kdyby došla kreativita, tak nepřeberné množství návrhů na www.pinterest.com ji zase oživí.

Buffer

Už jsme u tajemného bufferu. Super vychytávka na sdílení nachystaných postů pro sociální sítě. Naplníš frontu příspěvků i na měsíc dopředu a nástroj je za tebe automaticky publikuje na všechny zadané sociální sítě v předem určený čas. Využiješ, když jedeš na dovolenou, kde wifi opravdu nepotkáš.

buffer

Google analytics

Čísla mě provází už od mala, tak proč nezkoumat statistiky, kdo mi brouzdá po webu. Hned pak vím, zda nepřipravit emailovou kampaň ve smart sellingu. Mimochodem další z nástrojů, který mě živí i pomáhá. Jak jinak rychle spravovat své kontakty?! Alternativou může být například mailchimp.

Další online nástroje, na které si brousím zoubky

Stále nejsem na konci s tím, co mi projde pod rukami. Ale na závěr bych chtěla obrátit zrak na pár nástrojů, kterými mě Roland naopak ve článku překvapil a navnadil v blízké době vyzkoušet.

Online nástroje - Toggl

Měřit si čas pro klienty? Jedině v nástroji Toggl

Určitě chci zkusit Toggl. Dost by mě zajímalo, kolik času strávím nad různými úkoly. Zda trošku neprokrastinuji? Ale psst. Už mě také nebaví si zakládat fakturu po faktuře, takže brzy podrobím službu Fakturoid svým průzkumem. V neposlední řadě mám čerstvě nainstalován LightShot. Zrovna ho zkouším na tvorbu screenů pro tento článek a bomba. Konec je klávesovým zkratkám a Paintbrush.

 

A co ty? Co vše na tebe svítí ze záložek prohlížeče a panelu OS? 

Článek vznikl jako další z průvodců pro (budoucí) digitální nomády, kteří chtějí mít kvalitní obsah na webu, láká je pracovat v oblasti SEO, copywritingu, link building, online marketingu, nebo se chtějí vzdělávat v techničtějších oblastech. Prostě chtějí vyrazit pracovat do světa.

Pokud ti článek pomohl a líbil se, neváhej ho sdílet se světem. Patří ti za to mé dík. Jestli ses stále nerozhoupal k tomu, zda začít měnit svůj život a nejenom více cestovat, pracovat na cestách, pak si přečti eBook Z necestovatelky digitální nomádkou.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Mirek Pecka napsal:

  Přidávám seznam svých oblíbených nástrojů (nejen) na editaci obrázků a zdrojů pro free obrázky http://pecka.name/online-tools – jako další inspiraci:-)

  • Hanka Šormová napsal:

   Děkuji moc :), zejména ty obrázky se hodí, ať člověk nemusí na vše pak mít photoshop apod.

 2. Majk napsal:

  Ahoj,
  Toggl mi pomáhá se soustředit na daný úkol. Zapnu si časovač a jdu prostě na to. K tomu je tam možnost si zapnout i Pomodoro časovač, takže po cca 40 minutách mě to upozorní, že bych měl změnit aktivitu a já se jdu projít nebo se protáhnout 🙂
  Wunderlist pomalu končí, už tam nenajdeš žádné nové vychytávky a ani update. Přecházím pomalu na Todoist a překvapuje mě kolik zajímavých věcí tam dokáži a které mi ve Wunderlistu nechyběly (ale měly 😛 )
  Mám Macbook, iphone i apple watch a stejně bych nikdy za nic Spotify nevyměnil. Ve spotify family platím asi 45kč měsíčně, mám tam všechny kamarády (sdílíme si hudbu mezi sebou) a nepřestane mě překvapovat nabízení podobné hudby na základě mých poslechů a tak podobně. Pokud si nikdy Spotify nezkusila, určitě doporučuji přejít 🙂 a vyzkoušet.
  Jinak díky za odkaz na článek který tě inspiroval, s těmi 50 dalšími programy 🙂 Některé z nich mi padly přímo pod ruku když je nyní potřebuji.
  Měj se famfárově 🙂

  • Hanka Šormová napsal:

   Děkuji Majku, toto potěší, že se někdo něco dozví a zaujme…jj, Toggl mám hlavně proto, že já pracuji až moc a bez pauz, takže po víkendu jsem ještě utahanější než před ním 🙂
   mezi wunderlistem a todolistem jsem váhala a prozatím testuji wunderlist…pro mě i tak pokrok, že pracuji efektivněji
   není u spotify i free verze? ale asi dost osekaná že? ještě jsem právě tak nezkoumala, protože stejně nejčastěji valí youtube, kde to chce jen blokovač reklam 🙂

 3. Petr Škaloud napsal:

  Pro fakturaci doporučím iDoklad – je to opravdu funkční nástroj, který používám již řadu let (zvládá EET, přijaté faktury atd.), jedinou nevýhodu spatřuji v tom, že musíte být pro práci online …

  • Hanka Šormová napsal:

   děkuji 🙂 ano, zrovna se na něj chystám, neboť jsem na něj slyšela chválu ze všech stran a jediná výtka byla, že není až tak intuitivní při prvním použití, ale to mi asi nevadí 🙂

 4. Honza napsal:

  Jen pro zajímavost. Zkoušeli jste na kontrolu času místo toggle použít primaERP? Zajímaly by mě rozdíly…

  • Hanka Šormová napsal:

   přiznám se, že nezkoušela…ale v rámci mých experimentů mě to zaujalo, děkuji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.