VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Rozhovor s nomádkou Markétou Mandíkovou o financování cestování díky prodeji na Amazonu

prodej na Amazonu

S levnými letenkami, možnostmi typu Airbnb a otevřením hranic se cestování stává čím dál dostupnějším. Řada z nás hledá způsoby, jak cestovat neomezeně a nejlépe ho financovat svým koníčkem či nějakých chytrým příjmem. Jednou z možností je i prodej na Amazonu, ať už vlastních nebo inovovaných produktů.

Budování “chytrého příjmu” (nejen) pro cestování

Internet zaplavily návody a rady, jak si budovat pasivní příjem. Osobně na pasivní příjem nevěřím, pokud tedy nezdědíš miliardy po strýčkovi z Ameriky. A to je jednorázová záležitost. Každá práce (i ta v onlinu) vyžaduje nějakou činnost, co celý stroj, byť automatizovaný, uvádí v akci. Perpetuem mobile zatím nikdo nevynalezl. Ani v infopodnikání.

Raději mluvím o tzv. chytrém příjmu, kdy ti různé projekty zajistí příjem, i když zrovna fyzicky neprodáváš/nenabízíš služby, například spíš či cestuješ. Mezi takové příjmy řadím affiliate marketing, prodej eBooků/kurzů, apod. Dneska jsem si pro tebe připravila další možnost, jak budovat chytrý příjem. Jedná se o prodej na Amazonu.

Tato možnost je vhodná i pro ty, co zatím netuší, co by mohli prodávat a svůj vlastní produkt nemají. Ti, co mají například eBook či fyzické produkty, jsou o level dál a mohou hned začít nabízet své knihy do zahraničí. Zatím svou osobní zkušenost nemám, tak jsem vyzpovídala nomádku Markétu Mandíkovou alias „Travel with Blondie“. Seznam se. 🙂

Markétka Mandíková je blogerka, vlogerka a vášnivá cestovatelka. Procestovala přes 27 zemí, své srdce zanechala na Novém Zélandu, miluje zvířata a přírodu, objevování nových zemí, kultur a lidí. S přítelem podniká online a ráda inspiruje a motivuje lidi, aby si také změnili život.
Markéta Mandíkováwww.travelwithblondie.com

Rozhovor s Markétkou o Amazonu a nomádství

Ahoj Markét, zdravím na Bali, kde se aktuálně nacházíš. Jak dlouho se tam ještě zdržíš a kam zamíříš pak?

Ahoj Hani, už jsme teď téměř 5 měsíců na Bali. Původně jsme sem jeli s vidinou 2,5 měsíce, ale zalíbilo se nám tu natolik, že jsme si pobyt prodloužili. 🙂 Odlétat budeme až koncem března (2019). Ovšem toto rozhodnutí padlo nedávno. Bali nám už dalo asi vše, za čím jsme sem jeli, tak se vrátíme zase na chvíli domů a pak uvidíme, kam nás osud zavede… Necháváme tomu volný prostor.

Už je to nějaký ten pátek, kdy jsem tě začala sledovat. Upoutalo mě to, že jsi byla skrze Working Holiday v mé vysněné zemi Nový Zéland. Byl to právě Zéland, který v tobě probudil touhu po dlouhodobějším cestování, nebo jsi cestovala už od dětství?

Odjakživa jsem měla ráda cestování. V pubertě jsem se každé prázdniny snažila z brigád našetřit a cestovat po Evropě. Můj první delší výjezd do zahraničí byl v roce 2012 jako au-pair v Anglii. Dále to byla Malta v roce 2014, kam jsem se na půl roku odstěhovala a odkud jsem už jen pokračovala dále až doteď. Takže dá se říct, že zlomová byla hlavně Malta, která mě naučila se nebát sólo cestování.

Tip z Nomádské stezky: O tom, že Malta má své kouzlo a nejedna dívka pak začala nomádit a cestovat, jsem psala v článku Život na Maltě. Vyzpovídala jsem v něm 3 dívky (jednou z nich je právě Markét) a přidala svůj osobní příběh z Malty.

Na Maltě jsi tedy byla ještě jako zaměstnaná barmanka. Kdy tedy přišel ten zlom, že ses rozhodla začít dělat sama na sebe, abys mohla více střídat místa a pracovat na dálku?

Tento nápad mi vnuknul přítel, se kterým jsme se poznali na Novém Zélandu. On byl už tehdy hrozně ambiciózní a cílevědomý. Nikdy předtím mě nenapadlo podnikat a ještě k tomu cestovat. Na Zélandu jsem začala točit a stříhat videa, psát blog, tvořit posty na sociální sítě. To můj přítel ve mně vlastně probudil nápad a touhu začít online podnikat. A také to, že jsem chtěla nadále cestovat i po jiných zemích, kde nebyla možnost práce.

prodej na Amazonu

Své srdce nechala Markét na Novém Zélandu. I já. Ta příroda je tam prostě nádherná. Foto od Travel with Blondie

Takže aktuálně pracuješ pouze online a cestuješ po světě? Co přesně jako digitální nomádka děláš?

Ano, už je tomu více jak 2 roky, co podnikáme online a díky tomu můžeme cestovat kamkoli, kde je přístup na internet. Začali jsme tehdy ve Skotsku, pokračovali dále v tebou zmiňovaném Mexiku. Ale nevynechali jsme ani Dominikánskou republiku a cestování po Evropě. Teď jsme na Bali. Ze zemí bych ráda vyzdvihla Gruzii, kde se mi moc líbilo. Sepsala jsem pár tipů na cestu a na kolik nás Gruzie vyšla.

Naše hlavní činnost je prodej produktů pod vlastní značkou na Amazonu a dále také online kurz Jak podnikat na Amazonu.

Na tvém blogu jsem se dočetla, že několikaměsíční cestování po Mexiku jste zafinancovali s přítelem právě díky zmiňovaným prodejům produktů na Amazonu? Prozradíš čtenářům něco více?

Skutečně Mexiko byla naše první země, kdy už jsme se plně živili pouze prodejem na Amazonu. Byl to trochu risk, měli jsme pouze jeden produkt, který měl živit nás oba. Odjeli jsme přes půl světa a spoléhali, že nějak finančně vyjdeme. Našim produktem byl cestovní money belt, taková “ledvinka”, do které schováš pas, doklady, peníze, dáš ji pak třeba pod tričko a ona není vidět. Velmi šikovná věcička pro každého cestovatele. 

Už první den vystavení produktu na Amazon jsme měli prodej. Další dny se to jen kupilo. Takže jsme si za pár měsíců zvládli vydělat tolik, že jsme za to mohli procestovat celý Yucatán a následně jsme se přestěhovali do Dominikánské republiky. Za prvních 6 měsíců prodeje na Amazonu jsme měli obrat více než 1 milion Kč.

prodej na Amazonu

Kurz vznikl v Mexiku a rovnou celou cestu zafinancoval. Foto od Travel with Blondie

Následně jste o prodeji na Amazonu vytvořili vlastní online kurz. Kde vznikla tato potřeba? Odkud přišel nápad?

Kurz jsme začali tvořit už v Mexiku. Byl to můj nápad, protože jsme neustále dostávali zprávy od lidí, jak můžeme takto dlouhodobě cestovat. Ptali se pořád dokola, co nás živí, jestli to mohou dělat také a jestli bychom jim vysvětlili a pomohli s tím, jak začít podnikat na Amazonu.

Bohužel vysvětlit takové rozsáhlé téma během Skypu či posezení u kávy není v našich silách. Jedná se o velké množství informací, které člověk nějakou dobu musí studovat a samozřejmě si je vyzkoušet. Nelze to vysvětlit za jednu hodinu.

Pro koho je kurz vhodný? Zvládne prodej na Amazonu i neajťácká blondýna, která hledá možnosti, jak pracovat na dálku a cestovat? Nebo pochopení kurzu vyžaduje nějaké dřívější setkání s online marketingem?

Vůbec to nemusím být online marketér, však já jsem také začínala jako blondýna bez jakýchkoli zkušeností. 🙂 Měla jsem tedy přítele, který už tomu trochu rozuměl, ale náš kurz jsme vytvořili tak, aby ho pochopil úplně každý, tedy i člověk bez zkušeností v tomto oboru. Jak vždy říkáme našim zákazníkům: “Pokud víte, co je to e-shop, umíte s pc a trochu anglicky, úplně to stačí. Náš kurz vede od úplného začátku až po úspěšný business na Amazonu.” Prozradím, že cca 70% účastníků našeho kurzu jsou dívky a vede se jim velmi dobře. 🙂

Můžeš čtenářům poodhalit zákulisí kurzu? Co se v něm naučí? Jak je koncipovaný?

Kurz je vytvořen tak, že vede daného člověka krůček po krůčku:

  • od založení účtu na Amazonu,
  • přes hledání správného produktu a dodavatele,
  • až po úspěšný marketing včetně našich tajných strategií.

Kurz trvá zhruba 2 až 3 měsíce a skládá se z 11 modulů, které se postupně otevírají, aby daného člověka nerozptylovaly další moduly, které v danou chvíli nejsou potřeba. Je vytvořen z 90 % textovou formou včetně stovek printscreenů z reálných situací, grafických obrázků. Plus ke složitějším kapitolám jsou rovněž natočena návodná videa.

prodej na Amazonu

Jednou z oblíbených Markétiných zemí je i Gruzie. Foto od Travel with Blondie

Dáváte s přítelem ke kurzu i nějaký support? Tj. pomoc s nastavením, rady po e-mailu či v uzavřené skupině?

Součástí kurzu je také naše online podpora po dobu kurzu, za kterou se běžně účtuje třeba 800 Kč/h i více různě po Amazon konzultacích. Takže naše podpora je velká výhoda, aspoň si to myslím. 🙂

Navíc každý účastník kurzu má přístup do VIP Facebook skupiny, která je určena pouze pro členy. Ti si si vzájemně radí a my jim dáváme rovněž podněty a rady. Do kurzu je doživotní přístup. Je tedy zcela na účastníkovi, jak dlouho se kurzem budete probírat nebo kdy začnete se samotným Amazonem.

Nikdy není pozdě. Chyba by byla pouze nezačít.

Dá se nějak určit, který produkt na Amazonu bude úspěšnější? Ve svém okolí totiž znám lidi, co prodávají eBooky a tištěné knihy tímto způsobem. Ale co něco jiného? Nějaké výrobky?

Docela důležitá věc, kterou je potřeba zmínit, se týká právě novoty a vymýšlení úspěšného produktu. Řada lidí se domnívá, že je nutné vymyslet nějaký zcela nový produkt, který na Amazonu ještě není. To je ale v konečném důsledku odradí, protože se bojí, že nebudou dostatečně kreativní.

Naopak kouzlo úspěchu na Amazonu spočívá v tom, že si najdeš již prodávaný produkt podle určitých kritérií (zmiňujeme je v kurzu), trochu produkt pozměníš, inovuješ, vytvoříš si vlastní brand. Pak už je důležitý hlavně marketing, dostat se na první příčky prodejců, kde si zajistíš velmi dobré peníze. Následně je snadné přidat další a další produkty a budovat si tím nadprůměrně výdělečný business.

Zní to zajímavě, ale dá se s tím opravdu rozumně pokrýt náklady na život (cestování)?

Mimochodem, i s jedním produktem se dá v pohodě vyžít. Pokud se tomu podnikání na Amazonu nebudeš nijak výrazně věnovat, klidně ti to vydělá okolo 20 až 30 000 Kč/měsíčně, což se rovná zhruba průměrnému platu v ČR. To není špatné za takové minimum práce, ne?

Pokud se tomu dotyčný jedinec věnuje více, je úplně reálné se dostat na 6místnou výplatu. Doporučuji všem přečíst rozhovor s Gabrielem o tom, jak se z nuly dostal na 120 000 euro za 8 měsíců.

Závěrem mám jednu šťouravou otázku. Plánujete se s přítelem vrátit do ČR, nebo usadit někde ve světě?

Zatím to cítíme tak, že chceme být častěji v ČR, než jsme byli za poslední roky (třeba i 2 roky v kuse pryč). Avšak zároveň chceme stále cestovat a poznávat, dokud nemáme nějaké větší závazky (například děti :)). Usadit se jednou chceme určitě v Čechách tam, kde máme rodinu a přátelé, to je totiž to nejvíc na světě. Ale také by se nám líbilo mít ještě jednu nemovitost někde ve světě – u moře, v horách, nebo třeba v tam i tam! 😀

Děkuji Markétce za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěšných projektů i společných cest!

Tip z Nomádské stezky: Hledáš další možnosti, jak si (při)vydělávat na cestách, nejlépe bez okamžité nutnosti založit si živnost? Sepsala jsem ti 12 tipů přivýdělků na cestách i zpět po návratu domů.

Prodej na Amazonu (zejména eBooků) z pohledů dalších freelancerů

Když něco neznám, pídím se po vícero informacích z různých zdrojů. Protože sama prodávám eBooky, vyptala jsem se Jakuba a Pavla, jak se jim šlape jejich prodej na Amazonu.

Pavla Szabo asi znáš z webu Digitramp. Pavel je digitální nomád, který se živí jako programátor na volné noze. Má rovněž eBooky, například ten o 44 nejkrásnějších místech ostrova Koh Samui. Tento eBook plný autentických fotografií nechal Pavel přeložit do angličtiny, aby ho mohl začít prodávat právě na Amazonu. Zajímalo mě, jak si prodeje vedou.

Pavel je na Amazonu krátce, cca od května 2018. Některé měsíce jsou lepší, jiné naopak velmi slabé. Průměrně mu prodej vynese okolo 40 Kč/měsíčně (český eBook stojí 249 Kč). Bohužel 25 Kč spolkne poplatek za příjem ze zahraničí (Pavel využívá služby mBank, možná by bylo lepší zvážit službu Transwerwise). Pravdou je, že se marketingu svého eBooku na Amazonu nijak nezatěžuje. Na webu prodává pouze českou verzi a té se tak daří lépe. Osloví ale menší cílovku, než jaký má knížka potenciál na globálním trhu.

Sám Pavel mě odkázal na kamaráda Jakuba Trpiše, který píše vlastní beletrické knihy. Prvotina se jmenuje Volba, která má dokonce svou anglickou verzi. Prodává ji rovněž přes Amazon a vlastní weby. I jeho jsem se vyptala na pocity z prodeje. Začínajícím autorům doporučuje firmu KDP (dneska už je koupená právě Amazonem). Podle Kuby jsou na supportu ochotní a rádi se vším pomohou. Co mi  dále prozradil?

Za mě má prodej na Amazonu smysl, pokud člověk chce uspět v západní Evropě nebo USA. Už jsem tam prodal přes 100 knih, přičemž anglická verze knihy existuje teprve od listopadu 2018. Rád bych prodával ještě více, ale to chce prostě čas – než budou recenze, najdu ta správná klíčová slova, atd.

To je ode mě k prodeji na Amazonu všechno. Bohužel mé eBooky jsou orientované čistě na českou specifickou cílovku, tak zatím Amazon nevyzkouším. Ale třeba mě kurz od Markétky ukáže, jaký jiný (už existující) produkt mohu inovovat a jít s ním ven na zahraniční trh.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Pokud chceš své cesty financovat prodejem produktů, pak omrkni online kurz Jak podnikat na Amazonu ještě dnes. Nezapomeň si přečíst recenze a Gabrielovu osobní zkušenost.

Máš-li ve svém okolí kamarády, kteří taky hledají chytrý příjem a rádi by více cestovali, pak jim nasdílej tento článek. Nenechávej si ho pouze pro sebe. Za to ti patří můj úsměv i dík!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.