VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Jak na prodej eBooků krok za krokem Aneb vydělávej blogem 2. díl

prodej eBooků krok za krokem

S eBooky a online kurzy se roztrhl pytel. Alespoň na mě vyskakují ze všech stran další a další. Některé koupím, jiné rychle míjím. Že by každý chtěl být infopodnikatelem, tj. vydělávat prodejem svých online produktů? Na základě vlastních zkušeností ti ukážu, jak a zda vůbec si můžeš na blogu (při)vydělat prodejem infoproduktů. Zaměřím se na prodej eBooků krok za krokem.

V prvním díle seriálu o tom, jak si (při)vydělávat na blogu, jsem popisovala affiliate marketing krok za krokem. Sama jsem zastáncem diverzifikace, tj. mít příjem z vícero zdrojů, proto jdu na blogu cestou i dalších možností výdělku. Jednou z nich je prodej online produktů. A právě o infopodnikání bude dnešní druhý díl. Zaměřím se na prodej eBooků, se kterými mám osobní zkušenost. Článek patří k těm delším, tak si skoč rovnou na tebou hledanou sekci:

Co je to infopodnikání

Přesnou definici neznám. Zjednodušeně si představ, že je to podnikání na internetu s tvými online produkty. Určitě už jsi někde zahlédl možnost si koupit eBook nebo online kurz. Tak toto jsou souhrnně tzv. infoprodukty. Lidé, kteří je nabízejí, jsou infopodnikatelé. Mezi produkty tohoto typu bych zařadila ještě různé audionahrávky (například meditace), členské sekce a placené webináře.

Bohužel díky některým jedincům si tento druh podnikání nese negativní nádech. Zajímavé povídání o této tematice najdeš na webu 365 tipů. Zacituju jednu pasáž:

Společným prvkem je i to, že podle jejich víry se od nich všechno naučíte a pak už vlastně nebudete muset dělat skoro nic, bude stačit jenom prodat naučené dál a čekat, jak se vám budou sypat peníze. Bez práce.

Fajn, tzv. šmejdi se jistě najdou všude. Internet k tomu vybízí a usnadňuje ke zneužití důvěřivosti dalších lidí. Na druhou stranu, nutí tě někdo si ty eBooku a kurzy kupovat? Je každého svobodné rozhodnutí, za co peníze utratí…

Autor článku dále naráží na medializované spojení “pasivní příjem”, které bývá s prodejem infoproduktů často spojováno. Ano, na první pohled se může zdát, že jednou napíšeš eBook, zadáš vše do chytrých automatizačních nástrojů (budou popsány dále) a penízky se sypou samy. Neříkám, že není příjemné se poslední týdny probouzet a mít sms notifikaci o další objednávce. Ale rozhodně netvrdím, že je to pasivní příjem. Možná tak chytrý (polopasivní) příjem.

Bez práce nejsou koláče. Abys roztočil kolotoč těchto objednávek, musíš mít strategii (opět viz níže), umět pracovat s marketingovými nástroji dnešní doby a to nějaký čas a úsilí stojí. Minimálně nastavení Facebook reklamy zabere čas.

Nemysli si, že napíšeš eBook a on ti vydělá zázračné milióny. Chce to strategii a hlavně promyšlený marketing.

Já se prodeji eBooků věnuju a rozhodně si nemyslím, že chci tahat z lidí peníze. Stavím na několika věcech a tobě to taky doporučuju, pokud chceš touto cestou na blogu jít:

 • eBooky nejsou suché povídání a prázdné informace. Vše doplňuji o mé rady, selhání a přidávám pracovní sešity.
 • Píšu o něčem, co skutečně dělámcopywriting, cestování a digitální nomádství.
 • Věnuju se kupujícím i po prodeji – rady, dohazování zakázek, Skype hovory.
 • Netvrdím, že mými triky zázračně zbohatneš a půjde to bez práce. Naopak, každému přiznám, kolik času nad tím trávím.

Můj tip: Pokud jsi zatím pouze konzumentem a kurzy, eBooky nakupuješ, pak prověřuj. Netvrdím, že všechno na internetu je (ne)kvalitní. Doporučuji před každým nákupem:

 • Jít na stránky prodávajícího a začíst se do blogu.
 • Omrknout sociální sítě prodávajícího. Zejména, co sdílí – jsou to jen prodejní příspěvky? Kouknout taky na hvězdičky a reference.
 • Zadat do Google “jméno prodávajícího + reference”.
 • Počkat den dva a nekupovat ihned. Nechat to uležet v hlavě, jsi pak méně emocionální.

Na co všechno myslet při psaní eBooků

Nenechal ses odradit a myslíš, že máš skvělé téma, které bys rád dal do eBooku? Než začneš psát, projdi si seznam otázek a poctivě zodpověz:

1. Jaké bude téma eBooku? Na co jsi expert, abys dal dobré know-how a nebylo to prázdné plácání?

2. Kdo by měli být čtenáři? Co řeší za problém a ty jim ho eBookem pomůžeš řešit? Pokud máš stále problém s definicí tvé cílovky, mrkni se na video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

3. Budeš si eBook graficky upravovat sám, nebo to zadáš specialistovi?

4. Kolik času máš na psaní? Doporučuju si hned na začátku stanovit den i přesný čas, zapsat do diáře a dodržovat. Jinak to budeš odsouvat, což znám z vlastní zkušenosti.

5. Máš dořešené všechny právní náležitosti spojené s prodejem eBooků? Například živnost? O této problematice se zmiňuji v článku 9 otázek okolo blogování.

S psaním ani cílovkou ti asi nepomůžu, ale dám ti tipy, jak na grafickou úpravu eBooku.

 • Nejprve ho celý napiš. Začni osnovou po kapitolách. Kašli na grafiku. Já nejčastěji píšu ve Wordu nebo Pages (obdoba pro mac).
 • Pak dodělej grafiku. Dej první čtení a stylizuj text – nadpisy a tučnění.
 • Pošli kamarádům, co korespondují s cílovkou, ať ti dají zpětnou vazbu a vychytají další překlepy.
 • Teprve pak začni pracovat na grafice. Já osobně kombinuju styly ve Wordu (záhlaví, zápatí a předdefinované nadpisy) s nástrojem Canva.
 • Vytvoř 3D obrázek. 2D náhled dělám ve zmiňované Canvě a 3D obrázek potom v placeném nástroji Your-Cover. Chceš-li s tímto pomoci, za drobnou částku se domluvíme. Napiš mi.
 • Na závěr někdy vytvářím prezentační video. Kombinuju nástroje iMovie (pro střih), placený Powtoon (kreslené části a intro), Prezi (prezentace) a PowerPoint (pro rozhýbání textu). Většinu z toho uvidíš v následujícím videu: (Využití nástroje Prezi je v tomto prezentačním videu.)

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Můj tip: Pokud máš jakékoliv obavy z tvorby eBooku, pak na českém trhu tou nejpovolanější je Stáňa Mrázková a její knížka Jak napsat eBook za 14 dní.

Co se skrývá okolo prodeje eBooků

Dopsal jsi? Ráda bych řekla, máš vyhráno, ale teď začíná ta mašinérie s nastavováním. Tvým cílem je celý proces prodeje zautomatizovat. To znamená, že chceš, aby se eBook prodával bez tvého přičinění. Někdo vyplní objednávkový formulář, pošle se mu zálohovka, pak zaplatí, platba se sama spáruje na bankovním účtu a zájemci se odešle faktura s eBookem a všemi bonusy.

K tomu potřebuješ dva nástroje. Jeden na hromadění objednávek, tvorbu faktury a objednávkového formuláře, bezpečnostní ochranu eBooku. Na to používám český nástroj SimpleShop. Druhý nástroj (tzv. e-mailing) máš pak na rozesílání dalších doprovodných e-mailů. Tady používám zahraniční SendinBlue.

Začínala jsem s jinými nástroji – FAPI a Smart Emailing. Ale z jistých důvodů jsem je po roce změnila. Doporučuju, aby ses zamyslel jaké nástroje použiješ, než začneš eBook prodávat. Jejich náhrada za jiné pak stojí hromadu času, jak jsem popsala v článku Výběr software pro automatizaci prodeje je klíčový.

Před samotný prodejem budeš muset už mít nastavenou cenu tvého eBooku. Toto bývá obvykle problém. Dlouho jsem si myslela, že čím levněji něco dám, tím víc se toho prodá. Co se týče kvantity, tak to byla pravda, ale výdělek nic moc. Dneska už se řídím metodou “přínosu pro druhé”, kterou jsem spolu s další metodou popsala v článku o cenotvorbě.

Můj tip: Na prodej nemusíš čekat, až budeš mít eBook dopsán a všechno nastavené. S výhodou používám předprodeje, případně zjištění předzájemců o daný eBook. Inspiruj se na příkladu eBooku Jak se stát blogerem z povolání.

Jak na marketingové strategie prodeje

Na rovinu přiznám, že se v této oblasti moc neangažuju pro nedostatek času. Proto ty prodeje dřív vypadaly tak nemile. 😀 Přesto ti dám pár mnou ozkoušených tipů.

1. Měj magnety zdarma

Sepiš tematické zkrácené know-how do eBooku zdarma nebo ho nahraj jako video. Na konci pak zmíníš odkazy na své placené produkty tak, jak to mám ve svém zdarma eBooku Jak se z nezaměstnané matematičky stala cestovatelka s propiskou v ruce. Navíc za magnety získáš ceněné kontakty, které dále využiješ v e-mailingu a k dalšímu prodeji.

Pokud jsou ti pojmy magnet a e-mailing cizí, mrkni se na 13. díl z video tutoriálu “Bloguj, má to smysl”. Ve 14. díle pak mluvím o e-mailingu včetně praktické ukázky.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

2. Piš blog s přínosnými články

Měl bys budovat důvěryhodnost a ukázat, že svému oboru opravdu rozumíš. K tomu ti nejlépe poslouží web s blogem, kde sbíráš i reference.

V rámci článků pak zařazuj ty, kde propaguješ svůj eBook. Možností je celá řada:

 • Rozhovor s někým, kdo eBook už četl (je to taková delší reference). Jako ukázka ti poslouží můj rozhovor s copywriterkou Zuzkou o mém nejnovějším ebooku.
 • Ukázka kapitoly z eBooku – zkrácená, nebo naopak rozšířená verze.
 • Tematický článek, který třeba poukazuje na problém cílovky, a pak zmíníš, že další řešení najde čtenář ve tvém eBooku (ale musí to být pravda).

Jistě vymyslíš i něco dalšího. Dej si to za úkol a naplánuj další články do publikačního plánu tvého blogu.

3. Zařaď placenou reklamu

Sama používám pouze reklamu na Facebooku, výjimečně ji pošlu i na Instagram. Ale už se chystám i na PPC.

Co se týče Facebook, tak ti doporučuju si nastavit tzv. FB pixel a následně dynamický remarketing. Vzpomínáš si, jak jsi nedávno vlezl na nějaký e-shop a pak tě produkty této značky “pronásledovaly” po všech webech? Tak to je zjednodušeně onen remarketing a není těžké si ho nastavit. Velice výkonnou reklamou na FB je i metoda Napalm. Navíc jde o levnou reklamu za pár korun.

Něco málo o Facebook pixelu a jak se věnovat této sociální síti najdeš v mém článku Buď vidět, nebo zemři. Pokud bys rád víc pronikl do tajemství FB a reklamy, zkus Davidův online kurz Videotéka. Mimochodem, David je přední český specialista na Facebook, který už několikátým rokem podniká z Bali. Jeden z mých nomádských vzorů.

4. E-mailing

Zařaď e-mailing do své propagace. Nemusíš nutně psát prodejní e-maily. Ale jen díky tomu, že sbíráš kontakty do databáze, můžeš dát o svém novém eBooku vědět, nabídnout příjemnou slevu nebo poslat článek, který eBook propaguje.

Extra tip: V neposlední řadě zkus eBook prodávat na Amazonu, jako to udělat Digitramp Pavel se svým eBookem 44 nejkrásnějších míst ostrova Koh Samui. Musíš sice eBook přeložit do angličtiny, převést do čtečkových formátů (mobi, ePub), ale odměnou jsou vyšší prodeje i s nižší propagací eBooku.

Má osobní zkušenost s prodejem eBooků

Aktuálně k srpnu 2018 prodávám 4 eBooky pro 4 rozdílné cílovky a pátý o blogování je na cestě. Osobně si myslím, že ta nevyhraněnost a neujasnění si, jaké téma bude mé klíčové, způsobila nesnáze v počátečním prodeji.

Konkrétní čísla budou v blogovacím eBooku, tady uvedu jen souhrnná. A to pouze za rok 2018, kdy používám SimpleShop. Loňské výsledky ve FAPI byly slabší a už je nemám rychle dostupné.

Za 8 měsíců mi eBooky přinesly cca 24 000 Kč, to máme asi 3 000 Kč jako přivýdělek na jeden měsíc. Zatím nejlepším měsícem byl srpen. Sice se nejvíce prodával cestovatelský eBook s appkami a hacky, ale největší zisky přinesl copywriterský eBook. Ten se za pouhý měsíc prodal hned 11x. Zajímavé je, že letos se prodaly hned 3 eBooky o Maltě, ačkoliv ho vůbec nepromuji. eBook o digitálním nomádství frčel hlavně loni, kdy jsem ho promovala a dávala do narozeninové akce.

Pokud porovnám čas strávený jejich psaním a dosavadním výdělkem, kromě copywriterského eBooku a toho o Maltě se mi časová investice už vrátila. Cestovatelský eBook jsem psala necelých 14 dní po večerech, takže jeho nižší cena je pro mě ok. Maltě už se nevěnuji a byla to má první zkušenost s infopodnikáním. Ke copywriterskému eBooku chystám řadu akcí, bonusů, takže věřím, že se mi brzy cenově vrátí. Pracovala jsem na něm přes půl rok, ale zdaleka ne aktivně.

Osobní zhodnocení

Myslím si, že prodejem infoproduktů jenom získáš (nové poznatky, zlepšíš si pracovní morálku, vyděláš finance, získáš kontakty a rozhled v dalším odvětví podnikání), ačkoliv to značně žere čas. Je to pěkný přivýdělek, pokud se tomu nevěnuješ na fulltime. To je můj případ. Znám ale celou řadu lidí, co si takto vydělávají nemalé peníze. Za sebe mohu doporučit sledovat Stáňu a její Podnikání z pláže.

Na závěr jen zopakuji: “Nečekej, že napíšeš například něco o cestování a to se samo začne nějak prodávat.” Toto bývá mylná představa hodně blogerů. V představách mají, že prostě udělají ten eBook a to jim vydělá… 150 eBooků o různých koutek světa, když máme dnes Google a Wikipedii, nikoho jen tak nezaujme.

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Stáhni si PDFko s checklistem, kde máš připomenuté všechno důležité, abys mohl dobře prodat eBook. Neboj se, žádný e-mail za to od tebe nechcu.

Naučil ses v článku něco nového a chceš prodávat eBook či jiný produkt? Pak si ho nenechávej pro sebe a pošli ho dál do světa. Za jeho sdílení ti patří můj úsměv i dík!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Super články, pro mě velká inspirace!

  • Hanka Šormová napsal:

   Zdeni, to jsem ráda, že se ti to líbí. 🙂 Kdyby ti něco chybělo, tak napiš a třeba zpracuji další článek.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.