VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Kde pracovat na cestách a jak bojovat s prokrastinací radí freelanceři

Sedím na venkovní zahrádce Starbucks v Costa Adeje (Tenerife). K vedlejšímu stolku přisedá muž okolo 30. V ruce iPhone a na stůl pokládá macBook. Vytahuje sluchátka a rychle někomu volá. Asi svému klientovi, jak pochopím mou špatnou němčinou. Že by další pracující na cestách? Digitální nomád? Ale kavárnami naše možnosti práce na cestách zdaleka nekončí. Aspoň já v zahraničí myslím na víc aspektů při hledání toho ideál fleku na práci.

Práce na cestách jedině z ubytka

Na první pohled nejčastější volba. I já jsem takto uvažovala, když jsem s nomáděním začínala. Proč? Vedla mě k tomu má přirozená šetřivost. Mám koupené ubytování, tak proč bych ještě někde platila extra za připojení k wifi?! A tak jsem se například krčila na mini gauči v berberské vesnici při svém prvním nomádském experimentu v Maroku.

Ale člověk se přirozeně vyvíjí, potkává další nomády na cestách, a tak postupně zkouší další alternativy, odkud všude jde pracovat. Nehledě na to, že wifi na ubytování nemusí být vždy ideální.

To se přesně stálo nám na Tenerife. První týden jsme si našli hostel přes booking v Puerta De La Cruz. Inu, měla mě varovat zmínka v referencích, že wifi je ve společenských prostorách. Ona byla nakonec i na tom pokoji, ale video na Youtube jsem uploadovala celou noc a stále tam bylo 21 %.

Můj tip:

  • Čti reference. Otřepaná fráze, ale opakování některých moudrostí nikdy není dost.
  • Pokud máš ubytování přes airbnb nebo house sitting, pak si zavolej přes Skype s hostitelem/pronajímatelem. Přece jen nešumící hovor je aspoň nějakou zárukou dobře jedoucí wifi.
Na cestách pracuji nejčastěji z domu (homestay/airbnb/hotelu), kde je ideálně slušná wifi, soukromí a klid. Ale střídám to s kavárnami, protože někdy mi naopak vyhovuje ten ruch na pozadí.
Jana Kovářováspráva soc.sítí, copywriting (http://www.janaintheworld.com/)

Coworking. Drahý špás nebo skvělý networking?

Když jsem se z nezaměstnané matematičky stala cestovatelkou s propiskou v ruce (rozuměj: copywriterkou na volné noze), pracovala jsem v Brně ze svého bytu. “Jsem přece na volné noze, abych nechodila od 8 do 16 do kanclu, tak proč si platit ještě za sharované místo v coworku?”

Trvalo mi nějaký čas, než jsem pochopila přidanou hodnotu práce z coworkingu. Není to pouze skvělé místo pro schůzky s klienty, ale i… Zacituju Evičku, neboť to vystihla skvěle:

Nejčastěji určitě pracuju z coworkingů. Když cestuji tak mi to umožňuje poznávat nové lidi, což je pro mě důležité, protože cestuji sama, ale rozhodně nejsem introvert. Coworkingy jsou pro mě hlavní příležitostí k novým známostem. Takže to neberu jen jako prostor s rychlým internetem, ale především místo, kde mám jakési „dočasné kolegy“, se kterými se vídáme většinou i po pracovní době.
Eva Řehákováobsahový marketing a copywriting (https://bestlifeeva.tumblr.com/)

Svůj první zahraniční zážitek s coworkingem mám opět z Tenerife. Zoufale jsem potřebovala uploadovat videa na svůj YT kanál, tak jsem si vyhledela coworky v Puerta De La Cruz. Z dojezdových důvodů přicházel v úvahu pouze Coworking in a sun.

O tom, že jsem se zvládla ztratit v polích, než jsem cowork našla, se radši zmiňovat nebudu :). Ovšem jaké bylo mé překvapení, když onen coworking byla jediná malá místnost v rámci business parku. No nešla jsem tam (za těch 15 éček na den) a videa uploadla v sousední kavárně se zahrádkou.

Můj tip: Kde nejlépe najít coworkingy v zahraničí? Doporučuju stránky CoworkerNomadlist. Případně se přihlas do Facebook skupin v dané lokalitě (Nomádi v destinaci XYZ). Je jich celá řada a komunita nomádů drží při sobě – poradí ti.

Mě práce z coworkingu v zahraničí ještě čeká (zatím sem tam navštívím Impact Hub v Brně), a tak jsem vyzpovídala Monču o její zkušenosti.

Coworking jsem vyzkoušela pouze jednou, a to na Koh Lantě, která je svým KoHubem známá. A právem! Coworking mi rozhodně dává smysl, když nějaké místo obývám dlouhodobě nebo bojuju s pracovní morálkou. Pak se mi daří zajet určitou rutinu a nastavit si svoje "doma". Mám ale vyzkoušeno, že v coworkingu jsem nejproduktivnější, takže ho doporučuju na doby, kdy člověk opravdu potřebuje psát a psát a psát. Ostatním (a i sobě) bych poradila, aby se nebáli investovat za peníze za čas mimo domov.
Monika Trojanovácopywriterka a content projekťačka (www.holkanatext.cz)

Je libo kafíčko Aneb Práce z kaváren

Nejsem kafař, to už radši horkou čokoládu, i když kvůli množství cukrů se jí taky vyhýbám. Přesto tu a tam v zahraničí zamířím do restaurací a kaváren. Mám to podobně jako Monika Trojanová. Zajdu na oběd a už tam zůstanu pracovat až do večera.

Pravda, práce z kaváren má své specifika

  • Musíš počítat s ruchem na pozadí. V tomto případě Martina Špatná radí si naladit vlastní playlist na Spotify a už práce frčí.
  • Je dobré si checknout rychlost wifi. Než si něco objednám, vytáhnu mobil a projedu si test rychlosti internetu. Klidně i otevřu laptop a ověřím, že se mi podaří přihlásit na síť. Nepovedlo? Pak odcházím, ani si nic nekoupím.
  • Vhodné je zavčas omrknout zásuvky. I když můj macBook vydrží až 6 hodin bez nabíjení, vybírám pouze kavárny/restaurace se zásuvkou. Nejlépe pak na venkovní zahrádce s výhledem na moře. Opět zavčas ověřím, zda je funkční.

Můj tip: Takovým zaručeným standardem kdekoli v cizině je frenšíza Starbucks. O kvalitě kávy se vyjadřovat nebudu, když ji nepiju. Ale wifi tady šlape, obsluha tě nechá pracovat při jednom muffinu třebas celý den. A zásuvky tady taky mají.

Práce na cestách - ze Starbucksu

Tak tady ve Starbucks na Tenerife se odehrál příběh s německým nomádem v úvodu článku

Zajímalo mě, jak to mají jiní freelanceři s prací v kavárnách, když já nejsem “číča kavárenská”.

Pracuji od coworkingu (v Praze sedím v Operu) přes kavárny po méně obvyklá místa. Jsem citlivá na zvuky, takže pro mě jsou důležitá kvalitní sluchátka a dobrý playlist. Osvědčilo se mi Spotify. Mám ráda rytmičtější hudbu. Jakmile chytím rytmus, prsty se rozběhnou po klávesnici a je to.
Martina Špatnámajitelka překladatelské firmy (www.pohled-za-hranice.cz)

Když to nejde jinak…

Hluk z kaváren nevydržíš, wifi na hostelu se táhne jak slimák, coworking tu není. Co teď? Dopřát si dovolenou, jako jsem to měla na Kubě. Dělám si srandu. Vždycky je nějaké řešení.

Kup si místní SIM kartu s daty a udělej si hotspot. Já nemám data ani v ČR, protože miluju chvilky, kdy jsem offline. Ale aktuálně kvůli cestování mimo Evropu zvažuji balíčky od virtuálu Kaktus. Nemáš s ním zkušenost?

Jinak když cestuji po Evropě tak využívám občas i evropská data. V ČR je máme hrozně drahá, ale třeba se Španělskou simkou mám 10 GB za babku a s tím už se dá v pohodě příležitostně pracovat třeba z auta (když nejste řidič ) nebo z letiště, když jim tam pořádně nefunguje wi-fi.
Eva Řeháková

Díky hotspotu si vyzkoušíš tu pravou práci z pláže a dalších netradičních míst, jak se mi svěřila další nomádka Nikol.

Práce na cestách - Nikol pracuje na lodi

Ano, i odsud z lodě mohou freelanceři pracovat na cestách

Na cestách nejčastěji pracuju tam, kde se ubytuju. Anebo když jsem opravdu na cestě, tak v kavárnách. Dokonce se mi už několikrát stalo, že jsem si z mobilu udělala hotspot a otevřela počítač třeba v parku nebo večer na pláži.
Nikol Dóžovátextace, tvorba webů na wordpressu, krizová komunikace s klienty (www.nikoladozova.cz)

Buď v obraze a pracuj s vychytávkami bez stresu

Chceš dostávat podobné triky pro práci na cestách?

  • Tu nějakou recenzi na vyzkoušené aplikace.
  • Tam zase tipy pro získání externích zakázek ze zahraničí
  • A jindy třeba tipy, jak se (ne)pracuje z tama a tama.

Zásadně nekecám (všechny pracovní cesty zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

Tipy na prokrastinaci na cestách

Asi se shodneme, že prokrastinovat se dá všude. Na cestách je to mnohdy snazší, neboť nás od práce svádí moře, chutě, výlety do hor a já nevím co vše. Ale neboj, podělím se s tebou o mé vyzkoušené tipy. Plus jsem přidala pár dalších od freelancerek na cestách.

S prokrastinací bojuju v zahraničí stejně jako v ČR. Nejvíc mi právě pomáhá jít ven a pracovat někde jinde než doma, ať už je to kavárna, nebo cowork. Zkrátka a dobře oddělit pracovní život od osobního.
Alena Kovářováonline marketing, copywriting, překlady (www.linkedin.com/in/alena-kovarova)

Triky a tipy na boj s prokrastinací v zahraničí

  • Spočítat si denní náklady a vědět, že ten den musím vydělat to plus ještě něco navíc. (Jana Kovářová)
  • Mít pravidelné Skype calls s klienty, které fungují jako jasný deadline v práci. (Alena Kovářová)
  • Trackovat si svou práci. Já využívám Toggl, Nikol Dóžová zase appky jako Be Focused a Top Tracker.
  • Hodit noťas i mobil do leteckého módu (Monika Trojanová). Killnout Facebook timelinu (využít pluginu pro Chrome).
  • Cestovat pomalu (slow traveling). Víš, že máš na vše dostatek času – na práci i cestování. Nestresuješ se tak a nehoníš z jednoho místa na druhé (Eva Řeháková).
  • Dělat si týdenní plány. Osobně využívám kombinaci Trello (pro dlouhodobé pracovní projekty) plus Wunderlist (pro týdenní plán). Další top aplikace, které mi usnadňují práci na cestách a volné noze, si přečti v článku.
  • Pravidelně si dopřávat duševní hygienu (rituály, meditace, apod.) anebo cvičit. A věř, že to jde i na cestách. Stačí jen znát ty dobré Youtube kanály na cvičení. Za sebe můžu určitě doporučit beFit a ZuzkuLight (oba najdeš ve zmiňovaném článku).

A když to nejde, tak skutečně vypnout. Jít si zaplavat do moře, zaběhat po pláži nebo si přečti knížku. Občas zaklapnout noťas a relaxovat nakopne a motivuje pro další práci. Prostě se za práci odměňuj. Třeba dortíkem v kavárně, když už tam pracuješ. 🙂

Snadný tip, co udělej ještě dnes:

Chystáš se pracovat na cestách? Tak začni tím, že si stáhneš PDFko s tipy a triky na bezbolestnou práci na cestách. Neboj, žádný e-mail po tobě nechcu.

Líbil se ti článek? Pomohl? Tak se usměj a pošli ho dál do světa. Ať pomůže i dalším (budoucím) digitálním nomádům a pracujícím na cestách.

Práce na cestách - můj skromný stůl v airbnb na Tenerife

Můj skromný stůl v airbnb na Tenerife. Pak jdu radši do kavárny

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.