VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Návštěva Wai-O-Tapu, termální říše divů na Novém Zélandu

Adrenalinový park Queenstown, ledovec Franz Josef na západním pobřeží Jižního ostrova, vulkán Mount Egmont (Mt Taranaki), 9 úžasných Great Walks včetně Tongariro Alpine Crossing nejsou jediná lákadla Nového Zélandu. Jedna návštěva tohoto souostroví v Oceánii pro důkladné seznámení se s přírodními krásami a maorským kulturním dědictvím rozhodně nestačí. Proto ti v několika článcích o NZ přinesu několik více či méně známých tipů na výlety. Tím prvním je termální oblast Wai-O-Tapu.

Vulkanická aktivita na Novém Zélandu

Zatímco Jižnímu ostrovu dominuje pohoří Jižní Alpy se svými dvěma ledovci Fox Glacier a Franz Josef Glacier, jež sestupují až do tamního deštného pralese, tak naopak Severní ostrov je proslaven svými sopkami.

Jižní Alpy na Novém Zélandu

Jižní Alpy v oblasti jezera Lake Hawea

Přibližně ve středu Severního ostrova se nachází oblast sopek (jedna z nich Ruapehu je i nejvyšším bodem tohoto ostrova), z nichž hned čtyři jsou stále činné. Díky aktivní vulkanické činnosti tu turisté objeví řadu bublajících horkých pramenů a gejzírů. Ani zemětřesení nejsou ničím výjimečným. Ale nebezpečí se až tak bát nemusíš, málokdy bývají ničivá.

Přesuňme se společně do středu ostrova do oblasti zvané Rotorua, nedaleko jezera a stejnojmenné vulkanické oblasti Taupo. Pod správou Department of Conservation (zkráceně DOC), něco jako náš Odbor životního prostředí, tu “vzkvétá” termální oblast Wai-O-Tapu. Mimochodem, DOC má na starost řadu free kempů, které možná na své cestě Zélandem využiješ.

Seznam se s vulkány zblízka

Termální říše v řeči původního obyvatelstva Maorů znamená “Posvátné vody”. Vskutku, celá oblast je doslova protkaná různě velkými vodními plochami, propadlými krátery s vařící se vodou, vybuchujícími gejzíry, bahenními jezírky i dalšími plochami vod hrající pestrými barvami. Ani neonově zelená barva není nic neobvyklého. Žádný Photoshop za tím nehledej. Však se přesvědč ve videu:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rozloha celé oblasti včetně vulkanického dómu Duhová hora (Maungakakaramea v řeči Maorů) je přibližně 18 km2. Ovšem zvědavým návštěvníkům je zpřístupněna jen nepatrná část. I tak tato oblast, která vznikla v důsledku vulkanické aktivity před zhruba 160 000 lety, stojí za návštěvu. Jen pozor, zápach “zkažených vajec” (alias vůně síry) je tu fest silná. Není se čemu divit, když po tamním povrchem země je celý vodní systém, který je značně zahříván magmatem. Prý tu byla zaznamenána teplota okolo 300 °C. Největší kráter oblasti Šampaňské jezírko (na videu to nejvíc čoudící) má teplotu vody na hladině až 74 °C.

Šampaňské jezírko ve Wai-O-Tapu

Šampaňské jezírko z dálky

Barvičky a krátery až oči přecházejí

Ačkoliv z Wai-O-Tapu uvidíš jen malou část, před očima se ti rozprostře široká paleta barev. Voda v jezírkách tu hraje od zelené přes fialovou až po černou. A co to způsobuje? (pro znalce chemiky :))

  • oranžová barva – stopy antimonu
  • zelená barva – výskyt železité soli (koloidní sírany)
  • fialová barva – jsou tu oxidy manganu
  • žlutá barva – tak to je jasný výskyt síry
  • červeno-hnědá barva – to vodu zbarvují oxidy železa
  • černá barva – za tu mohou síra s uhlíkem
  • bílá barva – stopy kysličníku křemičitého

Kromě fascinace barvami na tebe po zaplacení vstupného čeká řada větších či menších kráterů. V průměru měří okolo 50 metrů a hluboké jsou až 20 metrů. Okraje většiny z nich jsou zažloutlé od výskytu síry (unikající výpary z podzemí).

Ďáblovy kalamáře ve Wai-O-Tapu

Ďáblovy kalamáře, namočil by sis pero?

Během několika posledních stovek let tady unikala pára z horkých podzemních pramenů. Ta následně rozrušovala půdu nad sebou, která se v důsledku erozní činnosti propadla a vznikl tak dnešní kráter. A že jich tu je – Duhový, Ďáblovy kalamáře (bahenní jezírka s černou barvou), Šampaňské jezírko, Ptačí hnízdoĎáblova koupel. Za větší zmínku stojí tři poslední.

Šampaňské jezírko je největším v oblasti: 65 metrů v průměru a až 62 metrů hluboké. Název dostalo po bublinkách na jeho povrchu, jako má právě tolik oblíbené šampaňské. Bublinky tady způsobuje výskyt oxidu uhličitého. Voda jezera údajně obsahuje prvky jako stříbro, rtuť, arsen, antimon. Dokonce se tu našlo i zlato. Schválně, kdo se pro něj vydá do 72stupňové vody?! Já si asi nechám zajít chuť.

Šampaňské jezero ve Wai-O-Tapo

Červený okraj Šampaňského jezírka

Příroda je mocná, jak dokazuje postupná evoluce u Ptačího kráteru. Novozélandští ptáci se přizpůsobili podmínkám a už si v puklinách kráteru nestaví ani hnízda. Prostě nakladou svá vajíčka a horkými výpary je nechají ohřát až k vylíhnutí mláďat. Nádhera, ještě to tak umět s líhní dětí! 🙂

Na závěr celé asi 3kilometrové procházky na tebe čeká Ďáblova koupel. Asi se tu fakt musel koupat, jinak si nedokážu vysvětlit barvu vody. Ta neskutečná zeleň je vskutku přírodní, žádná hříčka Photoshopu. Podle chytrých průvodců je barva výsledkem mixování vody ze Šampaňského jezírka se železitými a sirnými solemi. Chemickou rovnici si už napiš sám. 🙂

Ďáblova koupel ve Wai-O-Tapo

Dopřeješ si koupel s ďáblem?

Wai-O-Tapu v bodech

  • vstupné dospělí: 32,50 NZD
  • shuttle bus z Rotoruy včetně vstupného: 75 NZD
  • 3 trasy – červená (30 minut), červená + oranžová (40 minut), červená + oranžová + žlutá (75 minut), ale záleží na tom, jak moc rád se kocháš
  • délka trasy: od 1,5 po 3 km
  • v areálu je obchod, záchody a značené stezky
  • součástí vstupného je brožura s popsanými 25 stanovišti (dostali jsme i českou brožurku)
  • ubytovat se jde přímo v Rotorue (my jsme spali v hostelu za 30 NZD/osoba/noc v pokoji pro 4 lidi s kuchyňkou a vlastním sociálním zařízením)
  • víc informací o oblasti najdeš klasicky na TripAdvisoru nebo oficiálních stránkách Wai-O-Tapu
Krátery ve Wai-O-Tapo

Další z kráterů ve vulkanické oblasti Wai-O-Tapo

Oblast Rotorua nabízí ještě něco víc

To ale není zdaleka všechno, co vulkanická oblast Rotorua svým objevovatelům nabízí. Řada termálních lázních na výparech jsou samozřejmostí. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Kerosene Creek.

Přírodní horké prameny v Kerosene Creek

Je libo ranní koupel?

Tato říčka se nachází asi 35 minut jízdy autem od města/vesnice a poměrně nedaleko Wai-O-Tapu (leží na stejné silnice pár km od sebe). Odbočka ze silnice je dobře značená cedulí a poslední kilometr vede po nezpevněné cestě na mini parkoviště se záchodem.

Voda říčky má podle mého odhadu příjemných 32 °C, možná ještě o nějaký ten stupínek víc. Vyber si své místo a zrelaxuj. Na říčce je něco, co jsem pojmenovala jako přírodní whirlpoolka. Kousek pod ní říčku přehrazuje asi 2metrový vodopád. Věř, že pod ním nedokážeš dlouho sedět, jak je voda horká. Klidně e vydej na průzkum dále po proudu vody. Teplota bude i nadále příjemná.

Vstup sem je samozřejmě zadarmo a je jen na tobě, jak dlouho tu pobudeš. Za sebe doporučuji ranní hodiny (cca 9 ráno), kdy tu nikdo nebyl a okolní příroda se pomaličku probouzela k životu včetně mlžného oparu.

Privátní vířivka v Kerosene Creek

Moje „whirlpoolka“

 

Nový Zéland předčil má očekávání zatím ve všech směrech. Jsem ráda, že můj životní styl digi nomádky mi umožňuje časté cestování. Pokud chceš taky cestovat a pracovat sám na sebe, přečti si eBook Z necestovatelky digitální nomádkou. Hledáš-li spíše rady, jak ušetřit na cestovních nákladech, pak mrkni do eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů. Pokud se ti článek líbil, dej o něm sdílením vědět svým kamarádům.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.