VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
90 km na délku a v nejužším místě 8 km na šířku. “Proboha, co se dá na takovém prckovi podnikat na týdenní dovolené?” Ačkoliv teď můžeš mít pocit, že největší azorský ostrov São Miguel (portugalsky Ilha de São Miguel) objedeš autem za den alespoň 2x, opak je pravdou. Sepsala jsem ti 6denní itinerář dovolené na Azorách. Pardon, na jednom z azorských ostrovů. Ty ostatní proberu zase někdy příště.
Na Azorách jsem se neplánovaně ocitla v červenci 2017 a rozhodně nelituju. Jak jsme sem letěli, kolik nás dovolená stála, jak se tu přepravovat a na co si dát bacha jsem sepsala v podrobném průvodci po Azorských ostrovech. Chceš-li dostávat informace o podobných průvodcích ze zemí, kam jezdím (garance ověřených informací), pak mi zanech e-mail. Neboj, spamovat tě nebudu. Ani to neumím. 😀
Dost řečí, rovnou se podíváme, jakých 6 míst jsem si pro tebe připravila:
Víc rad se dočteš ve zmiňovaném průvodci. Tady máš jen několik tipů, které ti zpříjemní dovolenou na Azorách.
Za celých 8 dní na São Miguel jsme viděli právě jeden autobus veřejné dopravy. Co z toho plyne? Ano, něco tu zřejmě jezdí, ale nebude to zrovna frekventovaná linka. Navíc, nezajíždí na všechna místa ve vnitrozemí a vynechat je by byla škoda.
Azorské ostrovy jsou autonomní částí Portugalska, tj. součástí vyspělé EU. Jeden by tak čekal, že kartou zaplatí téměř všude. Ale ouha, na několika benzínkách (a to i v blízkosti měst) a v menším obchodě nám to naše maestercardky nespolklo. Vem si radši i visa kartu nebo hotovost, ať nehledáš bankomat jako my.
Nevím jak ty, ale já zvládnu portugalsky maximálně: “Eu não falo Português.” Spoléhala jsem na angličtinu a v nejhorším na své ruce a nohy. Jaké bylo mé překvapení, když místní se do spíkování moc nehrnuli.
Přibal si slovníček, stáhni offline portugalštinu do appky Translatoru anebo zkus nějaké další rady z mého videa:
Správně bych měla napsat záchod a gril na každé vyhlídce, kterým se tady říká miradouro. Opravdu o záchod se bát nemusíš. Kolem dokola hlavní silnice je každou chvilku nějaký plácek (vyhlídka) a v jeho okolí čisté záchody i grilovací rošty. Jen ten toaleťák a brikety na podpal si voz radši svoje.
Ber si práci na cesty a užívej si svobodný život profesionála na volné noze. Přihlas se do kurzu Digi nomád a dozvíš se:
Navíc dostaneš hned 3 dárečky, když kurz dokončíš. Co víc, vstup do online e-mailového kurzu Digi nomád je zdarma.
Na co ještě čekáš? Chceš zase po dovolené na Azorách zpátky do práce?
A teď už vzhůru na Azory!
Kolem dokola celého ostrova São Miguel vede dobře udržovaná hlavní silnice. Vydej se z Ponta Delgady (nebo tvého ubytka) na průzkum útesů, roztodivných vlnolamů a několika málo černopísečných pláží. Projeď se doslova okolo ostrova.
Jak už jsem naznačovala výše, nouzi o vyhlídky mít nebudeš. Dívej se po hnědých cedulích s nápisem Miradouro. Všechna místa jsou nádherně upravená, bez odpadků s dostatkem míst na zaparkování. Azory jsou vskutku opomenutým turistickým rájem v Atlantiku. Určitě nevynechej Miradouro de Santa Iría. Za mě asi to TOP.
Takto se přezdívám vulkanickým jezerům Lagoa Azul (modré) a Lagoa Verde (zelené). Podle legendy vznikla důsledkem odloučení zakázané lásky princezny a pasáčka. Doufejme, že to nebylo jako s Julií a Romeem.
Pravda o vzniku obou jezer bude asi méně prozaická. Azorské ostrovy jsou vulkanického původu a kdysi dávno tu stratovulkán vysoptil nad hladinu oceánu a zanechal po sobě kalderu (terénní sníženina, kterou může a nemusí vyplňovat voda).
Ať už to bylo jakkoliv, oblast v okolí jezer Lagoa Azul a Lagoa Verde zcela jistě stojí za návštěvu. Kolem dokola po úbočí vulkánu vede silniční rally dakar (prašná cesta, kde se fakt jezdí závody), kde si můžeš udělat pohodovou procházku. Neboj se zajet (dojít) až k proslavené vyhlídce Boca do Inferno (nachází se nedaleko Pico da Cruz).
Na ostrově São Miguel žije cca 140 000 obyvatel, z nichž 30 000 bydlí v “hlavním městě” Ponta Delgada. Milovníky architektury a rušných měst asi nepotěším. V Ponta Delgadě je k vidění maximálně bývalá pevnost s muzeem vevnitř (nebyla jsem) a několik kostelů. Jejich bílá omítka v kombinaci s šedým čedičem se ti za chvíli omrzí. Je totiž k vidění po celém ostrově.
Osobně ti doporučuji se vydat na moře než do nitra města. V Ponta Delgadě operuje řada firem, u kterých zakoupíš výlet na moře s pozorováním místní fauny, zejména velryb a delfínů. Nenech se zmást, když ti budou slibovat 100% spokojenost. Rozhodně se nejedná o 100% pravděpodobnost, že velryby uvidíš. To se stalo i nám.
Vydej se z Ribeira Grande směrem do středu ostrova. Až vyšplháš řadu serpentin k vrcholku hory Barrosa (949 m.n.m.), rozevřou se ti výhledy na Ohňové jezero alias Lagoa do Fogo. Jezero se nachází v přírodní rezervaci pohoří Água de Pau. Za dobrého počasí odsud dohlédneš až k moři.
Auto “zaparkuj” ke krajnici silnice, parkoviště tu nehledej. S turisty se na Azorách nějak nepočítalo. Poté se projdi po úbočí okolo vulkanického jezera. Nebo po vyšlapané stezce zamiř k jeho břehům, kde se dá i koupat.
Že v jezeře plavou rybky, to asi nikoho nepřekvapí, ale tady se vznáší i kameny. Fyzikům napovím, že za to může “řídkost kamenů”. A teď pro laiky jak já. Kameny (alias vyvřelá hornina pemza) je plná děr a dutinek, díky kterým hornina plave na hladině.
Zavítat do oblasti Estacado Lombardos jsme neplánovali, tak nějak se to stalo. Na TripAdvisoru nás zaujal vodopád Salto do Cabrio. Dojeli jsme na parkoviště nad městečko Furnas a odtud sešli podél potrubí hydroelektrárny k vodopádu. Díky sem tam rozmístěným žebříkům nabudeš na chvíli dojmu, že ses ocitnul v “malém Slovenském Ráji”.
Ale zpět k našemu Jurskému parku. Při cestě od vodopádu jsme zahlédli směrovku Estacado Lombardos. Byl čas, a tak jsme se po nich vydali vstříc dobrodružství. Silnici po chvíli vystřídala zpevněná cesta a nakonec tu zbyly jen kočičí hlavy. Přesto jsme dojeli až na udusaný plácek s rozpadlou chatrčí.
Ticho. Koryto potoka. Kolem dokola zalesněné úbočí zbytků kráterů. Pocit? Jako v Jurském parku. Avšak na dinosaura tu nenarazíš, bohužel ani na žádnou značenou stezku. Stáváš se dobrodruhem v azorské džungli!
Vzhledem k počasí (i v létě je pod mrakem okolo 23 °C) a chladnému Atlantiku se tu moc nevykoupeš. Aspoň ne v moři. Ale nezoufej, díky sopečné činnosti na ostrově se tu nachází celá řada horkých pramenů. Jedno “přírodní wellness” na tebe čeká i v lázeňském městečku Furnas – Poca Da Dona Baija. Vysoké hodnocení na TripAdvisoru nekecá.
Vstupné do tohoto komplexu pěti vzájemně propojených různě teplých bazénků je pouhá 4 eura. Až se vyrochníš, navštiv zahrady Terra Nostra Gardens. Uvnitř na tebe čeká zase koupačka a gejzír.
Furnas ale není pouze o koupání. Ale taky o čichání. Kdepak, nenavádím tě k nějakému fetišismu, jen si zajeď do centra tohoto lázeňského městečka. Dýmí to tady a smrdí sirovodíkem z celé řady malinkých kalder. Napít se můžeš z minerálních pramenů podél cestiček. Nutno dodat, že chuť vody nic moc. Asi jako naše vincentka. Ale zase si můžeš koupit kukuřici, která se pražila na sopce. Kde jinde to máš?!
Za týden samozřejmě neprojezdíš všechny krásy tohoto ostrova, o dalších ostrovech nemluvě. Další inspiraci pro místa na ostrově São Miguel, z nichž ne všechna jsem navštívila, najdeš v článku 15 míst, která doporučujeme navštívit.
Navnadil tě São Miguel a uvažuješ o dovolené na Azorách? Napiš mi do komentářů, které místo tě láká nejvíce. Pokud se ti článek líbil, pošli ho dále, třeba by na Azory jel i nějaký tvůj kamarád.
Ahoj, máš to moc pěkně propracované! Na Azory poletím v červenci a zajímalo by mě, jak je to tam s turistickými cestami a mapami? Dá se tam něco sehnat na místě? Iva
Ahoj Ivi, to jsem ráda, že se ti líbí informace. Snažila jsem se do toho dát maximum, neboť Azory miluju, resp. jsem si je zamilovala od prvního okamžiku. Turistické cesty takové, jako je znáš u nás v ČR, tam moc nehledej. Ono se tam s turisty moc nepočítá. My jsme trochu chodili v tom „Jurském parku“, ale značení žádné a cesta pak taky ne. Informační centrum bych hledala maximálně v Pontě Delgadě, jinak určitě žádná nejsou. Co ti ale mohu doporučit, tak jsou mapky na té webové stránce, co jsem uváděla v kompletním průvodci o Azorách. Úplně dole jsem psala, že jsme našli vodopád na stránce treků z Azor, tak tam jsou skvělé mapky. Ale za sebe, vemte si auto a spíš si to pořádně projeďte, zaplavte si v termálkách a projeďte se za velrybami. Úplně trekovací dovča to není. Ale záleží, kolik máte času. Užijte si dovolenou. nomádka Hanča
Me prekvapuje, jak rozdilny muze byt pohled na procestovanou zemi, nebo se tak moc za rok zmenila?jsme tu prave ted. Zachody na kazdem rohu, to je pravda, ale toaletak chybel snad jednou a to jsme tu vic nez tri tydny.anglicky umi perfektne i prodavacka zmrzliny nebo v masne.bez problemu jsme se s kazdym dorozumeli.navsteva hotelu u sete cidades je zakazana, zazdene vstupy a podle meho nazoru i nebezpecna.lagoa di fogo- zakaz koupani, nekolik parkovist u vyhlidek na jezero.caldeira velha-vstup 8e s koupanim, 3e bez koupani, moznost priplatit si 2e za dalsi vodopad s vykladem v urcite casy.casove omezeno na 2hodiny.poca da dona baija vstup 6e.lagoa das furnas vstup 2e osoba.sou tu perfektne znacene treky, stejne jako u nas, sme tu treti tyden a v podstate porad jen chodime,znacky sou dva prouzky vetsinou cerveny a bily,videli sme i zluty a cerveny,cesty kam se nema jit sou oznacene krizkem,takze mozna lesi znaceni nez u nas.skvela aplikace od seznamu,skoro vsechny treky tam jsou.
Já bych řekla, že to může být i ten masový turismus, co země mění. To bych přikláněla těm cenám. Samozřejmě lístky z těch atrakcí už nemám, ale těmi vstupy do termálů jsem si jistá. Bylo to pro mě wow, jak může být něco tak levného. A vidíš, uběhl rok a ceny se zvedly. Dokonce jsem v šoku, že hotel se zazdil. Původně jsem tam nechtěla, ale lezlo tam lidí, že jsem se odvážila. Dokonce u toho bylo parkoviště s kiosky, jak se na tom místní snažili tržit aspoň něco… Voda zakázaná? Za nás se tam koupalo lidí a jezdilo na loďkách, jen já do té studené vody nechtěla, přítel si máchal nohy. O tom, že další stezky jsou značené, jsem věděla, ale mám doma bohužel pecivála, co upřednostňoval auto. A v tom Estacado Lombardos jste byli? Tam mi to ale přišlo mimo civilizaci a dost by mě mrzelo, kdybychom přehlédli to značení. Dík za update s cenami, možná napíšu článek, jak se turistika mění ze dne na den. Doufám, že jste ale nebyli zklamání dovolenou na Azorách. Podle mě ta příroda za to stále stojí a ten klid tam snad až tak narušen není. Měj se pěkně, Hanča