VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

8 tipů, co vidět v Krakově a jeho blízkém okolí

co vidět v Krakově

Ačkoliv Krakov je “až” druhým největším polským městem, je mezi turisty oblíbenějším než hlavní město Varšava . Proč? Snad je to dáno historií, kdy Varšava byla za války téměř srovnána se zemí a poté znovuvybudována, tudíž milovníci architektury mohou pocítit osten zklamání. Za mě má Krakov výhodnější polohu, jeho centrum dýchá starobylou atmosférou a v okolí se nachází řada dalších významných bodů. Mrkni, co vidět v Krakově a kam popojet do okolí.

Pár tipů na cestu do Krakova

Jak se tam dostat

Krakov má své letiště a často dostávám notifikace na akční letenky do světa právě odsud z letiště Jana Pavla II. Z Prahy sem lítám Ryanair od 1500 Kč, ale nepředpokládám, že na dovolenou do Polska poletíš. Pokud přece jen ano, pak na Cestuj levně jsou dobře zpracovány informace o krakovském letišti (ceny, spoj s Krakovem, atd.).

Jako další varianta se nabízí autobusová doprava. Já vím, že na Flixbus hodně lidí nadává, ale má zkušenost je, že mimo ČR jezdí spolehlivě. Sama jsem jím procestovala značnou část Itálie a projela několikrát Německo. Bez komplikace. Bez zpoždění. Jednosměrný lístek z Prahy seženeš od 550 Kč a jízda trvá okolo 8 hodin. Pokud chceš ušetřit:

  • Kupuj lístek s dostatečným předstihem. Jak se blíží termín odjezdu, Flixbus lístky zdražuje (podobný princip jako u leteckých společností).
  • Stáhni si mobilní aplikaci Flixbusu, občas jsou až 30% slevy na jízdné.
  • Nakupuj lístky přes cashback portály, které ti vrátí část peněz zpět. Pokud nevíš, co jsou to cashback portály, přečti si článek 6 tipů, jak ušetřit na cestách a přesto jet s komfortem. Máš tam i jedno “zlaté překvapení” od portálu Tipli.

Poslední možností, ke které se přikláním i já, je cesta vlastním autem. Z Ostravy je to nějakých 166 km (necelé 2 h jízdy) po kvalitních rychlostních silnicích A1 a A4. Pozor si dej na značení. Poláci používají modré značení pro dálnice a zelené pro rychlostní silnice. Prostě naopak, než to máme my. Dálniční známku v Polsku nepotřebuješ, na vybraných úsecích se platí mýtné (obvykle 10 zlotých/úsek). Jeden z placených úseků je právě těsně před Krakovem.

Buď v obraze a cestuj s vychytávkami na pohodu

Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?

  • Tu o dobrovolničení, tam o tricích na ulovení levné letenky,
  • jindy zase vychytaná videa o tom, jak se například sbalit pod 5 kilo na delší cesty a přitom nestrádat.

Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.

 

Kde se ubytovat v Krakově

Krakov můžeš navštívit na jediný den, ale to zdaleka nestihneš nasát zdejší atmosféru, ani navštívit všechno v okolí. A ještě strávíš hodně času v autobuse nebo za volantem. Proto ti doporučuju se sem vydat aspoň na prodloužený víkend.

Ubytování najdeš klasicky na portálech Booking a Airbnb. Ve výše zmiňovaném článku o 6 tricích, jak šetřit na cestách, najdeš slevové rady i pro tyto portály. Určitě se podívej na polský portál Nocowanie. Možností, kde shánět bydlení, které tě nezruinuje, je samozřejmě mnohem více. Některé z nich jsem uvedla v eBooku Cestuj na pohodu s více než 50+ appkami, weby a hacky.

Autorka další části článku Katka doporučuje vybírat mezi hostely. Ceny jsou už od 200 Kč/noc/osoba. Katka s manželem a dítkem bydleli v penzionu Villa Maria. Za 1200 Kč/noc bydleli 5 minut jízdy tramvají od centra a v ceně byla snídaně a zdarma parkování, což by mohl být značný problém v centru Krakova.

Doplnění z Nomádské stezky: Nezapomeň si před cestou sjednat cestovní pojištění, protože v EU (tj. i Polsku) jsou ti jinak hrazeny jen nezbytné (života ohrožující) náklady na péči. Porovnej si cestovní pojištění v online kalkulačce.

Co dobrého sezobnout v Krakově

Už v dřívějších článcích o Polsku jsem zmiňovala, že milovníci dobrého jídla si tu přijdou na své. Sama jsem v Zakopaném vyzkoušela různé druhy grilovaného masíčka a místní zelňačku. Ovšem v Krakově tě spolu s Katkou zvu na pirohy (polsky pierogi) a zapékanku, což je taková zapečená bageta se sýrem a něčím dalším.

V Krakově je na každém rohu gyros. Uznávám, není to sice polské národní jídlo, ale je tam toho tuny. Pokud bys radši něco sladkého, pak nevynech všudypřítomné nalesniki, podobné našim českým palačinkám.

Jako suvenýr ti Katka doporučuje zubrowku (vodka s bizoní trávou). Zubrowka je výborná s jablečným džusem (tento drink se jmenuje szarlotka).

Další část článku je hostovaná. Poprosila jsem Katku Holečkovou z webu Unesení, aby ti sepsala 8 tipů, co vidět v Krakově a jeho okolí. Pojďme si Katku v rychlosti představit.

Jmenuji se Katka a moje celoživotní láska je umění. Cestuji tedy hlavně za památkami, ale čím dál víc mě najdeš i v přírodě. Přece jen moje malé děti aktuálně ocení víc lesy než muzea. Na hradech a v klášterech se jim ale líbí. Můj sen je navštívit všechny památky ze seznamu UNESCO, což je sen těžko splnitelný, ale od toho sny jsou a aspoň na Evropu si věřím. O cestování, jídle, knihách, zážitcích a o všech krásách světa, kterými jsem unesena (a se mnou i zbytek rodiny), píšu svůj osobní blog.
Katka Holečkováwww.uneseni.cz

8 míst podle Katky, co vidět v Krakově a jeho nejbližším okolí

Polsko je podle mě zatím spíš takovou cestovatelskou Popelkou. Češi mnohem radši jezdí na dovolený k jiným sousedům, ale zároveň tuhle zemi začínáme pomalu objevovat. Za mě je ideálním startovacím místem pro seznámení se s Polskem určitě Krakov. Najdeš tu nejen krásné historické centrum, ale město je i výtečným výchozím bodem pro další výlety. Co vidět v Krakově a okolí?

1. Rynek Głowny neboli Hlavní náměstí neboli Krakovský rynek

Pokud bys měl na Krakov jen chvíli při průjezdu, začni určitě tady. Na rozlehlém náměstí stojí věž staré radnice a hlavně tržnice Sukiennice. Tím myslím krásnou historickou budovu tržnice, žádný obludný stánky. Suvenýry jsou tu sice dražší než v odlehlejších uličkách, ale polská drahota je pořád pro Čechy přijatelná. A hlavně tu nákupy mají své kouzlo. Pokud máš víc času, vydej se také prozkoumat podzemní muzeum pod náměstím.

co vidět v Krakově

To je aspoň tržnice na Rynku, foto od Katky H.

2. Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Veit Stoss

Na Rynku ještě zůstaneme. Nemůžeš totiž vynechat kostel Nanebevzetí Panny Marie, neboť jde o jednu z dominant tohoto náměstí. Určitě se doporučuji podívat i dovnitř.

Samotný kostel je nádherné dílo s bohatou výzdobou, ale z uměleckohistorického hlediska je nejpozoruhodnější zdejší 13 metrů vysoký dřevěný oltář od Veita Stosse. Žádná čísla ani fotky nedokážou přiblížit, jak velkolepě oltář působí (a to se v době mé návštěvy část rekonstruovala). Však taky na něm Veit Stoss pracoval celých dvanáct let.

co vidět v Krakově

Dostal by tě tento oltář? Foto od Katky H.

3. Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinci

Protože miluji umění, musím poukázat ještě na jednu unikátnost města. Krakov je totiž jedno z mála měst, které se může pyšnit obrazem od samotného Leonarda da Vinciho. Tento prototyp renesančního člověka po sobě nezanechal mnoho dokončených obrazů a každý z nich je tak velkou a penězi hodně ceněnou vzácností. Pokud se tedy nechceš mačkat před Monou Lisou v pařížském Louvru, vydej se do krakovského Národního muzea. Spatříš tak na vlastní oči obraz Dámy s hranostajem.

4. Královský hrad na Wawelu

Jedná se o další „must see“ Krakova. Nenavštívit Královský hrad na Wawelu by bylo jako vynechat Hrad při návštěvě Prahy. Pokud tě tlačí čas, aspoň přes ten kopec proběhni, protože už jen to krásné arkádové nádvoří stojí za to.

Jestli máš víc času, Wawel tě zabaví na celý den – prohlídky zámeckých interiérů, výstavy a ještě k tomu tady žije drak! Aspoň podle legendy, která pochází už ze 13. století. Do dračí sluje neboli jeskyně pod Wawelem se můžeš dokonce i podívat.

co vidět v Krakově

Klasický pohled na Wawel, foto od Katka H.

5. Továrna Oskara Schindlera

Přiznám, že tady jsem nebyla a hrozně mě to mrzí (podrobnosti o mém výletu do Krakova najdeš v článku na mém blogu). Pokud příběh Oskara Schindlera neznáš, určitě si před návštěvou Krakova sežeň film Schindlerův seznam. Díky práci v této továrně zachránil Oskar Schindler (jakkoli je stále kontroverzní osobností a pohledů na něj je více) za druhé světové války přes tisíc Židů. Dneska se tu nachází stálá expozice, která návštěvníkům přibližující Krakov za nacistické okupace. Konají se tu i různé dočasné výstavy.

6. Osvětim a Březinka

Místo, které je poněkud zvláštní doporučit jako cíl výletu. Trochu se ve mně bije, že z koncentračního tábora je dneska cíl turistů s foťáky, ale jak řekl spisovatel Elie Wiesel, který si sám Osvětimí prošel: „Zapomenout znamená zabít všechny oběti podruhé.“ Proto si osobně myslím, že ačkoliv toho hodně přečteš a znáš jistě mnoho filmů, jet na místo, kde se ty hrůzy opravdu děly, je nepřenositelná a důležitá zkušenost.

Osvětim I je menší a na pohled o dost “pěknější” místo, protože cíleně nebylo stavěno jako továrna na smrt (šlo o bývalé kasárny). Osvětim-Březinka už je děsivě rozsáhlá. Na návštěvu si vyhraď celý den. Je tady i krátké povídání o zvěrstvech Mengela a jeho pokusech na dětech.

Hančin tip: Sama jsem Osvětim navštívila a zanechala ve mně silné pocity. Určitě si zajdi do tamního Českého domu. Pokud chceš jít na prohlídku bez průvodce, přijeď sem až po 16 hodině. Jinak si rezervuj lístky dopředu. Mezi Osvětimí I a Březinkou pendluje pravidelná bezplatná autobusová linka. Před Osvětimí I jsou velká placená parkoviště.

7. Solný důl Wieliczka

Velmi populární místo se nachází kousíček za Krakovem (cca 15 minut jízdy autem). Prakticky všechny agentury nabízející výlety z Krakova vozí turisty do Osvětimi nebo sem. Však Wieliczka (památka UNESCO) je nejnavštěvovanějším turistickým místem Polska.

co vidět v Krakově

Jedna z kaplí v solném dole Wieliczka, foto od Katky H.

Celý solný důl je zajímavé místo a obzvláště podzemní kaple jsou přenádherné, ale nejsou nafukovací. Turistů jsou tu davy. Lístky doporučuji koupit předem přes internet a případně zkusit fyzicky náročnější prohlídku než tu hlavní turistickou. My na ní kvůli množství lidu před námi (i za námi) a neustálému čekání strávili 3 hodiny místo avizované hodiny a půl. Pak jsme ještě čekali poměrně dlouho na výtah nahoru na denní světlo. Třeba budeš mít štěstí víc, ale znáš to, kdo je připraven, není překvapen.

Hančin tip: Při cestě zpátky z dovolené v Zakopaném, jsem měla taky možnost navštívit zdejší solný důl. Asi mi přálo štěstí, neboť mi na hlavní okruh prohlídky (2,5 hodiny) čekali ani ne 30 minut. Ale lidí tady bylo opravdu hodně. Šli jsme s anglickým průvodcem. Na ty polské byla delší fronta, ale zase jsou asi o 20 zlatých levnější.

8. Kalvárie Zebrzydowska

Pokud budeš chtít po mačkanici v solném dole utéct davům, vřele ti doporučuji navštívit Kalvárii Zebrzydowskou. Ač je tohle místo vzdálené tři čtvrtě hodiny jízdy autem od Krakova a také je zapsané na seznam UNESCO, o turistu tu téměř nezavadíš. Akorát si radši zkontroluj, jestli na den tvé návštěvy nepřipadá nějaký významný církevní den, pouť nebo něco podobného. Jelikož jde o významné poutní místo, bude tu v takové dny asi víc lidí jak v tom solném dole (ale zase je tu víc místa).

co vidět v Krakově

Na Kalvárii se obvykle s mnoha turisty tlačit nebudeš. Foto od Katka H.

Celý komplex je vlastně takový velký sakrální park neboli soubor mnoha kaplí zasazených v přírodě, který můžeš projít několika způsoby. Nejznámější je cesta Ježíše Krista a Panny Marie. Netuším, jak jsou na tom cesty kilometrově, ale tu Ježíše Krista jsme prošli za nějaké dvě hodiny (ale bez závěrečného stoupání na vrch Zarek, protože to bychom s kočárkem nedali). K tomu připočti prohlídku baziliky, nějaký ten oběd a bude z toho další celodenní výlet.

To je všechno, co jsme za ty čtyři celé dny v Krakově zvládli. Říkala jsem si, že na dovolenou v Polsku to bude času až až a ukázalo se, že to rozhodně nestačí. Kromě výše zmíněného je v Krakově ještě například židovská čtvrť Kazimierz nebo Kościuśkův kopec, ze kterého je údajně krásný výhled na město. A já děkuju Katce, že si našla čas ti sepsat, co vidět v Krakově a jeho okolí. Pokud ti těchto 8 míst nestačilo, prohlédni si dalších 11 zajímavých míst v Krakově, které doporučuje portál CestuLevně.

Snadný tip, co udělej ještě dneska

Nadchlo tě Polsko, ale nejsi rozhodnutý, kam přesně jet? Kromě zmíněného Krakova se inspiruj článkem o Vratislavi, případně si vyber ze 7 míst v česko-polském pohraničí. Osobně před cestou dám na reference od známých a najdu si fotky na Instagramu.

Inspiroval tě článek k návštěvě Krakova? Nebo se vydáš v Polsku někam jinam? Poděl se o své polské tipy dolů do komentářů. Inspiruješ mě i věrné čtenáře Nomádské stezky. Za to ti patří můj úsměv i dík!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  1. Radim napsal:

    Ahoj, velmi pěkný článek. My na našem webu máme informace ohledně turistických pastích na co si dát v Krakově pozor. Určitě to je důležitá informace, pro všechny kdo se chystají do Krakova poznat noční život 🙂 https://vsekolemcestovani.cz/evropa/navsteva-krakova-co-vedet-pred-cestou/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.