VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Je to pár let, co jsem se učila francouzštinu. Sama, dobrovolně a bez mučení. Proč? Toužila jsem navštívit Paříž, vyseknout poklonu Železné dámě a neposlouchat francouzské “aj áve” [I have]. Kromě té Paříž e jsem toho zatím z Francie moc neviděla. Přesto tě zvu na procházku nejjižnějším cípem Francie díky Markétce, která ti poví, co vidět v Pyrenées Orientales.
Naposled jsem byla ve Francii v roce 2017, kdy jsem si usmyslela, že prostě musím stopovat. Nebudu přece psát o něčem, s čím nemám vlastní zkušeností. Než bys řekl švec, zvedala jsem den co den palec hore na stopu z Brna do Barcelony a zase zpátky. Cestou jsem projela Francii doslova naštorc, ale kromě benzínek jsem toho moc neviděla. Ale stihla jsem ztratit spacák a spát v korbách kamionů.
Ale Francie v mých očích snoubí romantiku a ideální dovolenou pro někoho, komu se nechce za hezkou přírodou, chutnou kuchyní a mořem letět tisíce kilometrů. Proto chci moc poděkovat Markétce, že se ujala role průvodkyně po nejjižnějším cípu Francie. Článek je hostovaný a ráda bych ti představila autorku textu.
Jmenuji se Markéta Bohatá a jednoho dne jsem všeho nechala, sbalila se a vydala se za sestřenicí na pár měsíců do jižní Francie, téměř bez znalosti francouzštiny, kterou tu nutně potřebuješ. Zalíbilo se mi tady natolik, že jsem se naučila rychle jazyk a zůstala tu. Chtěla bych to tu ukázat dalším Čechům a pomoci jim se vším ohledně cesty a výletů.
Markétka se živí mimo jiné plánováním cest po Evropě, jelikož cestování je její vášeň. Sledovat ji můžeš i na Facebooku.
Autem je to z Prahy cca 1550 km. Nejkratší cesta vede přes Německo. Doporučuji si udělat zastávku s přespáním v půlce cesty v krásném Alsasku. Po cestě se nachází i západní Provence a další zajímavá místa. Lze jet i delší cestou přes Itálii anebo Švýcarsko, kde se můžeš zastavit například u jezera Como.
Doporučuji si naplánovat komplexní dovolenou s mnoha zastávkami. Ráda ti s tím za poplatek pomůžu. Už jsem tato místa projížděla a znám to z vlastní zkušenosti. Řeknu ti, čemu se vyhnout a co naopak určitě navštívit.
Letiště v oblasti Pyrenées Orientales je v Perpignanu. Z Prahy se sem dostaneš s jedním přestupem. Zatím nejsou zavedeny přímé lety. Lepší je ale letět do Toulouse nebo Barcelony přímými lety z Prahy. Obě města jsou odsud vzdálené něco přes 200 km. Je fajn, že můžeš spojit svou dovolenou ve Francii například s návštěvou Barcelony. Z každého zmíněného města jezdí dálkové autobusy společností Flixbus a Ouibus, které se cenově vyplatí (na dálnicích se tady všude totiž platí drahá mýta), jsou pohodlné, moderní a jezdí přímo do Perpignanu za 2,5 hodiny, kde už bychom tě mohli vyzvednout a zavést do ubytování za poplatek podle domluvy.
Francouzi mají rádi kempování, proto tu narazíš na celou řadu dobře vybavených kempů a mobilhousů všech možných velikostí. Většinou je v ceně v areálu i jejich vlastní vymazlený aquapark. K tomu mají různé animační programy.
V červenci a srpnu tady ceny stoupají až skoro na dvojnásobek toho, co seženeš mimo sezónu. Proto ti doporučuji sem jet v červnu nebo září. Vyhneš se i davům turistů. Za bungalov (dobře vybavený) u moře a nedaleko centra zaplatíš okolo 350 euro/4 osoby/týden. Ovšem mimo sezónu.
Dále pak jsou tady hotely a klasicky mnoho ubytování přes airbnb. Žije tu i několik Čechů, kteří pronajímají části svých domovů. Mrkni například na toto ubytování. Možností, kde shánět bydlení, které tě nezruinuje, je samozřejmě mnohem více. Některé z nich jsem uvedla v eBooku Cestuj na pohodu s více než 50+ appkami, weby a hacky.
Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?
Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.
Hodně Čechů vyhledává pobyty ve Francii, ale většinou se zaměřují na Paříž, Provence nebo Azurové pobřeží. Málokdo ale tuší, co se skrývá úplně na jihu u hranic se Španělskem. Region nazvaný Pyrenées Orientales je příjemným překvapením pro každého, kdo sem zavítá, a ještě ke všemu je tady řada míst, která nejsou tak turisticky ”profláknutá”.
Pokud jsi přírodomilec, zaručuji ti, že se ti tu bude líbit. Najdou si tu své i památkáři, rovněž váleči u moře nebo milovníci hor. Odevšud z regionu spatříš horu Canigou (2785 m. n. m), která je vstupní bránou do Pyrenejí.
Oblast byla součástí Katalánska, můžeš tak všude vidět jejich vlajky, tradice, pokrmy a někde i školy. Katalánsky mluví už jen menšina. Díky tomu, že byl region v historii součástí Španělska, je tu poznat rozdílná architektura a na vrcholku téměř každé hory jsou trosky strážních pevností.
Kraj je bohatý na ovoce a zeleniny. Obecně se tady dostaneš k mnohem kvalitnějším potravinám než u nás. To samé platí i pro čerstvé mořské plody a ryby. Milovníci těchto jídel si přijdou na své. Ti, co mají rádi víno, jistě potěší možnosti degustace ve vinařstvích.
Pyrenées Orientales je o neskutečně krásné různorodé přírodě – najdeš tu moře, jezera, široké dlouhé písčité pláže, hory vhodné i pro lyžování, kopce s vinicemi, skály, mořské útesy se schovanými plážemi, kaňony s možností se v nich koupat a hromadu dalšího. Kouzlo tomuto místu dodávají i všudypřítomné kaktusy, květiny, olivovníky a keře voňavého rozmarýnu.
Region je vhodný pro lehké i náročnější procházky v přírodě. Jednou z nejhezčích je procházka na útesech po značené turistické stezce v přírodní oblasti Paulilles. Mineš 2 větší pláže a při klesání po stezce se můžeš vykoupat i na jedné z menších plážiček mezi skálami. Cílem je maják na Cap Bear, ze kterého je krásný rozhled na Paulilles, moře a útesy. K majáku můžeš dojet i autem. Doporučuji si projít na mořském výběžku i trosky z obranné základny zapuštěné do země.
Velmi zajímavé jsou skalní útvary Les Orgues, které tvoří béžové varhany. Menší, ale sympatický park nabízí nádherné pohledy na unikátní skály s pozadím zasněžených Pyrenejí.
Pobřežní část Pyrenées Orientales je jedna velká vinice a je zde řada možností, kde se projít přírodou a kochat se všudypřítomnou zelení. Doporučuji ti zajet si k městečku Maury a zatoulat se mezi vinicemi v kopcích.
Když se vydáš z Maury nahoru po klidné nefrekventované silnici směrem do města Cucugnan, uvidíš překrásný výhled, kde se rozhodně musíš zastavit a zhluboka se nadechnout. Říkám tomu tady druhá neobjevená Provence, jelikož tu téměř nenarazíš na turisty po celý rok. Dokonce si tvrdím říct, že to tu je hezčí než v Provence, kterou jsem projela celou.
Pokud máš rád přírodu a objevování zajímavých míst, pak tě jistě osloví větší počet kaňonů, které tu můžeš navštívit. Každým protéká říčka, která formuje okolní skály a vytváří řadu přírodních kamenných jezer. Některé kaňony jsou velmi vysoké a chodíš v polovině skal, některými jdeš dole přímo podél řeky.
Nejlepší na koupání je kaňon u města Tautavel – Les Gorges du Gouleyrous, kde přímo u kaňonu se vytvořilo jezero s průzračnou vodou a můžeš plavat i dovnitř kaňonu podél skal v užším průplavu. Koupání opravdu stojí za to.
V Pyrenées Orientales je spoustu kamenných vesniček, některé patří i mezi ty nejkrásnější z celé Francie. Osobně tě vyšlu do dvou z výše odkazovaného seznamu: Eus a Castelnou.
Vesnice Eus se blíží k Pyrenejím a její domečky jsou vyskládané do kopce, stejně jako v jedné z nejznámějších vesniček v Provence – Gordes. Rozdíl je ale v tom, že tu nenajdeš masy turistů. Úzké kamenité uličky, kostelík, malé baráčky a květiny v oknech působí roztomilým dojmem. Z terasy kavárny Café El Lluert se ti naskytne překrásný pohled na zvedající se Pyreneje, Canigou a krajinu plnou vinic a sadů.
Druhá zmiňovaná vesnice Castelnou, která se nachází 10 minut od Perpignanu, je jako poklad uprostřed hor a lesů. Nevidíš z ní na žádná jiná města, pouze do přírody. Pořádají se tady tématické trhy v doprovodu středověké hudby.
Pokud máš rád hrady a k tomu výhledy, doporučuji ti se podívat na hrad Peyrepertuse. Tato zřícenina hradu má několik částí a je tak dobře spojená se skálou, na které stojí, že zdola není skoro rozpoznatelná.
Podobně jako nedaleké známé město Carcassone, tě při vstupu do Pyrenejí překvapí středověká vesnice obehnaná hradbami – Villefranche de Conflent. Nad ní se rozkládá strážní pevnost navržená známým architektem Vaubenem, která se řadí mezi památky UNESCO.
V Pyrenées Orientales a okolí je spoustu opatství tzv. Abbey. Ovšem to nejkrásnější se nachází pod Canigou mezi horami, schované v přírodě a v oáze naprostého klidu – Abbey Saint Martin du Canigou. Musíš si k němu vyšlápnout asi 30 minut strmým kopcem, ale opravdu to stojí za to. Starají se o něj mniši, kteří tady i žijí. Tištěného průvodce si můžeš půjčit dokonce v češtině, což je tady zázrak.
Za nejkrásnější přímořské městečko se tu považuje Collioure, kam se opravdu každý rád vrací i po několikáté. Kamenné městečko nabízí hned několik věcí najednou – členitou promenádu kolem hradu, kamenného majáku s kostelem až na výběžek do moře.
Jsou tady tři menší pláže, centrum s roztomilými uličkami, obchůdky, restaurace a naproti centru se můžeš vyšplhat olivovým sadem až k dřevěnému větrnému mlýnu nebo ke strážní věži. Odsud jsou krásné výhledy na Collioure a moře.
Co vidět v Pyrenées Orientales už víš, teď zbývají ty drobnosti – bydlení a doprava. Podívej se na stránky Markétky o jižní Francii a rovnou začni plánovat svou dovolenou.
Inspiroval tě článek na dovolenku v oblasti Pyrenées Orientales? Nenechávej si ho pro sebe a pošli článek dál do světa? Za jeho sdílení ti patří můj úsměv i dík!