VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Dovolená autem ve Slovinsku – co bys měl rozhodně vidět!

dovolená ve Slovinsku autem

Pokud hledáš ideální dovolenou plnou malebných měst, bohaté historie a úžasné přírody, nemusíš z Česka jezdit daleko. Slovinsko je malá a přesto rozmanitá země nedaleko našich hranic. S malebnými horskými silnicemi a vesnicemi a fascinujícími historickými památkami pro tebe bude Slovinsko možná malé překvapení. V článku uvádím přehled toho, co bys neměl minout při své cestě autem ve Slovinsku.

Na blogu najdeš už dřívější článek od Peti z portálu Dovolenkářka, která rovněž připravila článek se zajímavými lokacemi ve Slovinsku. Tak se inspiruj i v něm!

Kam se na Slovinsku vydat

Objevte kouzlo Ljubljany

Ljubljana, malebná a živá metropole Slovinska, je městem s bohatou historií, kulturou a nádhernou architekturou. Přestože je jedním z menších evropských hlavních měst, nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě a skvělou atmosféru.

Hrad Ljubljana je symbol města a stojí na kopci nad Starým městem. Vydej se na krátkou procházku nebo využij lanovku, aby ses dostal na vrchol kopce, kde se nachází hrad. Tady si můžeš prohlédnout historické stavby, jako je působivá Románská kaple, a vychutnat si úchvatný výhled na celé město a okolní krajinu.

dovolená ve Slovinsku - hrad

Tromostovje, neboli Trojmostí, je jednou z ikonických památek Ljubljany. Tato trojice mostů – Čevljarski most, Mesarski most a Šuštarski most – překračuje řeku Ljubljanicu a spojuje historickou část města s moderní částí.

Prešernov trg (Prešernovo náměstí) je hlavní náměstí ve Ljubljaně a centrum městského života. Nachází se tady kostel svatého Mikuláše, který je známý svou růžovou fasádou a vyhlídkovou věží, odkud si lze vychutnat panoramatický výhled na město. Náměstí je také obklopeno kavárnami, obchody a restauracemi, kde si můžeš odpočinout a ochutnat místní speciality. Co se týče cen v restauracích, například na slovinském pobřeží, budeš mile překvapen, že se tady najíš většinou levněji než na sousední Istrii.

Městská radnice je dominantou Starého města a její věž se tyčí nad náměstím. Nedaleko radnice se nachází Francouzský most, další historická památka se sochou tří mostečků. Most je oblíbeným místem pro focení a nabízí krásný výhled na řeku a okolní architekturu.

ZOO v Ljubljani je ideální zastávkou, pokud už máš děti. Naše dvě (tedhy 14 měsíců a skoro 3 roky) byly nadšené. Jedinou nevýhodou této malé ZOO je, že platí děti už od 2 let a je celá v kopci. Takže se něco málo nachodíte v kopcovitém terénu. My se tu stavili při naší rychlé zimní dovolené v Chorvatsku.

Pohádková krása Jezera Bled

Toto malebné jezero obklopené alpskými vrcholy je jako z pohádky. Jeho tyrkysově modrá voda, uprostřed kterého se nachází malý ostrov s kostelíkem a zámek na kopci, vytváří nádhernou scenérii, kterou nelze opomenout. My jsme se tady procházeli v rámci jednodenní zastávky z Chorvatska domů (celý článek o dovolené v Chorvatsku tady). Pohodlně sjízdné s kočárkem. Kochali jsme se výhledy na jezero a okolní hory.

Lze si tady pronajmout loďku a vydat se na romantickou plavbu po hladině. Můžeš navštívit i ostrov, kde se nachází Poutní kostel Panny Marie. Rozhodně nezapomeň vylézt na vrchol zámeckého kopce, kde stojí samotný středověký hrad Bled. Pokud vynaložíš trochu úsilí a vystoupíš po strmých schodech až na vrchol, budeš odměněn panoramatickým výhledem na jezero, okolní hory a město Bled.

Jezero Bled je také místem pro různé aktivity a dobrodružství. Strávíš tak tady sportovně-turistickou dovolenou. Například se můžeš vydat na pěší túru po okolních horách a objevovat skrytá jezírka a vodopády. Pro ty, kteří preferují adrenalinové zážitky, je tu možnost paraglidingu, kanoistiky nebo jízdy na kajaku po jezeře.

dovolená ve Slovinsku - Bled

Triglavský národní park – Přírodní divadlo

Preferuješ přírodu a horolezectví, pak rozhodně nemůžeš vynechat návštěvu Triglavského národního parku. Tento rozlehlý park, nacházející se v Julských Alpách, je domovem nejvyšší hory ve Slovinsku, Triglavu. Horské stezky v Triglavském národním parku nabízejí mnoho možností pro pěší turistiku. Od lehčích tras vhodných pro rodiny až po náročnější horské túry. Každý si zde najde něco pro sebe. Prozkoumej zelené pastviny, horské vrcholy a ledovcová jezera. Jedním z nejpopulárnějších turistických cílů v parku je Sedmera jezera, skupina sedmi alpských jezer, které tvoří dech beroucí pohled.

Pro ty, kteří preferují cyklistiku, nabízí Triglavský národní park mnoho cyklistických stezek vhodných pro všechny úrovně zdatnosti. Vezmi si z domu vlastní (anebo na místě půjč) a projeď se na kole po malebných horských cestách, které tě provedou kolem průzračných jezer, malebných vesnic a kaskádovitých vodopádů.

Triglavský národní park je také rájem pro horolezce. Pokud máš zkušenosti s horolezectvím, nech se zlákat a zdolávej strmé skály a horské stěny. Triglav, nejvyšší hora ve Slovinsku, je vrcholem, který láká mnoho horolezců. Ale nezapomeň, že horolezectví vyžaduje přípravu, vhodné vybavení a znalost bezpečnostních opatření. Jestli se na to sám necítíš, nevadí, můžeš si tady najmout zkušeného horského průvodce, který ti pomůže s výstupem na vrchol.

dovolená ve Slovinsku - Triglav

Co nezapomenout před cestou do Slovinska

Při balení na cestu do Slovinska je důležité pamatovat na několik věcí, které ti zpříjemní pobyt a zajistí bezproblémovou dovolenou. Za prvé, nezapomeň si vzít pohodlné oblečení a vhodné obuv, zejména pokud plánuješ výlety do přírody a na horské túry. Počasí tu bývá proměnlivé, takže je dobré být připraven na teplejší i chladnější počasí. Také si nezapomeň sbalit plavky, pokud plánuješ navštívit jezera nebo slovinské pobřeží.

Dále je důležité vzít si s sebou dostatek vody a občerstvení na cesty, zejména pokud plánuješ dlouhé jízdy autem nebo túry v horách. Slovinsko je známé svou čistou přírodou, a tak si můžeš bez obav dopřát pitnou vodu z přírodních pramenů.

Další věcí, kterou bys měl zahrnout do svého seznamu, jsou mapy a navigační systémy, které ti pomohou s orientací a plánováním trasy. I když na to ti doma (na wifi) postačí stáhnout mapy.cz s příslušnou mapou státu.

Vzhledem k tomu, že jsem ti popsala dovolenou autem, nezapomeň zkontrolovat zavčas tvou povinnou výbavu auta, jako jsou vesty pro případ zastavení na silnici a záchranný trojúhelník či slovinskou dálniční známku. Tu ideálně zakup na Vignetteslovenia.si. Tyto webové stránky nabízejí nákup slovinské dálniční známky v českém jazyce. Navíc je tam vysvětlení, jak slovinské dálnice/silnice fungují (rychlosti a tak).

Snadný tip, co můžeš udělat dnes

Rozhodl ses, že dovolená ve Slovinsku je to pravé pro tebe? Super, pak si naplánuj svou cestu bez stresu s těmito 11 cestovatelskými portály. Nebudeš tak nepříjemně zaskočen.

Jsem si jistá, že ať už jsi nomád, sportovec, dobrodruh či milovník historie a kultury, Slovinsko tě zaručeně nadchne. Dej mi pak o tom vědět do komentářů.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře