VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Sopečná krajina, švábi, nevyzpytatelné počasí: Jet, nebo nejet nomádit na Tenerife?

“Hani, nelekej se, ale pod hrncem v koupelně je šváb.” Tuto větu opravdu nechceš slyšet ve 4 ráno. Rozespale se otočím a radši si nechám zdát o paelle plné mořských potvor. Vždyť právě ty bych si spíš představila, když se řekne Tenerife, kam jsem odjela pracovat. O Kanárských ostrovech se říká, že jsou rájem pro digitální nomády. Ale je tomu tak? Jet nomádit na Tenerife?

Nečekej ode mě žádného turistického průvodce po Tenerife, na to jsou tu jiní a především strýček Google. Pokud se sem jako já chystáš nomádit (pracovat na dálku), tak jsi na správné adrese. Nějaké postřehy pro tebe mám. Malou ochutnávku najdeš i ve videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Nenomádila jsem poprvé (premiéru z Maroka v roce 2017 mám dávno za sebou), takže při (ne)plánování jsem řešila klasické problémy:

 • koupi co nejlevnějších letenek
 • kde se ubytovat – musí splňovat: blízkost obchodů, veřejné dopravy (nejlépe i letiště), jedoucí wifi
 • jak se tam pohybovat – holt stále nemám řidičák a ne vždy cestuju s řidiči

Vše ti prozradím a přídavkem taky výsledný rozpočet, co mě tam štvalo a kam jsem se mrkla.

Koupě letenek s předstihem

Popravdě, s předstihem nebyla. 🙂 Proto ani cena 3780 Kč za zpáteční letenku není bůh ví co. Navíc v ceně bylo pouze příruční zavazadlo do 5 kg. Ano, jsme holky a obě jsme se dokázaly sbalit do 5 kg i s laptopy. Tak ok, bylo to asi 5,6 kg a víra v to, že nebude kontrola v Katowicích. Nebyla.

Výjimečně jsem nekupovala letenku v chybovém tarifu, takže jsem postupovala při hledání letenek odlišným způsobem. Pokud jsi letenková machr, tento postup směle přeskoč:

 • Na anglické Wikipedii omrknu “letiště Tenerife”, kde hned vidím, jaké aerolinky a z jakých letišť sem lítají.
 • Přejdu na vyhledávač kiwi, kde zadám letiště z předchozího bodu a cílovou destinaci Tenerife (jsem časově flexibilní, takže datum mám na celý měsíc) – dostávám orientační ceny a představu, kdy to lítá.
 • Nejlepší ceny z předchozího kroku prověřím přímo u aerolinky, zda-li je nemá levnější než prodejci letenek.
 • Pro jistotu mrknu do akčních letenek na Pelikánu. Dají se tam vyhmátnout zajímavé ceny a navíc jde o ověřeného prodejce letenek (patří pod Expedia), takže žádný problém se supportem a reklamacemi.
 • Na závěr vyhodím dotaz i na skyscanneru a porovnám s kiwi, zpětně s pelikánem…
 • Vybírám nejlevnější variantu s přihlédnutím na dopravu do místa letiště. Pro případ delší přejezdů na letiště mám v záloze free vouchery od Flixbusu.

Chceš také pracovat jako digitální nomád na cestách?

Už tě nebaví čekat na šéfovo ano, abys odjel na dovolenou? Radši by ses nevracel z cest. Chápu, proto jsem sepsala eBook Z necestovatelky digitální nomádkou, kde najdeš krok za krokem:

 • jak se jím stát a jaké máš pracovní možnosti
 • jak si budovat svou osobnostní značku v oboru
 • co je to ten polopasivní příjem a jak si ho budovat na blogu (mimochodem i ten si společně v eBooku vybudujeme)
 • a další bonusy jako Skype konzultaci zdarma, případné dohození zakázek ode mě

Výběr ubytování na poslední chvíli

Vzhledem k tomu, že Tenerife je turistická destinace (až moc na můj vkus, zlaté Azory, které si nemohu vynachválit), s nějakým hledáním ubytka moc dopředu jsme se nezalamovaly. Koupily jsme ho 5 dnů před odletem.

Abychom si udělaly představu o celém ostrově, vybraly jsme jeden hostel na severu v Puerta De La Cruz a druhý na jihu v Costa Adeje. V každém jsme pobyly týden.

Bydlení v Puerta De La Cruz

Soukromý pokoj se sociálním vybavením jsme kupovaly přes booking. Právě tady se odehrála story se švábem. Verče se tu líbilo. Mně moc ne. Jednak rychlost wifi byla žalostná (video jsem na YT nenahrála ani přes noc). Druhak jsme získaly pokoj nad restaurací v přízemí. Pravidelný, byť nechtěný, budíček v 8 ráno v podobě “duc-duc-duc” (repráky) mě fakt nepotěšil. Vždyť občas mám flow ve 4 v noci a jdu kapku později spát…

Sever ostrova nás nepřivítal ani příznivým počasím. Sice okno pokoje směřovalo přímo k sopce Teide, ale denní déšť a mraky ho povětšinou zahalovaly. Ale abych severu ostrova jen nekřivdila, procházka kolem pobřeží za hezkého počasí stojí za to. Obchodů i kaváren je tu taky celá řádka. Pracovat se z nich dá, wifi byla ucházející a v centru města je wifi free (ale nevhodná pro práci). Na webu Coworker najdeš i tři coworkingy v Puerta De La Cruz, které stojí od 15 do 20 euro za den.

Přímo ve městě se nachází největší atrakce Tenerife zoologická zahrada Loro parque. Mé dojmy (i obavy z návštěvy) jsem zachytila do videa:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pokud tě show kosatek, lachtanů, delfínů a papoušků neláká (ostatně je to mastná zábava – 35 euro pro dospělého), tak si raději odpočiň v oáze zeleně Járdin Botanico. Měl by tam růst chlebovník a při jeho hledání jsem si málem vypíchla oko. Proč? Však se mrkni na video ze zahrady:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Bydlení v Costa Adeje

Na jihu jsme měly ubytko přes airbnb. Šlo o sdílený dům, kde jsme dostaly pokoj pro dvě osoby. Nebýt posledního dne, kdy v naší přítomnosti přestavovali kuchyň, byla bych spokojená. A to i přes sdílenou kuchyň a záchod. Jela wifi a to je pro mě stěžejní. Pravda, v domě nás bylo asi 12 na 2 koupelny, což způsobovalo jistá nedorozumění. Proto s Verčou příště zvolíme zase privátní pokoj se vším všudy.

Airbnb vyšlo o cca 500 Kč levněji na týden oproti bookingu na severu. Plus já využívám tzv. cestovních kreditů. Ostatně, tady ti nabízím SLEVU 29 euro na tvůj první pobyt nad 54 euro.

Do centra města a na pláž jsme to měly pěšky asi 30 minut. Na promenádě je opět řada kaváren, kde najdeš jedoucí wifi i zásuvky na zahrádce. Počasí bylo výrazně slunečnější, že se dalo i koupat. Ale já moře až tak nemusím, takže jsem nebyla.

Na promenádě je rovněž řada mini stánků, kde zakoupíš řadu výletů a atrakcí (jet skiing, paragliding, apod.). Verča se jela podívat na delfíny a kosatky (doporučujeme si koupit 5 hodinový výlet za cca 39 euro). Já jsem zvolila túru do přírody. Návštěva úpatí Teide – Masca Valley – Izod Garachico mě autobusem vyšla na 23 euro. Hledáš-li jako já zajímavá místa (v přírodě), pak si přečti článek 15 míst na Tenerife, která při návštěvě ostrova nevynechej.

"Sopečný písek" na Tenerife
« z 9 »

Jak se dopravovat Aneb Skoky pod autobus

Vzhledem k tomu, že já jsem neřidič a Verče se za volant nechtělo, zbyla jediná možnost – veřejné autobusy dopravce TITSA. Pokud jsi ale řidič, jdi do auta. Vychází od cca 20 euro na den a litr benzínu se pohyboval okolo 1 eura.

Autobusy tě vyjdou výrazně dráž. O taxíkách, které tu taky jezdí, radši ani nemluvím. Například cesta z letiště na jihu (Aeporto Sur) do Puerta De La Cruz vyšla autobusem na cca 15 euro. Taxíkem to bylo nějakých 90 euro. Trasy linek busů najdeš na webovkách společnosti nebo klasicky naplánuješ přes Google Maps jako my. Mimochodem, sepsala jsem ti 14 základních appek, které využívám na cestách.

Můj tip: Pokud chceš cestovat autobusy, pořiď si jejich slevovou kartičku. Stojí 12 euro a na všechno jízdné máš pak automaticky 50 % slevu. Vyplatí se už od dvou větších přejezdů po ostrově.

A proč mluvím o skákání pod kola autobusů? Když jsme s Verčou přejížděly ze severu na jih, vyhlídly jsme si autobus a zavčas sedly na zastávku. Najednou vidíme bus a frnk. Prostě projel, i když jsme tam stály. Jako trubky. Další samozřejmě jel až za hodinu. To už jsem nelenila a z dálky na něj mávala. Asi bych do vozovky i skočila, neboť čekat další hodinu by se mi fakt nechtělo.

Zhodnocení: Jet nomádit na Tenerife?

Mínusy:

– počasí nic moc – příště zvolit jiný měsíc, nebo zůstat jen na jihu

– drahá veřejná doprava – na Tenerife se ti vyplatí auto

– trable s wifi – první ubytko děs a v některých kavárnách to taky stálo za prd

Plusy:

+ cena letenek – když si pohlídáš akce, doletíš sem z Polska nebo Španělska od 1500 Kč

+ najdeš tu první coworky, je tu i frenšíza Starbucks – ideální místa pro práci na dálku

+ pěkná vulkanická krajina (ale trošku z ruky z letovisk)

+cenová hladina – je tu dráž než v ČR, ale žádná drasťárna se nekonala. Vždy doporučuji prozkoumat cenovou hladinu dané země na serveru Numbeo. Vybrané ceny potravin v eurech (rok 2018):

 • špagety – 1,38
 • sýr 200 g – 1,98
 • brie – 1,98
 • sprite – 1,98
 • mléko – 1,65
 • pesto basiliko – 2,98
 • olivy – od 1
 • konzerva chobotničky – od 1,65

Můj rozpočet: Kolik mě 15 denní nomádění na Tenerife stálo?

 • letenky – 3780 Kč
 • ubytování – 3755 Kč
 • zábava – 35 (Loro park) 3 (Járdin Botanico) 23 (výlet Teide) = 61 euro
 • jídlo včetně restaurací (byla jsem 5x) – 127,88 euro (Zde se dalo značně ušetřit.)

Celkem po přepočtu: cca 13 295 Kč.

Neutrálně hodnotím:

 • Jazyk – převládá španělština, angličtina je trochu problém, ale s tím jsem počítala. Překvapením byla jen všudypřítomná němčina.
 • Stravování – najdeš tu španělskou kuchyň, ale i italskou, ťamany včetně indické – prostě miš maš neutrál všeho.
 • Přímořskou lokalitu – jak jsem už řekla, mě moře nebere. Kvůli Atlantiku bych sem neletěla.

Nomádit bych sem už nejela, možná na proslavenější Gran Canarii (město Las Palmas). Ale s malým dítkem (i do roka) bych Tenerife považovala za dobrou destinaci k dovolence. Taky tu takových rodinek bylo tuny.

Snadný tip, co udělej ještě dnes:

Láká tě pracovat ze zahraničí? Pak si přečti průvodce Kde a jak pracovat na cestách včetně rad na udržení koncentrace. Inu, prokrastinace je mrcha i na cestách.

Byl jsi na Tenerife? Lákají tě Kanárské ostrovy? Pochlub se do komentářů se svou zkušeností. A nemusí být pouze pracovní.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Tenerife napsal:

  Díky za článek, byl příjemnou inspirací před naší návštěvou. Nejvíc nás nadchla Anaga, krásné túry, které bez problémů zvládl i můj 6 letý syn. Cestovali jsme taky busem, u sebe na blogu jsem vše podrobně popsala (odkazy, tipy, trasy, mapy atd.), tak se to třeba někomu bude hodit jako další inspirace při plánování. Taky jsem podrobně popsala jak tam fungují busy včetně používání slevové kartičky Ten más s odkazem na prodejní místa – https://lenkacestounecestou.cz/kanarske-ostrovy-tenerife/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.