VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Staň se copymaminkou Aneb Najdi svůj přivýdělek na rodičovské dovolené

přivýdělek na rodičovské dovolené

“Holky, už vám přišel rodičák?” Touto otázkou jsou tapetovány maminkovské facebookové skupiny měsíc co měsíc. Pleny, léky, oblečení, výživa, vše něco stojí a vyjít s penězi nemusí být vždy snadné. Proto řada maminek hledá přivýdělek na rodičovské dovolené, nejlépe z pohodlí domova s časovou flexibilitou. Mám pro tebe jeden na sobě ozkoušený typ – staň se copymaminkou.

Možná ses už setkala s přivýdělkem z domova (přes internet) pro maminky, studenty, důchodce, apod. Velice často se jednalo o nějaké MLM (tzv. multi-level marketing), kdy prodáváš produkty třetí strany a sháníš lidi do týmu pod sebe (a pak z nich máš třeba provizi z jejich prodejů). Taky je to jedna z možností, jak pracovat z domova, ale ne každému vyhovuje budování týmu, zaučování těchto lidí, nabízení a prodávání cizích produktů. Sama jsem kdysi zkusila prodej kosmetiky Mary Kay, což spadá pod MLM, ale pro mě tato forma přivýdělku prostě není.

Proto jsem ráda, že mi do života přišel copywriting. Díky této práci si mohu vydělávat z domova i během rodičáku. Tím, že je pouze na tobě, odkud tuto pracovní činnost vykonáváš, tak jsem před dítkem hodně cestovala po světě (nebyla jsem totiž omezená na kancelář). Aktuálně jsem víc v ČR a svůj čas dělím mezi mého prcka a mou copywriterskou práci. Stala jsem se copymaminkou na plný úvazek.

Kdo je to ta copymaminka?

Věřím, že jsi slovo copymaminka ještě neslyšela, neboť jako takové v češtině neexistuje. Google ti ho také nevyhodí, neboť jsem si ho vymyslela. Jde o spojení dvou slov: COPYWRITING a MAMINKA.

Copymaminka je tedy ta máma, která si na rodičovské/mateřské dovolené (při)vydělává copywritingem.

Mimochodem, nemusí si takto přivydělávat jen během rodičáku, ale může u této práce zůstat i poté, co dítka začnou chodit do školek, škol,… Copywriting je regulérní práce.

Teď se asi ptáš, co je to copywriting? Neexistuje jedna definice toho pojmu, ale zjednodušeně se jedná o psaní textů za peníze. Popíšu ti to zjednodušeně na příkladu.

Seženeš zakázku od klienta. Například můžeš mít za úkol napsat článek o řeckém ostrově Rhodos pro cestovní kancelář tak, aby čtenář po přečtení dostal chuť zakoupit zájezd na tento ostrov. Samozřejmě od této CK. Uděláš si rešerši (= sběr poznatků o Rhodosu), napíšeš text, ve smluveném termínu odevzdáš a klient ti vyplatí peníze. Za celou dobu práce se nemusíš s klientem vůbec potkat, článek napíšeš tehdy, kdy ty časově můžeš (dobře si nastavíš termín odevzdání). Sama si dohodneš cenu za tvou práci, neboť ty sama jsi svou vlastní šéfovou.

Zní to dobře, ale v hlavě máš pár otázek?

Přivýdělek na rodičovské dovolené – zní to fajn, ALE…

  • Je to vůbec legální?
  • Nevadí, že nemám vystudovanou češtinu na vysoké škole?
  • Najdu na rodičovské dovolené čas pro psaní?
  • Kde seženu ty klienty, pro které budu psát?
  • A jak si mám dohodnout cenu za svou práci?

Možná těch otázek máš na srdci víc, ale pro začátek ti zodpovím tyto nejzásadnější. Další informace o copywritingu si můžeš přečíst v podrobné knížce plné cvičení a rad.

Ano, copywriting je legální práce. Můžeš se nechat zaměstnat v agentuře pod nějakého šéfa, anebo jako já pracovat sama na sebe jako freelancer (podnikatel). V druhém případě si vyřídíš živnostenský list, což zvládneš za jednu návštěvu příslušného úřadu. Navíc jako maminka na rodičovské dovolené první rok podnikání neplatíš žádné sociální a zdravotní odvody z tvých nových příjmů. Ideální chvíle si tuto práci (= copywriting) vyzkoušet právě během rodičáku.

Nemusíš se bát, o rodičovský příspěvek nepřijdeš. Nikdo ti nezakazuje pečovat o dítě a zároveň pracovat. Dokonce dítko můžeš umístit do školky a přivydělávat si. Zákon jasně říká (dovolím si zacitovat):

“Pokud jste maminka na rodičovské dovolené a pobíráte rodičovský příspěvek, můžete si k tomu dle platných zákonů přivydělávat bez omezení. A to i tehdy, pokud jste na rodičovské dovolené poskytnuté zaměstnavatelem. Pro to, abyste o nárok na rodičovský příspěvek nepřišla, je potřeba dodržet pravidlo, kterým je zabezpečení osobní, celodenní a řádné péče o dítě. Srozumitelněji řečeno za celodenní a řádnou péči o děti se považuje i situace, pokud vaše dítě (je-li mladší 2 let) navštěvuje jesle, mateřskou školku nebo dětskou skupinu v rozsahu maximálně 46 hodin v měsíci. Pokud je vaše dítě starší 2 let, tak se docházka do zmíněných zařízení nesleduje vůbec a pracovat můžete bez jakéhokoliv omezení s tím, že rodičovský příspěvek vám bude nadále vyplácen.”

Provedu tě světem písmenek

Další výše zmíněná ALE už nejsou otázkou toho, co zákon umožňuje, nýbrž součást pečlivého samostudia a budování značky copywritera na trhu práce. Neboj se, pokud by tě copywriting zaujal a chceš si přivydělat, ráda tě světem písmenek provedu na tomto blogu.

Sama jsem nestudovala bohemistiku ani žurnalistiku, naopak, mám diplom z technických oborů. V článku 8 věcí, co profesionální copywriter nepotřebuješ popisuji, že tvé znalosti jiného oboru jsou pro copywriting často dokonce lepší než pouhé studium češtiny.

Nebudu ti nalhávat, že sehnat první klienty je snadné. Kdepak, vyžaduje to tvou aktivitu. Ale jde to, dokonce i bez referencí, že už jsi takovou práci někdy dělala. Přečti si mnou vyzkoušený postup, jak získat zakázky bez referencí. Mimochodem, i já jsem přece dělala v IT a teprve pak přešla na psaní. A vidíš, stále se tím živím, takže ty zakázky jsem musela někde získat. 🙂 Jen se toho nebát!

Ani stanovení si ceny za psaní (tzv. cenotvorba) nebývá jednoduchá disciplína. Řada lidí se totiž podcení, píše za pár korun, a pak se v tom plácá. Ve výsledku potřebují hromadu zakázek za pár drobných, aby měli lidově řečeno na chleba. Na to se jim zase nedostává času. Nakonec copywritingu úplně zanechají, protože jim nevydělává (resp. oni si myslí, že copy nevydělává). Přitom existuje řada postupů, jak si stanovit cenu za práci a nepodcenit se na trhu práce.

A zda najdeš čas na psaní, je otázka, jak jsi dobrá v time managementu a umíš se donutit pracovat v každé volné chvilce. Co si budeme nalhávat, rodičovská dovolená není žádná dovolená. Psát se dá večer, když děti usnou. Případně požádat partnera o pomoc anebo si najít profesionální hlídání, když nejsou babičky po ruce. V některých městech jsou specializované herničky pro pracující maminky.

Inspiruj se dalšími copymaminkami

Já sama jsem začala s copywritingem ještě před mateřskou dovolenou, což mělo své výhody i nevýhody. Mezi výhody řadím to, že jsem už měla vypsanou ruku, dostatečné znalosti a nasmlouvané dlouhodobé spolupráce s klienty. Velkou nevýhodou byla pak absence mateřské a následně povinnost platit sociální a zdravotní i během rodičovské dovolené. Tomuto se ty můžeš vyhnout, pokud začneš s copywritingem až teď při dětech.

copymaminkaAbych ale nevyprávěla jen své zkušenosti, oslovila jsem dalších 8 maminek, které hledaly přivýdělek na rodičovské dovolené a objevily tak krásy copywritingu. V eBooku Copymaminka najdeš jejich životní příběhy včetně triků a rad, co by jim na samém startu podnikání usnadnilo život.

Mimochodem, většina copymaminek přiznává, že seberealizace (tedy i copywriting) je výborným relaxem mezi kojením a přebalováním. Co myslíš?

 

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Stáhni si eBook zdarma, přečti si příběhy maminek a rozhodni si, zda je tento přivýdělek na rodičovské dovolené ten pravý pro tebe. A pokud máš nějaké nejasnosti, neboj se mě kontaktovat na Facebooku

Inspiroval tě článek? Pak ho sdílej se světem. Možná i tvoje kamarádka maminka hledá nějaký přivýdělek na rodičovské dovolené. Pošli jí článek. Za to ti patří můj dík i úsměv!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.