VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Průvodce po Kubě: Kam se podívat a na co se (ne)těšit

Bílé pláže s azurovým nebem, kde se zaboříš prsty do vyhřátého písku promíšeného s korály. Posedáváš ve stínu palmy, neboť slunce připéká zostra i navečer. V ruce držíš sklenku rumu, zakusuješ se do sladkého ovoce a sleduješ tanečníky salzy. Po silnici tu a tam projede nějaká stará amerika – chevrolet, ford nebo cadillac. Takto nějak si představují cestovatelé karibský ostrov Kubu.

Ale je tomu skutečně tak? Na začátek se podívej na video z našeho 14denního putování. Ber ho s nadsázkou a lehkou ironií, která se skrývá za našimi hláškami. Nutno přiznat, že jsme sem přijeli krátce po hurikánu Irma (řádila v září 2017).

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Svůj názor na tento ostrovní stát ti neprozradím. Jeď se podívat sám na vlastní oči. Komunistický režim pod vládou Ráula Castra se uvolňuje a celá Kuba se rychle proměňuje. Takže pokud chceš ještě okusit socialistickou atmosféru Kuby, moc neotálej a vydej se tam. Já ti k tomu dám rady a tipy, aby tvá cesta byla co nejsnazší. Pokud chceš dostávat další cestovatelské průvodce ze zemí, které navštěvuji, zanech mi kontakt a já ti o nich pošlu maila.

Protože článek patří zase k jedněm z těch delších, máš tu na začátek klasický rozcestník, ať si najdeš přesně to, co hledáš:

Komu se nechce dále číst, tak se může mrknout na moje video, které jsem o Kubě sestříhala. Je delší, ale v popisku jsou Show Notes, co kdy a kde říkám. Aby ses snáze zorientoval a našel sis jen to, co tě zajímá. Příjemný poslech i četbu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Proč jet zrovna na Kubu

Pamatuješ na katalogy cestovek s fotkami bělostných pláží a azurově modrého moře? Tak přesně toto na Kubě nalezneš. Slunit se můžeš na celé řadě pláží jak v Karibiku na jihu, tak v Mexickém zálivu na severu země. Obecně nejhezčí pláže jsou na severu země, pokud odmyslíme ostrovy spadající pod Kubu (například Cayo Coco a další).

Není na rum Havana Club a večerní koupání

Na Kubě je stále komunistický režim, aktuálně vedený pod prezidentem R. Castrem. Zakusíš tak pocity našich rodičů – dvojí měna, přídělový systém na některé zboží (holt, vše si tu jako turista nekoupíš), poloprázdné obchody, internet spravovaný státem (volně dostupnou wifi tu moc nečekej).

Kromě toho je Kuba asi jediným státem na světě, kde se prohání tolik amerik (fordy, chevrolety i cadillacy), kterými se za rozumnou cenu projedeš i ty.

V neposlední řadě je v oblasti Karibiku výtečné počasí – tropické pásmo, kde vzniká nám známý Golfsk proud. Celoročně teploty nepadají pod 20 °C (průměrná se pohybuje okolo 25 °C). Ale co hlavně, teplota moře nepadá pod 24 °C, takže večerní koupání při hvězdách bylo víc než příjemné.

Hlavní sezóna pro návštěvu Kuby začíná v prosinci a končí začátkem dubna, tj. v době, kdy v ČR je největší kosa. Další důvod, proč sem vyrazit. Nicméně sem můžeš přijet kdykoliv. Akorát měsíce září a říjen spadají do období dešťů a slabších hurikánů (období údajného vzniku hurikánu je cca od července do listopadu).

Moje zkušenost: Byla jsem tady druhé dva týdny v říjnu a nezmokla jsem ani jednou. Párkrát se prohnala přeháňka, která je intenzivní, ale vzduch nevyčistí, vzduch se neochladí. Výhoda tohoto období spočívá v nižších cenách a téměř žádných lidech na pláži. Snáze se smlouvají ceny za dopravu a ubytování. Za sebe tedy mohu doporučit návštěvu mimo hlavní sezónu.

Jak je na Kubě bezpečno

Díky komunistickému režimu je Kuba nejbezpečnějším státem Karibiku. Přesto i tady se rozmáhají drobné krádeže, a to i za denního světla. Nejvíce jsou postižena přirozeně turistická místa, jakými je Havana a Varadero. My osobně jsme se s krádeží nesetkali.

Che Guevara je opravdu všude, víc než Fidel

Údajně se na Kubě rozmáhá “sexuální turistika”, ale vláda se snaží potírat nezákonnou prostituci. Opět musím konstatovat, že pokud jsme chodili všichni 4 dohromady žádné lehké ženy neviděli (ani po setmění). Ovšem pokud šel kluk sám, tak se rojily a nabízely se. 🙂

Na ulicích a plážích měst i vesnic je mnoho psů, které se bezcílně potulují a zdánlivě nikomu nepatří. Ale jsou naprosto neteční vůči lidem. Bát se jich nemusíte, i když nemají registrační známku. Na Kubě se nevyskytují žádná člověku nebezpečná zvířata.

Za sebe považuji nebezpečí pouze v neustále dotěrnějších Kubáncích. Kromě pokřikujících taxikářů jsou to i žebrající dospělí.

Moje zkušenost: Druhý den po příletu nás v ulicích Havany odchytl bubeník kapely, co uměl i obstojně anglicky. Nejprve si s námi vykládal, zajímal se o dění v Evropě a ČR. Prohlašoval, že Kuba s ČR měla vždy dobré vztahy a musíme to zapít. Nechtěli jsme, ale nakonec jsme si s ním drink v baru, kam nás zatáhl, dali. Účet pak ale nechal zaplatit nás (40 CUC). Nicméně to považuji za naši chybu a napříště jsme se už s nikým nikde moc nevybavovali.

Hygiena

Co se týče hygieny, tak rozhodně není na špatné úrovni, jak jsem byla před odjezdem strašená. Jídlo ve stáncích na veřejnosti ti sice připraví v rukách bez rukavic, ale ani po 14 dnech jsem žádné problémy neměla (rozdíl oproti Maroku). Voda z kohoutku se nedoporučuje pít. Veřejné záchody (baňos) jsou čisté i s toaletním papírem a tekoucí vodou (poplatek je 1 CUP).

Na Kubu nepotřebuješ ani žádné speciální očkování. Všeobecně se doporučuje mít očkování proti žloutence typu A a B, případně proti břišnímu tyfu.

Vstupní podmínky do země

Pro vstup na Kubu musíš mít víza a platný cestovní pas. Turistická víza (jsou na 30 dnů) nedostaneš na letišti, musíš si je zařídit ještě doma. Máš 3 možnosti, jak postupovat:

 • napsat na support Air Cubana – vše vyřídí online po naskenování tvého pasu, poplatek je 850 Kč, na supportu píšou i česky
 • osobně navštívit Kubánskou ambasádu v Praze – vízum zařídí na počkání po předložení pasu, poplatek je 750 Kč, pokud jdeš ty osobně (nebo rodiče), nebo 1500 Kč, pokud ti pro vízum půjde někdo jiný
 • navštívit pobočky CK Čedok a Invia v libovolném městě – stačí dojít s pasem na pobočku, poplatek je 750 Kč, vyřízení do cca 3 dnů, kdy si dojdeš víza vyzvednout

Já jsem zvolila variantu číslo 3 a víza byla za 3 dny nachystaná. Dokonce mi je uschovali celý měsíc u sebe (byla jsem mezitím nomádit v Maroku).

Před letištní kontrolou jsme vyplňovali formulář o tom:

 • kdo jsme
 • kolik peněz v jaké měně si na Kubu vezeme
 • co máme k proclení
 • jaké drahé věci s sebou máme (elektronika a její hodnota)

Tento formulář rozdávali i v letadle před přistáním.

Samotná letištní kontrola proběhla naprosto bez problémů a rychle, rozdíl oproti mému zážitku z Izraele. Předchozí formulář nakonec ani nechtěli vidět. Ptali se akorát na to, zda jsme byli v Africe.

Jak se dopravit na Kubu

Na ostrov se dostaneš letecky. Z ČR nejsou žádné přímé lety, ale ze sousedního Rakouska (z Vídně) je můžeš najít. Běžná cena letenky se pohybuje okolo 15 000 Kč za zpáteční letenku (i se zavazadlem do zavazadlového prostoru). Můžeš ji ale získat výrazně levněji.

Cestou na Kubu jsme se zastavili i v Amsterdamu

My jsme letěli z Amsterdamu se zastávkou v Mexico City (pro jeho návštěvu vyplníš jen lístek na letišti a dají ti razítko) za 5000 Kč. V červenci 2017 proběhla dokonce akce 4300 Kč do latinské a střední Ameriky. Tato super akce byla na českém vyhledávači letenek Pelikánu. A není jediná během roku. Však si hned zkus nějakou najít.

Tip z Nomádské stezky: Doporučuji ti nastavit si notifikace všech akčních letenek na RSS čtečce feedly.com. Žádná super akce a chybový tarif už ti neuteče. Pro hledání levných letenek je skvělá knížka od Janky Procestuj svět bez miliónov na účtě.

Chybové tarify nejsou jedinou možností, jak se dostat výhodněji na Kubu. Řada cestovek pořádá charterové lety, které často plně neobsadí, a pak nabízejí volná místa i dalším cestovatelům. Z řady německých měst lítá na Kubu Eurowings za ceny okolo 200 euro mimo hlavní sezónu. Akční letenky nejenom na Kubu jde sledovat na CestujLevně, kde najdeš aktuální ceny levných letenek z ČR a blízkých letišť v sousedství. 

Jak si najít ubytování

Na Kubě nemusíš řešit bydlení dopředu. V každé městě i ve vesnici máš možnost bydlet u místních, kteří k tomu mají licenci od vlády. Ale věř, že v každé turistické oblasti je to pomalu co druhý dům. Tyto domy (casa) jsou označeni speciálním symbolem, který máš na obrázku níže.

Často ani nebudeš muset žádné ubytování hledat. Pokud se hodláš dopracovat collectivo taxi (viz dále), taxikáři se tě zeptají, zda máš už bydlení, a pokud ne, sami ti navrhnou svého známého. Nebraň se, nech se dovézt přímo před dům, prohlédni si nabídku, řekni si o cenu a klidně zkus smlouvat. Odejít o dům vedle můžeš vždycky.

Moje zkušenost: Kromě Varadera jsem se takto nechala vždycky dovézt taxikáři k jejich známým. Na ceně jsme se vždycky dohodli. Ubytovatelé ti klidně zase seženou známého taxikáře, až budeš chtít jet zase dál. Systém vzájemného doporučování na Kubě funguje skvěle.

Neboj se, že bydlení u místních nebude komfortní. Spíše naopak. Obvykle se jedná o 2 až 3lůžkové pokoje, které jsou vybavené klimatizací (tu fakt chtěj všude, bez ní by ses nevyspal) a lednicí, často pak i televizí. My jsme vždy měli i záchod s koupelnou (včetně ložního prádla a ručníků).

Ceny se liší podle lokace a sezóny. Obvykle jde 2lůžkový pokoj sehnat od 15 CUC (Havana) po 35 CUC (drahé Varadero) za noc (tj. cena už pro 2 osoby). My jsme díky době před sezónou měli ještě lepší ceny:

 • Havana: 12 CUC za 2l., 15 CUC za 3l.
 • Trinidad: 15 CUC za 2l. (po smlouvání)
 • Santa Clara: 15 CUC za 2l.
 • Playa Larga (zátoka Sviní): 30 CUC za 4l.
 • Varadero: 25 CUC za 2l.
 • Viňáles: 20 CUC za 3l.

V ceně není jídlo, ale domácí ti nachystají snídani za příplatek 5 CUC, nebo večeři okolo 10 CUC. Za mě zbytečně drahé, při troše hledání se dokážeš najíst levněji.

Samozřejmě můžeš hledat ubytování přes známé bookovací portály – Booking, HostalsClub, Hostelz nebo Airbnb. Na poslední z nich ti nabízím slevu 28 euro na tvůj první pobyt s cenou nad 54 euro.

Couchsurfing by měl být na Kubě zakázaný. Bydlet se dá jenom u licencovaných místních. Tak jsme ho ani nezkoušeli.

Moje zkušenost: Použila jsem HostalsClub pro nalezení ubytka po příletu v Havaně, ale jenom proto, že mi bylo řečeno, že se mě na to budou ptát na letišti. Nikoho to ale nezajímalo, ani to nebylo v žádném formuláři, takže to nebude tak horké. V Havaně najdeš ubytko taky na každém rohu. Klidně to nechej až po příletu.

Jak je draho na Kubě

Kuba není už z těch nejlevnějších zemí a to zejména v hlavní sezóně. Největší položkou jsou přejezdy.

Měnový systém je pěkně matoucí, alespoň v první dny. Na Kubě jsou totiž zavedené dvě měny:

 • “kubánské peso” CUP – pro místní Kubánce
 • “konvertibilní peso” CUC – pro cizince

V bance a směnárně (zejména té na letišti v Havaně) ti rozmění jen na CUC. Nám se podařilo jen jednou rozměnit CUC na CUP ve směnárně (Trinidad). Při směně budou po tobě chtít pas a často se ptají i na adresu, kde jsi ubytovaný. CUC je stanoven v neměnném kurzu vůči dolaru jako 1:1. Dále pak platí: 1 CUC = 25 CUP, ale kurz na směnu je 1 CUC = 24 CUC (aktuálně v říjnu 2017).

CADECA (casa de cambio, tedy směnárna) je jedna v každém větším městě (v Havaně jich je víc – podívej se na mapu). Pro výměnu CUC -> CUP se v CADECA vyměňuje 1:24. Jinak to smění celkem kdokoli jako třeba majitelé ubytování.

Směnit tady můžeš jenom americké a kanadské dolary, švýcarské franky a eura. Vezmi si spíše eura, neboť směnu amerických dolarů musíš zdanit 10 %.

Pro ještě větší matení cizinců se obě měny v menu a na tabulích píší symbolem $ a místní obě vyslovují stejně [CUP]. Takže často jim dáváš CUP a oni kroutí hlavou, že chtějí CUC. Ne vždy to je ale pravda, snaží se z tebe vylákat větší částku.

Za CUC nakoupíte všechno (ubytování, dopravu, v restauraci a v obchodech). Za CUP sice nakoupíte prakticky jen jídlo ve stáncích, věci v malém obchodě, ale je výhodné tuto měnu mít. Je totiž levnější platit v CUP. Navíc v malých obchodech na vesnicích často ani na CUCy nemají zpátky a koukají vyděšeně, jak ti to rozmění.

Kartou nejde platit skoro nikde, ani když to psali na internetu (případ našeho prvního bydlení v Havaně). Směnit peníze můžeš v bankách a směnárnách, těch ale moc na Kubě není. Banka je v každém městě, ale často zavírá už ve 3 hodiny odpoledne a tvoří se před ní dlouhé fronty. Čekání i hodinu je tak běžnou záležitostí. Bankomatů je všude dostatek.

Ukázky cen z října 2017 (podrobnější životní náklady najdeš na Numbeo):

 • balená voda 1,5 litrů – cca 1,50 CUC
 • sáček těstovin – nejlevnější začínaly na 1 CUC
 • houska (pan con jamón) na stánku – 3 až 5 CUP (v restauraci 1-2 CUC)
 • 200 g buchty v okénku – okolo 1 CUP
 • 200 ml čerstvého džusu (jugo naturales, refresco) na stánku – 2 až 5 CUP (v restauraci 1 CUC)
 • snídaně v restauraci – od 3,50 CUC
 • špagety v restauraci – od 3,50 CUC
 • hodinový lístek ETECSA na internet – 2,50 CUC
 • vstup do NP po usmlouvání – 10 CUC (chtěl 20 CUC)
 • magnetka na lednici – 0,50 CUC

Odtud je vidět, že se levněji najíš na vesnicích, kde je i větší výběr (viz dál). Džusy tě vyjdou levněji než voda. Můžeš je na stánku koupit i v PET flašce.

Moje zkušenost: Já jsem za 18 dnů na Kubě, den v Mexiku, cestu tam a zpět do Amsterdamu dala necelých 20 000 Kč včetně ceny letenky. Téměř denně se jedlo v restauraci. Největší položkou v mém rozpočtu byla doprava – 135 CUC (když nepočítám letenky a dopravu do Amsterdamu a zpět – využili jsme mých oblíbených autobusů FlixBus).

Jak se pohybovat po Kubě

V dopravování po Kubě máš celou řadu možností, protože na Kubě je vnitrostátní letecká přeprava, funguje tu autobusová, vlaková i taxi přeprava. Je na tobě, co si vybereš. Dost záleží na počtu lidí ve skupině, v jaké cestujete. Čím více vás bude, tím asi levněji vás doprava vyjde.

Letadlem

Na Kubě je okolo 15 vnitrostátních letišť a mezi některými z nich operuje Air Cubana. Ostrov je cca 1,4krát větší jak ČR (téměř 110 tisíc km²), ale hlavně je podlouhlý (1200 km na délku), tedy autem ho za 14 dní neprocestuješ (rozhodně ne pořádně). Chceš-li tedy vidět i východní část ostrova, pak můžeš využít přelet Havana – Santiago de Cuba. Lety je dobré si rezervovat s předstihem. Ceny se pohybují až do 200 euro, když je chceš na poslední chvíli.

Vlakem

Na ostrově sice existuje železniční síť, ale turisty není moc využívána. To je dáno především nespolehlivostí této dopravy. Dlouhá čekání jsou na denním pořádku, ale nemám vlastní zkušenost.

Autobusy

Existují autobusy pro:

 • místní (Astra) – cizinci do nich nesmějí (ale občas se zadaří, hodí se umět španělsky), málo komfortní, bez klimatizace, přeplněné, ale dost levné
 • cizince – společnost Viazul, na jejich stránce jde rezervovat lístky dopředu, vždy klimatizované, ale taky výrazně dražší (platí se v CUC). Přesné ceny najdeš v průvodci Kuba od Lonely Planet ČR (hojně jsme ho využívali, když na Kubě není internet, dost přehledný a nápomocný) a na webu společnosti.

Náklaďáky

Autor fotky: Matyáš Řehák

Na rozdíl od autobusů Astra jimi mohou jezdit místní Kubánci i cizinci. Jsou taky výrazně levnější – cca 1 CUC za hodinu jízdy. Hodí se umět španělštinu, ale pokud dokážeš přečíst název cílové stanice, tak se taky svezeš. V každém větším městě najdeš plácek, odkud odjíždí. Případně přímo z autobusových nádraží.

Vlastním autem

Pokud nechceš být závislý na časech odjezdu autobusů Viazul a štěstí, že tě vezmou levnější místní autobusy (některé jsou jen obyčejnou dodávkou s přístřeškem), pak si půjč auto. Ovšem ceny za půjčení auta jsou snad nejvyšší na celém světě. 🙂

Auto si můžeš zapůjčit s řidičem (paradoxně bývá levnější) i bez něho. Ceny se pohybují cca od 50 do 250 CUC za den včetně pojištění (záleží na sezóně a typu vozidla). K ceně se připočítává vratná záloha alias depozit ve výši 100 až 200 CUC. Auto je možné také rezervovat přes internet a vyzvednout si ho přímo na letišti. Aspoň v místních pobočkách moc aut k vidění nebylo.

Collectivo Taxi

Tento typ přepravy jsme využívali my, protože jsme byli 4. Ceny jsou o malinko vyšší než v případě single lístku u autobusu Viazul (cca 2 až 5 CUC na osobu), ale je to komfortnější a dá se smlouvat. Taxíky tě navíc vyzvednout v čase, kdy chceš jet ty, přijedou až před dům a odvezou tě až před dům. Nemusíš se tahat s batohy a hledat své ubytování. Ve čtyřech jsme měli auto jen pro sebe. Řidiči jezdí sice trošku šíleně, zejména za deště, ale dá se na to zvyknout. Na silnicích stejně kromě taxíků nejsou moc žádná jiná auta.

Jedna z našich krásek

Sehnat taxík není žádný problém (ani ve 2 v noci na letiště), spíše se ti budou sami vnucovat. Proto taky jde bez problému smlouvat. Nikdy jsme nekývli na první cenu a udělali si průzkum cen. Neboj se, oni se taky s cenou ošidit nenechají. Za taxík se platí vždycky, až po dojetí na místo.

Dalším plusem taxíku je možnost si užít jízdu starou amerikou. Vždycky jsme si ji vyžádali. Klasickými (žlutými) taxíky jsme jezdit nechtěli. :)))

Vyjednané ceny (za osobu):

 • Havana – Trinidad: 27 CUC (Viazul: 25 CUC)
 • Trinidad – Santa Clara: 15 CUC (Viazul: 10 CUC)
 • Santa Clara – Cayo Coco: 21 CUC (ale dost jsme u taxíku smlouvali, chtěli 30 CUC)
 • Cayo Coco – Playa Larga: 40 CUC
 • Playa Larga – Varadero: 10 CUC
 • Varadero – Havana: 12 CUC (Viazul: 10 CUC)
 • Havana – Viňales v obou směrech: 10 CUC (Viazul: 12 CUC)
 • projížďka 10 minut cadillacem po Varadero: 2,50 CUC

Moje zkušenost: Jezdili jsme jenom taxíky a někdy si je domluvili i den dopředu (častěji jsme je ale hledali až v den odjezdu), pak nám přijeli až před barák. Vždy jsme smlouvali a přáli si starou ameriku. V nich sice není klimatizace, ale okénka ti postačí a je to větší zážitek.

Stopem

Stopování by nemělo být zakázáno, ale vzhledem k malému množství aut na silnicích, asi nebude nejrychlejší přepravou. Navíc se předpokládá, že přispěješ na palivo. Místní postávali kolem hlavní silnice A1 a mávali s drobnými v ruce (nevím, zda to byly CUC nebo CUP, spíše to druhé).

Jak z letiště v Havaně

Pokud přistaneš na José Martin v Havaně, pak se na tebe seběhnout taxikáři (většinou žlutých taxíků). Odvoz do centra Havany (oblast ChinaTown) stojí 25 CUC za taxík (tj. všechny osoby dohromady). Levnější variantou je procházka asi 2 km na východ od letištní haly, kde narazíš na první městskou autobusovou dopravu – modré linky P12. Primárně jimi jezdí místní, ale i ty se můžeš svézt. Lístek stojí okolo 1 CUC.

Naše zkušenost:

Kamarádi se P12 svezli z letiště do Havany bez problémů. Protože neměli drobné (jen 5 CUC), jeli dokonce zadarmo. Ale na to bych vždy nespoléhala. 🙂

Jinak pro vyhledávání dopravních spojení z letišť po celém světě doporučuji stránku To and From the airport.

Co si dát na Kubě k jídlu

Nerada bych zkreslovala informace, ale z mé zkušenosti to bylo s jídlem na Kubě bída. Ovšem byli jsme tam měsíc po řádění hurikánu Irma. Takže kromě totálního nedostatku jídla (někdy i v restauracích), byly některé oblasti uzavřené – Cayo Coco (podle místních by se mělo od listopadu 2017 znovu otevřít).

V obchodech ve městech byl hlavně rum Havana Club, cigarety, sem tam těstoviny a rýže, voda a minerálky. Výjimečně jsme našli plechovku kukuřice či něco na způsob kečupu nebo majonézy. Dalším problémem bylo tyto obchody vůbec najít – v Havaně ani Trinidadu jich moc nebylo. Ptej se místních, ale španělsky.

Pro pečivo, ovoce a uzeniny musíš do speciálních obchodů. Na stánky s ovocem jsme narazili pouze v NP Viňales, ale měli jen ananas, banán a meloun (dost málo na tropy podle mě). Ve Viňales bylo i pekařství, kde měli buchty (piškotové těsto polité čímsi nasládlým) a housky (ale na příděl, kupón jsme samozřejmě neměli). Pekaři chodí často s dvoukolákem brzy po ráno uličkami vesnic. Zkus si je odchytnout. Nám se to podařilo jednou a měli jsme 4 neidentifikovatelné buchty za 1 CUC dohromady.

Ve větších městech existují jakési řetězce fast-foodu, akorát se jim říká rapídos. Jediné, co měli v nabídce, bylo smažené kuře s hranolky za 2 CUC.

Pan con jamón a pan con chorizo

Na vesnicích se nejlépe najíš v malých stáncích, kde se prodává:

 • pan con jamón – houska se salámem
 • pan con chorizo – houska s uzeninou chorizo (za mě lepší jak jamón)
 • pan con enchilada – houska s vepřovými párky (téměř bez chuti)
 • pan con queso – houska se sýrem (asi eidam)
 • pan con jamón y queso – houska se sýrem a salámem
 • když je místo pan tortilla, tak to dostaneš housku s danou ingrediencí a mezi tím je ještě vaječná omeleta – hodně dobré
 • pizza con něco výše – těsto je spíše kynuté než pizza těsto
 • jugo naturales – sklenička čerstvé ovocné šťávy, různé příchuti (ananas, mango, tamaringo, papája a další nevyslovitelné)
 • refresco – jugo namíchané vodou, asi jako naše džusy v obchodech :))

Na stánku se najíš opravdu hodně levně. “Panu” seženeš od 2 CUP, nejdražší jsou kolem 8 CUP. Pizza je taky do 10 CUP. 200 ml jugo stojí od 2 do 5 CUP, takže si klidně kup celou PETku.

Ceny jsou v CUP, vskutku lidové

Pokud jsme nenašli místní stánky (problém ve Varadero), chodili jsme jednou za den do restaurace. Výběr je všude obdobný:

 • sandwiche alá “pany”, ale dražší – od 2 CUC
 • burgery
 • pollo frito – pečené kuře
 • ropa vieja (na menu přeloženo jako Old Clothes = Staré oblečení) – jedná se o trhané hovězí, moc dobré
 • krab a langusta – až 18 CUC – většinou jen půlka kraba v tomatové omáčce, ale dobré
 • těstoviny – převažují špagety a v omáčce byl často kečup

Jako příloha se podává nejčastěji bílá rýže nebo její tmavá varianta s fazolemi (congrí). Menu obsahuje hlavní chod, přílohu a salát (obvykle zelí, fazolové lusky a cosi jako chaluhy :)). Najíte se od 3,50 CUC. S pitím není problém se vejít do 5 CUC. Porce jsou opravdu veliké, často jsme si dávali 3 hlavní jídla pro 4 lidi a ještě nám zbylo.

Ve většině restauracích si na Kubě připočítávají 10 % jako spropitné. Je uvedené už na účtence. Stalo se nám, že večer po osmě už měli v restauracích jen kuře a kraba. Ale možná to bylo způsobené špatnými dodávkami zboží po hurikánu. V restauracích nejčastěji zaplatíš CUC, ale někde jsme dávali i CUP.

Míchané drinky seženeš v městech i na vesnicích. Na vesnicích už okolo 1 CUC, ve městech pak od 2 do 4 CUC.

6 tipů na výlety z vlastní zkušenosti

Na základě vlastní zkušenosti musím říci, že 14 dní na prozkoumání Kuby je dost málo. Pokud chceš vidět i východní část ostrova, zejména pak Santiago de Cuba, plánuj si aspoň 3 týdny, anebo přelet letadlem (autobusem je přejezd na 16 hodin).

Havana

Hlavní město mě osobně zklamalo, ale byla jsem jen v samotném centru kolem ChinaTown. Čekala jsem tu noční život v rytmu salzy, ale povětšinou narazíš jen na pokřikující taxikáře. Nicméně za shlédnutí upadajícího režimu v podobě chátrajících domů Havana stojí. Určitě nezapomeň navštívit památky typu Capitol, katedrála San Cristobal de la Havana na náměstí Plaza de la Catedral a nejstarší pevnost v Americe Castillo de la Real Fuerza z roku 1558. Ve městě je rovněž možnost se projet ve staré americe podél pobřeží. Na okraji města se pak nachází hotelové komplexy s plážemi.

Trinidad

Je jedno z nejstarších měst na Kubě, které bylo založeno v roce 1544. Podle všech pramenů se má jednat o jedno z nejhezčích měst na ostrově, což asi z námi navštívených bylo. Díky zachovalé a hlavně udržované španělské koloniální architektuře je od roku 1988 zapsané na seznamu UNESCO.

Nachází se nedaleko karibských plážích. Určitě doporučuji návštěvu Playa Ancón, která spolu s pláží ve Varadero patří k nejhezčím, co jsem zatím viděla. Pláž je bělostná od zbytků korálů, které nabíráš spolu s mušličkami po hrstech ve vodě (žádný píseček ve vodě). Z Trinidadu tě sem hodí taxíkem za 2,50 CUC na osobu.

Nedaleko města se rozkládá národní park Topes de Collantes, kde je celá řada vodopádů (největší z nich se jmenuje El Caburni). My jsme navštívili El Cubano, ke kterému vede asi 4 km cesta z Trinidadu. Jedná se o koňskou stezku. Nakonec po projití doporučuji si koně zaplatit, neboť stezka je značně rozbahněná a ušetříš si tak námahu s obcházením. Za vstup k vodopádu po nás chtěli 20 CUC na osobu (usmlouvali jsme 10 CUC). Otázka je, zda se má vůbec nějaký vstup platit. Nikde nebyla žádná cedule. Jezírko pod vodopádem je dostatečně hluboké ke skákání ze skály (cca 4 metry vysoko).

Varadero

Jedná se o známou turistickou oblast. Tento asi 20 km dlouhý výběžek se nachází severovýchodním směrem od Havany. Oblast je z půlky posetá hotelovými komplexy, ale seženeš tu bydlení i u místních. Uprostřed poloostrova se nachází jediné 18jamkové golfové hřiště na Kubě. I když je tu dráž, zase to máš blíž k moři (max 100 metrů na pláž v každém místě Varadero). Barva Mexického zálivu je opravdu azurová. V neposlední řadě právě tady se můžeš projet v pravém cadillacu podél pobřeží.

Santa Clara

Toto město se nachází cca ve středu ostrova. Je zachovalejší než Havana, ale zase není tak malebné jako Trinidad. Přesto je město proslavené, a to poslední bitvou (1958) revoluce za svržení Batistova režimu. Této bitvě se věnuje i místní muzeum, kde si můžeš prohlédnout slavný obrněný vlak. Na náměstí Plaza de la Revolución je zase Che Guevarův památník s jeho bronzovou sochou. Argentinský revolucionář je na ostrově uctívanější víc než Fidel Castro. Blízko jeho památníku je volně přístupné muzeum, které se věnuje jeho životu.

Playa Larga

Na jihu ostrova se rozkládá poloostrov Zapata se stejnojmenným parkem. V jeho blízkosti se nachází vesnice Playa Larga. Zapata je oblast plná močálů a mokřad, kde v jeho nitru leží největší kubánské sladkovodní jezero Laguna del Tesero. Tady žijí krokodýlové. Právě na výlet na krokodýlí farmy (Criaderos de Cocodrillos) si můžeš z vesnice zajet. Je to cca 15 km a taxikář chtěl 7,50 CUC za jízdu tam a zpět. Vstup je běžně za 10 CUC pro dospělého, ale nevím proč jsme platili jen 5 CUC (taxikář byl známý vrátného). V tamní restauraci můžeš ochutnat krokodýlí steak.

Mokřady v krokodýlí farmě

V poklidné karibské vesničce nalezneš slavnou Zátoku sviní, kde se v roce 1961 vylodili kubánští exulanti. Mimo pláží se u Playa Girón nachází i Muzeum vylodění. Vzhledem k blízkosti močálů  se tu vyskytují komáři (dost nepříjemné navečer). Ani barva vody nebyla nejhezčí – jeden den se zbarvila do červena. Ale ke koupání závadná nebyla.

Viňáles

Tento národní park se nachází asi 3 hodiny jízdy autem na západ od Havany. Rozkládá se v pohoří Sierra De Los Organon. Vesnička je hodně turistická a čekej nabídku celé řady exkurzí – na koních (5 CUC za hodinu jízdy), na kolech, túra s průvodcem (též 5 CUC za hodinu), návštěvy jeskyní a doutníkových plantáží. Právě tato oblast je proslavená výrobou nejlepších doutníků na Kubě -Cohiba Esplendidos (svazek po 5 nám nabízeli za 15 CUC).

Zajímavostí tohoto národního parku jsou „Mogoty“ – vápencové útvary, pokryté hustou vegetací. Nejhezčí výhled na útvary je z vyhlídky Los Jazmínos, kde stojí i stejnojmenný hotel. Na vyhlídku se dá dostat po příjezdové silnici z Havany, je to cca 3 km pěšky. Doporučuje se ranní výhled.

Další zajímavá místa k návštěvě Kuby

My jsme je sice nenavštívili, ale podle tištěných průvodců i místních stojí za návštěvu:

 • pláže na ostrově Cayo Coco (bylo zavřeno kvůli hurikánu) – nachází se tu na 200 druhů ptáků včetně plameňáků, nádherné pláže, za vstup se údajně platí 2 CUC a místní sem nesmí
 • Baracoa – malebná vesnička, kde se nachází čokoládovna (na úplném východním konci Kuby)
 • pohoří Sierra Maestra – tady můžeš poměřit síly s největší horou Kuby – Pico Turquino (1974 m. n. m.)
 • souostroví Jardines de la Reina – prý je to ráj pro potápěče
 • bývalé hlavní město Santiago de Cuba – není tak turistické jak Havana, mnohem vyspělejší a bohatší, nachází se tu slavné poutní místo Basilica del Cobre

Pár drobností, co by tě mohly zaskočit

Španělština

Je hlavním jazykem a anglicky se tu domluvíš jen s obtížemi. Dokonce ani taxikáři a pronajímatelé bydlení nevládnou světovým jazykem. Nicméně jsme to zvládli i bez znalostí jazyka. Dnešní děti se už ve školách angličtinu učí. A jak se domluvit bez znalosti jazyka, jsem natočila na jednom z videí.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Smlouvání

Neboj se smlouvání a hlídání si, zda je požadovaná cena v CUP nebo CUC. Je běžné, že si všichni ceny nadsazují (s výjimkou vesnických obchodů). Nám se dokonce stalo, že taxikář místo 105 CUC byl ochotný chtít 100 CUC a dvě trička. Aspoň je při smlouvání zábava. Doporučuji se naučit číslovky ve španělštině nebo používat kalkulačky k ukázání finální částky.

Redukce

Pro tvou evropskou elektroniku budeš potřebovat redukci na tamní americkou zásuvku. Někde byl i evropský typ zásuvek, ale nespoléhala bych na to. Většina zásuvek u místních byla na 110 V. Počítej s pomalejším nabíjením. Kvůli dlouhým přejezdům v autě si pořiď i powerbanku. Ostatně na cestách ji užiješ vždycky.

Časový posun

Oproti České republice je na Kubě přes léto časový posun o 6 hodin méně. Se zimním časem je to ještě o další hodinu méně. Měj to na paměti při komunikaci s nejbližšími. Kuba spadá do roamingového pásma číslo 3, tedy nic levného. Ale mobilní síť měla dobré pokrytí.

Internet

Pokud si za Internet nechceš zaplatit, tak nepočítej, že narazíš na veřejnou WIFI. Na Kubě existuje jediný dodavatel internetového připojení a tím je ETECSA. Musíš si zakoupit kartičku, kde je heslo a kód. Po zadání ti běží hodinu internet. Můžeš samozřejmě čas přerušovat. Cena karty je okolo 2,50 CUC.

Rovněž musíš najít wifi spoty, kde můžeš údaje z karty využít. Místa poznáš snadno, všude budou sedět místní a hledět do mobilů a tabletů. Ve městech a turistických oblastech není problém tato místa najít – v okolí hotelů, banky nebo na náměstích.

Moje zkušenost: Kartu ETECSA jsem nakonec nekupovala, protože hodina surfování mi za to nestála. Dopřála jsem si offline dovolenou. Doporučuji, osvobozující. Navíc připojení je údajně nespolehlivé a pomalé.

Tak to je ke Kubě ode mě všechno. Pokud tě zajímají detailnější informace o plážích, počasí v průběhu roku, bezpečnosti, národních jídlech a mnohém dalším, doporučuji si pročíst články na portálu Dovolenka. A určitě si do batohu přibal Lonely Planet průvodce po Kubě a vystačíš si i bez internetu.

Kuba průvodce Lonely Planet

Pokud máš nějaký dotaz, neboj se mi ho napsat do komentářů pod článek. Doufám, že si dovolenku v této karibské zemi užiješ. Pokud bys rád cestoval tak často jako já, zkus si životní styl digitálních nomádů. Rady do začátku vyčteš ve zdarma online kurzu Digi Nomád.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Libor Supcik napsal:

  S jidlem ani zazivanim jsem problem nemel Byl jsem mesic casto kolmo. Hlavni je se umet zeptat. Kazda ctvrt ci ves ma mit zeleninu [tim myslim obchod] a neco jako stanek az kantynu s nevelkym vyberem Kdyz cestujes tak jis pestre. Zelenina je imho superkvalitni cili bych se nebal doporucit Kubu jako lazne na gastro choroby. CUP se rika casteji MN moneda national. Vinales jsou dost mimo. Pomer turistu k mistnim je snad nad 1/5. Podobne Veradero.

  • Hanka Šormová napsal:

   No my fakt měli smůlu kvůli Irmě. Ani na těch vesnicích nebylo ovoce. Občas jim došel džus, když jsme se ptali. Ani mě Viňáles moc neoslovil.

 2. Soňa napsal:

  Hanko, díky za informace, letíme v dubnu 🙂

 3. Martina napsal:

  Ahoj, všude čtu, že se na Kubě platí i odletová taxa 25CUC, stále to platí? Letím tam v únoru, tak abych pak nebyla na letišti překvapená a bez peněz 🙂 díky

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj Marťo. Jako že platíš za odlet ze země? My nic takového neplatili. Každopádně právě 25 CUC stojí taxi z města na letiště. Tak třeba to někdo myslel takto. Neboj se ničeho 🙂 A šťastnou cestu!

 4. Ota napsal:

  nikde nepíšeš jak je to tam s pitnou vodou, zda se musí kupovat nebo ji lze použít i z místních zdrojů

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahojky Oto, to jsem možná zapomněla. Už si přesně nepamtuji, zda to v článku je. Každopádně by sis ji měl kupovat a nepít jejich místní, není pro nás Evropany pitná a často i místní chodili s kupovanou. Tu tam naštěstí seženeš i v obchodě a ta jedna petka je kolem 2 CUC, takže ne zrovna levný špás. Ale moc bych tu jejich z kohoutku fakt nekoštovala. My jsme to radši nezkoušeli. Přece jen jsme neměli živočišné uhlí s sebou :))

 5. Petr napsal:

  Pěkný článek, a asi hodně podobné zkušenosti. Jen bych dodal pár poznatků:
  1) jezdili jsme ve dvou pronajatým autem a mělo to své výhody. Kromě jakési svobody cestování jsme mohli brát stopaře. Platbu jsme nevyžadovali, ale pokud nabízeli, přijali jsme. Na krátké vzdálenosti to bylo kolem 1CUP/km. Hlavní výhoda byla ale komunikace s lidmi. Často jsme se dozvěděli mnohem více než se dá dočíst v průvodcích…
  2) používali jsme karty ETECSA. Oficiální cena je 1CUC, ale překupníci prodávají za 2CUC. V prodejnách ETECSA to bývá na dlouho, ale v recepcích dražších hotelů se dá koupit snadno. Kvalita je jen výjimečně na ucházející úrovni. Záleží na místech a počtu „surfujících“. Např ve Viñales skvělé, ale jinde nestačilo ani na načtení webové stránky… Prakticky to ale stačilo na komunikaci přes Messenger.

  • Hanka Šormová napsal:

   Dík Peťo za doplnění informace. Tak to jsem ráda, že colectivo taxi šlape i v méně lidech. Tak nějak jsem to čekala, ale přece jen mi přijde lepší ve více, kdy se dá usmlouvat cena. Internet jsme nezkusili právě z důvodu, že jsem slyšela o mizerné kvalitě signálu. Aspoň jsem výjimečně na cestách nepracovala a dala si trochu relax. Užívej i na dalších cestách. Pěkný den. Nomádka Hanča

 6. Ivana napsal:

  Dobrý den, právě jsem se vrátila z Kuby. Na pláži nám grilovali něco jako naše jelita a jitrnice neznáte prosím název nebo nejlépe recept. Díky za odpověďˇIvana

  • Hanka Šormová napsal:

   Dobrý den, Ivanko. To vám vcelku závidím, že jste se na Kubě dostala k nějakému masu. Takové štěstí mimo restaurací jsme neměli. Ani v menu v restauracích nic podobného jelitům nebylo, proto vám neporadím. Ale zkuste googlit, nebo se zeptat na FB ve skupinách. Máte fotku jídla? Pěkný den. Nomádka Hanča

 7. Jarmila napsal:

  Jsme 3 duchodkyne,zvladneme to bez CK?jarka

  • Hanka Šormová napsal:

   Dobrý den, Jarmilko, dost záleží. Cestovaly jste někdy bez cestovky? Umí některá z vás španělsky? Na rovinu říkám, že AJ je tam na nic,ale rukama nohama to nějak šlo. Pokud byste byly na jednom místě (Varadero), pak si dovedu představit, že to půjde. Pokud chcete co my, tj. objet více míst, pak to je jistý diskomfort a chce to zkušenosti – smlouvat (anebo si připlatit). Mohu vám v rámci konzultaci pomoci si zabookovat hotely na dálku a dát další info, najít letenky z Německa za výhodné ceny. Zrovna teď jsou ale z Prahy za 9000 kč, takže jde i to.Nechám vás, klidně se mi ozvěte na lumik.kimul@seznam.cz nebo na FB. Mějte se a příjemnou cestu. nomádka Hanča

 8. john napsal:

  Tak teda nechápu, nalákala jste na Kubu za 20 tisíc, dostal jsem se do 1/3 článku a 20 tisíc už jsem podle Vašich počtů přesáhl……

  • Hanka Šormová napsal:

   Dobrý den, to nechápu? Já píšu, kolik co stojí… Ale na konci je rozpočet – 5000 Kč za jednu letenku tam a zpět. Denní ubytko kolem 12 CUC = 12 USD. Klidně dohledám rozpis, píšu si to. Ale bylo to do 20 000 Kč, já totiž nejezdím nad 1000 Kč/den, to nepotřebuju. Pěkný den, Hanča

  • Hanka Šormová napsal:

   Už asi vím, co vám nesedělo. Ty taxíky a ubytka, že? Ale tam je uvedeno, že je to třeba za 4 lidi, takže je potřeba to dále dělit.

 9. Petra napsal:

  Dobrý den nebo ahoj Hanko, letíme na Kubu za 14 dní a na youtube jsem narazila na Vaše video, za které moc děkuji! 🙂
  Ráda bych se zeptala… máme klasicky zaplacený pobyt ve Varaderu (blíže k centru) a rádi by jsme s mužem (čili 2 osoby) jeli do Havany a zaujal mě ve vašem videu i Trinidat. Chtěla bych se proto prosím zeptat co si myslíte, že je výhodnější, jet do těchto míst místním MHD nebo taxi? A ještě, jak jste si ty taxi volali/zajišťovali? Zmiňovala jste, že přijel na čas a na smluvené místo, ale ne jak jste je objednali…

  Předem moc děkuji za veškeré informace. Petra

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj Peti, klidně mi tykej, na formality vykání si nepotrpím. Jsme jedna cestovatelská rodina. :)Pokud si dobře pamatuju, tak ve Varadero byla řada cestovek, co domlouvala přímo zájezdy Varadero-Trinidad i Varadero-Havana, ale na rovinu, ty ceny měly přemrštěné. Jednou z možností je, jak píšeš, MHD, což jsou dálkové busy Viazul, jsou klimatizované a jezdí na čas, akorát jich není moc a budete vázání na odjezd. Ceny vás asi vyjdou lépe s nimi, pokud jste jen dva. My jsme jezdili s taxíky, protože ve 4 ta cena byla nižší než s tím Viazulem. Navíc taxíků je mraky a povezou vás klidně i ve večerních hodinách. Objednávali jsme tak, že buď se dal požádat majitel ubytka (v našem případě casa particular, ale vy jste v hotelu) a ten vám domluvilkámoše na daný čas přímo před ubytko. Nebo jsme den před odjezdem se prošli místem, kde jsme bydleli, koukali po nich (všude stojí na hlavních ulicích) a oni hned přiběhli a ptali se, zda někam nechceme. Tak jsme začali vyjednávat a nikdy nekývli na první nabídku, ta je fakt nadhodnocená. Ve Varadero je hodně taxikářů, ale pozor na to, že ty caddilaci často jezdí jen po hlavní třídě a z města pryč nikam nepojedou. To se dívejte spíše po žlutých taxících modernějšího typu. Varadero je prostě turistická oblast a taxikáři si víc dovolují s cenami. Možná bcyh je nevybírala přímo v centru, ale šla víc pryč z města,mimo hotelové resorty. Taky počítejte s dobou jízdy. DO Havany to je taxíkem asi jen 1,5hodiny. Tam je dálnice. Ale ten Trinidad na otočku za den nestihnete. Ta jízda je fakt aspoň 4 hodiny tam a pak zpět. Snad jsem pomohla.Když tak mi klidně napiš na Facebooku nebo pod to video. Přeji příjemnou dovolenou bez stresu.Nomádka Hanča

   • Petra napsal:

    Super, moc děkuji. Je mi právě jasné, že přes CK na místě budou ty fakultativní výlety zbytečně předražené 🙁
    Ještě otázka, víza nám na ambasádě vystaví na počkání? A jak je to s toaletami v Havaně? Říkala si označení „baňo“, jsou dobře rozpoznatelné?

    • Hanka Šormová napsal:

     My jsme si víza dělali u Čedoku v Brně, měli je za dva dny. Na té pražské ambasádě by to mělo být na počkání, ale musí si každý dojít sám. Mám tušení, že maximálně manželka manželovi (a naopak) to na pas může vzít,jinak se platí nějaká přirážka. U Čedoku jsem šla jen já. S těmi záchody si to teď nevybavuji.Jak jsme málo jedli/pili, nějak nebyli potřeba. 😀 Ano, baňo je to španělsky, ale nic jako veřejné záchody si nevybavuji.A to v žádném městě 🙁 Šla jsem vždy v restauraci 🙁 Hanča

 10. Petra napsal:

  Moc děkuji za rady 🙂

 11. Gabriela Marešová napsal:

  Ahoj, chceme s manzelem na svatebni cestu na Kubu. Mame 15 mesicniho syna. Takze budeme celou dovolenou resit pres nejakou cestovku radi by jsme krasne plaze ale i nějaké mesto aby jsme z Kuby neco videli proste vzit kocarek a jit se projit po meste jake misto by jsi doporucila? moc dekuji

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj, ve vašem případě mi vychází pouze a jen Varadero – pláže jsou hezké, s kočárkem se tam chodit dá a je tam celá řada komplexů.Navíc tam jezdí snad všechny cestovky (české a německé). Jen si myslím, že tam zrovna z pravé Kuby neuvidíte vůbec nic:( Krásné pláže jsou i na Cayo Coco, ale tam nejsou moc města. Osobně bych si z Varadero zaplatila aspoň výlet do Havany (1,5hodiny jízdy, což půjde s malým). Měj se pěkně a ať se líbánky vydaří. Hanča

 12. Bára napsal:

  Ahoj Hanko, děkuji za užitečné informace ve tvém článku. Chtěla bych se zeptat jakou bys doporučila cestu z Havany do Cayo Coco? Zpáteční letenky jsem našla pro dva okolo 9000 Kč na konci října. Dá se cesta uskutečnit i levněji? Nebo bylo by třeba lepší vyrazit taxíkem a udělat si někde zastávku s výletem? Předem moc děkuji za radu.

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj Barčo, teď nevím, zda máte za 9000 Kč letenky od nás do Havany (pak nádherná cena), anebo vnitrostátní Havana-Cayo Coco (pak šíleně přemrštěné)? Taky neříkáš, kolik vás je. Pokud parta cca 4 lidí, pak taxi dávají smysl po celé Kubě a nezapomeňte smlouvat. Navíc bych si dala zastávku na půli cesty, anebo počítej s celodenní jízdou. Na Kubě je jen jedna a to ještě polovičatá dálnice, takže to prostě trvá. Napůl cesty můžete třeba právě ve Varadero, tam jsou taky hezké pláže. Ať se dovolená povede.

 13. Lenka a Honza napsal:

  Ahoj Hani. 13.11. letíme do Havany a prosím o radu. Popisuješ cestu z letiště do centra modrou linkou P12, z letiště na východ 2 km. Bohužel se nemůžeme zorientovat, kterou ulicí se dát, a mapku na internetu nemohu najít. Šlo by prosím poradit ? Děkuji Lenka a Honza

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahojky, jaj,to se ptáte té pravé s orientačním nesmyslem :D. Já navíc jela i normál taxíkem kvůli nočnímu letu, to jen naše druhá dvojka to zkusila, aby ušetřila mraky dolarů. Nesmíte jít po jejich jakoby dálnici – to je víceproudovka. Vylezete z letiště a dáte se doprava a jděte po jen dvouproudovce, ta víceproudovka by měla jít víc rovně, tj. budete ji míjet po pravé ruce. a dlouho bude jen silnici, ale pak se objeví první „chatrče“ Havany a tam začněte vyhlížet ty zastávky. Fakt to je aspoň 2 km. Mapku bohužel taky nemám 🙁 Prostě to zkuste, na ty klasické žluté taxíky můžete zamávat kdyloliv. Jezdí i tady 😀 Jsou neodbytní, jak vidí turisty. Akorát na letišti se s nimi prostě nedalo rozumně smlouvat, taxa byla 25 CUC a přes to nejel vlak :(. Ať se dovolená líbí, Hanča

 14. Dodo napsal:

  Ahoj

  Nevieš či sa dá legálne spať pod širákom – karimatka spacák. Na kole som tak veľa pochodil. nevieš ako to je s požičiavaním kol?

  • Hanka Šormová napsal:

   ahoj, tak jak znám líné Kubánce, nikdo tě honit nebude. Spíš si to nedovedu představit z hlediska hmyzáku (asi jedině s moskytiérou) a pak z hlediska horka, resp. dusna jak ve skleníku. Já bych na Kubě bez klimy neusla. Co se týče kola, záleží,co chceš vidět a kolik máš času. Ten ostrov je taaak velký, že jsme za 14 dní projeli stěží půlku a to jsme se přesouvali auty. Takže toto zvaž. Hanča

 15. Lenka a Honza napsal:

  Ahoj všem, tak jsem se vrátili z Kuby. Jsme cestovatelé začátečníci a musíme Vám sdělit, že se ničeho nemusíte bát. Prošmejdili jsme Havanu, v Playa Larga leželi na pláži, jezdili na koních, plavali v cenotách, půjčili kola a jeli po pobřeží, koupali kde se nám chtělo, jedli rybí speciality pana domácího. V Cienfuegos jsem plavala v delfináriu s delfíny, Trinidad je nádherné město s pláží Karibiku, výlet na kolech do údolí cukrovarů – pivo v nádherné haciendě, výlet na vodopád Topes de Colantes, přesun do Havany, koupání u oceánu, a domů. Celkem 18 dní, cestovali jsme taxíky “ kolektivo “ ( tady jsme poněkud zvedali věkový průměr ), kola i další Vám zajistí Vaší ubytovatelé, i poradí. Bohužel jich jen minimum mluví trochu anglicky, tak doporučujeme si vzít slovník, základní číslovky a věty se naučit, nebo si vypsat. Nějaké CUC nám zbyly, pokud by někdo měl zájem. Zdraví Lenka a Honza

  • Gabi napsal:

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pohyb po Kubě. Jsme 2 cestovatelé a zřejmě nám asi nezbývá nic jiného než taxi, ze? Ikdyz vím, ze se to krapet prodraží. Mohl byste poslat podrobnější itinerar, kde jste nasli tak parádní aktivity? Diky

   • Hanka Šormová napsal:

    Jen doplním, že v taxi nemusíte být sami. My takto jeli i s cizími mezi Havanou a Viňalesem,takže cena se rozpočítala. Jinak autobusy Viazul anebo tamní dodávky nemusí být na škodu pro 2 cestující a vyjdou asi lépe než samostatné taxi.

 16. Vlastimil napsal:

  Ahoj,chtel bych doplnit nektere info hlavne pro batuzkare.po Kube se da naramne cestovat stopem.Mistni lide vyuzivaji tento zpusob kazdy den a ridici vas velmi radi svezou.Budou radi za kazdy maly peniz tze kdyz si rozmenite na 1 CUC za dva pasazery,zalezi na vas jelikoz nepohrdnou ani CUP.Nekde jsem cetl,ze cizinci nesmi jezdit jinym autobusem nez je Viazul.Omyl muzete jet cimkoliv,pouze na hlavnim terminalu v Havane vas budou odkazovat na Viazul a vlakem muzete take,pouze v Havane vas budou posilat do turisticke pokladny.Procestovali jsme s kamaradem tisice kilometru autostopem a spali jsme ve stanu.Taxikem jsme nejeli ponevadz to je drahe a navic to neni ta prava Kuba.Koupat se muzete u domacich radi vas nechaji pokud jim zrovna tece voda a kdyz ne daji vam kyble s vodou a na zahrade se muzete umyt a muzete nakouknout k nim domu.Kuba je nejlevnejsi a nejrasnejsi.Kdo chce jist na bilem ubruse tak si teda zaplati a kdo specha si zaplati taxi. V pripade zajmu vam mohu poslat informace o doprave a ubytovani vcetne fotografii vlastaapo@gmail.com

  • Hanka Šormová napsal:

   Dík Vlasťo za doplnění užitečných informacích. O tom stopování jsme věděli, akorát jsme to nebrali tak punk 😀 ale jinak jsem stopovala. Co se týče ostatních busů (ne Viazul) mě všici říkali, že bez znalosti španělštiny se jinam nevlezu, že mě nepustí. My bohužel uměli jen maňana a ty taxíky nám přišli pohodlnější. Jsme už holt lenoši. Měj se pěkně a přeji další zdárné cesty. Hanča

 17. Fini napsal:

  Nekde sem cetla, ze pro domaci je dobre vzit nejake darecky. Co by jste odporucila.

  • Hanka Šormová napsal:

   O tom moc nevím. Domácí možná mají zájem o věci z pro ně kapitalistického světa, nicméně ve městech se špatně nemají, co jsme pozorovali. Spíše naopak, přišlo nám, že leniví podle obezity a vykecávání na ulicích. Ale nerada bych z jedné návštěvy soudila. Pokud něco dovézt, tak asi naše sladkosti – alkohol mají. 😀 Případně bych jim vzala hezká trička, která nějak souvisí s Českou republikou.

 18. zetko napsal:

  Ahoj, letíme ve dvou v lednu. Budeme cestovat na vlastí pěst. Přejezdy by jsme chtěli kombinovat auto, taxi,autobus. Celkovou dobu budeme mít 12 dní.
  Chtěl bych poradit, kolik si sebou vzít peněz a zda všechno vyměmit rovnou na letišti, nebo jen část a další část třeba někde jinde v bance.

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj,
   chcete si půjčit auto, i jen na pár dní? Je to poměrně drahá záležitost a nemám teda zkušenost, zda tam budete moci platit kartou. Kubánci v obchodech nemají terminály, takže asi budete muset hotově.
   Co se týče směňování, tak pokud nepůjdete po vekslácích (což mi jsme neriskovali), tak v bankách je to po celém ostrově stejně – tj. všude je stejný kurz. Takže bych klidně proměnila jen část eur. Všechno ne, ať nemusíte řešit případnou směnu zpět.

   Kolik si vzít? No to vždy záleží, jaký styl cestování vyznáváte a přes jak turistická místa pojedete. Nás jeden den vyšel cca na 700 až 1000 Kč/osoba – ale bylo nás víc do taxi, takže levnější cena. Na druhou stranu jsme se denně stravovali v restauracích, páč vařit se tam moc nedá. Bydleli jsme u místních a smlouvali – ubytko do 15 CUC na osobu. To jsem v článku popsala, stejně jako sumy za taxíky.
   Být vámi počítám tak 12 000 Kč na osobu, ale nevím to půjčení auta a místa, která chcete navštívit. Navíc jedete v hlavní sezóně, kdy ceny ubytek jsou dražší.
   Přeji pěknou dovolenou
   Hanča

   • zetko napsal:

    Ahoj, chtěli by jsme stylem, cca 2-3dny na místě a pak zase popojet. Na větší vzdálenosti by jsme chtěli využít autobusy a na výlety po okolí kde by jsme bydleli auto nebo taxi.
    Nejsme nějaký hogo fogo :), takže bydlení a strava stačí obyčejná. Když budem počítat v průměru 1500Kč na den i s dopravou, to by mohlo stačit ne?
    Ještě jak je to s trezorama na ubytku, přecejenom, tahat u sebe, třeba na pláž všechny peníze neni asi moc bezpečný.
    Koukal jsem na ten rozpis co jste platili za taxi, tak jestli to chápu dobře, tak celé taxi z Havany do Trininadu vyšlo na 100 CUC?
    Díky

    • Hanka Šormová napsal:

     Ahoj, jj, těch 1500 Kč/osoba/den je úplně ok. Jen upozorním, že půjčit si auto kdekoliv asi nebude easy. Přece jen, co vím, tak to jde hlavně v Havaně. Trinidad už je třeba takové malé koloniální městečko, spíše vesnička. O Viňálesu ani nemluvě. I po okolí těchto míst se dá jezdit těmi taxíky, nás takto třeba vezli na pláž, na krokodýlí farmu, apod. Jj, těch 100 CUC je za celý taxík, my byli 4, takže nám 25 CUC za takovou vzdálenost přišlo ok, zhruba jak ten Viazul.
     Co se týče trezorů, tak nic takového jsem tam nezahlédla. Přiznám se, že my s přítelem jsme si vzali jen část peněz, neměli jsme vůbec představu o tom, jak je na Kubě draho. A tak jsme ve Varadero vybírali z bankomatu (jinak ty nejsou tak běžné a všude, na to si dejte bacha). A ano, všude jsme chodili s hotovostí po kapsách anebo půlku schovanou na pokoji (ne v peněžence). Ale nebojte, Kuba je z karibských států hodně bezpečná. Díky komunistickými režimu jsou tam docela postihy, když se vtáhne ruka na cizince. Spíše na vás budou všude dotírat žebráci a křičet místní: Bratři Češi, pomožte. Aspoň to se stalo nám.

 19. Alda napsal:

  Ahoj, moc díky na supr napsaného průvodce.
  Letí nás pět 26.1., potřebujeme víza, v našem okresním městě chtějí 1400,- v cestovce a na velvyslanectví se nám moc nechce(300km)
  Píšeš že je možné i online zasláním scanu, dokážeš nás konkrétně nasměrovat? Neumíme ani jeden anglicky 🙂

  Díky

  • Hanka Šormová napsal:

   Jaj, tak to už si z hlavy nepamatuji. U nás to naštěstí šlo vzít hned přes ČEDOK bez té šílené přirážky. Ale určitě bych si zavolala na ambasádu a možná vám poradí. Držím palce, ať se vše vydaří. Hanča

 20. Alda napsal:

  už máme vyřešeno přes čedok za 750,- Na ambasádě chtějí 1500,- když to vyřizuješ pro jinou osobu..

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.