VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Sedím na letišti v italském Bergamu a už přes 8 hodin vyčkávám na další spoj směrem Afrika. Moje první návštěva tohoto kontinentu mi rozehřívá dušičku, ale zároveň víří řadu otázek v hlavě. Už jen zážitky z bivakování v příletové hlavě by vydaly na další blogový příspěvek. Ale když mám výjimečnou cestu, musí být i extra výjimečný příspěvek.
Dneska nebude řeč o mně, ale o kamarádech, kteří mě vedli a vedou na této stále tajemné nomádské stezce. Prozradím ti jména a hlavně inspirativní weby digitálních nomádů, které tě zvednou z gauče do světa.
Kdo se skrývá za zkratkou M+M+P? Pro odpověď se vraťme zpátky v čase.
Je září 2016 a já jsem dala výpověď na Maltě, kde jsem půl roku pracovala. Při hledání prvních zakázek na psaní se najednou ocitám na webu Martina. Digitální nomádství? Objevuji pro mě do té doby nepoznaný fenomén 21. století. Nutno přiznat, že se mi moc líbí. Nomádství samozřejmě :). Martin mě provází na mé cestě za cestovatelskou svobodou. Osobně jsme se potkali na předvánočním workshopu k příležitosti uvedení jeho knihy Digitální nomád. Nyní už je zase na cestách spolu s Jančou, už podruhé objevují krásy Jižní Ameriky. Kromě cestování a nomádění ho fascinuje i svět investic.
I když má člověk příjem, proč by si neužil krásy nízko nákladového cestování? Právě díky vychytávkám v knize TravelBible, kterou čtu i teď v Maroku, jsem poznala Matouše a Petra. Už se těším, jak využiji triky s kempováním, jídlem na Novém Zélandu. Ale zpět ke klukům. Matouš se vrátil aktuálně z JV Asie a už se zase vrhá do svých online projektů. Petr se kromě digitálním projektům stíhá věnovat i nejpopulárnějšímu kurzu Travel Hacking na naucmese.cz. A to není stále všechno, oba pro nás připravují už druhý ročník Slow Travel Festivalu.
Při psaní článku pro členskou sekci TravelBible jsem potkala dalšího z volnonožců (rozuměj živnostníků podnikající na volné noze). S Danem jsme si měli volat přímo z marocké pouště o naší další spolupráci. Samozřejmě zklamala wifi, ale už se spolupracuje. Dan se právě vrátil z mé další snové země Bali. Jeho velkou specializací je marketing a rozjet “svobodné” podnikání ve firmách. Aktuálně pomáhá růst jedné americké webové agentuře.
Společně bychom měli pokračovat na jeho podcastech, které jsou jeho velkou láskou. Konečně se naučím upravovat i audio zvuk. Těšit se můžeš i na Danův blog, kde začnu kouzlit s písmenky i já.
Říkáš si, že každý z nomádů snad tráví svůj čas jen nad digitálními produkty, které pak propaguje za pomocí marketingových kliček? Tak pak se pojď podívat na naprosto odlišné projekty Jirky. Toho jsem zase měla čest poznat díky rozhovoru pro magazín startitup, kde jsem externí redaktorkou. Líbí se mi jeho vize v projektu Psaní Hravě, že v 21. století je psaní všemi deseti na laptopu základní úkon jako třeba čtení. Asi se budu muset nad mými 4 prsty hluboce zamyslet a zastydět.
Už jsi slyšel o neurolingvistickém programování (zkráceně NLP)? Ani já ne, než jsem potkala Jirku. Vysvětlím ti to jeho slovy: “Představ si, že máš ovladač s 50 tlačítky. V reálu používáš tak 5 a o zbytku nemáš ani tušení, co umí. Tak nějak je to i s využíváním neuronových center v našem mozku. NLP ti pomůže je najít a využít při celé řadě blokací. Vážně! Například je možné se zbavit alergie, odstranit negativní emoce.” Však mrkni na Jirkův projekt.
Digitální nomádi nejsou jenom mužského pohlaví, i když se to tak po předchozích odstavcích mohlo zdát :). A co jsem já?! Kdepak, já sama sebe nezvu digitální nomádkou. Alespoň prozatím. Raději vám představím pro změnu zástupkyně něžného pohlaví, které jsem potkala v cestovatelských vodách.
Podle posledních zpráv by Oli měla objevovat taje Číny. Možná právě opět z vlaku. A proč vlak? Koukni na náš poslední rozhovor o setkání s Jezídy. Olga částečně pracuje jako lektorka chemie, ale stále více míří do vod marketingu. Skvělý odrazový můstek pro neomezené pracování na cestách.
Verču jsem potkala pro změnu při rozhovoru pro jiný magazín studenpoint.cz, kde jsem rovněž redaktorkou. Od té doby jsme v kontaktu a vznikl z toho i náš nomádský rozhovor. Při něm jsem objevila jednu vtipnou skutečnost, kterou ti představím naší e-mailovou konverzací:
Cesty nomádů nejsou vždy nevyzpytatelné anebo ta naše planetka není zase tak veliká.
Posledním pánem na holení, pardon velice milou slečnou, je Linda. Už jsme spolu stihly rozhovor, jen já ho zatím nezpracovala pro blog. Ale brzy se dočkáte. Lindu jsem vlastně dvakrát. Úplně poprvé, když jsem si chtěla pro svůj web registrovat doménu nomádka a ejhle, už je zabraná. 🙂 Podruhé pak díky Jirkovi a jeho Psaní Hravě. Linda totiž kromě své práce s design kurzy stíhá na cestách i další projekty, jako je právě zábavné psaní všemi deseti anebo Posilovna webů.
Svět cestovatelů a nomádů je tak pestrý a hlavně plný volnosti. Navíc náplň každého pracovního dne je odlišná od toho včerejšího. Jsem moc ráda, že jsem na své stezce měla možnost potkat všechny tyto kamarády, kteří mě popostrčili zase dále. Ráda ukážu i tobě, jak se na nomádskou stezku vydat.