VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

14 podnikatelů (digitálních nomádů) prozradilo své začátečnické chyby

Digitální nomádství není pracovní pozicí v životopise, je to životní styl, který v jednoduchosti řečeno dává možnost propojení cestování a práce. Většina z nomádů jsou podnikatelé (nebo-li živnostníci, pracující na volné noze, OSVČ), ale není to nutně podmínkou. Můžeš být i zaměstnancem, ale sama mám zkušenosti jen s prvním. I mí kamarádi jsou profesionálové na volné noze.

Chyby nechce dělat nikdo

Taky tě láká okusit život “novodobého kočovníka” a svoji práci „si vozit po světě”? Pravděpodobně tě ale svírají obavy, pokud s nomádstvím ani podnikáním nemáš žádné zkušenosti. Jsme jenom lidé, a tak na začátku děláme obrovské množství chyb. Jejich řešení nás obvykle stojí množství sil. Ztrácíme čas a ten, jak jistě dobře víš, jsou peníze.

Být dobrým v oboru, mít úspěšný byznys a nomádit na pohodu je náročné. Nebylo by úžasné, kdyby ses mohl některých chyb vyvarovat? To zní fajn, ale víš, co vlastně je chyba a co ne? Jak to zjistit? Já vždycky říkám: “Líná huba, holé neštěstí.” Aneb kdo se nezeptá, ten se nedozví. Proto je nejlepší zjistit začátečnické chyby přímo od těch nejpovolanějších – podnikatelů, kteří mají zkušenost s digitálním nomádstvím.

Že žádné takové ve svém okolí nemáš, nebo se s nimi běžně nepotkáváš? To nevadí. Rozhodla jsem se ti pomoc a vlastně jsem sama byla na odpovědi zvědavá, proto jsem se jich zeptala za nás oba. 🙂 Oslovila jsem své kamarády podnikatele-digitální nomády a položila jim jedinou otázku:

“Jaká byla největší chyba, kterou jsi udělal, když jsi začal podnikat na volné noze?”

A tady máš jejich odpovědi:

Martin Rosulek

Specialista na SEO a zakladatel projektu Digitální nomádství

Pravděpodobně tou největší chybou bylo to, že jsem dlouho nepracoval s e-mail marketingem, nesbíral jsem aktivně e-maily od čtenářů, nebudoval s nimi vztah pravidelnými newslettery, neanalyzoval jsem dostatečně výsledky kampaní. Ačkoli se o newsletterech často mluví jako o spamu, v celé řadě odvětví jsou nejen efektivním prodejním nástrojem, ale také kanálem pro budování obrovské důvěry a vztahu s čtenáři/posluchači/fanoušky/komunitou. Moje doporučení pro začínající volnonožce jde rozhodně směrem, aby co nejdříve začali budovat svoji databázi e-mailových kontaktů a lidsky mile o ně pečovali právě také v rámci pravidelných e-mailů.

Poznámka: O Martinově knize Digitální nomád jsem napsala vlastní recenzi.


Dan Tržil

Producent podcastů, moderátor vlastních podcastů Proti proudu

Největší chybou bylo nenastavit si hned od začátku jasný pracovní řád a strukturu. Podcenění nutnosti sebedisciplíny a nutnosti mít systém, aby člověk byl produktivní.


David Lörincz

Specialista na Facebook reklamu a zakladatel projektu Modrá krev

Nechal jsem se omezovat okolnostmi, které ovlivnily pomalý růst mého podnikání. Ukážu na dvou příkladech.

Emailovou databázi jsem začal aktivně budovat až 2 roky od té doby, co jsem začal psát na blog články. Používal jsem Mailchimp, kde je 500 kontaktů zdarma a nechtělo se mi platit za emailovou databázi. OMG. Zpětně si říkám, jak hloupý jsem byl. Více sledujících vede totiž jednoznačně ke zvýšení počtu příležitostí k zisku nových zákazníků.

Měl jsem strach z přechodu na plátce DPH a nakonec se to ukázalo, jako nejlepší událost vůbec, protože mí klienti jsou společnosti, kterým navýšení mých služeb o DPH vůbec nevadí a já mám 21% slevu na vše, spojené s mým podnikáním a tím se jednoznačně vykryjí náklady spojené s navýšením odměny pro účetního. Znám spoustu podnikatelů, kteří se snaží všemožně optimalizovat, aby nepřekročili hranici 1 mil Kč / rok a možná to bude i ten důvod, proč jejich podnikání roste pomaleji.


Lucie Tatransky

Překladatelka na volné noze, www.tatransky.cz

Z počátku pro mě bylo asi nejtěžší si uvědomit, že podnikání na volné noze neznamená jen vyměnit kancelář v zaměstnání za kancelář ve svém bytě. Dlouholeté návyky jsou prevít a dost dlouho mi trvalo, než jsem se naučila využívat svobody a časové flexibility, kterou mi dává moje současná „práce“.

Poznámka: S Luckou jsme si vyzkoušely nahrát dokonce audio podcast o nomádění s malými dětmi.


Veronika Šubrtová

Travel & online girl, http://www.weefsworld.eu/

Nemám pocit, že bych udělala nějakou obr chybu. Spíš to byly chyby menší, nevědomost, nedostatky. To se pak hasilo za pochodu, třeba jako pozn. o navýšení částky na faktuře, nezaplatí-li klient včas nebo postup komunikace s klientem na určitých projektech tak, aby to bylo efektivní. Chybami se člověk učí, nevnímám je asi moc negativně. 🙂

Poznámka: S Verčou jsem měla rozhovor o celá řadě projektů a jejím (sólo) cestování.


Jiří Martišek

Programátor na volné noze, projekty Psaní Hravě, NLP

Když jsem dokončil výcvik NLP (neurolingvistického programování), měl jsem pocit, že to, co umím, není pořád dost dobré na to, abych mohl NLP předávat dál prostřednictvím workshopů. A tak jsem otálel a nic se nedělo. A pak jsem si jednou uvědomil, že toho vlastně umím dost a jeden workshop z toho určitě poskládám. A poskládal. A měl úspěch. Díky tomu jsem zjistil, že díky vedení workshopů se můžu v NLP hodně zdokonalovat. Od té doby pořádám workshopy a jsou lepší a lepší (aspoň podle ohlasů účastníků).

Důležité bylo přestat přešlapovat na místě a něco udělat, byť to nebude dokonalé (což stejně nebude nikdy). Pak si z toho vzít zpětnou vazbu a příště to udělat líp.

Poznámka: S Jirkovou hrou-projektem Psaní Hravě si právě hraji, rozuměj: experimentuji.


Robert Vlach

Profesionál na volné noze, zakladatel portálu Na volné noze a autor stejnojmenného bestselleru

Píšu o tom podrobně v knize Na volné noze. Největším chybám se mi asi podařilo vyhnout, takže za tu největší považuji to, že jsem se nezačal dříve zajímat o investování. Investování je vždy běh na dlouhou trať a každých 10 let navíc k dobru, kdy investor nabírá zkušenosti a složené úrokování pracuje v jeho prospěch, má na konečný výsledek zásadní vliv.


Petr Novák

Autor knihy Online grál, TravelBible a celé řady dalších projektů

Jsem ze staré školy, chyb jsem udělal nespočet. V souvislosti s nomádstvím bylo největší chybou pronájem kanceláře. Měl jsem pocit, že ji musím mít abych působil dostatečně důvěryhodně. Zafixoval jsem se tak na jediné místo, přitom jsem od začátku podnikání mohl pracovat odkudkoli. Několik let jsem platil za kancelář, kterou jsem ve skutečnosti vůbec nepotřeboval.

Poznámka: O Peťově a Matoušově knize TravelBible jsem napsala vlastní recenzi.


Jan Jůna

Programátor na volné noze, http://www.janjuna.cz/

Chvíli jsem o tom přemýšlel a myslím si, že má největší chyba při vstupu na volnou nohu byla ta, že jsem si práci občas nechal přetéct do mého osobního života více, než bych měl. Takový ten workoholismus, který jsem si ze začátku i užíval, ale po čase mě to dohnalo a docela ošklivě jsem se přepálil a vyhořel. Následky vnímám ještě teď a to už to bude přes tři čtvrtě roku. Takže poučením budiž, že by si člověk měl najít ten správný životní balanc.


Gabriela Koščová

Specialistka na content marketing a linkbuilding, https://www.gabkakoscova.sk/

Na túto otázku sa mi veľmi ťažko odpovedá. Ja si totiž uvedomujem skôr menšie chyby, s ktorými som na voľnej nohe začala a zčasti sa so mnou tiahnú až doteraz. Jedná sa o veci ako spoliehanie sa na jedného veľkého klienta, nedostatočná propagácia samej seba, či minimálne zapojenie do komunity freelancerov. Ale aj napriek týmto chybám som na voľnej nohe vydržala už 2 roky 🙂

Ak by som však musela povedať tú najväčšiu chybu, tak by to bola asi nízka efektivita v práci. S týmto súvisi veľa hodín strávených za počítačom a to, že som často nebola schopná oddeliť prácu od osobného života. Asi nemusím vysvetľovať, že freelancerom sa bežne stáva, že sa ich pracovný deň natiahne aj na 10 hodín, ale z toho vyfakturujú tak 5. Tým pádom má človek pocit, že nemá čas sám na seba a že sa jeho premýšľanie točí len okolo práce.

To sa však dosť zmenilo, keď som vycestovala ako digitálný nomád na niekoľko mesiacov do Ázie. Vďaka časovému posunu, minimálným povinnostiam a starostiam, som si bola schopná vybudovať fakt dobrý pracovný režim. Fakturovala som rovnako veľa ako pred tým, ale za počítačom som sedela oveľa menej. Tým, že som pracovala, keď ešte všetci spali a že som veľa cestovala a teda sa fyzicky vyťažila, som bola schopná stráviť každú jednu hodinu za počítačom skutočne efektívne.

Poznámka: S Gabkou jsem měla rozhovor nejenom o digitálním nomádství, ale i zmiňovaném linkbuildingu.


Jana Schweighoferová

Profesionální travel bloggerka, www.travelhacker.blog

Zo začiatku som nevedela, pre koho vlastne blog píšem a snažila som sa zapáčiť viacmenej každému. Snažila som sa nevyhraniť si príliš názor, na všetko sa pozerať zo sto uhlov… A nie preto, že by som chcela byť open-minded ale preto, že som sa bála kritiky od ľudí. A to bol problém, pretože to nejde. Nie je možné zapáčiť sa každému, pretože každému sa páči niečo iné 🙂 Teraz už píšem vyslovene pre ľudí, ktorí hľadajú spôsoby, ktorí chcú cestovať šikovnejšie a lacnejšie. No keď by som to robila od začiatku, ušetrila by som si kopec nervov.

Poznámka: S Jankou jsem měla rozhovor o sólo cestování a její knížce.


Peter Hoferek

Cestovatel a majitel nakladatelství Elist, https://hogy.sk

Najväčšia chyba určite bola, že som sa do podnikania pustil sám. Vidím, že dvojčlenný – dobre motivovaný tím dokáže spraviť niekoľkonásobne viac, ako jednotlivec. Ďaľšou vážnou chybou bolo, že som sa občas snažil ušetriť na nesprávnom mieste. Zistil som, že netreba veriť referenciám a tvrdeniu človeka, ktorý si chce zarobiť… Niektoré činnosti, ktoré som outsourcoval som dostal dodané v mizernej kvalite, lebo som si dopredu neotestoval schopnosti dodávateľa. 


Roland Vojkovský

Profesionální blogger, https://vojkovsky.sk

Pri podnikaní na voľnej nohe som veľa chýb nespravil (vďaka Bohu za dobrých klientov). 🙂 Pri nomádení bolo tých chýb oveľa viac. Tou najväčšou bolo to, že som do toho skočil po hlave a rovno si kúpil letenky do Thajska. Nikdy predtým som necestoval na vlastnú päsť, takže som si zažil dosť veľký šok.

Moja druhá najväčšia chyba bola to, že keď sme išli do Ázie, tak sme mesačne cez internet zarábali len okolo 600 €. Čítali sme si kopec článkov o tom, aké je v Juhovýchodnej Ázii všetko lacné. Nebolo to celkom tak. Ak by sme nemali našetrené, mali by sme riadny problém. Viac o mojom nomádení si môžete prečítať v článku Celú zimu som žil a pracoval v Ázii ako digitálny nomád. Toto som sa naučil.


Veronika Molinová

Freelancer v oblasti  PPC & Social media, LinkedIn

Mojí největší chybou na začátku podnikání na volné noze, která se se mnou částečně táhne až do dnešních dnů, byla neschopnost oddělit práci od volného času a tendence k pocitu, že podnikání je o stoprocentním nasazení. Často jsem proto měla sklony vyčítat si každou volnou chvilku, kdy jsem se nevěnovala svému podnikání a věcem s tím souvisejícím. Výsledkem byl samozřejmě pouze rozhozený životní rytmus a nízká produktivita práce.

Co se týká digitálního nomádství, trvalo mi zhruba rok, než jsem shromáždila veškeré informace, které jsem považovala za potřebné. Snažila jsem se tím zahnat své obavy – z toho, že to možná není životní styl pro mě, z toho, že nebudu schopna zajistit si stabilní příjem a zároveň dostát svým závazkům a v neposlední řadě také obavu z nedostatečné jazykové vybavenosti. Jednoho dne jsem si však uvědomila, že je na čase se zvednout a prostě to zkusit. A obavy se rozplynuly. Právě teď jsem na cestách sama a mohu si v praxi ověřit, že je to snazší, než bych si kdy myslela. Pracuji nejčastěji z hotelu, kaváren a plážových barů. Coworkingová centra zatím vynechávám. Časem na ně možná taky dojde, ale nyní mi vyhovuje tento způsob fungování. Jen já, notebook a moje myšlenky.

Jaký je tedy závěr?

14 profesionálů na volné noze, kteří jsou i aktivními digitálními nomády, prozradilo jejich začátečnické chyby. Když se jich vyvaruješ, ať už v podnikání nebo na cestách, budeš úspěšný podnikatel na cestách. Protože rad je celá řada a kde začít bývá těžké, sepsala jsem ti checklist nejdůležitějších rad, které si stáhni v následujícím PDFku.

Nebo se přihlas do zdarma online kurzu Digi nomád, kde některá témata probíráme.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  1. Martin Kůra napsal:

    Nemůžu si pomoct, ale OMG. Největší chyba byla, že jsem si špatně zorganizoval práci. To přece nejsou žádné chyby, to je podnikatelův denní chleba, takový organizační šum, který zažívá každý podnikatel. Já bych vám mohl vyprávět o opravdových chybách, kdy v jeden okamžik máte ohroženo živobytí, kdy zjistíte, že vaše dosavadní práce nedává smysl, kdy necháte okolnosti, aby ohrozily vaše podnikání. Toto vypadá, jako kdyby podnikatelé jaktěživ nešli do žádného rizika a největším rizikem bylo, že si koupili letenku na Bali.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.