VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
Když bych si musela vybrat jednu zemi, jinou než Česká republika, kde bych chtěla žít, zvolila bych Itálii. V mých očích skvěle naplňuje název Felliniho filmu La Dolce Vita. Vskutku pro mě ten architektonický kolorit, rozmanitá příroda, skvělá jídla a vína s milými Italy představují sladký život. Dneska tě zavedu do mého milovaného města a prozradím ti, co navštívit ve Florencii, renesanční perle Toskánska.
V srpnu 2018 jsem se tady ocitla už potřetí, z toho dvakrát neplánovaně. Úplně poprvé to bylo na podzim 2016, kdy jsem po půl roce života dala výpověď na Maltě a vrhla se do pro mě neznámých vod digitálního nomádství. Koupila jsem si jednosměrnou letenku do Říma, dál cestovala po couchsurfingu a totálně bez plánu celou severní Itálií. Osud mě zavál i do Florencie.
Přiznám se, do té doby jsem neviděla jedinou fotku z tohoto města. Asi si dovedeš představit, jak jsem musela být vyjukaná ze zdejšího Duomu Santa Maria del Fiore a mostu Ponte Vecchio. A co teprve, když jsem vystoupala na výhled z Piazalla Michelangelo. Kapku ostuda pro cestovatelku, avšak o to víc jsem byla vděčná tomu, že mě provázel italský průvodce a ukázal mi víc než všichni online průvodci dohromady.
Průvodce byl tak super, že jsem ho navštívila podruhé na Silvestra 2016 a letos v létě jsem se tu omylem ocitnula potřetí. Bez průvodce. Už tu mám svá očíhnutá místa, tipy na chutné restaurace i triky, jak nenechat ve Florencii vykrvácet peněženku. Článek je zase nabitý informacemi, tak ti dávám úvodní rozcestník, ať si najdeš jen to své:
Chceš dostávat podobné triky na dlouhodobé (levné) cestování?
Zásadně nekecám (všechny triky zkouším a testuji na sobě) a nespamuji.
Tak především je to úžasné místo pro zamilované páry, ale na své si přijdou i milovníci jídla a taky nadšenci do kultury a architektury. Ačkoliv já miluju pohyb v divočejší přírodě, Florencii a Řím mě svým kulturním bohatstvím nadchly. Ve Florencii se nachází například známá Galerie Uffizi nebo Michelangelův David.
Rovněž je to skvělý výchozí bod pro další výlety v regionu Toskánska. Za hodinku jsi v Pise a můžeš si udělat profláklé foto se Šikmou věží. Třeba jí konečně někdo přidržením narovná. 😀 Z Pisy už je to jen kousíček k moři. Podél řeky Arno se vydej na kole do přírody. Anebo jen tak lelkuj zelní několika florentských zahrad.
Ale pozor, milovníků renesanční perly Toskánska jsou po celém světě tisíce. Takže tvá návštěva Florencie se neobejde bez turistů. Z mé zkušenosti byla horší zimní sezóna, zejména pak samotné povánoční svátky a Silvestr. Proto i přes horké dny ti k návštěvě Florencie doporučuji spíše letní sezónu.
Dalším plusem města je vlastní letiště a velké autobusové i vlakové nádraží. Pokud nechceš jet autem, máš tak celou řadu možností, jak se tam dopravit.
Lety od nás přímo do Florencie nebývají nejlevnější. Ale například v létě 2018 šla akce společnosti Vueling (pravidelně se opakuje), kdy jsi sehnal zpáteční letenky od 50 halířů (ne, není to překlep) do “sousedních” Benátek a Říma. I já jsem této možnosti levného letu využila. Pokud nevíš, jak tyto akce vyhmátnout, pak tě možná zaujme kurz Letenkový machr, kde se to naučíš.
Z Benátek a Říma jezdí co hodinu pravidelné vlaky do Florencie. Využij společnosti Trenitalia. Pokud nejsi fajnovka, bohatě ti stačí druhá třída u jejich běžných vlaků (mají i rychlovlaky) a ta z Říma vychází od 20 euro/jízda. Vyplatí se ti online rezervace dopředu. S blížícím se datem stoupá cena jízdenky. Úroveň vlaků (od byznys třídy výše) je srovnatelná s našim RegioJetem. Akorát free wifi vyžaduje zadat platební kartu, což jsem neriskovala.
Tuto dlouho cestu jsem absolvovala už 2x a vždy bez zpoždění. Využívám nočního autobusu s přestupem v Mnichov ě od společnosti Flixbus. Jízda do Prahy trvá cca 17 hodin a když koupíš lístek zavčas, zaplatíš za jeden směr cca 1500 Kč. Na poslední chvíli už to bývá okolo 2500 Kč.
Cena za lístek se dá samozřejmě snížit:
Počítej s kontrolou na německých hranicích. Ve Florencii ti doporučuji využít autobusové zastávky Piazzale Montelungo než Villa Costanza. První je totiž v centru za vlakovým nádražím, druhá někde u dálnice.
Tak tuto zkušenost nemám, ale mám pár známých, co takto projeli větší část severní Itálie a přilehlých států. Výhodou italských dálnic je jejich perfektní kvalita a že nepotřebuješ dálniční známku. Nevýhodou pak může být poměrně vysoké mýtné na zpoplatněných úsecích.
Bohužel, co se týče bydlení, je Florencie poměrně drahé město. Jsi-li dobrodružné povahy, pak zkus couchsurfing. Ale doporučuji hostitele hledat zavčas, protože je tu velká poptávka. Další z možností je Airbnb nebo klasicky Booking. Pokud hledáš triky, jak na ubytování ušetřit a přesto nespat pod mostem, tak si přečti 6 tipů, jak komfortně ušetřit na cestách.
Já jsem tentokrát zvolila ubytování přes Booking a bydleli jsme ve třech v Apartmánu Pergola. Ubytování je vhodné až pro 4 lidi, ale počítej s tím, že dva budou spát na rozkládacím gauči v kuchyňo-obýváku. Kuchyňka je plně vybavená včetně myčky a nějakého jídla. Najdeš tam i pračku. Poloha je taky super, neboť jsi do 5 minut na hlavním náměstí u Duomu. Jen cena je kapku mastnější, 530 euro za 4 noci bez jídla.
Jak jsem zmínila, tak miluju italskou kuchyni – její jednoduchost a hlavně lehkost oproti českému jídlu. Ačkoliv si na cestách spíše vařím, ráda zajdu tu a tam do italských restaurací. Preferuju takové ty menší rodinné s venkovní zahrádkou. A tady mám pro tebe jeden špičkový tip z centra Florencie. Určitě si zajdi do restaurace Bottega Conviviale. Tak usměvavou a ochotnou obsluhu jsem dlouho neviděla. Navíc ti sami přinesou předkrm, zákusek a panáka (Limoncello) k ochutnání v ceně jídla. Za 3 hlavní chody s vínem a vodou jsme nechali 60 euro.
Obecně takto levné jídlo je skoro všude po Florencii, a to i v samotném centru. Hlavní chody v podobě těstovin/pizzy/salátu od 10 euro nejsou ničím neobvyklým. Jen někde to bývá hrozně mastné, jako se nám to stalo v restauraci Le Botteghe di Donatello vedle Duomu. Byla to tu rovněž zbytečně noblesní a ne zrovna ochotná obsluha.
Jestliže ses rozhodl si radši vařit, pak v centru najdeš řadu malých krámků. Ale já ti doporučím zamířit do řetězce Carrefour. Jednak je tam větší výběr, můžeš platit kartou bez spodního limitu (v krámku po mně často chtěli nákup aspoň za 5 euro) a taky jsou tam příznivější ceny.
Co ale nevynechej, tak je nejlepší zmrzlinářství/cukrárna/vinárna ve Florencii. Poprvé mě tam vzal italský průvodce. Teď jsem tam známé vzala já a taky si ji chválili. Cukrárnu najdeš na jednom z konců mostu Ponte Santa Trinita (sousední k Ponte Vecchio) a jmenuje se úplně stejně.
Zvolíš si velikost kornoutku/kelímku a pak příchuť zmrzliny. Platíš od ceny kornoutku, ne počtu kopečků, přičemž ceny startují na příjemných 2,10 euro. A rozhodně se tady na velikosti kopečku nešetří. Dalším plusem je možnost platit kartou, a to i takto malé částky.
Upřímně, toho je. Každý průvodce na netu o Florencii na tebe vychrlí záplavu míst, co zaručeně musíš navštívit. Pro začátek ti stačí aplikace TripAdvisor a stažené offline mapy v appce Sygic (vyznačuje totiž i památky). Aby ses rychle zorientoval, dám ti svá místa, která si fakt myslím, že stojí i za to vedro a záplavy turistů. Ale zbytek itineráře už je na tobě.
Ačkoliv jsou tady davy lidí, toto místo je pro mě TOP. Vydej se na kopeček (neboj, není to žádné dramatické stoupání) s náměstím Piazalla Michelangelo. Odtud je nádherný výhled zpět na řeku Arno, mosty a vlastně většinu Florencie.
Nejvhodnější chvíle k focení je před západem sluníčka, zejména pak v letních měsících. Na podzim je slunce jinak posunuté a tyto fotky se mi nedařilo nafotit. Přijdi ale o něco dříve než v 19:30, protože v tuto dobu už jsou tu čekající masy a vůbec se k vyhlídce nedostaneš. Taky zde postává a hraje řada pouličních umělců, takže romantika jak vyšitá.
Snad z každé florentské pohlednice vykukuje most Ponte Vecchio. V překladu do češtiny to znamená “Starý most”, ale mně nijak starý ani omšelý nepřijde. Je to taková zlatá ulička, neboť je doslova obsypaný krámky se šperky. Jen ty ceny jsou tak pro ruské a japonské turisty…
Ze samotného Ponte Vecchio toho moc nenafotíš, ale vydej se na sousední most Ponte Santa Trinita. Z něho nafotíš krásné scenérie “zlatého” mostu. A ještě je tady ta výborná cukrárna. Jen pozor, tento most už není pouze pro pěší.
Atmosféra florentských uliček je neopakovatelná. Ale přesto mi vadí, že je tu téměř nulová zeleň, na kterou jsem zvyklá z Brna. Pokud taky toužíš po oáze klidu, zamiř do Zahrad Boboli. Leží na sousedním svahu oproti Piazalla Michelangelo.
Běžně je vstup za pár euro (tuším, že tři), ale my jsme měli v rámci první neděle v měsíci vstup zdarma. Pravdou je, že tu nic nekvetlo :), ale zase si vezmeš deku a sedneš do stínu na zem. Jen tak lelkuješ a koukáš na Florencii. K zahradám patří několik fontán a zámeček, ve kterém je muzeum.
Navštívit Florencii a vynechat Duomo Santa Marii del Fiore by byl hřích. Z náměstí ho asi jen sotva vyfotíš. Na to doporučuji Piazalla Michelangelo. Věděl jsi, že tato gotická katedrále je údajně 4. největší na světě. Hodně turistů míří právě zhlédnout Florencii z Brunelleschiho kopule. Čeká tě “pouze” výstup 400 schodů nahoru. Nahoře jsem sice nebyla, nějak ty výšky nemusím, zato mě zaujalo 5 fascinujících novinek o Brunelleschiho kapli.
Hned vedle Duomu je osmiúhelníková stavba Battisterie di San Giovanniho. Co je vevnitř netuším, ale zvenku se nachází zlaté (pozlacené?) dveře a můj italský průvodce mi k nim prozradil: “Těmito zavřenými dveřmi projde jen čistá dívka.” Nezkoušela jsem to radši. 😀 Můžeš ty…
Jistě znáš slavnou sochu nahatého Davida od Michelangela Buonarrotiho. Pokud jsi milovník soch a celkově umění, pak tě asi potěší fakt, že tato renesanční socha se nachází právě ve Florencii.
Běž si obhlédnout Davidovo pozadí ze všech stran do Gallerie dell’Accademia. Obvykle je vstup zpoplatněn pár eury, ale opět jsem využila možnosti jít zadarmo díky první neděli v měsíci. Kromě řady soch tu spatříš rovněž spoustu ikonických obrázků.
Nadchla tě Florencie a začínáš plánovat svou cestu? Pak ti doporučím k prostudování 11 cestovatelských webů, díky nimž víza, očkování, bydlení ani jazyky na cestách nebudou problémem a pročíst si podrobného průvodce o Florencii na portále CestujLevně.
Už víš, co navštívit ve Florencii? Inspiroval tě článek k návštěvě Itálie? Pak si ho nenechávej pro sebe a pošli ho dál do světa. Za jeho sdílení ti patří můj dík i úsměv!
Ahoj, na jak dlouho je podle tebe třeba si vyhradit na Florencii, abychom viděli „to hlavní“?
Chystáme se na cestu po Toskánsku, kde je samozřejmě středobod Florencie, kterou chceme pořádně vidět, tak na kolik to plánovat.
Díky
J
Ahoj Jirko, být tebou, tak si vyhradím aspoň 2 celé dny. Především doporučuji být ve Florencii před západem sluníčka a jít se podívat na Piazalla Michelangelo. Ale dost záleží, zda máte rádi umění a chcete jít do Gallerie Uffizi, mrknout se na Davida a do dalších muzeí. Florencie je jich plná. Na venkovní čumící památky tam toho zase tolik není – Ponte Vecchio,Dóm a Zahrady Boboli, Stronchi náměstí… Snad jsem pomohla. Jinak Toskánsko je italská TOPka. Aspoň za mě.
Ahoj, kazdu prvu nedelu je vstup zadarmo na Davida ??
chystam sa tam tento vikend a chcela by som ist v nedelu a presne to vychadza ze bude prva, ci si musim online kupit aj tak ?
Ano, jsou zdarma přístupy do státních muzeí po celé Itálii. Nic jsem online nebookovala, jen lze čekat více lidí…