VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Kterak se digitální nomádka dostala do televize a co chytrého tam vykecala

Ne, to není nadpis k pohádce o digitálním nomádství. Skutečně jsem se ocitnula v televizi, dokonce podruhé během měsíce. Protože krátký záznam z tohoto rozhovoru mé okolí zaujal a někteří se mě ptají, jak se člověk dostane až před televizní kamery, sepsala jsem tento článek.

Jak se dostat do televize?

Pro někoho je to noční můra, jiný by se tam rád dostal. Zejména pokud potřebuješ propagovat své služby a produkty, je rozhovor v TV vítanou zdarma reklamou. Přiznám se, že po dvou rozhovorech v rádiích jsem snila o slávě před kamerou. Ale protože nejsem žádný guru přes TV, nevěděla jsem, jak bych se tam dostala. Nakonec pomohla klasika:

  • Být dobrý a autentický v tom, co děláš. (V mém případě mluvím o blogování a snaze zveřejňovat tematicky jedinečné články s přidanou hodnotou pro čtenáře.)
  • Mít kontakty na správném místě. Osobně si myslím, že kontakty jsou a budou hodně důležitým aktivem všech projektů i firem. (Věděl jsi, že na Amazonu je třetím největším prodejním sektorem právě prodej dat a kontaktů?!)

V roce 2018 jsem se dostala mezi TOP10 žen v grantové soutěži Podnikavá žena 2018, což odstartovalo sérií rozhovorů a skončilo pozváním do studia TV Seznam. To jsou ony zmiňované kontakty. Vítězství v soutěži předcházela dřina a budování vztahů s fanoušky. Takto ve zkratce zní můj recept na to, jak se dostat do televize.

Mé postřehy z televizního vysílání

Až se ti taky zadaří být “hvězdou televizní relace”, možná tě přepadnou pochyby a strach, zda tam vůbec chceš jít a jak to celé zvládneš. Neboj, mám pro tebe pár vlastních postřehů:

  • Strach přijde. Taky jsem ho měla a budu určitě zase mít. Je to lidské! Obrana mysli na něco, co zatím nepoznala.
  • Jakákoliv příprava mi nedává smysl. Stejně se hovor stočí někam jinam. 🙂 A papíry před sebou mít nemůžeš.
  • Nemusíš se stresovat líčením. Větší televize mají své maskérny, i když mně ten jejich výsledek moc nenadchnul.
  • Vem si pohodlné oblečení, ať tě nerozptylují ramínka od podprsenek (ano, to jsem nezvládla).
  • Neboj se zeptat na honorář nebo alespoň proplacení cestovného.
  • Do studia přijeď o něco dříve. Je fajn poznat moderátora nanečisto dopředu. Dáš si s ním rozehřívací kolečko otázek.
  • Měj s sebou vizitky, zejména pokud jde o rozhovor s vícero osobnostmi. Samozřejmě jsem je ani v jednom případě neměla a přitom potkala řadu zajímavých lidí.
  • Neočekávej, že z toho bude nějaké haló. Ani při natáčení, ani po něm. Pár lidí se na tebe koukne, někdo možná doputuje i na web, ale ve výsledku to vyšumí.

Dost bylo mých keců, teď už vzhůru na otázky z rozhovoru. Některé se v tom natáčení dvakrát cca 7 minut stihnuly, jiné zůstaly nezodpovězeny. Já vás ale o ně neochudím.

Rozhovor o digitálním nomádství na TV Seznam

Hanko, jak se z mladé ženy z Brna stane digitální nomád? Povězte nám, kterak nezaměstnaná matematička k cestování na full time job přišla. (zaznělo v rozhovoru)

Já svůj příběh přirovnávám k pohádce o Hloupém Honzovi, který se vydal na zkušenou do světa a tam zažil řadu příhod. Všechno začalo “útěkem od problémů doma” za prací na Maltu. Ale jak už to tak bývá, před problémy neutečeme ani na druhou stranu zeměkoule a musíme jim čelit.

Má práce v IT nebyla to pravé ořechové, co jsem měla dělat. Proto ani cizina mě mých problémů nezbavila. Dala jsem tedy výpověď, začala cestovat, googlit a objevila svět copywritingu a digitálního nomádství. Celý příběh si můžeš přečíst v mé zdarma knížce:

Jdi si za svobodou pracovní i cestovatelskou

Varování! Tento příběh, který se skutečně stal, ti může způsobit závislost na cestování. Přečti si pohádku za života, kterak nezaměstnaná matematička k cestování na full time job přišla.

Povídání je doplněné řadou odkazů, tipů a inspirativních myšlenek.

Značka: Psáno vlastním životem.

Na co všechno se připravit, když chci vyrazit do světa a ještě se někde z dálky živit? (zaznělo v rozhovoru)

Nikdy se nedá na všechno připravit. Jistotu v životě máme jen jednu a tou je smrt. Ale já doporučuji každému, koho láká práce na dálku (nomádství), aby si nejprve vyzkoušel pracovat v jiných podmínkách. Není potřeba letět hnedka na Bali, pracovat přes Internet můžeš i z Beskyd. Navíc tě to nebude tolik stát, když se něco nepovede. Myslím si totiž, že řada lidí ani pracovat na dálku nechce, protože ve své práci potřebují řád a vědět, co je další den čeká. Neumí si sami určovat náplň svých dnů a pracovních činností. Ale toto je nezbytná činnost podnikatele na volné noze.

Dále měj finanční rezervu, minimálně na jeden měsíc dopředu. V neposlední řadě doporučuji mít nasmlouvané dlouhodobější spolupráce s klienty. Krátkodobé skončí a co pak?

Čím se dá živit na cestách a hlavně uživit? (částečně zaznělo v rozhovoru)

Těch možností, jak pracovat na cestách, resp. mít zaměstnání, které je nezávislé na lokalitě, je celá řada. Většina lidí s ohledem na digitální nomádství zmiňuje především technické pozice, například tvorba webů, grafika, psaní textů, online marketing a další.

Zdaleka nemusíš být IT guru, abys našel práci, která ti umožní cestovat. 

Na svých cestách jsem poznala řadu lidí, případně slyšela příběhy od druhých, kde se pracovní vynalézavosti meze nekladly. Jedna vystudovaná klavírní virtuózka procestovala s přítelem Ekvádor za pomocí buskingu (hraní na hudební nástroj po ulicích a kavárnách). Rodina Tantransky si na cestách vydělává překladem z češtiny do angličtiny a němčiny, což je humanitně zaměřená práce. S maminkou Luckou Tatransky jsem si povídala o tom, jaké to je cestovat po Asii se třemi školáky.

Pokud někomu toto nestačí jako inspirace, jak pracovat na cestách, pak mu doporučuji si přečíst knížku Travel Jobs. Prohlídni si ukázku 44 stran, kde ti bude poodhaleno víc než 100 možností, jak se živit cestováním, stát se digitálním nomádem nebo si na cestách přivydělávat.

Focení jídla, cestovatelské blogy a deníky – není jich přespříliš? (nezaznělo v rozhovoru)

Je i není. S rozvojem digitálních technologií je velice jednoduché si založit blog a začít psát. O Instagramu a Facebook skupině nemluvě. Tam není potřeba téměř žádná technická znalost, pokud nejde o profíka. Proto na první pohled může být laik zahlcen množstvím cestovatelských článků na Internetu a krásnými fotkami z cest na Instagramu.

Ovšem ne každý tento online počin je ke sledování, má dostatečnou kvalitu (nechci shazovat nikoho konkrétního). Myslím si, že pokud někdo má pro něco vášeň, rád se své činnosti věnuje, najde si své publikum. Je ale potřeba být autentický, přicházet s něčím novým, inspirovat druhé, být otevřený a nápomocný, nelhat, nekopírovat někoho… Sama sleduji řadu blogů na podobná témata a přitom žádné dva nejsou stejné, každý to téma pojímá po svém. A to je moc dobře.

Prozraďte vašich dvanáct tipů pro ty, kteří váhají právě proto, že neví co dělat na cestách… (částečně zaznělo v rozhovoru)

Už výše jsem naznačila nějaké možnosti, ale v této otázce je zřejmě narážka na můj dřívější článek 12 tipů, jak si vydělávat při cestování. Nechci opakovat dokola stejné texty, tak tě odkážu na samotný článek. Je v něm i mé video, kde prozrazuji nápady na výdělek bez toho, aniž bys hnedka musel zakládat živnost a stal se podnikatelem na plný úvazek. Neříkám, že si takto vyděláš horentní sumy, ale na druhou stranu ti jako nepodnikateli nevznikají nějaké povinnosti vůči státu (například platit daně a odvody sociálního a zdravotního).

Jaké jsou teď trendy v cestovatelském copywritingu? (nezaznělo v rozhovoru)

Toto je hodně zajímavá otázka, protože osobně si myslím, že spojení “cestovatelský copywriting” jako takový neexistuje. Já se věnuji copywritingu a ten mi umožňuje pracovat odkudkoliv, kde tu a tam mám přístup k Internetu. Ráda píšu texty o cestování, proto s oblibou říkám, že jsem jediná česká copywriterka, která píše o cestování, které sama zažila. Proto jsem třeba stopovala, aby články byly autentické…

Pokud bych měla zmínit trendy v copywritingu, tak ty se podle mě příliš nemění. Stále není důležité být přehnaně kreativní, ale raději se držet hesla: “Piš tak, aby ti rozuměli čtenáři. Piš tak, jako bys mluvil.” Dobří kopíci se zlepšují v psychologii prodeje a chování zákazníka.

Další tipy a trendy už se dělí podle toho, na jakou oblast se copywriter specializuje (PR články, blogování, popisky na e-shop, e-mailing a další). Začínajícího psavce bych určitě odkázala na čtení a sledování profíků v oboru. Inspirovat se můžeš v článku 16 + 4 tipy, kde se jako copywriter vzdělávat.

Jak fungují travelblogeři? Kdo jim platí na jejich cesty? (nezaznělo v rozhovoru)

Každý funguje a monetizuje svůj blog jinak, i když základní prvky se všude prolínají. Tady bych ráda zmínila, že travel blogerům (a obecně blogerům) obvykle nikdo neplatí za to, že píšou články na jejich vlastní blogy. Jak získat finance za vynaložené úsilí a čas, si už musí každý najít sám. Buď nabízet vlastní produkty, pořádat přednášky, psát a umísťovat komerční články na web, dávat affilované odkazy do textů anebo jít starou klasikou – bannerovou reklamou. Záměrně nepíšu, že se jedná o starou DOBROU klasiku. Mám k tomuto způsobu výdělku jisté výhrady, ale to už je na každém, co zvolí.

Protože nemám problém sdílet své know-how, jak mi blog vydělává, začala jsem natáčet videa na Youtube. Pokud tě téma tvorby blogu a jeho monetizace zajímá, pak začni sledovat video tutoriál “Bloguj, má to smysl”.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Kudy se propagovat? Postačí sociální sítě? Jak to děláte vy? (zaznělo v rozhovoru)

Jak a kde se propagovat je závislé na tom, jaká je tvá pracovní činnost a kde se nachází tvá cílovka-čtenáři. Dneska už nestačí pouze napsat článek, publikovat ho na blogu a čekat, kdo si ho přečte. Sama věnuji jednou tolik času propagaci a technickému ladění jako samotnému napsání článku.

Ke své propagaci využívám sociální sítě (Facebook, Youtube, Instagram a už končící Google+), ale také organickou návštěvnost z prohlížeče Google. K té je ale zapotřebí znalost SEO. Nezapomínám ani budovat zpětné odkazy (alias linkbuilding) a spolupracovat s dalšími blogery (například textové rozhovory). Člověk chtě nechtě musí vylézt ze své bubliny a dát svou kůži všanc.

Jak drahý je život podnikatele na cestách? (nezaznělo v rozhovoru)

Tady dost záleží na tom, na jaký standard a životní úroveň je ten daný podnikatel zvyklý. Já se dokážu hodně uskromnit a jednu dobu jsem cestovala značně low-cost (couchsurfing, dobrovolničení, stopování).

Ale rozhodně šetření a uskromňování není nezbytností pro práci na cestách. Znám řadu freelancerů, kteří cestují a přitom splácí hypotéku či leasing na auto a navrch si na cestách dopřejí. Pokud tě zajímají konkrétní čísla těchto freelancerů, tak mrkni na článek Jak drahé je pracovat na cestách. Záměrně jsem vyzpovídala podnikatele s naprosto odlišným životním standardem.

Kde pracovat na cestách? (nezaznělo v rozhovoru)

Existují 3 základní možnosti, kde se dá pracovat na cestách. Buď přímo z ubytování (to preferuji já) nebo si zaplatíš tarif v coworkingu (sdílená kancelář s dalšími freelancery a řadou bonusových školení, apod.). Anebo vyrazíš do některé z tamních kaváren a restaurací. Tady doporučuji se zavčas podívat, zda je v kavárně zásuvka pro nabíjení laptopu a zda je připojení k Wifi dostatečně rychlé (existují pro to chytré appky). Co bude svědčit tobě? To zjistíš jedině tak, že všechny tři možnosti vyzkoušíš.

práce na Kypru

Takto pracuje digitální nomádka z kavárny

Jak neprokrastinovat? Podle mě je obtížné při tolika lákadlech dodržovat pracovní řád. (zaznělo v rozhovoru)

Za sebe mohu říci, že v zahraničí pracuji výrazně efektivněji než doma v České republice. Právě ta okolní lákadla mě donutí rychle (ale kvalitně) dokončit práci pro klienty, a pak je čas na prozkoumávání okolí. Večer po setmění se vracím k práci na Nomádské stezce. Den tak má jasně daný řád a překvapivě se mi ho na cestách daří dodržovat. To se o práci doma rozhodně říci nedá. 😀

Na prokrastinaci existuje řada triků, ale v zásadě musí podnikatel mít pevnou vůli a chtít dodržovat deadliny, neodsouvat věci na další den. Sesbírala jsem celou řadu těchto antiprokrastinačních triků od různých freelancerek-nomádek, které se byly ochotné o ně podělit se světem. Věřím, že každý si najde to své, co mu bude fungovat.

Čekáte miminko, plánuje cestovat i s ním? (zaznělo v rozhovoru)

Ano, čekám malé nomádě a už se ho nemůžu dočkat. Pokud tomu zdraví mé i malého dovolí, ráda bych vyrazila zase na cesty. A to klidně ještě do jeho jednoho roku věku, protože si nemyslím, že dítko je překážkou v cestování. Sama sleduji řadu rodin s menšími či většími dětmi (často i školáky), kteří nadále nomádí.

První z cestou (mimo republiku) bych chtěla zamířit na Maltu, kde jsem půl roku žila a pracovala. Tady se začal psát můj příběh digitální nomádky a mám tam pár fanoušků, takže bych je navštívila.

Jsou destinace ideální a méně ideální pro cestování s dětmi, můžete nám je představit? (zaznělo v rozhovoru)

Myslím si, že není vyloženě ideální ani vyloženě nedoporučovaná destinace, kam se s dětmi (ne)vydat. Pomíjím samozřejmě válkou a nemocemi zmítané oblasti, kam ale nepojedeš ani jako dospělák.

Dítě tvé cestování nezlepší ani nezhorší, pouze bude jiné. 

Pokud bych přesto měla dát nějaké tipy, kam se tady v Evropě vydat s malým dítkem, pak za sebe volím Kanárské ostrovy, konkrétně baby-friendly město Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Nebránila bych se ani španělskémuportugalskému pobřeží, například Andalusie. Ovšem naše kroky asi povedou do ráje bez turistů na Azory. Sem ale doporučuji nosítko než kočár! O cestování s dítětem chci psát průvodce a reportáže, takže stačí sledovat Nomádskou stezku. 🙂

Co říci závěrem?

Jsem ráda, že jsem mohla o digitálním nomádství a travel bloggingu mluvit v TV Seznam. Avšak neočekávám (ani nechci být), že se stanu televizní hvězdou a pozve si mě třeba TV Nova. I když… 😀 Pokud někoho zajímá cca 10minutový záznam z televize, tak stačí kliknout na následující obrázek:

jak se dostat do televize

Máš nějakou otázku k digitálnímu nomádství či blogování? Pak si ji nenechávej pro sebe a zeptej se mě dole v komentářích. Budu-li vědět, ráda ti na ni odpovím.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.