VÍTEJ
NA NOMÁDSKÉ STEZCE
copywriterka Hanča Šormová
“Nemám čas!” Toto je častá výmluva toho, proč se nemůžeme učit cizí jazyky. Vymlouváme se na nedostatek času a přitom ho denně “promrháváme” v celé řadě běžných situací – v MHD, ve frontách na cokoliv, čekáním na přechodu či zastávce autobusu, atd. Co tento promarněný čas využít a naučit se například anglicky rychle v několika hodinách? To ti prozradím ve článku.
Za svůj život jsem se učila (ve škole i jako samouk) celé řadě jazyků – angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, italštině a španělštině. Ve výsledku vládnu snad jen tou angličtinou. Vyzkoušela jsem kde co – od jazykovek přes soukromé hodiny po práci v zahraničí, jak popisuji v článku Jak se naučit anglicky. Po čase má snaha ztroskotala vždy na některé z těchto tří “výmluv”:
Pominu-li třetí bod (sluch si prostě neopravím), tak s prvním a druhým bodem lze něco udělat. Z okolí vím, že tyto výmluvy mají i druzí (místo často cestuji si doplň něco svého, proč nemůžeš docházet na kurzy). Avšak žijeme v 21. století, které se vyznačuje rozvojem online technologií. Proč toho tedy nevyužít i pro výuku cizího jazyka?! Proč se neučit online v každé chvilce “jinak promrhaného času”?!
Co více, nemusíš být digitálním nomádem jako já, nemusíš hned dávat výpověď a jet pracovat do ciziny, aby ses naučil další jazyk. Stačí mít mobil, tablet či laptop a můžeš začít třeba hned s tipy, které ti tu vypíšu. Předávám ti své ozkoušené rady a několik dalších jsem sesbírala mezi fanoušky Nomádské stezky. Tak se inspiruj!
Otevírat na přechodu pro chodce papírový slovníček, aby sis zopakoval fráze, je poněkud neohrabané. Držet rozměrnou učebnici jazyka v nacpané tramvaji taky není to pravé ořechové. Proto dávám přednost čtení z mobilu nebo čtečky knih či tabletu. Nahraď papírové učebnice a slovníčky za ty digitální – za eBooky.
Za sebe mohu doporučit eBooky od jazykové společnosti EasyLingo. Tato společnost rovněž nabízí online kurzy či procvičovací aplikaci pro Android i iOS. Neznáš EasyLingo? Zkusím ti ho představit v několika bodech:
Ale vrátím se zpět ke slibovaným eBookům, které si můžeš u EasyLingo zdarma stáhnout.
Tento cestovatelský eBook je na 111 stránkách rozdělen do několika lekcí podle situací, se kterými se můžeš na cestách běžně setkat. Dozvíš se tak, jak konverzovat na recepci v hotelu, jak si přivolat taxi, apod. Začneš rozumět, co ti povídají na palubě letadla, lodě… A mnoho dalšího. Jde tedy o specificky zaměřený slovníček doplněný o větné fráze. Ostatně se podívej na ukázku z něho:
Běžná cena tohoto eBooku je 199 Kč, ale EasyLingo spustilo v září 2019 ochutnávkou akci. Do konce měsíce si můžeš tento eBook stáhnout zdarma na tomto odkazu. Pak už si ho budeš muset zaplatit.
Přiznám se, že já se nerada memoruji slovíčka bez souvislostí na pozadí. Bohatě mi to stačilo ve škole. Nejvíce si toho zapamatuji, když čtu příběh v cizím jazyce a znám jeho překlad do češtiny. Proto si chystám stáhnout novinku od EasyLingo, kterou je eBook s 90 dvojjazyčnými příběhy ze života (z oblasti cestování, vztahů a zábavy).
Novinka bude dostupná ke stažení zdarma na tomto odkaze od 8. září 2019. Jak dlouho bude k dispozici, to nevím, minimálně do konce září 2019.
Udělej si se mnou malý test a zodpověz si následující dvě otázky:
Pravda, u mě převažují hlavně aplikace na snadné (levnější) cestování, ale najdou se tam i nějaké pro procvičování angličtiny (jiné jazyky se aktuálně neučím). Za ta léta jsem jich vyzkoušela povícero, ale věrná jsem zůstala pouze těmto:
Protože s aplikacemi nemám bohaté zkušenosti, zeptala jsem se svých Facebookových fanoušků, jak oni se učí anglicky rychle a z pohodlí domova, jaké aplikace využívají. Tady jsou jejich odpovědi:
Poslední tip, který jsem dostala od fanynky Janči, není sice tip na aplikaci. Doporučuje se učit cizí jazyk s BBC na Youtube kanále, konkrétně z playlistu Extra episody. Najdeš tu víc levelů obtížností angličtiny podle tvé aktuální jazykové úrovně.
A nemusí to být jen Skype, ale třeba i Teams, Hangout, Facetime či Whatsapp. Záleží jen na tobě, přes co nejraději na dálku (online) komunikuješ.
Dneska už není nutností docházet na prezenční lekce do jazykové školy (ať už skupinové, anebo individuální). Se svým lektorem můžeš mít hodiny přes nějaký video-komunikátor. Sama jsem tuto možnost vyzkoušela díky jazykové škole Presto. Svou zkušenost jsem zachytila v recenzním článku.
Máš čas spíš nahodile (například jako já jen v čase, kdy dítě spí?) a mít pořád jen jednoho lektora ti nevyhovuje? Nevadí, i tady existuje online řešení. Zkus projekt Blabu, kde si najdeš zrovna dostupného lektora ve chvíli, kdy ty máš čas. A voláš tak dlouho, jak ty můžeš. Tento jayzkový projekt se chystám brzy otestovat a dát ti mou referenci na něj.
Stále tvrdíš, že máš málo času na učení se jazykům? Přečti si PDF 7 tajemství rychlého učení jazyků a třeba změníš názor. A měj na paměti: “Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.”
Inspiroval tě článek a už víš, jak se naučit anglicky rychle a nejlépe na vlastním mobilu? Pak si tyto tipy nenechávej jen pro sebe a článek zasdílej s online světem! Za to ti patří můj dík i úsměv.