VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Rozhovor s copywriterkou Ingrid Dach: Jak se podniká při třech dětech?

podnikání při dětech

Přiznám se, že občas mám nutkání se vymlouvat, jak nemám čas a proč se mi nic nechce (pracovat, blogovat, psát). Jsem přece na rodičáku, tak mám právo být unavená, apod. Avšak když vidím, co zvládají jiní, tak mě to nakopne a vlije novou energii. Zrovna taková Inka je krásným příkladem toho, že všechno jde, když se chce. Ani tři děti nejsou překážkou k full time podnikání. Přečtěte si náš rozhovor o podnikání při dětech.

Jaké je podnikání při dětech?

V článku Seberealizace na mateřské dovolené jsem popisovala, proč některé z nás maminek mají nutkání dělat něco jiného než servis 24/7 našemu děťátku. Sama sebe jsem označila za krkavčí mámu, neboť malého dávám hlídat (a píšu třeba tyto články na blog). A teď tady naznačuju, jak jsem z toho někdy už unavená. Ano, podnikání při dětech není procházka růžovou zahradou. Jaké překvapení! 😀 Na druhou stranu si ho volíme my samy (nenutí-li nás finanční situace v rodině).

V tomto článku nebudu psát o sobě, pozvala jsem si na rozhovor Ingrid Dach. Na rozdíl ode mě má hnedle tři děti, z toho jedno v domácím vzdělávání, takže je vhodnějším příkladem copywriterky, která si to “umí zmanagovat”.

Inka byla jednou z prvních klientek, které jsem ukázala taje copywritingu. A musím říci, že ušla za krátký čas úžasnou cestu. Skoro bych řekla, že překonala svou učitelku. 😀 Já ji to moc přeju! Doufám, že její elán bude motivovat do práce i tebe. Mimochodem, Ingrid je jedna z osmi maminek, která přispěla svou troškou do eBooku Copymaminka:

Copymaminka Aneb Jak si přivydělávat na rodičovské dovolené

copymaminka

V eBooku se dozvíš 8 příběhů od maminek, které si začaly na rodičáku přivydělávat psaním. Dají ti své tipy, kde a jak začít, co jim do začátku pomohlo a s čím se perou dodnes.

Přečti, kdo je to copymaminka a jak se jí můžeš stát i TY!

Stáhnout eBook

Rozhovor o tom, jak podniká copywriterka Ingrid Dach

Ahoj Ingrid, ty jsi maminka hned 3 malých dětí, copywriterka na volné noze, vědkyně, vášnivá cestovatelka… Ehm, nevynechala jsem něco? Jak by ses představila na nějaké network akci, kde tě ještě neznají?

Vědkyni teď sice trochu zanedbávám, ale jinak jsi to vystihla přesně. Momentálně si především plním si svůj sen o tom, že jsem doma s dětmi, a nejstaršího syna mám v domácím vzdělávání.

Ještě nedávno jsem pracovala jako biofyzička na univerzitě v dánském Aarhusu, ale pak jsem si uvědomila, že chci mít v životě víc svobody a trávit víc času s rodinou. Po šesti letech jsem se odstěhovala zpátky do Česka a díky tobě a tvému blogu jsem se úplnou náhodou dostala ke copywritingu.

Mé nadšení pro cestování odstartoval rok na Novém Zélandě, kam jsem před deseti lety odjela na studijní pobyt. Teď už se ale nehoním za co největším počtem památek nebo známých míst a užívám si s dětmi pomalé cestování po méně navštěvovaných destinacích.

podnikání při dětech

Možnost v zimě cestovat do tepla byla jednou z motivací, proč šla Inka na volnou nohu. Tato fotka je ze Seychel. Zdroj foto: Ingrid Dach

Jak jsme zmínily, studovalas a pracovala nějakou dobu v Dánsku. Dělala jsi vědu a najednou přišel zlom a dala ses na dráhu copymaminky (copywriterky). Co tě vedlo k takové razantní změně v profesním životě?

Práce ve vědě byla vždycky mým snem a hodně mě bavila, ale nedokázala jsem najít způsob, jak ji skloubit s rodinným životem tak, abych byla spokojená. Nechtělo se mi zůstávat v laboratoři pozdě do noci ani jezdit každý měsíc několikrát pracovně do zahraničí, když na mě doma čekal muž s dvouletým synem. Po narození druhého syna jsem si uvědomila, že nechci za pár měsíců nastoupit na plný úvazek do práce, jak se ode mě v Dánsku očekávalo. Místo toho jsme se přestěhovali zpátky do Česka a já si naplno užívala čas s dětmi.

Pořád jsem ale přemýšlela, jak bych mohla využít svoje znalosti z fyziky a biologie, aniž bych u toho musela trávit celé dny mimo domov. Když jsem pak úplnou náhodou zavítala na Tvoje stránky, konečně mě to napadlo – můžu přece psát texty pro technické firmy!

Poznámka z Nomádské stezky: Přečti si, co se skrývá za pojmem copywriting, abys věděl co já a Inka ve skutečnosti děláme.

Ty jsi krásným příkladem toho, jak využít své předchozí znalosti v profesi psavce. Pokud vím, píšeš hlavně texty na technická témata. Kdes ale nasbírala potřebné znalosti pro copywriterské řemeslo?

Ze začátku hlavně od tebe. Tvůj blog jsem pročetla skrz naskrz a koupila jsem si tvůj copywriterský e-book. Pak jsem začala studovat i blogy dalších českých a zahraničních copywriterů a učila jsem se i z jejich portfolia. Když jsem začala psát první texty, byla pro můj pokrok hodně důležitá zpětná vazba od tebe a později i od obsahového specialisty z agentury, se kterou jsem zahájila spolupráci.

Zmínila jsem, že píšeš především technicky zaměřené články. Jsou naopak nějaká témata, která bys nikdy nepsala a klienta tak odmítla?

Odmítla bych zakázku pro politické strany, se kterými nesouzním, a také projekty, které by byly v rozporu s mými životními hodnotami. Určitě by mě nelákalo psát například o tom, že má domácí vzdělávání samé nevýhody nebo že bychom neměli nosit děti v šátku a kupovat biopotraviny.

Vraťme se ještě na chvíli zpět k Dánsku. Nomádská stezka je zároveň cestovatelským blogem, který inspiruje další lidi k vyjetí do zahraničí. Co bych zaručeně neměla v Dánsku minout z tvého pohledu?

Dánsko není zrovna turisticky vyhledávanou destinací – kromě krásných pláží tam není moc přírodních krás, je tam draho a od podzimu do jara hodně fouká a prší. Roztomilé dánské domečky však mají svoje kouzlo, stejně tak jako stopy vikinské historie a proslulý skandinávský design.

S dětmi určitě doporučuju navštívit Legoland v Billundu a další zábavní parky, jako je například Tivoli přímo v centru Kodaně. Moc ráda mám i atmosféru v kodaňské svobodné čtvrti Christiania, křivolaké uličky města Odense, kde se narodil Hans Christian Andersen, a dánský ostrov Bornholm.

Moje nejoblíbenější místo je ale malé městečko Skagen na nejsevernějším výběžku Dánska, kde se setkává Severní a Baltské moře. Dlouhé pláže a výhledy, ve kterých moře plynule přechází v oblohu, sem přitahovaly dánské impresionisty, jejichž obrazy jsou dnes vystaveny v místním muzeu.

Dovedeš si představit, že byste se jako rodina odstěhovali zpátky do Dánska a žili v zahraničí?

Život už mě naučil, že nemám nikdy říkat nikdy, nicméně momentálně stěhování neplánujeme, v Česku máme malý domeček s malou zahradou a jsme spokojení. Láká nás ale trávit každý rok několik týdnů mimo domov. Letos (rok 2019) jsme byli měsíc v Černé Hoře, loni v Srbsku a v Makedonii a často jezdíme na několik dní či týdnů i za rodinou a přáteli. Můj sen je trávit čtyři až pět měsíců v roce na cestách – v létě odjet na sever Evropy a v zimě na jih nebo na jiný kontinent.

podnikání při dětech

Inka s dětmi v Srbsku. Zdroj foto: Ingrid Dach

Prozradím na tebe, že tvůj partner rovněž píše. Bylo tomu vždy tak? Nebo se inspiroval až tebou?

Můj muž začal vlastně psát ještě dříve než já, ale věnoval se beletrii – překládal a psal sci-fi a fantasy literaturu. Když jsem díky tvému blogu objevila copywriting, napadlo mě, že by ho mohl nejprve vyzkoušet on. Protože se ale na rozdíl ode mě nevrhne do všeho po hlavě, začala jsem se psaním na zakázku nakonec já. Za několik týdnů se ke mně manžel připojil a půl roku jsme oba psali jen po večerech. Nakonec dal v práci výpověď a vytvořili jsme společně projekt DachCopy.

Takže jste taková “copy rodina.” 😀 To mi prozraď, když oba děláte z domu a ještě ve stejné profesi, nelezete si na nervy? Nebo za tím shledáváš spíše výhody?

Zatím v tom vidím jen samé výhody. Rozhodně spolu nejsme od rána až do večera – náš běžný pracovní den vypadá tak, že si po snídani jeden z nás vezme na starost děti, druhý se věnuje práci a po obědě se zase vystřídáme. Navečer jsme pak většinou všichni spolu, a když děti usnou, oba ještě pracujeme.

Vyhovuje mi ta flexibilita – můžu si kdykoliv domluvit schůzku s klientem a nemusím složitě shánět hlídání pro děti. Velkou výhodou je i to, že se můžu s manželem kdykoliv poradit o textu, který zrovna píšu. Nejčastěji spolu konzultujeme nadpisy nebo to, jestli se mi povedlo popsat složitý technický problém dostatečně srozumitelně. A protože autorská slepota je zákeřná, čteme si po sobě navzájem většinu textů.

podnikání při dětech

Ingrid zatím ve společném psaní vidí jen výhody. Zdroj foto: www.dachcopy.cz

Díky tomu, že oba pracujete na volné noze, můžete i větší část roku cestovat. Nebudu se ptát kam, jen mi řekni, jak to děláte se studiem vašich dětí?

Nejstarší syn má sedm let a od letošního září ho máme v domácím vzdělávání. Rozhodně to ale nevypadá tak, že by seděl celý den u stolu a učil se. Pracovním listům a učebnicím se věnujeme přibližně hodinu denně. Hodně času trávíme venku a pravidelně se setkáváme i s dalšími domácími školáky z komunity „svobodný děti“, kterou jsem v našem městě před dvěma roky založila.

O naší zkušenosti s domácí školou i cestování s dětmi jsem plánovala psát blog Světoškoláci, na který se mi teď bohužel nedaří najít čas. Podnikání se mi rozbíhá rychleji, než jsem čekala, takže jsem si musela přenastavit priority. Doufám ale, že se k psaní blogu v budoucnu ještě vrátím.

Víš, co mi pořád vrtá hlavou? Ty pracuješ (až 6 hodin denně), staráš se o 3 děti (z toho jedno miminko), učíš nejstaršího synka, pečuješ o domácnost, vzděláváš se. Kdy ty vlastně spíš? 😀 Nebo ještě lépe, kde na to všechno bereš energii? Jiní by na tvém místě už do sebe lili aspoň pátou kávu za den.

Kávu sice nepiju, ale přiznám se, že se občas dopuju čokoládou. Nejvíc mě ale pohání vpřed to, když vidím, jak spokojené jsou moje děti i mí zákazníci. Pořád si ale ladím systém, jak co nejlépe skloubit práci s rodinou.

Učím se mít jasno v prioritách a delegovat některé úkoly na ostatní. A to nejen na manžela, ale i na placenou výpomoc například s administrativou nebo péčí o domácnost.

Když už jsem nakousla tu tvou činorodost v předchozí otázce, tak nesmím vynechat ani tvůj poslední podnikatelský počin. Založila jsi FB skupinu Učíme se od nejlepších v online podnikání. Proč jsi do toho šla? Vždyť to je další hromada práce kolem toho.

Skupina vznikla vlastně úplně náhodou. Když jsem během šestinedělí s třetím miminkem odpočívala, pouštěla jsem si u toho zajímavé podcasty a videa, na které jsem dřív neměla moc času. Svoje výpisky z několika videí jsem párkrát zveřejnila na Facebooku a lidé mi začali psát, že jsem jim tím ušetřila spoustu času. Rozhodla jsem se využít jejich nadšení a založit skupinu, kam jsem začala publikovat další videa od zahraničních autorů, kteří mi k tomu dali souhlas.

podnikání při dětech

Všechny Inčiny děti včetně té nejmladší. A i s nimi jde podnikat. Zdroj foto: Ingrid Dach

A o čem vlastně ta skupinka je? Co se tam čtenář naučí a dozví?

Několikrát týdně ve skupině publikuju svoje komentáře k videu nebo podcastu zahraničních marketingových hvězd, jako je Amy Porterfield, Marie Forleo nebo Sigrun Gudjonsdottir, ale i méně známých online podnikatelek.

Kromě toho ve skupině sdílím i svoje copywriterské know-how. Namísto obecných rad však řeším se členy skupiny jejich konkrétní texty a ukazuju jim, co by mohli vylepšit na svém webu, v newsletteru nebo třeba ve způsobu, jakým se prezentují na sociálních sítích.

Nedávno jsem na Facebooku založila i diskuzní skupinu Inspirujeme se od nejlepších v online podnikání. V ní se s ženami vzájemně podporujeme a rozebíráme společně témata, která jsou důležitá pro náš osobní růst i rozvoj našeho byznysu. Mám velkou radost z toho, že to v obou mých skupinách opravdu žije a že jsem už inspirovala spoustu žen k tomu, aby našly odvahu udělat další krok na cestě za svými podnikatelskými i osobními sny.

Inko, moc děkuji za inspirativní rozhovor!

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Sama jsem v Inčiné skupince a jsem jí vděčná za její práci. Má angličtina není nejlepší a já se tak dozvím řadu užitečných informací od profíku ze zahraničí za minimum mého času. Pokud tě láká jakákoliv profese spojená s podnikáním v onlinu, určitě neváhej a přidej se k nám.

Líbil se ti článek? Pak ho sdílej se světem. Možná zrovna tvou kamarádku zajímá, jak se podniká při dětech a zda-li to vůbec lze. Za jeho šíření ti patří můj úsměv i dík!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.